Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2017., 21:38   #1
Vjencanja sa strancima, drzavljanstvo, papiri - milijun pitanja

Lijepi pozdrav svima!

Nisam siguran da li sam odabrao pravi podforum, pa me slobodno ispravite ukoliko sam fulao.

Imao bih par pitanja na gore naveden naslov.

Ukratko.

Upoznao sam djevojku iz Hong Konga i vec dugo vremena razmisljamo o tome da dode zivjeti sa mnom, te uz to normalno i svadba.

Sad, kroz glavu mi prolazi milijun pitanja jer sve ovo ima i svojih komplikacija.

Naime, djevojka je iz Hong Konga, tamo je rodena, no njezini su iz Pakistana. Ukratko, malo su veci religijski fanatici. Ne zelim ismijavati niti ista, no jedan od problema je taj da su je pred kraj skolovanja u srednjoj skoli, tocnije u zadnjoj godini ispisali te odlucili da je za nju najbolje da krene na nekakve tecajeve preko interneta vezane za religiju, vamo tamo. Nisam inace fan ovih tema, religije opcenito, pa ako postoji mogucnost da ignoriramo razloge i nepotrebne prepirke oko ovoga, lijepo bih vas zamolio da mi se javite sa konkretnim odgovorima

Znaci, djevojka nema zavrsenu srednju nazalost. Ne znam ni zapravo kakav je njihov sistem skolovanja, no kako bi recimo ta djevojka bila uvedena u knjigu ovdje. Da li bi mogla upisati recimo nekakvu vrstu doskolovavanja, a da nije predugo? Naravno, ja bih se pobrinuo da djevojka ako moze i upise i neku visu vrstu skolovanja takoder, sve u svoje vrijeme.

Isto tako bi me zanimalo sto bi drzava poduzela u ovakvom slucaju? Da li bi kao strankinja koja bi bila udana za drzavljana RH imala mozda nekakvo pravo na bilo kakav poslic zbog gore navedenih razloga, pomoc posto bi bila manjina, a ujedno i stranac ozenjen za drzavljana RH. Ili bi to sve moralo ici preko mojih leda? Nije da se zalim ali bilo bi lijepo znati da postoji tu i tamo nekakva mogucnost.

Sad, pitanja vezana uz samo drzavljanstvo i sl.

Znam da je potrebno da djevojka uz sebe ima rodni list. Koji su jos uvjeti / papiri i sl. potrebni da bi postala drzavljanka RH?

Naime, naletio sam na jednom forumu na nesto vezano uz ovo. Nisam siguran da li je to mozda promijnenjeno ili je jos uvijek aktualno, no ugl.

Quote:
Zakon o hrvatskom državljanstvu (»Narodne novine«, broj 53/91 i 28/92)

Članak 10.
Stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom i kojem je odobreno trajno nastanjenje na području Republike Hrvatske, može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljava pretpostavkama iz članks 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.
Sto znaci. U RH bi dosla kao turist sa vizom koja bi vrijedila 3 mjeseca, ako se ne varam. U ta 3 mjeseca mi bi morali obaviti vjencanje te bi onda ona dobila privremeno drzavljanstvo, a stalno nakon 5 godina boravka u RH. Da li je to tocna informacija ili?

Djevojka uglavnom zna sve vise manje gdje dolazi, kakva je RH, sve sam joj objasnio, i normalno, pruzio bih joj maksimalnu potporu i podrsku da se osamostali i da mozemo imati miran i sretan zivot.

Ujedno.

Pod gore navedenim zakonom. Ima jos jedan clanak koji ne razumijem u potpounosti.

Quote:
5. Da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i da prihvaća hrvatsku kulturu.
Smatrat će se da je udovoljeno pretpostavci iz točke 2. stavka 1. ovoga članka, ako je zahtjev podnijela osoba koja je bez državljanstva ili koja će ga prema zakonu zemlje čiji je državljanin izgubiti samim prirođenjem.
Ako strana država ne dopušta otpust ili za otpust postavlja pretpostavke kojima se ne može udovoljiti, dovoljna je izjava osobe koja je podnijela zahtjev da se pod pretpostavkom stjecanja hrvatskog državljanstva odriče stranog državljanstva.
Sto se tocno podrazumijeva pod obicajima u RH i hrvatskoj kulturi za stranca koji bi se ozenio / udao za nekog drzavljana RH?

