Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2017., 02:46   #121
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
petoparačka trash produkcija u kojoj RB glumi nekog pomorskog časnika na engleskom jeziku. O soc. realističkom opusu ex yu kinematografije dotičnog neću jer me ista nikad nije impresionirala niti sam je smatrao posebno vrijednom pažnje.
Sereš po svježe zakopanom velikanu, a ne barataš ni elementarnim činjenicama.
Vjerojatno pričaš o Plamenu na Jadranu (Flammes sur l'Adriatique, 1968.), možda si ga čak i vidio u "Dozvolite da se obratimo" u nekoj verziji na engleskom, ali taj film nitko nije ni spominjao u kontekstu remek-djela (Francuzima ionako nije trebao neki skupi Holivuđanin, nego neki lokalac koji može naučiti svoju ulogu na francuskom, pa možda i na engleskom, jer su htjeli prodati film i izvan Francuske)...
Pa onda još u idućoj rečenici potpuno usereš motku (fraza ti je valjda poznata, osim ak si klinac koji trola glumeći mudrog starca) spominjući Batu Živojinovića koji, kao ni većina "zvijezda" koje spominješ, nije bio u stanju izgovoriti rečenicu na nekom jeziku potrebnom za zaraditi lovu u stranim koprodukcijama.
Meni su od malena dragi i Otpisani i Valter brani Sarajevo, ali scene kad Bata ili Prle prerušeni u Nijemce ležerno prolaze njemačke straže sa spikom tipa "op-trt-gevezen-zajn" su mi i kao klincu izazivali nelagodu... tu je teško zazvati suspenziju nevjerice.
Al tebi je, recimo, Reljina B-ligaška međunarodna karijera manji doseg.
OK, uživaj i dalje...
Ili pogledaj ovu scenu pa usporedi Reljin i Batin njemački (ovom prigodom, zanemarimo stručnost prevoditelja koji misli da se Relja zove Abver, to ni Bata nije skužio)
SpoBob is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 07:00   #122
Meni je sasvim ok film.

R.I.P. Relja.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:40   #123
Za ovakve nesporazume kriv je naš obrazovni sustav. Kao djetetu u školi su nam nametali "Tko pjeva" kao super genijalan film i bili smo ga prisiljeni gledati i diviti mu se. Naravno, nismo bili ni intelektualno ni emocionalno zreli da shvatimo film i u nas nije izazvao nikakav dojam osim trauma i averzije. Uredno sam ga zaobilazio godinama (baš zbog škole i silovanja njime), te sam ga ponovo pogledao tek u srednjim dvadesetima - i oduševio se.
Tako da mogu razumjeti ljude kojima se zgadio u školi jer film jednostavno nije primjeren djeci.
Najveća glupost je pričati da je film vulgaran, a istovremeno veličati srpske komedije ( a imaju sjajnih komedija) u kojem redovito ima žešćih scena od stiskanja potpuno pokrivene sise. Bez Majetićeve glume i načina na koji izgovara svoje rečenice ovaj film bi bio nemoguć. Jer to je gluma i takve ljude možete sresti u stvarnom životu. Čak nisam ni Zagrepčanec pa mi se film svejedno sviđa i vjerojatno sjajno oslikava atmosferu negdašnjeg Zagreba.

Ne volim mjuzikle i pjevanja su mi jedini minus ovog filma.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:49   #124
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Za ovakve nesporazume kriv je naš obrazovni sustav. Kao djetetu u školi su nam nametali "Tko pjeva" kao super genijalan film i bili smo ga prisiljeni gledati i diviti mu se. Naravno, nismo bili ni intelektualno ni emocionalno zreli da shvatimo film i u nas nije izazvao nikakav dojam osim trauma i averzije. Uredno sam ga zaobilazio godinama (baš zbog škole i silovanja njime), te sam ga ponovo pogledao tek u srednjim dvadesetima - i oduševio se.
Tako da mogu razumjeti ljude kojima se zgadio u školi jer film jednostavno nije primjeren djeci.
Najveća glupost je pričati da je film vulgaran, a istovremeno veličati srpske komedije ( a imaju sjajnih komedija) u kojem redovito ima žešćih scena od stiskanja potpuno pokrivene sise. Bez Majetićeve glume i načina na koji izgovara svoje rečenice ovaj film bi bio nemoguć. Jer to je gluma i takve ljude možete sresti u stvarnom životu. Čak nisam ni Zagrepčanec pa mi se film svejedno sviđa i vjerojatno sjajno oslikava atmosferu negdašnjeg Zagreba.

Ne volim mjuzikle i pjevanja su mi jedini minus ovog filma.

old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 09:13   #125
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
A koliko si ti pogledala srpskih komedija da toliko ustrajno to tvrdiš?
Ili si bila prezaokupljena stvarima za profijenije dušice? Npr. Ludim kućama, Našim malim klinikama i Stipom u gostima?
Malo zajebajem mazohiste koji uvijek misle da je srpska trava... pardon, film, zelenija samo jer nije naša.

Na primjer, u toj Ludoj Kući imaš ulogu Gorana Grgića koja je izvandredno odrađena i samo zbog njega se isplati pogledati ju.

