Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2009., 15:51   #61
Quote:
maloljetnik kaže: Pogledaj post
pozdrav!

kad sam negdje vani sa drustvom, ili nekaj radim, ili se nadem u nekoj situaciji, puno puta mi se znalo javiti osjecaj kao da sam to vec jednom doživio, full mi je poznata situacija, osobe, prostorija, i događaj....
negdje sam cuo da je to deja vu (vec videno)
jel zna tko od vas kako to nastaje? i šta to tocno je?
Što je točno, nezna nitko.
Deja Vu (već viđeno) fenomen se dijeli na tri fenomena;
Deja vecu (već doživljeno)- potaknut doživljenim događajem
Deja senti (već osječeno)- potaknut osječajem(glasom ili mirisom npr.)
Deja visite (već posječeno)- npr. poznato mjesto na kojem nikad nisi bio.

Fenomen Deja vu znanstvenici, psiholozi, alternativci i ostali povezuju sa različitim uzrocima; od zalutale informacije u memoriji mozga, poremečaja u mozgu, izazvanost lijekovima, snovima pa sve do nadnaravnih sposobnosti i sječanja na prošli život.

Konkretnih odgovora nema al imaš na internetu pregršt informacija o fenomenu deja vu.

E da, zak sam se javila? ja sam imala često Deja vu na početku depresije, min. pet-šest komada/dnevno.

Meni ti je najdraže objašnjenje dano od strane fizičara; da tu prste imaju one druge dimenzije (teorija struna, 11 dimenzija i to) al to je za raspravu na drugom podforumu.
neeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 22:40   #62
Quote:
neeena kaže: Pogledaj post
Deja vecu (već doživljeno)- potaknut doživljenim događajem
Kao da se odjedamput sjetim da sam to proživio negdje...NEGDJE...
Quote:
neeena kaže: Pogledaj post
Deja visite (već posječeno)- npr. poznato mjesto na kojem nikad nisi bio.
U tom trenutku sve sjedne na svoje mjesto na mjestu gdje je to ''već bilo''
__________________
You're mad! -If I wasn't, this would probably never work.
(Još uvijek edgy kao i prije 9 godina)
Volster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 10:31   #63
meni se takvo nesto stalno dogadja. jako mi je neugodno. i jedva cekam da prodje..
__________________
When the truth is found to be lies
and all the joy within you dies
tel50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 17:47   #64
deja vu je karakteriziran velikom neugodom, ali (kažu stručnjaci) da netreba to uzimat previše k srcu, nego ga probat doživjet kao nešto ugodno i veselo
neeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 17:43   #65
Deja vu

vjerojatno sam to iskusio ali ne znam sto je to tocno moze li netko to objasnit i podijelit svoja iskustva
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 18:20   #66
ja is imam stalno možda jednom tjedno. Kad imam taj deja vu već sam to vidio ali ne znam sta ce se dalje dogoditi.
atila123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:00   #67
ja sam prije 2 dana imao isti deja vu...samo što smo se ja i susjed našli u istoj situaciji...ZA KOJU ZNAM DA SE PRIJE NEKOLIKO MJESECI TAKO DOGODILA! Isto smo rekli, isto napravili, gledali na istu stranicu na internetu...isti pokreti...kao da je netko u sadašnjosti klonirao događaj...
__________________
You're mad! -If I wasn't, this would probably never work.
(Još uvijek edgy kao i prije 9 godina)
Volster is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 17:11   #68
Quote:
vjerojatno sam to iskusio ali ne znam sto je to tocno moze li netko to objasnit i podijelit svoja iskustva
A već je objašnjeno. Tema ima samo 2 stranice, nije ju teško "prelistati".
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 02:15   #69
DEJA VU

Zanima me kako se točno tretira u psihologiji ova uobičajena pojava kod ljudi, koja mi je posebno uvijek bila zanimljiva ? Zbog čega nastaje, tj. što je u mozgu uzrokuje?

Događa li vam se često i kakva su vaša razmisljanja oko toga?

P.S: Ovo mi je prvi post i tema na ovom PDF-u, mogao sam je otvoriti možda i na PDF Znanost ali mislim da je i na ovom PDF-u dobrodošla
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 23:31   #70
Pročitaj malo ranije postove, već smo odosta rekli o tome - epi-napad u hipokampalnoj formaciji... Neuroznanstveno.
A empirijski - kad se sjećanje iz dugoroćnog pamćenja prizove, ali se ne vrati u kratkoročno, nego senzoričko (koje je još kraće i "trenutnije"), čistom 'greškom', a uslijed navedenoga u neuroznanstvenom tumačenju.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 13:26   #71
Potaknuta ovom temom, Vigilantinim objašnjenjima te razgovorom o istom s jednom dragom mi forumašicom, odlučih ovo napisati.

