Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Biste li željeli vječno živjeti?
da 54 44.63%
ne 67 55.37%
Glasovatelji: 121. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2013., 11:08   #61
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Ja sam prilično siguran da je dualizam kojeg ti ovdje reklamiraš več odavno razvojem neuroznanosti pobijen, napušten od bilo koga koji je ozbiljan u vezi te teme, i proglašen onime što i je - zabludom.

Duša i tijelo su apsulutno jedno. Nema odvojenja između materijalnog i mentalnog, to mentalno JE materijalno, pa prema tome nema onoga tko kaputa nosi, jer taj i je sam kuput. Samo što nam naš dualistički jezik i dualističke intuicije govore nešto drugo. Ali to nije prvi puta u povijesti kada je bilo pokazano da ljudska intuicija griješi u vezi prirode stvarnosti.

A ako si toliko sigurna u to što govoriš, onda bi te zamolio da objasniš i meni i drugima na koji točno način bi se nešto nematerijalno i materijalno spojilo do toga nivoua do kojeg smo mi svjesni da jesu, i kako to sve funkcionira, ako je duša jedno i tijelo nešto sasvim drugo i odvojeno. Ustvari, sve što za početak moraš objasniti je kako bi nešto namaterijalno utjecalo na samo jedan pišljivi atom u smislu što bi ga pomaknulo i u njemu izazvalu neku materijalnu energiju/promjenu.

I dare you! I double dare you!!
Metaforu o kaputu sam uzela isključivo zato što mi se čini jednostavna, slikovita i zgodna za prikaz onoga o čemu govorim- kad obučemo kaput on naizgled postaje dio nas, no samim time što ga nosimo mi ne postajemo taj kaput- iako nam je funkcionalan, prekriva nas, grije i štiti, a mi se za njega brinemo održavajući ga kako bi nam neko vrijeme služio. Ali bome ni kaput ne postaje mi.

Tako i duša ( naša esencijalna priroda) zauzima tjelesni oblik kako bi joj svrsishodno poslužio u fizičkom svijetu, što ne znači da su duša i tijelo jedno te isto, iako jedno bez drugoga ne mogu funkcionirati u ovoj materijalnoj stvarnosti.
A kad duša obavi ono što je naumila u nekoj inkarnaciji, jednostavno odbaci tijelo ( poput isluženog kaputa), ono umre, a duša se vrati u svoje izvorno, vanmaterijalno, besmrtno stanje.

Žalosno je samo to što se ljudi poistovjećuju sa svojim tijelima pa se o njima više i brinu, zanemarivajući svoju suštinu, što je i dovelo do toga da je svijet pun negativnosti, patnje i stradavanja svake vrste.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 11:25   #62
Ma sve je to ok, valjda, i slažem se sa zadnjom rečenicom.

Ali nisi napisala ono što sam htio.

A to je možda i dobro, jer nebi preživjela moj napad argumenata koji su protiv dualizma. Na neki način i nisi jer nisi odgovorila na pitanje o interakciji između materijalnog i nematerijalnog, koji btw. nije moguć, za to postoje samo dva načina, jedan je fizikalistički a jedan je neki čudni hibrid koji kaže da je tijelo sama materijalizirana duša.

Oh i, samo pitanje, ako duša ne može funkcionirati bez tijela u ovoj stvarnosti, što je očita stvar iz moždanih oštećenja, na koji način bi onda duša preživjela totalno uništenje tog tijela? na koji način bi npr. mentalna sposobnost vizualizacije preživjela totalno uništenje onog djela mozga koji ako se ošteti, te sposobnosti više nema? kao što je to slučaj pri nekim ljudima, i kao što je to slučaj pri samoj konačnoj smrti tijela koji se definira uništenjem i prekidom tih mjesta i funkcija.