A Odmori se, zaslužio si ne nalazim pandan nigdje.
To je predobra hrvatska serija.

Naše dramske serije (tipa Gruntovčana) ili drame tipa Papićevih Lisica, imaju taj jedan fini komični element koji je jedinstven i slojevit.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 09:17   #126
Gruntovčani su također jedan od najvećih vrhunaca koji danas nitko ne bi bio u stanju snimiti jer takvih glumaca više nemamo. Za snimiti nešto takvo treba postojati i pravo stanje svijesti, a današnji ljudi to nemaju. To je ipak bilo razdoblje otprije 40 godina, izmijenile se generacije, doselile odsvukud neke nove, a staro pomrlo. S vremenom se 'u prijevodu' puno toga izgubilo da bi mi više bili u stanju snimiti film koji ne djeluje usiljeno i pritom užasno loše odglumljen. Jednostavno nemamo to više 'u sebi'.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 09:23   #127
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
Sedlarovi filmovi, nasuprot Bašićevim, pune kino dvorane, čovjek je na tržištu i opstaje na njemu čitav život. Ali isti taj Sedlar ti je očigledno nabio komplekse, a istina, vidim, boli. Sretno s tim.
Nijedan Sedlarov film nikad nije napunio kino dvorane, dapače, uvijek su izrazito slabo gledani.

A tebe sam već jednom upozorio da promijeniš avatar ako misliš pisati na Filmu, nakon čega si rekao adminu da više nećeš pisati ovdje.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:01   #128
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Nijedan Sedlarov film nikad nije napunio kino dvorane, dapače, uvijek su izrazito slabo gledani.

A tebe sam već jednom upozorio da promijeniš avatar ako misliš pisati na Filmu, nakon čega si rekao adminu da više nećeš pisati ovdje.
GUŽVA U CINESTARU Nema tko nije došao na premijeru novog Sedlarovog filma o legendarnom Kikašu: Od Šimunića i Bujanca do Rojsa i Ševka Omerbašića

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...asica/5165684/


Premijera filma Jakova Sedlara “JASENOVAC-ISTINA”

Sinoć je u Zagrebu, u kinu Europa premijerno prikazan film redatelja i producenta Jakov Sedlara i scenarista Hrvoja Hitreca “Jasenovac -istina”. Kino dvorana je bila premala da primi sve znatiželjnike, a kamere su zabilježile da su promociji nazočili broji uglednici i znatiželjnici.

http://kamenjar.com/ministar-hasanbe...a-o-jasenovcu/

Toliko o praznim dvoranama na Sedlarovim projekcijama. Ima ih još ali mi se nije dalo tražiti jer bi ti opet isto mantrao pa ne vrijedi truda.
Od Izraela do Amerike Sedlar svojim filmovima puni kino dvorane.

Što se tiče avatara ja ga ne mijenjam. Rekao sam Dimi da više neću postati ovdje zbog tvog iznimno bezobraznog ponašanja, ali sam isprovociran nevjerojatnom količinom laži na raznim temama morao doći malo razmaknuti žabokrečinu.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:10   #129
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
Toliko o praznim dvoranama na Sedlarovim projekcijama. Ima ih još ali mi se nije dalo tražiti jer bi ti opet isto mantrao pa ne vrijedi truda.
To su premijerne projekcije za uzvanike, neznalico. Apsolutno svi hrvatski filmovi su krcati na premijernim projekcijama.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:17   #130
Gledao sam Sedlarov nastup na tv gdje je opširnije pričao o svom filmskom stvaralaštvu, pa kaže: ja sam na tržištu čitav život, nitko vam ponovno neće dati novac za film ako mu isti ne vrati uloženo. Ako jednom izdate financijera više vam se vratit neće".

Sedlar je samo za Izrael načinio nekoliko dokumentaraca o njihovim velikanima najčešće je riječ o državnicima i vojskovođama i svi do jednog ti su dokumentarci odlično primljeni kod publike te je dobio nove financijske ponude za filmske projekte od kojih je poimence spomenuo tri ili četiri filma na kojima trenutno radi.

Ovaj razgovor sam gledao nedavno na htv-u kod Dujmovića u emisiji Iza zavjese ili u Bujici na Z1 ne sjećam se točno.

Koji je naš režiser još na tržištu, a da mu HAVC nije NIKAD dao ni lipe kao Sedlaru?
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:31   #131
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
Ovaj razgovor sam gledao na HTV kod Dujmovića u emisiji iza zavjese ili u Bujici na Z1 ne sjećam se točno.
Naravno da jesi, gdje drugdje. Uglavnom, Sedlar sere koliko je dug i širok. To što on snima naručene propagandne pamflete, filmski izrazito nepismene, nema nikakve veze s "tržištem" na koje se poziva.

Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
Koji je naš režiser još na tržištu, a da mu HAVC nije NIKAD dao ni lipe kao Sedlaru?
Hrpa hrvatskih redatelja, baš kao i Sedlar, snima naručene reklame, bez HAVC-ovih sredstava.