Mogu za sebe reći da sam imala hrpu vidovitih snova za koje ne mogu reći da ih je moja percepcija takvima doživljavala, mogu slobodno reći da su oni takvima i bili. Izgubila sam ih onog trenutka kada sam počela piti AD. Meni to govori da " vidovitost" nije nešto apstraktno, nego nešto što itekako ima veze s moždanom kemijom i neuronskim vezama.

Kada mi je sina u 4. osnovne udario automobil, noćima prije toga sam sanjala jedno te isti san. Sanjala sam kako ga je udario autobus ispred autobusne stanice.
Jednom sam ga nježno upozorila da ne prelazi cestu, ako to baš nije nužno.
Možda će sad netko reći - e stradao ti je baš zato što si ga na to upozoravala. Taj dan kad se to dogodilo, vozač automobila koja ga je udario, doveo mi ga je kući, a kako se mali žalio na glavobolju i bio zelen u licu, odvezli smo se na hitnu. Ostao je u bolnici zbog potresa mozga.

Kako je došlo do nesreće? Sinu se nije dalo ići kući pješice iz škole, i tada je prvi put odlučio preći cestu i ići na autobus. Kako je prelazio cestu, tako je na njega naletio vozač. Nesreća se dogodila na autobusnoj stanici. Istoj onoj koju sam sanjala. Jedina je razlika što nije nastradao od autobusa nego od automobila, no mjesto događaja ostalo je isto. Nakon toga, san se više nikad nije ponovio. Možda je to majčinska intuicija koja se manifestirala upozoravajućim simbolima preko snova.

U moru takvih snova, imam jedan koji mi se posebno usjekao u pamćenje. Popodne dok sam spavala ( bila je srijeda, ljeto, 8 mjesec), između 16 i 18 sati, sanjala sam svoju prijateljicu kako se vozi na motoru Zagrebačkom cestom, pada s njega i vozi je Hitna u bolnicu. Nakon tjedan dana ona mi se javlja. Znaš, pala sam sa motora u srijedu. Meni se otkvačila vilica od šoka. Pitala sam je u koje doba dana je to bilo. Rekla je popodne, negdje oko 17 sati. Znači da sam izravno sanjala njezin udes u trenutku kada se dogodio.

Svi ti snovi koje pamtim, nikad nisu predvidjeli nešto lijepo - samo neka sranja. S jedne strane mi je drago što tu "sposobnost" više nemam.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 23:28   #72
Quote:
n0ra kaže: Pogledaj post
Ja imam isti problem da skoro cijeli život sanjam nešto što se poslije dogodi. To nije deža vu nego se baš sjećam sna. Inače jako dobro pamtim svoje snove. moram priznati da mi se to već dugo nije dešavalo i kad malo bolje razmislim baš kod stresnih situacija je bilo prisutni kako veli mladi doktor. Moja mama veli da sam i ko mala znala izjavljivati da sam događaje sanjala.
ista stvar i kod mene,zato ti je neobične snove najbolje zapisivat
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 20:50   #73
Deja vu je nešto što se i meni s vremena na vrijeme dogodi. Kao što su drugi opisali, recimo odigrava mi se nekakva situacija i ja imam osjećaj da sam to već proživio ili vidio. Čak se zateknem u tom trenutku i pomislim sam sebi "aha, evo ga" i onda nekoliko sekundi pratim dalje zbivanje dok to pomalo ne nestane. Nekad je to prilično živopisno a nekad prođe skoro neprimjetno, kao bljesak, više kao osjećaj ili prisjećanje na nešto što sam osjetio na isti način nekad davno. Nije baš ni riječima lako opisati i ne znam si to rastumačiti ali uopće me ne plaši nego me fascinira, i tako je bilo oduvijek, i drago mi je kad to doživim.

