Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2017., 12:39   #81
Prijatelju, "uljeba" ćeš naći u svakoj sferi života, i to itekako i u privatnim firmama, gdje kao se stručni ljudi uzimaju, zadnja dva kvara na autu sam riješio preko foruma ovog, jer majstor-i ne zna šta je pa su me je šetali mjesec dana, pa kad sam mu objasnio onda je ipak bilo to što sam ja rekao, dojdem kod doktora pa dobijem po nosu kako nisam ovo i ono donesao jer ja to moram znat, doktorica opće prakse ne zna koje nalaze moram napravit prije... tako da kažem ako su uhljebi državni službenici i namještenici onda su ostali nesposobnjakovići šta?...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 13:42   #82
Nije vezano uz ovu temu (ovrhu), ali ja nemam dobra iskustva s birokracijom u tvz. uređenim državama. Da nisam doživio, ne bi vjerovao. Iako je to to sam ja doživio kamilica prema onom što su drugi prošli. Makar, letio sam u UK nakon dobrih 2 mjeseca dopisivanja s njihovom birokracijom, pošalješ upit, nakon 15 dana dobiješ "odogovor" koji je copy/paste "zahvaljujemo, svi odgovori su na našoj web stranici", pošaljem opet, opet isti odgovor. Želio sam bit siguran da plaćam karte i smještaj bez potrebe (cca. 20t kn). Već prošlo više od mjesec dana, zavlačim potencijalnog poslodavca. Nakon što kolega kaže "ja ću probat pa što bude", proba i uspije, napravim isto što i on, vjerujući da ne može biti problema. Ali zajeb, moj slučaj dospije kod nove mlade službenice koja "nije sigurna", pa ga odluči poslati na višu istancu. Njena kolegica je uvjerava da je sve ok i da mi može izdat potvrdu, ona se 15min misli, češka, grize nokte,.. da bi rekla "ma bolje bit siguran". A to znači još 2-3 pa do zakonskih 6 mjeseci čekanja (imaju 6mj za odgovor). 99,99% bi dobio tu potvrdu od više istance, ali ne mogu toliko zavlačit poslodavca niti mi se živi tamo tih par mjeseci bez posla (cca. 40-50t kn). S tim da je bilo poprilično mnogo slučajeva da izgube orig dokumete pa se ti jebi, who cares, izgubli se, događa se. A ti ne možeš van države bez dokumenata, postaneš zarobljenik. Bilo je slučajeva nervih slomova.

Austrija. Treba lola doć do tebe da provjeri da živiš na naznačenoj adresi. A to traje i traje.. dođe lola, sve zapiše, sve ok, svi dokumenti uredni, kaže ubrzo će te dobit rješenje. Pa čekaš i čekaš i čekaš.. nazoveš a tamo ti kažu da nemaju tvoj slučaj i da se vjerojatno sve negdje izgubilo. Pa zoveš i zoveš i zoveš.. dok ne doznaš da je taj lola otišao radit negdje drugdje, ne znaju gdje su njegovi slučajevi i overall ih boli kita.

Švedska, skoro svi govore engleski, čak i oni od kojih to ne bi očekivao. I to ne da natucaju, već fluentno. Sve dok se ne susretneš s birokracijom. Tad nitko ne govori engleski, niti riječ, a overall ih bk za tebe. Čak i kad od njih ne tražiš ništa već im želiš platiti. Nemaju pojma i boli ih kita.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 04:06   #83
Ipak, na rubu cijele ove prepiske, na ovoj temi, mogu reci da je nasa birokracija najlosija.
Jedan od tih "bisera" je i moj "slucaj".

No, situacija nije bas tako jednostavna.
Osim ocite nesposobnosti, postoji tu jos cinilaca.
Kao prvo, politika zadnjih godina je bila takva, da su se donosili zakoni, kojima sluzbenici jednostavno nisu bili dorasli.
Zakoni su bili (i jos uvijek su) debilni, nedoreceni, cesto u suprotnosti s nekim drugim zakonima, i, uz sve ovo, nekoliko mogucih interpretacija.
Ja to razumijem.
No, tipicnu birokratsku aroganciju ne mogu smisliti.
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:06   #84
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Ipak, na rubu cijele ove prepiske, na ovoj temi, mogu reci da je nasa birokracija najlosija.
Jedan od tih "bisera" je i moj "slucaj".