A sad dosta offtopica.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 14:05   #132
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
Gledao sam Sedlarov nastup na tv gdje je opširnije pričao o svom filmskom stvaralaštvu, pa kaže: ja sam na tržištu čitav život, nitko vam ponovno neće dati novac za film ako mu isti ne vrati uloženo. Ako jednom izdate financijera više vam se vratit neće".
Zato ih on stalno mijenja?

Quote:
Ovaj razgovor sam gledao nedavno na htv-u kod Dujmovića u emisiji Iza zavjese ili u Bujici na Z1 ne sjećam se točno.

Koji je naš režiser još na tržištu, a da mu HAVC nije NIKAD dao ni lipe kao Sedlaru?
Kad čovjek ima tako rafiniran odabir "ostvarenja" koja prati, onda to objašnjava i sve ostalo. Trebao si ovo navesti u početku pisanije.

Sedlaru bih svakako tražio način za oteti kameru iz ruku, makar ga totalitaristički proglasio poslovno nesosobnim. Demokracija ne donosi obvezno apsolutno dobre stvari, zato sam za "dirigiranu" demokraciju.

On:
"Naše malo misto", "gruntovčani" i "Tko pjeva..." su mi "trilogija" koja je obilježila djetinjstvo. Bilo je tu i drugih filmova, vjerojatno mi "Tko pjeva..." i nije najbolji (a koji jest, pitanje je o kojem nikad nisam ni razmišljao, jer su mi rang liste glupe), ali...
Sve što valja, a u nas je zabilježeno kamerom, odrađeno je u dijalektu. Već samo zato jer standardni jezik na ekranu djeluje drveno, usiljeno i neprirodno.
Dijalekt je dio života, prirodno smješta film/seriju u okruženje, nije tek (neutralni) prozor u scene iz života kao kod "klasičnih" filmova, nego život sam po sebi.

"Malo misto" mi je bilo bliže jer sam se s njime mogao identificirati, na tim lokacijama sam ljeta proveo, taj jezik slušao, na tim lokacijama živio, i laže svatko tko tvrdi da mu je nešto bilo draže od djela u matičnom dijalektu.
Prva sezona je mala povijest u slikama "malih" ljudi, malog mista, ovih prostora i života općenito.
"Gruntovčane" sam gledao, neki likovi su me nervirali, ali sam opet gledao... ako te nešto nervira, a i dalje gledaš, onda te nervira taj lik, a ne serija/film...

Zašto me nerviralo?
Jer sam bio klinac, sve je doživljeno iz dječje perspektive i poimanja svijeta, i tek kao odrastao sam gledao Gruntovčane kako i treba...

E tu je i "moj problem" s "Tko pjeva...": gledao sam ga isto kao klinac, neki likovi su me "nervirali", i dosta toga u stvari nisam ni razumio tada. Bio sam gledatelj koji pokušava pratiti malog Pericu kroz film, koji se pak obraća odraslima.
I tada mi se nije nešto svidio, to mi je ostalo urezano u pamćenje, jer sam malograđanštinu smatrao preglumljivanjem.
Taj "predumišljaj" je uvijek kod mene pratio ovaj film, dok ga nisam pogledao kao odrastao. Onda je leglo i sve ostalo, čak mi ni pjevane scene ne smetaju jer su u funkciji oslikavanja prostor-vremena radnje, film je o atmosferi, društvenim odnosima, a ne konkretnoj osobi ili događaju.
Film ima više slojeva, može se popratiti kao klinac, pa ustane barem urezan u pamćenje generalni duh vremena (što i jest bitno, makar imao averziju prema njemu radi nerazumijevanja), odraslome se sve složi i slika je kompletna.
Svaka čast Relji, ovo je jedan od njegovih likova koji me redovito "nervirao", te uloge distanciranih, pomalo hladnih i uštogljenih karaktera iz prošlih vremena mu baš leže, meni je Franjo glavna faca.
A Relja je odličan glumac, samo ima "sreću" da je glumio negativce i antipatične likove, pa ga je publika poistovjetila s likovima.

Srpska kinematografija ima dobrih filmova, dobrih komedija, ali jako malo je onih finih, rafniranih, uglavnom se ide prizemnije. To je problem cijelog ovog dijela Europe, jer tržište preferira "pastirski" humor, mi nmamo pandana britkim britima, bliže smo amer komedijama...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 23:15   #133
Divan film, ima dušu.

RIP, Relja Bašić.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 22:22   #134
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Srpska kinematografija ima dobrih filmova, dobrih komedija, ali jako malo je onih finih, rafniranih, uglavnom se ide prizemnije. To je problem cijelog ovog dijela Europe, jer tržište preferira "pastirski" humor, mi nmamo pandana britkim britima, bliže smo amer komedijama...
Britke su britanske komedije, pastirske su americke komedije
__________________
"Snovi se ostvaruju. Da nije tako, priroda nas ne bi poticala da ih imamo" - John Updike
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 13:06   #135
Napamet znam cijeli film, ali mogu ga ponovo gledati i nasmijati se do suza...
Bar tisuću puta sam ga gledala, ali bez problema mogu još bar toliko...
Thumbelina1994 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:26.