Što je to točno što bi joj dozvolilo preživljavanje onoga što obično kako to i je - ne preživljava? dali možda te stvarnosti tu igraju ulogu? ali kakve veze imaju više dimenzije sa time, što, ima jedan prostorni smjer više za sakriti se i očuvati, dok u ove tri više ne postoji? ili možda se regenerira, re-oblikuje, popravi, nešto u stilu duhovne neuroplastičnosti? ako da, zašto onda to ne napravi odmah u ovoj dimenziji, umjesto toga dozvoli da netko ostane do kraja života totalno ili mentalno paraliziran ili reterdiran.

Ali duša/um se ne nalazi u višoj dimenziji, ona je ovdje. Sve što možeš vidjeti u tvojem umu je trodimenzionalno. Pa prema tome neki argument koji bi sadržavao više dimenzije jednostavno ne govori ništa. Čak i da je u višoj dimenziji, to bi onda još i više zakompliciralo sam odnos duha i materije, jer osim što bi interakcija kršila samu prirodu svemira i energije, dakle osim što bi takva interakcija bila po samoj svojoj definiciji čisto čudo (i ne podržavana kroz neuroznastvena otkrića), onda bi bila i više-dimenzionalne prirode, dakle tu je još veči razmak u objašnjavanju tog odnosa. To u smislu dualizma, naravno.

Ovaj drugi argument također ima svojih problema, ali prepuštam tebi da napišeš svoje.

Pa eto, ako ne želiš odgovoriti na samo pitanje o interakciji duha i materije, onda probaj na ovo. Ako si toliko sigurna i znaš, onda znaš ili barem imaš ideju o tome kako do toga dolazi.

Zadnje uređivanje Ironrage : 14.10.2013. at 12:30.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 11:48   #63
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
* "Inače, sama vječnost u doslovnom i domišljenom značenju - tj. kad bi vrijeme isteklo, »stalo«, nestalo - bila bi beskrajno gora od najgore vremenitosti. Istaknuto je da duša u vječnosti ne bi ni sjećanjem na svoju prošlost izbjegla potpunu apatiju. (Ponavljanje stotinama milijardi puta već poznatih epizoda prošlosti stvaralo bi beskrajnu dosadu, a duhovna aktivnost gasila bi se progresivno čim bi prestala tjelesna aktivnost.)"

Što bi bilo da ne postoji smrt? Je li vječni život doista nešto za čim treba žudjeti i što treba sanjati? Nije li bolje biti smrtan? Kako bi izgledao život i svijet kad bi ljudi živjeli vječno? Jednostavno ništa nije koncipirano kako bi bilo vječno, nego se sve prilagođava prolaznosti. Zna se da čovjek živi 80-ak godina i shodno tome u kojem razdoblju života raste, kad se obrazuje, kad radi, kad ide u mirovinu, kad se razmnožava itd. Kako bi živjeli kad bi znali da nikada ne ćemo umrijeti? Što bi bilo kad bi imali cijelu vječnost, beskrajne milijarde godina za sve aktivnosti? Dokle bi onda sezalo naše sjećanje? Bi li nam bilo dosadno ili bi nam bilo bolje? S obzirom da najstariji ljudi žele još živjeti, znači li to da bi ipak vazda imali volju za životom, koliko god milijardi godina živjeli? Bi li nam da smo vječni ono što sada radimo ikada postalo dosadno? Bi li željeli umrijeti ili bi nam bilo bolje nego ovako?
Zato je "izmišljen" zaborav. Zaboravljanje nije tu bez veze,...... sve to ima svoga smisla, logike,....... Tako da, umiranje, ponovno rađanje, uz sav taj zaborav i sjećanje, po tome ima smisla. Sve to ide u krug, krug se ponavlja, i čak da se ponovi isto, uvijek nam je zanimljivo egzistirati u ovim kratkotrajnim "jedinicama", našim tijelima,......
Pitanje je, što smo mi uopće, ako samo koristimo ova naša tijela, ovo vrijeme i prostor? Da li smo samo jedna obična, kolektivna svijest, koja se raspodjeljuje na ova naša tijela, u ovim našim dimenzijama,..... tj. bitno da se kotrlja...... Iz smisla u besmisao, iz besmisla u smisao,..... da ništa ne postoji, nešto bi se stvorilo...... sve je to izvan umnih sposobnosti našeg fizičkog/materijalnog mozga. Svijest bi trebala bi biti vječna,..... što god, da je to,..... ili ima još nekih nadogradnji nad svijesnim, nadsvijesno,.... i dalje.....
__________________
2. uvlačenje/ulizivanje je štetno za zdravlje; prije ili kasnije, ponestane kisika za razmišljanje i valja "izroniti". A onda......

