Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2013., 11:43   #61
Quote:
(=Feel...? kaže: Pogledaj post
kolegica je napravila grešku tijekom upisa u bilješke, naime umjesto "nepopunjene rubrike" greškom je upisala "precrtane su sve nadopunjene rubrike", ima li netko iskustva sa navedenim, kako ispraviti?
ja bih precrtala ''nadopunjene'' crvenom kemijskom tako da se vidi što piše
a ispod toga bih napisala ispravak plavom ili crnom kemijskom (ovisno s čime je pisala tekst)
to je po meni zapravo nebitna bilješka
kako bi se radnicima objasnilo zašto im je cijela r.k. išarana
moji kolege su nabavili žig s tekstom koji ide u bilješke, za cca 90ak radnih knjižica
ja sam svojih 110 ručno ispisivala
charlie0i0i is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 11:46   #62
Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
mene zanima ako zaposlim čovjeka koji ima radnu knjižicu a nije prijavljen na burzi ... kako ga prijavljujem i šta da radim s radnom knjižicom?
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
nemoj ni uzimati radnu knjižicu, nek je radnik zadrži kod sebe......a prijava je popuniš obrasce i to je to
radne knjižice se više ne uzimaju, kako je nedica rekla
bez obzira bio radnik prijavljen na hzz-u ili ne - to nema nikakve veze s uzimanjem radne knjižice

od sada se od radnika (kao dokaz radnog staža) traži elektronički ispis iz HZMO-a i tamo će se za nove radnike vidjeti Osobni broj osiguranika.
radne knjižice ne postoje više.

popunjavaju se obrasci prijava na mirovinsko i zdravstveno osiguranje
i uz njih se prilaže ugovor o radu
charlie0i0i is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 15:43   #63
Mene sad zanima nešto drugo:
to je sada sve elektornski pohranjeno, odnosno, trebalo bi biti...
Gdje i kome je ta elektronska knjižica vidljiva? Taj dio mi fali
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 23:12   #64
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Mene sad zanima nešto drugo:
to je sada sve elektornski pohranjeno, odnosno, trebalo bi biti...
Gdje i kome je ta elektronska knjižica vidljiva? Taj dio mi fali
onome tko ima korisničko ime i pass, tj samo tebi

ti ju možeš printati i dijeliti ili sherati naokolo mailom,

onaj tko ju je dobio od tebe ( npr.poslodavac) može provjeriti je li fake/ na webu mirovinskog uz pomoć korisničkog broja otisnutog na elektroničkom zapisu može potvrditi vjerodostojnost podataka

po službenim ovlastima dostupna je radnicima mirovinskog ( i mislim hzz-a).
kad poslodavac prijavljuje radnika , u obrazac prijave upisuje stručnu spremu koju taj radnik ima, nekad se to čitalo iz starih radnih knjižica, sad osoba na mirovinskom koja obrađuje prijavu provjerava slaže li se to sa njihovom evidencijom, i ako da, prijava prolazi
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 21:42   #65
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
onome tko ima korisničko ime i pass, tj samo tebi
Ali nemam korisničko ime i pass.. di da to iskopam?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 22:24   #66
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ali nemam korisničko ime i pass.. di da to iskopam?
HZMO
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 11:26   #67
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
HZMO
Ne znam kako mi je sve to promaklo.. hvala
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 13:13   #68
Quote:
(=Feel...? kaže: Pogledaj post
kolegica je napravila grešku tijekom upisa u bilješke, naime umjesto "nepopunjene rubrike" greškom je upisala "precrtane su sve nadopunjene rubrike", ima li netko iskustva sa navedenim, kako ispraviti?
Pravno se ispravke rade ovako:

Precrta se ručno riječ: "nadopunjene" i napiše se iznad :"nepopunjene", a ispravak parafira osoba koja potpisuje. Nije potrebno ispravljati crvenom bojom.

Inače, nije potrebno stavljati potpis i pečat na svaku precrtanu rubriku, a niti rubrike svaku pojedinačno precrtavati (precrtava se cijela stranica). Zamislite firme s 5000 radnika, pa kadrovska bi se ubila od posla.

Možete radnicima ponuditi opciju da svoje rk ostave kod vas kao poslodavca, ali onda moraju potpisati izjavu da to žele.

Evo i uputa Ministarstva rada i mirovinskog osiguranja o postupanju s rk:

http://www.mrms.hr/upute-o-postupanj...1-srpnja-2013/
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 07:29   #69
Thumbs up

Quote:
itapita kaže: Pogledaj post
koji će im qurac to križanje?
imamo 1000 zaposlenih, ove mi iz kadrovske već treći dan lupaju s pečatom, samo to rade

nek nas netko više zaštiti od ove države
Ne moraš križati.. Postoji mogućnost da radnik potpiše suglasnot da poslodavac zadrži radnu knjižicu do završetka njegovog radnog odnosa i onda ju križaš kad on odlazi..
Lp
mala1201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 09:51   #70
Jeste križali i nepopunjeni dio str.3 (podaci o str. spr.), npr. upisana je samo jedna rubrika, a ostale tri su prazne, jel treba i to križati?
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 14:06   #71
jednom radniku nisam u mogućnosti vratiti knjižicu, trebala bi je predati mirovinskom
dali radim kakav zapisnik o primopredaji ili tete na šalteru već imaju šprancu?
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 09:34   #72
što s onima koji plaćaju produženo mirovinsko osiguranje po ugovoru s HZMO-om, uplatnice stižu od PU

__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 11:44   #73
dali obrtnici moraju sami svoje radne knjizice precrtati i predati sami sebi? obrtnica sam i imam svoju radnu knjizicu kod sebe u obrtu s pecatom od hzmo-a od datuma kad je obrt otvoren... da si to spremim sad u spavacu sobu u ladicu il se za mene ne mijenja ništa?

