Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2007., 21:24   #21
Obrtnik i ozljeda na radu!

Frizerka sam i ozljedila sam se u salonu (pala sam na desnu ruku i slomila ju i imam gips)!
Znam da prvih 42 dana sam sama sebi na teret a poslije 42 dana sam na teret HZZO-a! Budući da sam već 43 dana na bolovanju a sve papire za ozljedu na radu sam uredno predala zanima me da li od HZZO-a dobivam naknadu od prvog dana nastanka ozljede na radu ili HZZO plaća samo od 42 dana pa na dalje? Da li za vrijeme bolovanja treba plaćati za mirovinsko 1, 2 i 3 stup? Hvala!
branxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 09:41   #22
Quote:
branxo kaže: Pogledaj post
Frizerka sam i ozljedila sam se u salonu (pala sam na desnu ruku i slomila ju i imam gips)!
Znam da prvih 42 dana sam sama sebi na teret a poslije 42 dana sam na teret HZZO-a! Budući da sam već 43 dana na bolovanju a sve papire za ozljedu na radu sam uredno predala zanima me da li od HZZO-a dobivam naknadu od prvog dana nastanka ozljede na radu ili HZZO plaća samo od 42 dana pa na dalje? Da li za vrijeme bolovanja treba plaćati za mirovinsko 1, 2 i 3 stup? Hvala!
naknadu dobivaš tek od 43 dana pa dalje. ako nemaš zaposlenog radnika moraš napraviti obustavu obrta.( teška komlikacija )
"glede obveze plaćanja doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje za vrijeme privremene obustave zbog bolesti duže od 42 dana valja konzultirati osiguravajuće popise koji uređuju pitanja tih osiguranja."
to piše u priručniku za obrt a ja bi ti preporučila da zoveš broj RRIF-a (koji se naplačuje) pa ih pitaš ili da ideš na HZZO i njih pitaš.
evo ako netko zna bolje nek ti odgovori.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 17:45   #23
Sve je to OK, međutim ima kvaka

ako imaš duga prema državi, neće ti ništa ni isplatiti.
A kao obrtnik uvijek imaš duga....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 17:36   #24
Zatvorio bih obrt

ovako posao ide slabo pa razmišljam o zatvaranju obrta.

ali dužan sam državi P.D.V socijalno itd., nisu to neki veliki novci pa me zanima dali postoji kakva pravna caka da izbjegnem to plačanje

unaprijed hvala
eduardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 17:52   #25
idi na www.legalis.hr

znam da to izravno ured za malo gospodarstvo ne mos upitati

mislim da porez ne mos. socijalno. to je ionako na tebi... ne znam nisam jos nit otvarao, a kamli zatvarao heeh

ali doci ce i to na red. jedini nacin da budes sam svoj gospodar
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 12:42   #26
Ne mozes izbjeci placanje zaostalih poreza i doprinosa. Dogovori se s poreznom upravom o obrocnom placanju. Razumni su i sve se dade dogovoriti ali platit moras, kad tad.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 21:39   #27
Otvorio bi obrt a dužan sam državi.

Prije koji 7 mjeseci sam imao prometnu nesreću. I završio na prekršajnom sudu sa 5500 kn kazne. Nitko nije stradao osim mene.

E sad bi ja otvorio obrt a nisam platio taj račun(kaznu).
I sad mi ovi iz porezne prijete ovrhama.
Nemaju mi što uzeti pa me boli briga a i znam da nemogu završiti u zatvoru jer su zatovori prenatrpani.

E sad jel ja mogu otvoriti obrt kad državi dugujem 5 soma kunića.

Znam kad recimo neko dužan državi jer nije platio porez ili socijal ili mirovinsko da ne može.