Zadnje uređivanje u-prolazu : 14.10.2013. at 11:55.
u-prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 11:59   #64
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Ma kaj ne veliš!
Pa kaj imaš osvještavati kad ti neko dade racionalno objašnjenje!
Ja se bojim da ti trebaš ponešto osvijestiti, a ne ja.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 12:10   #65
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ako nešto nisam razumio, ispravi me: ti misliš da postoji nematerijalni aspekt postojanja koji uključuje besmrtnu dušu i reinkarnaciju? Što je taj nematerijalni aspekt nije nikome jasno, ali se protura kao "spoznaja", a ne kao religijsko uvjerenje. OK je ako netko u to vjeruje, ali nije OK ako netko tvrdi da je to nešto objektivno, samo još nije "osvješteno". Naime nitko nikada nije pokazao nešto što postoji, a što ne bi bilo vezano uz materijalnu podlogu. Zbog toga su takve tvrdnje za mene neutemeljene, a ne zbog toga što ja to ne razumijem ili nisam osvjestio. Ja sam potpuno spreman to osvijestiti ako mi netko to racionalno objasni.
Evo, ovdje imaš čak 12 metoda osvješćivanja

https://www.forum.hr/showthread.php?t=727649

Možeš probati. Ali uspjeh nije zagarantiran !

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Metaforu o kaputu sam uzela isključivo zato što mi se čini jednostavna, slikovita i zgodna za prikaz onoga o čemu govorim- kad obučemo kaput on naizgled postaje dio nas, no samim time što ga nosimo mi ne postajemo taj kaput- iako nam je funkcionalan, prekriva nas, grije i štiti, a mi se za njega brinemo održavajući ga kako bi nam neko vrijeme služio. Ali bome ni kaput ne postaje mi.

Tako i duša ( naša esencijalna priroda) zauzima tjelesni oblik kako bi joj svrsishodno poslužio u fizičkom svijetu, što ne znači da su duša i tijelo jedno te isto, iako jedno bez drugoga ne mogu funkcionirati u ovoj materijalnoj stvarnosti.
A kad duša obavi ono što je naumila u nekoj inkarnaciji, jednostavno odbaci tijelo ( poput isluženog kaputa), ono umre, a duša se vrati u svoje izvorno, vanmaterijalno, besmrtno stanje.

Žalosno je samo to što se ljudi poistovjećuju sa svojim tijelima pa se o njima više i brinu, zanemarivajući svoju suštinu, što je i dovelo do toga da je svijet pun negativnosti, patnje i stradavanja svake vrste.

A što je to naša esencijalna priroda koja je uzela ovaj kaput ?!

"Pokaži mi lice koje si imala prije rođenja"

Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Ma sve je to ok, valjda, i slažem se sa zadnjom rečenicom.

Ali nisi napisala ono što sam htio.

A to je možda i dobro, jer nebi preživjela moj napad argumenata koji su protiv dualizma. Na neki način i nisi jer nisi odgovorila na pitanje o interakciji između materijalnog i nematerijalnog, koji btw. nije moguć, za to postoje samo dva načina, jedan je fizikalistički a jedan je neki čudni hibrid koji kaže da je tijelo sama materijalizirana duša.

Oh i, samo pitanje, ako duša ne može funkcionirati bez tijela u ovoj stvarnosti, što je očita stvar iz moždanih oštećenja, na koji način bi onda duša preživjela totalno uništenje tog tijela? na koji način bi npr. mentalna sposobnost vizualizacije preživjela totalno uništenje onog djela mozga koji ako se ošteti, te sposobnosti više nema? kao što je to slučaj pri nekim ljudima, i kao što je to slučaj pri samoj konačnoj smrti tijela koji se definira uništenjem i prekidom tih mjesta i funkcija.

