Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2008., 03:06   #1
Sinestezija - vizualizirate li slova/muziku u bojama?

Otvaram ovu temu potaknuta nedavnim razgovorm s prijateljicom kojeg je započela riječima "Nemoj misliti da sam luda, ali..."

Inače sam potpuno vizualni tip, fotografsko pamćenje i sve to, a imam i tu pomalo nastranu osobinu da slova "vidim u bojama". Malo teško za objasniti; dakle, kad pročitam neku riječ, najviše mi u sjećanju ostane prvo slovo, i to štampano, i u boji. Svako slovo ima svoju boju: "A" je svijetloplavo, "C" je crveno, "I" je bijelo, "M" je tamnoplavo, "E" je žuto itd. I na taj način sam otkad znam za sebe doživljavala slova i pamtila pojmove.

Naučila sam čitati užasno rano, s 2 godine, i to uz pomoć jedne slikovnice sa slovima; come to think of it, jako puno slova "zamišljam" upravo u boji u kojoj su prikazana u toj slikovnici.

Dečko nema takve "nastrane" vizualizacije slova, ali on je, pak, muzičar, i kaže da skale vizualizira u bojama.

Pitanje za stručnjake: zašto? Jesam li normalna, Lastane?
(zanemarimo činjenicu da netko tko u 2 ujutro otvara topik na Psihologiji po defaultu nije normalan. )

Pitanja za laike: događa li se to i vama? Sa slovima, muzikom, ili nečim trećim? Kako to tumačite?

I, naravno, koje su boje vaša slova?
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 03:08   #2
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Pitanje za stručnjake: zašto? Jesam li normalna, Lastane?
http://hr.wikipedia.org/wiki/Sinestezija
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 03:13   #3
Isusekriste premili

Al' krive su im boje na onom primjeru.

Ništa, prvi dio pitanja je riješen (hvala Crimson Petal :klap; ostaje onaj drugi - sinesteti, javite se!
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 12:56   #4
vidim i ja boje i tvoja slova su krive boje a krivo je i na onom linku.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 21:35   #5
ABCDEFGHIJKMNOPRSUV

Ovo su moje boje tj. većina njih, za neka slova nije bilo prikladne boje.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 23:41   #6
ja ovo necu gledat jer je sve krivo
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 01:42   #7
Pa nariši i ti svoje
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 01:54   #8
ma nema ovdje pravih nijansi. a ovisi i o naglasku.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 02:01   #9
Sinestezija i autizam

Na engleskoj Wikipediji postoji opširniji članak o sinesteziji.

Sinestezija se može pronaći i kod ljudi s autizmom, Aspergerovim sindromom, tj. nekim od poremećaja iz spektra autizma (eng. ASD ili Autism spectrum disorder).

BB
bubabuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 12:43   #10
Ja imam žestoku vezu glazbe i boje. Teško je opisati u stvari. A inače, da, naginjem Aspergeru, nedovoljno za dijagnozu, ali blizu
__________________
I seem to have loved you in numberless forms, numberless times,
In life after life, in age after age forever.
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 21:17   #11
boje u kombinaciji sa slovima, brojevima, danima u tjednu, mjesecima. korisno za pamtiti informacije,kaoticno kod ucenja drugih pisama
Trshna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 03:50   #12
Brojevi. 1-bijelo, 2-žuto, 3-crveno, 4-žuto, 5-plavo, 6-crveno, 7-sivo, 8-žuto, 9-crno, 10-sivo. I onda se ponavlja.
__________________
Lone rider rides alone!
lone rider is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 03:53   #13
ne vizualiziram sve. ali nešto da...
meni neuštimana gitara zvuči zeleno. (tak sam napisala u jednom svom tekstu)
gnoj vizualiziram drekasto
rock mi zvuči kao miješane dugine boje
imam općenito boje ili mješavinu boja za većinu ideja

al nemam poimence za slovo
__________________
ovdje bi trebalo nešto pametno pisati? e pa nisam pametna
biljkapas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 20:20   #14
ja slova i brojeve ne,ali pojmove da..znam često pomisliti kako je nešto tako ljubičasto, e sad, ja znam da to nešto NIJE ljubičasto,ali osjećam da je....povezujem to s tom bojom,neznam kako da kažem...jel se na to misli? ili vi baš izravno VIDITE tu boju?
ali ja miris i dodir povezujem...mirise osjećam taktilno...ali ih opet mogu i izraziti bojom...neznam...mene sve to zbunjuje..imam osjećaj kao da se sve to prožima....
__________________
olovka, papir i zvijezde
dersette is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 04:09   #15
jedno kratko podpitanje za one koji imaju brojeve u bojama, tj brojeve osjecaju kao boje...kad biste imali tekst pun datuma i godina otisnutih vasim kombinacijama boja umjesto brojevima, biste li ga mogli citati jednako jasno i brzo kao da su otisnute brojke?
Trshna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 04:22   #16
Ja vidim u bojama samo osjećaje, znaći, dok mi je sreća žuta, ljutnja crvena, zavist zelena, zaljubljenost rozna itd...
parach is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 18:23   #17
Quote:
Trshna kaže: Pogledaj post
jedno kratko podpitanje za one koji imaju brojeve u bojama, tj brojeve osjecaju kao boje...kad biste imali tekst pun datuma i godina otisnutih vasim kombinacijama boja umjesto brojevima, biste li ga mogli citati jednako jasno i brzo kao da su otisnute brojke?
vjerojatno. ali nitko mi jos nije to odstampao pa ne znam sigurno rec.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 19:14   #18
Jasno da vizualiziramo

Meni je i bijelo, e zuto isto , a crveno, k ljubicasto, ovako off the top of my head Ali ne vizualiziram uvijek, sto je isto zanimljivo...
I imena vizualiziram u bojama...a brojeve, hm, o tom moram razmisliti
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 12:55   #19
ja nisam u toj skupini sinesteta, ali oduvijek sam vidjela ponedjeljak zuto, utorak tamnoplavo, srijeda zeleno, cetvrtak tamnocrveno, petak svijetloplavo, subota bijelo i nedjelja svijetlocrveno, samo sto mi je s vremenom oslabilo povezivanje. tek sam se sad sjetila kad sam procitala clanak.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 19:24   #20
a meni dani u tjednima imaju boju svojih imena. a vrijeme je podijeljeno u pravokutnike i kriske i sve zapravo podsjeca na plocu za monopoly ili tako nekako. dugo mi je trebalo da se naviknem na digitalne satove, vrijeme ima drukciju boju kad se gleda na digitalnom satu a drukcije kad su u pitanju kazaljke.


bas cu si probat pisat brojke samo bojama, to ce biti najlakse jer su stabilnije boje, u rijecima recimo cesto prevlada neka boja zbog naglaska ili nekog mog osjecaja pa je tesko nacrtat. recimo suglasnici su nositelji boja a samoglasnici povezuju te boje pa su nekad bljedji. i tako.

a glazba ima samo tri boje recimo ali mislim da je to zato sto slusam glazbu samo odredjenog ugodjaja, mozda ne slusam glazbu u bojama koje mi ne pasu, morala bih se tu malo skoncentrirat.

jel vam se desi da vam netko spomene dogadjaj prije recimo par godina a vi se mozete sjetiti mirisa iz tog vremena? meni na neka sjecanja uvijek dodje miris. i obrnuto, procvate nesto vani, nanjusim to i sjetim se neceg, ko proust i onaj njegov nesretni kolacic. a uopce ne volim prousta.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.