Ali recimo što je s menom kad dug proizlazi iz prometnog prekršaja.
__________________
poker igra ili igraš && actionscriptclass= lunatic
igorra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 21:57   #28
Quote:
igorra kaže: Pogledaj post
Nemaju mi što uzeti pa me boli briga a i znam da nemogu završiti u zatvoru jer su zatovori prenatrpani.
Ako do sada nisi shvatio, bum ti ponovil.Zatvori su pretrpani s takvima kao ti dok ostali krimosi slobodno šeću ili su na vlasti.Sigurno ćeš završiti iza rešetaka ako ne platiš!!!
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 11:04   #29
Quote:
Vincent Vega kaže: Pogledaj post
Ako do sada nisi shvatio, bum ti ponovil.Zatvori su pretrpani s takvima kao ti dok ostali krimosi slobodno šeću ili su na vlasti.Sigurno ćeš završiti iza rešetaka ako ne platiš!!!
To je sigurno kao smrt. Ali ja mogu platiti jedan sat prije dolaska u zatvor i ne moram u zatvor. Tako da ne vidim razloga da platim dok mi omča nije oko vrata.

No što mene zanima jel ja mogu otvoriti obrt dok sam prekršajno dužan državi. Jer ako ne mogu onda moram račune platiti.
Ako to ovisi o poreznoj upravi onda sigurno ne mogu.

Jer gamad dobro zna kolko sam im dužan.
__________________
poker igra ili igraš && actionscriptclass= lunatic
igorra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 22:26   #30
Prilikom otvaranja obrta ne traže se nikakve potvrde o vašoj zaduženosti! Možete napraviti dug u jednom obrtu, zatvoriti ga i otvoriti drugi! Dug naravno ostaje i morat ćete ga na ovaj ili onaj način platiti, ali za samo otvaranje obrta u Uredima državne uprave to nije bitno! Proces je vrlo jednostavan, a košta cca 450-500kn.
Barbie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 17:29   #31
Muževa mirovina i vođenje obrta

Pitanje:
Ako osoba uzme mirovinu od pokojnog muža da li može i dalje voditi svoj obrt?
Parallel Universe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 13:20   #32
koliko treba biti u braku kako bi se mogla naslijediti muževa mirovina? pitam za mamu! hvala
__________________
> America: "We have George Bush, Stevie Wonder, Bob Hope and Johnny Cash."
> Croatia: "We have Ivo Sanader, no wonder, no hope and no cash"
leonine is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 00:05   #33
obrt

molim vas ako tko zna:

može li se otvoriti obrt ako si zaposlen na drugom radnom mjestu i ako ne planiraš to mjesto napustiti?


mora li vlasnik obrta biti nužno strucan odnosno školovan za obrt koji otvara?
npr. imati trgovacku za obrt neke vrste trgovine??
spanjoleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 11:29   #34
Možeš otvoriti obrt makar već radiš i na 5 mjesta.
Sve ti zavisi što točno želiš otvoriti, jer neka vrsta trgovine ništa ne znači. Sve je to neka vrsta trgovine. Najbolje ti je obratiti se obrtničkoj komori i tamo ćeš sve saznati.
Ovo je inače pitanje za gospodarstvo, a ne pravo
maivmi7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 15:49   #35
Quote:
maivmi7 kaže: Pogledaj post
Možeš otvoriti obrt makar već radiš i na 5 mjesta.
Sve ti zavisi što točno želiš otvoriti, jer neka vrsta trgovine ništa ne znači. Sve je to neka vrsta trgovine. Najbolje ti je obratiti se obrtničkoj komori i tamo ćeš sve saznati.
Ovo je inače pitanje za gospodarstvo, a ne pravo
Trgovina ti je uglavnom vezani obrt
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 12:29   #36
Lightbulb kupnja obrta

Sto se sve mora napraviti da se kupi neki obrt. .moj stari hoce od nekog frenda kupiti obrt i nigdje nemogu naci sta zapravo ja moram napraviti. . btw ja sam u rijeci i htio bi mu to ja sam napraviti. .naravno on bi platio sve taxe
__________________
...enjoy...
_hedonist_ is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 25.10.2007., 14:26   #37
Quote:
_hedonist_ kaže: Pogledaj post
Sto se sve mora napraviti da se kupi neki obrt. .moj stari hoce od nekog frenda kupiti obrt i nigdje nemogu naci sta zapravo ja moram napraviti. . btw ja sam u rijeci i htio bi mu to ja sam napraviti. .naravno on bi platio sve taxe
pa ovako.... d.o.o, kada X prodaje Y to ti pravno ide ovako: napravi se ugovor o ustupu/prijenosu poslovnih udjela (jer se d.o.o. sastoji od jednog ili više poslovnih uloga na temelju kojeg osnivač/osnivači stječu pravo na poslovni udio). To se solemnizira i javnobilježnički prevede. Tvrtka (naziv) društva ne mora se posebno navoditi jer čim netko stječe 100% udjela stječe i prava i obveze društva a i ime.
To se sve upisuje i provodi kroz sudski registar (uz sve još momente koje nisam ovdje nabrajala jer bi pisala cijelu A4).