Što je to točno što bi joj dozvolilo preživljavanje onoga što obično kako to i je - ne preživljava? dali možda te stvarnosti tu igraju ulogu? ali kakve veze imaju više dimenzije sa time, što, ima jedan prostorni smjer više za sakriti se i očuvati, dok u ove tri više ne postoji? ili možda se regenerira, re-oblikuje, popravi, nešto u stilu duhovne neuroplastičnosti? ako da, zašto onda to ne napravi odmah u ovoj dimenziji, umjesto toga dozvoli da netko ostane do kraja života totalno ili mentalno paraliziran ili reterdiran.

Ali duša/um se ne nalazi u višoj dimenziji, ona je ovdje. Sve što možeš vidjeti u tvojem umu je trodimenzionalno. Pa prema tome neki argument koji bi sadržavao više dimenzije jednostavno ne govori ništa. Čak i da je u višoj dimenziji, to bi onda još i više zakompliciralo sam odnos duha i materije, jer osim što bi interakcija kršila samu prirodu svemira i energije, dakle osim što bi takva interakcija bila po samoj svojoj definiciji čisto čudo (i ne podržavana kroz neurozanstvena otkrića), onda bi bila i više-dimenzionalne prirode, dakle tu je još veči razmak u objašnjavanju tog odnosa. To u smislu dualizma, naravno.

Ovaj drugi argument također ima svojih problema, ali prepuštam tebi da napišeš svoje.

Pa eto, ako ne želiš odgovoriti na samo pitanje o interakciji duha i materije, onda probaj na ovo. Ako si toliko sigurna i znaš, onda znaš ili barem imaš ideju o tome kako do toga dolazi.
Problem je što nam životna praksa kvari teoretske zamisli: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=6705

Zadnje uređivanje krena : 14.10.2013. at 12:30.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 12:40   #66
Quote:
u-prolazu kaže: Pogledaj post
tj. bitno da se kotrlja...... Iz smisla u besmisao, iz besmisla u smisao
.. ključni problem je evolucija .. .. jer mnogo .. brate .. izgleda kao da se kotrlja .. iz besmisla ka smislu .. .. uvjek ka većoj svijesti ..
.. pogledaj ona stabla razvoja .. šta se od koga razvilo ..
.. to je problem ..
.. ako je nastala svijest ..
.. ako je nastala samosvijest ..
.. zašto bi evolucija trebala biti gotova .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 12:43   #67
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Problem je što nam životna praksa kvari teoretske zamisli: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=6705
Da, ali nije životna praksa jedina ta koja kvari razne lijepe duhovne zamisli, več i čista logika i razne več potvrđene činjenice. Tako je bilo i tako i bude. A problem ljudi je što ignoriraju životnu praksu, logiku i činjenice i što odmah kreativno i sa osjećajima krenu na teorije i zamisli za koje se vežu i ignoriraju sve ostalo, ali to samo neki, neki kada i saznaju za sve te stvari povezane sa logikom, praksom i činjenicama, a več su prije imali teoriju koja se krši sa time, kasnije nakon svega toga loše spavaju. Zato treba biti oprezan i ne preskakati stvari na putu, treba graditi dom na čvrstoj podlogi.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 13:16   #68
.. inače .. tjelesna besmrtnost .. je .. vjerojatno birtija gdje se toči đaba .. .. čak i da ju nađeš .. brzo propada ..
.. a besmrtnost svijesti .. to je priča .. temeljena na ovome .. .. ako je svijest uvjek evolucijom .. jačala .. .. može li ojačati još .. i napustiti tijelo .. ?

