Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2010., 12:46   #81
Quote:
Stranac22 kaže: Pogledaj post
M

Jeste li dozivili Déjà vu i kako ga objasnjavate ??
Povremeno dozivljavam Deja-vu.

Ali ne objasnjavam ga nimalo paranormalno.


Smatram da se mi tijekom zivota masu puta dovedemo u slicne ili identicne situacije. U njima nam mozak jednako funkcionira pa imamo identicne asocijacije (misli) i reakcije.

Ali ne koristimo dovoljno mozga, pa te svakodnevne situacije i nase reakcije uglavnom pozaboravljamo (sjetite se da veci postotak mozga "stoji neiskorishten").
Ostanu nam samo neke nepovezane slicice u mozgu, poput osamljenih puzli.
Pa kad se nadjemo u slicnoj situaciji, slicno asociramo i - gle cuda: ukljuci se odjednom takava nekakva pogubljena puzla.
Koja identicno pashe.

Deja-vu po meni nije pogled u buducnost, vec sjecanje na proslost.
A i samo ime mu kaze:
VEC VIDJENO
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 13:03   #82
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
(sjetite se da veci postotak mozga "stoji neiskorishten").
Cijeli mozak je "koristen"
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 13:52   #83
da, događalo mi se to u stilu da se preda mnom odvija "nešto što se već prije dogodilo". primjetim to, znam i tko će što reći, ali ne bih to objasnila kao predviđanje... više kao prisjećanje...
__________________
~ Ne traži razloge za tugu, već sitnice za sreću! ~
The_Mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 13:53   #84
ali postoje stvari koje sanjamo i onda nakon izvjesnog vtremena se dese...... mozda ne sve u detalje ali bitan dio sadrzaja snsa.....a ponekada i detalji....
...ja sam na nekoliko godina prije no sto sam selila na drugi kntinent sanjala da odlazim nas put.... jer klima se promijenillaa... tako kako je .... i da ce biti rat....i sver to se desilo.....u snu je to bilo brzo u javi je to trajalo godinama...... i taj san sam ispricala prijateljici u detalje...i jedna osoba je u tom snu umirala..... i ona je tada rekla da je to ocito ona...... i nakon cetiri godine ona se naglo razboljela i umrla....a nakon godinu dana smo mi odselili.... ....nakon desetak godina klima se pocela doista mijenjati......

...sve su to slucajnosti...... ali cini mi se da neki snovi kao da formiraju nase odluke.....
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 13:57   #85
maria ovo što opisuješ više spada u temu o predosjećajima i takvim snovima, nego pod deja vu...deja vu je ipak ono što smo opisali sacreus i ja gore...
__________________
No winter lasts forever, no spring skips it's turn...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 14:25   #86
Quote:
alanis kaže: Pogledaj post
maria ovo što opisuješ više spada u temu o predosjećajima i takvim snovima, nego pod deja vu...deja vu je ipak ono što smo opisali sacreus i ja gore...
da, znam...

htjela sam samo reci da postoje i snovi koji predskazuju....na neki nacin....
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 14:30   #87
sve ok
ali nekako mi se čini da je za takve malo teže pronaći objašnjenje...a i puno su mi manje dragi od deja vu-a...
__________________
No winter lasts forever, no spring skips it's turn...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 22:12   #88
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Cijeli mozak je "koristen"
sorry, krivo sam se izrazila
evo bolja formulacija:
kapacitet mozga nije iskoristen do krajnjih potencijala

nemoj mi sad brojat slova, znas sto sam htjela reci
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 03:55   #89
Da,slažem se samo ,nemojte miješati prekogniciju koju autor govori sa deja vu.
I meni se češće (prije više)znalo dešavati da prvi puta npr.dođem u stanovito mjesto ili kafić u kojemu nikada nis obitavao,a sve poznato,kao i čitav raspored prostorija i stolova.
Čuo sam par teorija,ali bi me zbilja interesiralo neko psihološko,oli znanstveno objašnjenje koje drži vodu.
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 10:09   #90
žacko bojim se da za sad toga nema ili jednostavno nisam naišla na nešto slično...ali,ako se nađe,rado bi ga i ja čut
__________________
No winter lasts forever, no spring skips it's turn...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 12:01   #91
Ako tražite neka "natprirodna" teorijska objašnjenja koja uključuju telepatije, prekognicije i psihometrije* to u psihologiji kao objektivnoj znanosti nećete naći. Možda u parapsihologiji.

Bilo je nekih istraživanja paranormalnih pojava, npr. "ESP-a", ali pokazalo se da ispitanici karte ne pogađaju ništa bolje od slučajnih pokušaja.



*napomena: postoje najmanje dvije međusobno, osim nazivom, nepovezane psihometrije. Psihologija se služi onom drugom, ali to je d(r)uga priča.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 12:19   #92
Kakve veze ima ESP s ovim?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 12:53   #93
Eto, sve sam to ulupao u jednu kašu široke generalizacije.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 16:07   #94
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
(sjetite se da veci postotak mozga "stoji neiskorishten").

Toje urbana legenda & neistina.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 16:09   #95
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
*napomena: postoje najmanje dvije međusobno, osim nazivom, nepovezane psihometrije. Psihologija se služi onom drugom, ali to je d(r)uga priča.
U oba slučaja riječ je o crnoj magiji i đavoljem djelu.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 16:50   #96
deža vi je "poremećaj" kojim se bavi neurologija kao znanost. mislim, trebala bi se baviti : ali, ne bavi se jer, je to izmišljotina od doživljaja

NITKO
na planeti ne može sanjati što će mu se dogoditi, sve ostalo su laži.

deža vi je stanje ultralakog oblika epi napada u kojem nam se "čini" da smo "ovo" već doživjeli, no realno nismo niti ćemo

postoje situacije kad "nešto" sanjamo, pa se nešto "slično" dogodi, no to je sfera slučajnosti s malim postotkom točnosti ka i kod "pogađanja karata".

sad bi mi na osnovu posta otvarača teme trebali vjerovati kako su "proročki snovi" istiniti.
Gradski konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 17:04   #97
Quote:
Gradski konj kaže: Pogledaj post
sad bi mi na osnovu posta otvarača teme trebali vjerovati kako su "proročki snovi" istiniti.
Naravno da ne ali a osnovu tisuca dokumentiranih i analiziranih slucajeva, gje su pronadjeni dijelovi neobjasnjivosti bi se mogli zapitat
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 17:15   #98
ako je neobjašnjeno znači da ne postoji.

svašta se i meni vrti po glavi, al` što sam stariji sve manje (odumiru mi neuroni)
Gradski konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 17:47   #99
Quote:
Gradski konj kaže: Pogledaj post
ako je neobjašnjeno znači da ne postoji.
Zanimljiva logika.. a kako se onda otkrivaju nove stvari koje jos nisu objasnjenje? Jer ako ne postoje, se ne mogu ni otkrivati i znamo sve sto mozemo znati, ne?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 17:52   #100
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Toje urbana legenda & neistina.
ma kakav mit
mozak ima previse praznog hoda
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.