No, situacija nije bas tako jednostavna.
Osim ocite nesposobnosti, postoji tu jos cinilaca.
Kao prvo, politika zadnjih godina je bila takva, da su se donosili zakoni, kojima sluzbenici jednostavno nisu bili dorasli.
Zakoni su bili (i jos uvijek su) debilni, nedoreceni, cesto u suprotnosti s nekim drugim zakonima, i, uz sve ovo, nekoliko mogucih interpretacija.
Ja to razumijem.
No, tipicnu birokratsku aroganciju ne mogu smisliti.
Zaista ne želim raspirivati rasparavu i tjerati neke svoje pravde ali moram se osvrnuti na tvoja dva primjera rješavanja problema:

1. Hrvatska

(quote)Nemam pojma sta na ovo reci....
U sistemu, koji zagovaras, dovoljno je dobiti radno mjesto, nema veze imas li uopce pojma o tome, sta je tamo raditi.
To je ono ironicno pitanje, "ides li raditi ili ides na posao"??
To nije isto.

Imao sam (isti grad, druga institucija, opisao sam ga vec negdje ovdje) slican "problem". Netko polupismen je bio krivo napisao moje prezime (moje prezime se sastoji od 5 slova, i normalno je hrvatsko prezime). kazu oni meni, JA trebam podnijeti zahtjev za promjenu stanja.
JA ????
Malo sam poludio, pa sam (pred auditorijem od dvadesetak tih "sluzbenika" povikao: "mars svi van !! svi, koji ne poznate trideset slova hrvatske abecede... ima dovoljno pismenih na burzi rada"!!
Smirite se gospon... sad cemo to srediti....
A tako !? Sad vise ne trebam ja nista podnijeti ?!? Sad ste se naglo opismenili ??
(Trebam li reci da nisam uopce omiljen pri institucijama... i da me poznaju. Bar oni polupismeni.)
(quote)

2, Austrija

(quote) Usporedjivati sistem kod nas, i sistem u drzavi, u kojoj zivim je bez mozga i pameti.
Mogu spomenuti samo jedan primjer, koji najbolje prikazuje, kako to ovdje funkcionira:
Dosao sam u ministarstvo (ministarstvo privrede), s jednim (mojim) nesvakidasnjim problemom.
U dvije sobe ga nisu uspjeli rijesiti (jer se s takvim slucajem jos nisu bili sreli).
Sljedeca instanca je bio nekakav sef... odjela... necega.
Sasvim uljudno smo porazgovarali, rekoh, nije problem, sljedeca instanca je ministar.
(Necete vjerovati, to su ovdje STRUCNI ljudi, nikakvi Crnoje ili Karamarke!!).
Slucaj je bio rijesen za pola sata (bez ministra).
(quote)


NIje mi zaista namjera braniti državna tijela jer imam mišljenje o njima, iz svakodnevnog iskustva možda čak i lošije nego ti. Ali pojam ''uhljeb'' me nervira iz više razloga. Naime, da li si se možda zapitao u prvom slučaju kako ta službenica ima propisan način rješavanja predmeta. Odnosno kako je zakonom, pravilinikom ili drugim aktom propisan način rješavanja tog predmeta, pa se taj predmet ne može riješiti niti na jedan drugi način nego na taj koji ti je priopćen. Pa jel ta službenica donosi zakon, pravilnik ili neki drugi akt. Nadalje, ovo što ti navodiš kao problem kozmičkih razmjera i nije tako rijedak slučaj u državi, iz jednostavnog razloga što u 21. stoljeću ne postoji centralna baza podataka u koji su povezani svi koji u određenom predmetu moraju odlučivati.

I konačno, zar zaista misliš da uhljebi rade na šalterima?
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 03:46   #85
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
NIje mi zaista namjera braniti državna tijela....