.. pitanje besmrtnosti se tada mjenja ..
.. najvjerojatnije u razna potpitanja .. recimo ..
.. ako se vaša svijest .. učahurila i sjebala .. u bolu i patnji .. u nesreći i prokletstvu .. .. da li bi nastavak života te svijesti .. želili .. ?
.. ukoliko bi nastavak bio pakao .. duša što sama sebe kori .. ukoliko bi vas djeca proklinjala zato što ste ih rodili .. ičevi zato što ste ih odjebali .. ukoliko bi osjećali jebene bolove bez nade da prestanu .. bez utjehe smrti .. .. ukoliko bi tražili planine i gorske pećine da padnu na vas i ukoliko bi smrt bježala od vas .. ?
.. jebiga .. razmislili ste o tome .. ?
.. ili vjerujete da ste svijetom učinili mnogo dobra .. .. pa bi nastavak bio u raju .. .. mir .. svakakvo lijepo raslinje .. severina .. samo za vas .. ? .. peve li peva ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 14:18   #69
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo, ovdje imaš čak 12 metoda osvješćivanja

https://www.forum.hr/showthread.php?t=727649

Možeš probati. Ali uspjeh nije zagarantiran !




A što je to naša esencijalna priroda koja je uzela ovaj kaput ?!

"Pokaži mi lice koje si imala prije rođenja"



Problem je što nam životna praksa kvari teoretske zamisli: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=6705
Mozak posreduje za hvatanje signala svijesti. Mozak ne generira svijest:

http://www.youtube.com/watch?v=YOeLJCdHojU

Treba vjerovati. Tko ne vjeruje, ne mora,......
__________________
2. uvlačenje/ulizivanje je štetno za zdravlje; prije ili kasnije, ponestane kisika za razmišljanje i valja "izroniti". A onda......

Zadnje uređivanje u-prolazu : 14.10.2013. at 14:31.
u-prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 14:27   #70
A što je to sa aktivnosti živčanih stanica i svijesti što bi rezultiralo u aktivnosti neurona da hvataju "signale" svijesti? kako to funkcionira? ono što se mijenja je naša svjesnost, a tu ne postoji ništa što bi dalo ikakvih naznaka da je mozak kao radio i da je svijest neka eterična nematerijalna energija koju neuroni nekako hvataju i pretvaraju u svjesnost. Čista new age ideja koja je postala popularna valjda zbog NDE fenomena i istraživača/običnih ljudi koji valjda ni sami ne znaju o čemu govore. Šteta što mi slušalice ne rade a ovako nemam zvučnike pa da poslušam što kažu u tom linku. Inače je svijest jedna misterija, i kao takva i sa obzirom koji sve koncepti ovise o njoj i na tome da je nešto više od puke subjektivne manifestacije rada živčanog sustava, je u savršenom položaju religijskih i duhovnih napada i mistificiranja. A možda i je nešto više, mene nebi čudilo da je i to upravo iz toga što je tako misteriozna i što ima taj neki kvalitet, ali treba imati sve u obzir.

Zadnje uređivanje Ironrage : 14.10.2013. at 14:33.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 14:35   #71
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
A što je to sa aktivnosti živčanih stanica i svijesti što bi rezultiralo u aktivnosti neurona da hvataju "signale" svijesti? kako to funkcionira? ono što se mijenja je naša svjesnost, a tu ne postoji ništa što bi dalo ikakvih naznaka da je mozak kao radio i da je svijest neka eterična nematerijalna energija koju neuroni nekako hvataju i pretvaraju u svjesnost. Čista new age ideja koja je postala popularna valjda zbog NDE fenomena i istraživača/običnih ljudi koji valjda ni sami ne znaju o čemu govore. Šteta što mi slušalice ne rade a ovako nemam zvučnike pa da poslušam što kažu u tom linku.
Čuj, riješit' ćeš to sa slušalicama,..... nego, u nešto valja vjerovati, valja oblikovati svoju svijest. A kako to sve funkcionira,..... to nećemo nikada saznati,.... bitno da šljaka, i da život/evolucija/vječnost idu dalje,.... i opet u krug.
To je moja utjeha, moj smisao,..... moje svakodnevno smirenje,......
Pa taman to bilo samozavaravanje, zabluda, iluzija,..... za mene, to je, za sada, to.
__________________
2. uvlačenje/ulizivanje je štetno za zdravlje; prije ili kasnije, ponestane kisika za razmišljanje i valja "izroniti". A onda......