Zadnje uređivanje grifone : 05.11.2009. at 20:55.
grifone is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 03:21   #74
Déjà vu

Mislim da ovo spada pod psihologiju.....
Uvijek me zanimalo ovo u vezi Déjà vu-a...Naime ja sam često puta sanjao nešto i to mi se dogodi nakon nekog neodređenog vremena....
Pogotvo se sjećam jednog snova kako sam se igrao s bratom u kući dobacivali se lopticom i ja pogodim u pepeljaru i razbijem je, i nakon nekoliko mjeseci to se i dogodi, baš razbijem tu pepeljaru koju sam sanjao s lopticom, i iste sekunde se sjetim da sam to sanjao i nemogu da shvatim.....Zar možemo predviditi sta ce nam se dogoditi ??
Vise mi se puta to dogodilo i kad se sjetim da sam to sanjao, preplavi me neki čudan osjećaj, malo sam proučavao Déjà vu ali nitko nema neko konačno objašnjenje......
Događalo se da sam imao Déjà vu nekih razgovora s porodicom,prijateljima, i cim shvatim da sam to sanjao, odmah nesto uradim sto sigurno nikad nebih uradio, jer me plaši činjenica da je možda zapisano kako cemo zivjeti......

Jeste li dozivili Déjà vu i kako ga objasnjavate ??
Stranac22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 03:56   #75
Imao sam par puta taj osjecaj... To se objasnjava kao "kratki spoj" u mozgu, kad samo mislimo da se prisjecamo neke situacije koja se upravo odvija. Ti si se "sjetio" situacije tek kad se dogodila, prije ti nije pala na pamet, zar ne ? Ne radi se o nikakvom predvidjanju, koliko je meni poznato, a mislim da nije ni u skladu sa zakonima fizike...
Postoje i pojave nazvane Jamais vu (nikad vidjeno) i Presque vu (gotovo vidjeno), sve je stvar elektro-kemijskih procesa u mozgu, cini mi se...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 04:39   #76
ha..gledaj...po ovome sto sam ja imala predavanja..to su zapravo lazna sjecanja..nema veze sa snovima...jednostavno tebi u tom trebu se isto sjecanje pojavi...to je simple snazan dojam da se pred nama upravo odvija situacija koju smo vec vidjeli..a sto je najgore..daju statistike da se najvise dogadaju kod starijih ljudi..al to je jedan po meni neobjasnjivi dio...al..hmm..iako mi je cudan feeling..pase mi..neznam kako vama
thelivingdead is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 06:36   #77
ako sam dobro shvatila definiciju te pojave, tebi u jednom trenutku podsvjest obrađuje podatke brže od svijesti...u tom trenutku ti imaš dojam da se prisjećaš onoga što se u tom trenutku događa, odnosno da si to što ti se trenutno vrti pred očima već doživio ili sanjao...(uvijek se radi o nekoliko trenutaka)
to bi bilo sve...nikakva predodređenost, mističnost...
događalo mi se, osjećaj paše možda zato što si zadovoljan što si pogodio što će se dogoditi, što će netko reći ili slično...

eh,ima i drugi dio slične priče ali ne spada u ovu temu nego onu o predosjećajima...snovi koje sam sanjala, prepričala nekome,a kasnije su se ostvarili...tu se često radi o nekakvim negativnim i važnim događajima...deja vu mi je više vezan uz skroz banalne situacije tipa ove kakvu si ti opisao...
__________________
No winter lasts forever, no spring skips it's turn...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 10:58   #78
Deja Vu se desava jer informacija koju primamo preskoci perceptivni sustav i odmah ode u pamcenje, pa se tek onda procesira...

Znaci..

1) Normalno: Dozivimo/ugledamo nesto -> Procesiramo -> Spremimo u pamcenje

2) Deja Vu: Dozivimo/ugledamo nesto -> Spremimo u pamcenje -> Procesiramo

A ovo sto autor opisuje nema veze s Deja Vu to su premonitorni/prekognitivni snovi, odnosno snovi u kojima se predvidi buducnost.. na primjeru razbijene pepeljare prije ce biti da je to posljedica sna, odnoson neka svjesnost ili negdje na nesvjesnom nivou zaostala ideja da ce se to desit, pa se nesvjesno i navede u situaciju da se to desi, nego sto je bas predvidjanje, ali moguce je i to.. Inace, takvi snovi imaju svoje racionalno objasnjenje, ali postojio dio gdje i znanost jos ima neodgovorenih pitanja...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 12:04   #79
Quote:
Stranac22 kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo spada pod psihologiju.....
glimps of future?
or just a mind-game?
pitanje je sad...


ako vjerujete u sudbinsko znacenje deja-vua, mislim da ti u tom slucaju tema spada vise pod ezoteriju, a manje pod psihologiju

Zadnje uređivanje Marica Carica : 10.01.2010. at 12:47.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 12:08   #80
često sam znao sanjati nešto, a da mi se potom to isto ili slično dogodi u životu.
a još češće mi se znalo događati da mi se neki događaji ponavljaju nekoliko puta (razgovor sa istom osobom, na istom mjestu, o istoj temi).
AmorOmniaVincit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.