Naime, da li si se možda zapitao u prvom slučaju kako ta službenica ima propisan način rješavanja predmeta.

I konačno, zar zaista misliš da uhljebi rade na šalterima?
Kroz svoje upise sam sve ove slucajeve, svaki na neki svoj nacin, vec opisao.

pod prvo (tvoj upis).... ne trebas nikoga braniti... ja sam vec iskazao razumijevanje, ono, sto je u svemu najgore, to je ta birokratska arogancija.

pod drugo... (najlakse mi je na primjerima)... dosao sam po svoj OIB, zapravo duplikat. Original nisam imao kod sebe, jer se iznenada stvorila neocekivana situacija, da mi je trebao. Zenska na salteru: ne mozete dobiti duplikat, jer niste podigli original.... gospodjo, sad cu doci iza saltera, i tocno cu vam pokazati, gdje je bila koverta... ne mogu... nece mi sistem dati/potvrditi/sta ja znam.... cijela uzbuna, morao je doci sef necega (jer samo on ima autorizaciju !?)... pa jos jedan.... bio sam tamo sam, sve je skupa trajalo oko 45 minuta... razumio sam da je (jadna) sluzbenica pomalo nesposobna, i da ne moze protiv sistema.

pod trece.... uhljeba ima svuda !! pogotovo u drzavnoj administraciji.

(PS... ja nisam tip, koji dolazi "izvana", pa onda soli pamet svima, "kako je vani sve naj...naj. Ponavljam, kombinacija nesposobnosti i arogancije se proteze od najnizeg sluzbenika, pa do premijera. Ovo mogu ovjeriti kod javnog biljeznika, ali ne kod onoga, koji ovjerava crckarije Boze Petrova.)
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 15:00   #86
Imala bi jedno pitanje. Dakle, naslijednik naslijedio određen iznos koji je preminula imala u II.stupu mirovinskog. Regos obavlja isplatu na tekući račun nasljednika. Nasljednik je pod ovrhom. Da li su ta sredstva izuzeta od ovrhe? Naime, radi se o imovini koju je nasljednik naslijedio, a ne o njegovim primanjima i primicima. U Fini me prespajaju sa jednog na drugi šalter, uglavnom nisu sigurni.
Dea007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 15:27   #87
Nema veze to što je naslijedio taj novčani iznos. U čl. 172 Ovršnog zakona ti piše što je izuzeto od ovrhe (dakle uopće se ne može ovršavati), a u čl. 173 su navedena ograničenja iznosa koje je moguće ovršiti i u tom opsegu je moguće otvoriti zaštićeni račun s kojeg se neće plijeniti.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 01:41   #88
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
To uopce nije bilo pitanje.
Ja sa takozvanim "nasljedstvom" nemam nikakve veze.

Pitanje je bilo, ovi poremeceni drzavni (ili gradski) sluzbenici, kakva je njihova (materijalna, krivicna i moralna) odgovornost za takve gluposti, koje salju.
Moze li se njih nekako pozvati na odgovornost ??
Ovo ti je bila neka greška, već su ti to i priznali. Zanemari. Gdje su bili tam će i ostati. Štedi živce.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 01:45   #89
Quote:
Dea007 kaže: Pogledaj post
Imala bi jedno pitanje. Dakle, naslijednik naslijedio određen iznos koji je preminula imala u II.stupu mirovinskog. Regos obavlja isplatu na tekući račun nasljednika. Nasljednik je pod ovrhom. Da li su ta sredstva izuzeta od ovrhe? Naime, radi se o imovini koju je nasljednik naslijedio, a ne o njegovim primanjima i primicima. U Fini me prespajaju sa jednog na drugi šalter, uglavnom nisu sigurni.

Jednostavno rečeno, primiš li se nasljedstva, bit će ti ovršeno. Ne spada u zaštićena primanja. Nevjerojatno da ti to u FINI ne mogu reći pri prvom pozivu. Uvijek se čudim tko tu sve može imati radno mjesto i platu zagarantiranu.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.