Zadnje uređivanje u-prolazu : 14.10.2013. at 14:45.
u-prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 14:43   #72
.. zamislite čovjeka .. i majmuna .. i razliku ..
.. sad zamislite čovjeka .. i evoluciju ..

.. koje ste razliku zamislili .. .. šta ste dali kao mogućnost tom novom čovjeku ..

.. zamislite majmuna .. i psa .. i glistu .. i mikrob .. stablo .. kamen .. .. i razlike .. .. čovjek neće dalje .. ? .. kako znate .. ? .. zašto je on .. kraj svih krajeva .. ? .. zaštro se njegova svijest ne može povećati .. ? .. a ako može .. kamo .. ? .. drugovi dragi .. kamo .. ? .. prijatelji i zemljaci .. đe mislite .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 14:48   #73
.. 12 prema 13 .. jeba vas bog blesavi .. .. sjetite se mržnje kojom vas mrze .. .. to želite u vjekove .. ? .. možda .. želite glad .. ? .. i bljeskove želje nek drugi gladuju .. ? .. želite li .. pitam jebiga .. možda .. biti prokleti .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 15:17   #74
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. 12 prema 13 .. jeba vas bog blesavi .. .. sjetite se mržnje kojom vas mrze .. .. to želite u vjekove .. ? .. možda .. želite glad .. ? .. i bljeskove želje nek drugi gladuju .. ? .. želite li .. pitam jebiga .. možda .. biti prokleti .. ?
Kužim kužim
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 15:19   #75
Quote:
Samo što se cijela ideja univerzalne svijesti temelji na subjektivnim iskustvima ljudi u raznim meditativnim stanjima
.. a čoporativna .. vučja .. svijest .. na nagonu .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 15:24   #76
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. a čoporativna .. vučja .. svijest .. na nagonu .. ?
Mislio si valjda na kolektivnu svijest, pa, ne baš, više na zajedničkom ponašanju.

Ali to sad ne znači da svaka od njihovih individualnih svijesti na skali više od njih postane jedna i što ta jedna svijest istom voljom i namjerom jednako kontrolira njih preko njihovih individualnih svijesti. Osim toga, da bi to bilo točno onda bi svi ljudi na jednoj utakmici mogli izgubiti samosvjesnost promjenom svjesne percepcije i koncentracije i postati svjesni sebe kao jedno kolektivno zajedničko Ja.

Zadnje uređivanje Ironrage : 14.10.2013. at 15:38.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 15:30   #77
.. kod pčela niko ne određuje šta će koja .. određeno je samo da .. ako se reda ne drže propadaju sve ..
.. niko ptici nije nacrtao krilo unaprijed .. ali bez krila nebi letjela .. .. čovjek je koristio .. taj trik .. kod aviona ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 15:38   #78
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Mislio si valjda na kolektivnu svijest, pa, ne baš, više na zajedničkom ponašanju.

Ali to sad ne znači da svaka od njihovih individualnih svijesti na skali više od njih postane jedna i što ta jedna svijest istom voljom i namjerom jednako kontrolira njih preko njihovih individualnih svijesti.
Tamo si, na postu, koji je izbrisan ( ne kužim zašto ), napisao, da je ljudski mozak izmislio svijest.
Tako je bilo i sa motorom sa unutrašnjim izgaranjem. Nisu ga mogli pojmiti u 13. stoljeću kao takvoga. Tako je i sa računalom. Nisu ga mogli pojmiti, njegovo postojanje, u npr. 16. stoljeću kao takvoga.
Tako, vjerovatno i sa svijesti. Nismo dosegli razinu da to pojmimo, kao nešto, što uistinu. Možda će zato trebati stotine godina. Možda za to niti trebamo znati,..... Ali, mi sve to izmislimo, stvorimo..... tome služimo..... svijest je nedokučiva, nelocirana, kako je to rekao dr. Pim van Lommel u onom You tube uratku,.....