hvala
maja777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 13:34   #74
Quote:
maja777 kaže: Pogledaj post
dali obrtnici moraju sami svoje radne knjizice precrtati i predati sami sebi? obrtnica sam i imam svoju radnu knjizicu kod sebe u obrtu s pecatom od hzmo-a od datuma kad je obrt otvoren... da si to spremim sad u spavacu sobu u ladicu il se za mene ne mijenja ništa?

hvala
Na prethodnoj stranici (3) smo o tome pisali,pa škicnite.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 22:08   #75
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Na prethodnoj stranici (3) smo o tome pisali,pa škicnite.
hvala
maja777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 15:58   #76
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
onome tko ima korisničko ime i pass, tj samo tebi

ti ju možeš printati i dijeliti ili sherati naokolo mailom,

onaj tko ju je dobio od tebe ( npr.poslodavac) može provjeriti je li fake/ na webu mirovinskog uz pomoć korisničkog broja otisnutog na elektroničkom zapisu može potvrditi vjerodostojnost podataka

po službenim ovlastima dostupna je radnicima mirovinskog ( i mislim hzz-a).
kad poslodavac prijavljuje radnika , u obrazac prijave upisuje stručnu spremu koju taj radnik ima, nekad se to čitalo iz starih radnih knjižica, sad osoba na mirovinskom koja obrađuje prijavu provjerava slaže li se to sa njihovom evidencijom, i ako da, prijava prolazi
Ja imam pristupne podatke i malo sam čačkala i pregledavala.. Uglavnom, mene sada zanima gdje ćemo moći prilikom prijave radnika vidjeti podatke o stručnoj spremi i zanimanju radnika? To u elektronskoj evidenciji nije vidljivo.. Imaju prijavno odjavni podaci gdje se vide datumi prijava i odjava kod poslodavaca, vide se podaci o stažu i isplaćenim plaćama, no nigdje se ni u kom obliku ne spoiminje stručna sprema niti završena škola..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 06:59   #77
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ja imam pristupne podatke i malo sam čačkala i pregledavala.. Uglavnom, mene sada zanima gdje ćemo moći prilikom prijave radnika vidjeti podatke o stručnoj spremi i zanimanju radnika? To u elektronskoj evidenciji nije vidljivo.. Imaju prijavno odjavni podaci gdje se vide datumi prijava i odjava kod poslodavaca, vide se podaci o stažu i isplaćenim plaćama, no nigdje se ni u kom obliku ne spoiminje stručna sprema niti završena škola..

u staroj radnoj knjižici
ili diplomi
može i usmena izjava radnika

stručna sprema je vidljiva u erps-u, baš ima kolona (7.) koja se se zove "stvarna stručna sprema" , ali završena škola zaista nije vidljiva , a treba ju upisati na m1p

u razgovoru sa radnicom mirovinskog sam doznala da mogu upisati što hoću, pa tek ako se to kosi sa podacima koje oni imaju ( npr. netko u međuvremenu diplomirao i stekao viši stupanj str.spreme) da ću trebati i dokaze o tome što sam upisala .

a sad mi se nameće pitanje da li mirovinsko uopće ima evidenciju o tipu završene škole, kad već u erps nisu uvrstili taj podatak

ako ćemo trebati skupljati i podatke o završenoj školi i stečenom zanimanju , možemo koristiti radne knjižice , jer su i dalje javne isprave i dokaz podataka upisanih prije 01.07.2013., ili diplomu
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 10:40   #78
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post

a sad mi se nameće pitanje da li mirovinsko uopće ima evidenciju o tipu završene škole, kad već u erps nisu uvrstili taj podatak

ako ćemo trebati skupljati i podatke o završenoj školi i stečenom zanimanju , možemo koristiti radne knjižice , jer su i dalje javne isprave i dokaz podataka upisanih prije 01.07.2013., ili diplomu
Mislim da HZMO ima taj podatak od HZZO-a.
Naime od 01.07. školarci i studenti stariji od 18 godina imaju zravstveno preko škola odnosno fakulteta. Znači, donosi se u HZZO potvrda od škole/faksa i produžuje zdravstveno. Znam to jer sam ja za svoje cure koje su obje studentice nosila te potvrde u HZZO radi redovnog i dopunskog osiguranja.

Valjda HZMO vidi podatke koje je HZZO unio.
A sad kako će npr. novi radnik koji se zapšljava svom poslodavcu dokazati koju je školu završio- nemam pojma. Valjda će donijet kopiju diplome ili svjedodžbe.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 14:45   #79
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
A sad kako će npr. novi radnik koji se zapšljava svom poslodavcu dokazati koju je školu završio- nemam pojma. Valjda će donijet kopiju diplome ili svjedodžbe.
to sigurno, novi radnik treba (? ) donijeti diplomu ( upitnik zato jer prijava na mio prolazi i bez diplome, praktično "na riječ") , samo je baš glupo da stari radnici koji imaju radne sa upisanom diplomom ne mogu koristiti samo erps kao zamjenu za radnu knjižicu ( jer nema podatka o završenoj školi) nego ako žele istovremeno dokazati i prethodno radno iskustvo (stečeno nakon 01.07.13.) i završenu školu treba im erps+diploma
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 18:17   #80
Ja bih se nadovezala na ovo o radnim knjizicama i pitala da li ovaj obrazac onda moramo bas osobno odnesti na mirovinsko ili ima neka opcija da se rijesi preko neta?
Buduci da je radno vrijeme na mirovinskom 8-16 kad je vecina ljudi na poslu.

Treba mi onaj izlist sa neta u svrhu dokazivanja radnog staza novom poslodavcu.

Hvala unaprijed.
tika-taka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.