Obrt....hm.. on je po ZTD-u trgovac pojedinac.... ali muči me nešto: obrtnik odgovara cjelokupnom vlastitom imovinom i nekretnine d.o.o. moze imati kao stečeno vlasništvo ili unesene u temeljni kapital.

Obzirom da obrt nema temeljnog kapitala te da obrtnik odgovara cjelokupnom vlastitom imovinom (zato se za obrt u ugovorima te u poslu općenito uvjek navodi npr. MARKO MARKOVIĆ vlasnik obrta ' MUNJE I GROMOVI' iz Zagreba, Voćarska 33 MBO..... itd itd. (jer Marko Marković je odgovoran osobno, cjelokupnom vlastitom imovinom) ne vidim svrhe od samog ustupa tvrtke (imena obrta).

Kod d.o.o. je drugačije, navodi se npr. BURA d.o.o. kojeg zastupa direktor itd itd (znači društvo odgovara cjelokupnom imovinom)

tvoj otac bi u stvari kupio samo TVRTKU (ime obrta te sva prava i obveze te sva potraživanja i dugovanja i vjerojatno uhodano poslovanje). i to ugovorom prenio i ugovorom utvrdio i javnobilježnički ovjerio (solemnizirao) te proveo upis promjene nositelja obrta kroz obrtni registar.

Naime..... neznam koliko mu se to isplati jer otvaranje obrta košta oko 500 kuna, a Solemnizacija ugovora o ustupu tvrtke obrta (ili kako ga vi nazvali) ide po vrijednosti iznosa Obrta + računaj da će ti odvjetnik uzeti još isto toliko za sastavljenje ugovora.

tako ...... mislim da mu se više isplati otvoriti obrt sam (osim ako nije taj obrt dobro uhodan te ima garantirane kupce, korisnike usluga... kroz dulje vrijeme ugovorima vezane...pa se to financijski isplati). a onda razmišljam naglas - TKO BI TAKAV OBRT PRODAVAO ? (zlatni rudnik!)

neznam...... ali mislim da ovo sve kaj sam napisala je tako nekako u praksi, a ako netko zna više, bolje neka me ispravi..... jer nije česta ova situacija bas u praksi.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 15:18   #38
Nije svaki obrt trgovac pojedinac.

Ne vidim smisao kupovine obrta, možda misliš na kupovinu imovine koja čini obrt, ili prijenos ugovora i slično?

A ti uvijek možeš osnovati obrt sa istom nazivom kao i obrt koji želiš kupiti, ako je u pitanju želja za očuvanjem uhodanog obrta (pri čemu moraš koristiti naziv JOZO JOZIĆ, vl. ...)
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 11:17   #39
Zatvaranje obrta

zanima me kao zatvoriti obrt koji ne radi od 08/03.
Obrt je videoteka i nije u stanju mirovanja.Imam nekih dugova prema državi i znam da ću to morat platit, ali mi se ne ispunjava porezna prijava bez veze kad već s tim ne radim!
Gdje i kako da ne lutam okolo ko luda!
Hvala unaprijed!
port locker is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 19:44   #40
Quote:
port locker kaže: Pogledaj post
zanima me kao zatvoriti obrt koji ne radi od 08/03.
Obrt je videoteka i nije u stanju mirovanja.Imam nekih dugova prema državi i znam da ću to morat platit, ali mi se ne ispunjava porezna prijava bez veze kad već s tim ne radim!
Gdje i kako da ne lutam okolo ko luda!
Hvala unaprijed!
kako si ga otvorio tako ga i zatvori. Odjavom iz obrtnog registra
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:31.