Sve u svemu, ne treba se zamarati oko dokazivanja. Vjeruješ, ili ne vjeruješ u to. I to je, to.
__________________
2. uvlačenje/ulizivanje je štetno za zdravlje; prije ili kasnije, ponestane kisika za razmišljanje i valja "izroniti". A onda......
u-prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 15:51   #79
Quote:
u-prolazu kaže: Pogledaj post
Tamo si, na postu, koji je izbrisan ( ne kužim zašto ), napisao, da je ljudski mozak izmislio svijest.
Tako je bilo i sa motorom sa unutrašnjim izgaranjem. Nisu ga mogli pojmiti u 13. stoljeću kao takvoga. Tako je i sa računalom. Nisu ga mogli pojmiti, njegovo postojanje, u npr. 16. stoljeću kao takvoga.
Tako, vjerovatno i sa svijesti. Nismo dosegli razinu da to pojmimo, kao nešto, što uistinu. Možda će zato trebati stotine godina. Možda za to niti trebamo znati,..... Ali, mi sve to izmislimo, stvorimo..... tome služimo..... svijest je nedokučiva, nelocirana, kako je to rekao dr. Pim van Lommel u onom You tube uratku,.....

Sve u svemu, ne treba se zamarati oko dokazivanja. Vjeruješ, ili ne vjeruješ u to. I to je, to.
Nije ljudski mozak izmislio svijest u tom smislu i prema toj teoriji, več ljudski mozak, koji je sastavljen od raznih stanica, je materijalizirana svijest, i kao takav ta svijest je svjesna mozga kao sebe i kao svake stanice individualno i kolektivno, i preko sebe kao oblika raznih percepcijskih sustava dovodi do raznih stanja svjesnosti o samom vanjskom svijetu i sebe, vanjski svijet koji je također ona sama u raznim oblicima. Od atoma, do galaksija. Ono što se naziva nesvijest je ustvari svijest sama po sebi, ali u stanju u kojem nije svjesna ničega jer ti određeni sustavi kroz kojih dobiva znanje o tom obliku sebe i okoline nisu aktivni, dakle nešto kao svjesni, ali percepcijski black-out, i prema tome nema svjesnosti o ničemu. Problem ovoga je u tome na koji način to univerzalna svijest radi i održava. Ali samo da velim da je riječ materijalizirana pogrešna, nije sama materija materijalizirana več je oblik od energije u svojim raznim oblicima i stanjima, i energija je ta koja je transformirana i preobražena svijest sama po sebi sa svim svojim sposobnostima pa tako i postoje razne energije, od koje je došla materija. Ovo je ustvari sve dosta komplicirano, ali toliko samo da sam te ispravio, i sada natrag na temu jer smo off topic, ja još očekujem odgovor od arne.

alim, pa valjda samom utakmicom i njihovom zanimacijom za te stvari. I neću ti sad dolje napisati post sa tim odgovorom pa sam ovdje, iz gornjih razloga.

Zadnje uređivanje Ironrage : 14.10.2013. at 16:13.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 15:58   #80
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Ali to sad ne znači da svaka od njihovih individualnih svijesti na skali više od njih postane jedna i što ta jedna svijest istom voljom i namjerom jednako kontrolira njih preko njihovih individualnih svijesti. Osim toga, da bi to bilo točno onda bi svi ljudi na jednoj utakmici mogli izgubiti samosvjesnost promjenom svjesne percepcije i koncentracije i postati svjesni sebe kao jedno kolektivno zajedničko Ja.
.. ali svi ti ljudi .. na utakmicu dolaze .. gonjeni nečim .. .. čime to .. ?
.. i viču nešto .. gonjeni .. .. čime to .. ?

.. ti kažeš .. to i nije baš čvrsto .. .. svi ti ljudi brane svoj život mnogo čvršće .. ?
.. ali ponekad i za ćerilične tabele ginu .. .. isto ki za dražena đajića što beše fudbališta .. ono .. u pičku materinu .. najbolji .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.