Da li je nuzno potrebno znati nas jezik ili kao stranac morao samo postovati kulturu, zakone, a jezik nauciti naknadno?

Puno pitanja, znam, ispricavam se, ali situacija je takva kakva je. Volio bih znati sve unaprijed i da mogu to na vrijeme isplanirati i javiti voljenoj.

I da, jos nesto. Ona planira bijeg od roditelja. ROditelji su, kako sam gore naveo religijski fanatici, mislili su joj ugovarati brak i sl. te se ona nikako ne slaze sa tim, a u protivnom joj prijete da ce ju poslati nazad u Pakistan. Problem je najveci sto se ne moze odseliti da zivi sama kad su joj unistili sve sa skolovanjem i jako tesko bi sama mogla opstati. Buduci da je punoljetna osoba, da li postoji mogucnost kad bi vec mozda i postala nasom drzavljankom da ju nasa policija, ili nekakva druga ustanova ili tko / sto je vec odgovoran za ova pitanja sakrije u slucaju da ju njezini krenu traziti. Buduci da ona to ne zeli, da li je moguce da podnese negdje nekakav zahtjev u slucaju da netko trazi za njom da ju je nemoguce naci, ili bar navesti koje osobe ju ne mogu naci, uci u trag, ili kako vec.

Nadam se da cu dobiti nekakva konkretna pitanja, vec jako dugo planiramo i zelimo ovo, i ona i ja.

Hvala unaprijed
frodomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 21:56   #2
Ne postoji privremeno državljanstvo. Može ga dobiti samo ako ima stalni boravak (nakon 5 godina privremenog.) A privremeni boravak može dobiti na temelju braka s tobom.
Znači, mora biti udana za RH državljanina i imati stalni boravak i ne smije imati nikakva kaznena djela počinjena i to je to.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 11:44   #3
Quote:
frodomir kaže: Pogledaj post
Isto tako bi me zanimalo sto bi drzava poduzela u ovakvom slucaju? Da li bi kao strankinja koja bi bila udana za drzavljana RH imala mozda nekakvo pravo na bilo kakav poslic zbog gore navedenih razloga, pomoc posto bi bila manjina, a ujedno i stranac ozenjen za drzavljana RH. Ili bi to sve moralo ici preko mojih leda? Nije da se zalim ali bilo bi lijepo znati da postoji tu i tamo nekakva mogucnost.
Ima pravo na posao kao i svi ostali koji žive u rH.kakva manjina.

Quote:
frodomir kaže: Pogledaj post
Sad, pitanja vezana uz samo drzavljanstvo i sl.

Znam da je potrebno da djevojka uz sebe ima rodni list. Koji su jos uvjeti / papiri i sl. potrebni da bi postala drzavljanka RH?
Ohladi od državljanstva,Nije ni došla.


Quote:
frodomir kaže: Pogledaj post
U RH bi dosla kao turist sa vizom koja bi vrijedila 3 mjeseca, ako se ne varam.
Do 3 mjeseca ako ispuni uvjete

privremeni boravak uvjeti kao i stalni

dokumenti za brak
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 17:46   #4
Fulao si temu, no to je moderatorska briga. Postoji vec jedna o boravku stranaca, a postoji i jedna bas o vjencanju i potrebnim dokumentima.

Dolaskom ovdje, udajom te procedurom koja slijedi (o kojoj mi se ne da jer sam osobno u detalje pisala na temi o strancima nekoliko puta) ona dobiva boravisnu iskaznicu supruznika drzavljana EU tj privremeni boravak u trajanju od 5 godina.
S tom iskaznicom moze raditi, a moze se i skolovati ukoliko uspijete naci neki program koji ce joj odgovarati zbog jezika.
Drzavljanstvo moze dobiti nakon 5 godina boravka samo ako poznaje jezik i pismo RH (uz ostale uvjete koje se odnose na izbivanje iz zemlje, postivanje zakona i slicno).

Prečice nema.
Pomoc od drzave (materijalnu ili bilo kakvu drugu) nece dobivati, stovise - ako nece raditi morat ce placati sama svoje zdravstveno osiguranje (oko 430 kuna/mj trenutno)
Kakve manjine, o cem ti to.

Od roditelja ju nitko nece spasavati, niti ce ju sakrivati. Oboje ste punoljetni, obiteljske probleme hendlajte sami.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.