Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2015., 15:09   #1
otvaranje jdoo dvojbe

Dakle prije otvaranja jdoo imam par dvojbi pa ako mogu upućeni dati odgovor.

1.- j.d.o.o planiramo otvoriti u suvlasništvu 50%-50% prijatelj i ja, kako on sada fizički nije u mogućnosti do javnog bilježnika onda bi ja otvorio na svoje ime i kasnije njemu prodao / darovao ili što već da podijelimo vrijednost na 50% - 50%.
Sad me zanima, koliko je to problematično kasnije mijenjati? Koja je procedura, koliko će koštati (ne znam gdje ću sve to morati prijaviti?)?
Je li jednostavnije da pričekamo pa odemo zajedno u javnog bilježnika?
Postoji li neka druga varijanta, npr. da ga ja ovlastim kao popisnika (jer on mora biti u mogućnosti potpisivati ugovore, račune i sl. dokumentaciju) - prokurist, direktor (ali da ga ne plaćam jer nema namjeru primati plaću...)?

2. U početku nećemo imati puno računa ni URA ni IRA pa sam mislio računovodstvo samostalno voditi (uz pomoć kolegice) ali nisam siguran jesam li dužan imati potpis ovlaštene rač. firme za izvještaje ili mogu ja kao odgovorna osoba?

3. Troškove osnivanja j.d.o.o (javni bilježnik, neki porezi, pečat i sl.) je li ih moguće staviti na trošak firme (s obzirom da neki troškovi nastaju prije osnutka firme)?


Unaprijed hvala
m21000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 16:49   #2
Quote:
m21000 kaže: Pogledaj post
Dakle prije otvaranja jdoo imam par dvojbi pa ako mogu upućeni dati odgovor.

1.- j.d.o.o planiramo otvoriti u suvlasništvu 50%-50% prijatelj i ja, kako on sada fizički nije u mogućnosti do javnog bilježnika onda bi ja otvorio na svoje ime i kasnije njemu prodao / darovao ili što već da podijelimo vrijednost na 50% - 50%.
Sad me zanima, koliko je to problematično kasnije mijenjati? Koja je procedura, koliko će koštati (ne znam gdje ću sve to morati prijaviti?)?
Je li jednostavnije da pričekamo pa odemo zajedno u javnog bilježnika?
Postoji li neka druga varijanta, npr. da ga ja ovlastim kao popisnika (jer on mora biti u mogućnosti potpisivati ugovore, račune i sl. dokumentaciju) - prokurist, direktor (ali da ga ne plaćam jer nema namjeru primati plaću...)?

2. U početku nećemo imati puno računa ni URA ni IRA pa sam mislio računovodstvo samostalno voditi (uz pomoć kolegice) ali nisam siguran jesam li dužan imati potpis ovlaštene rač. firme za izvještaje ili mogu ja kao odgovorna osoba?

3. Troškove osnivanja j.d.o.o (javni bilježnik, neki porezi, pečat i sl.) je li ih moguće staviti na trošak firme (s obzirom da neki troškovi nastaju prije osnutka firme)?


Unaprijed hvala
2. Nisi dužan, smiješ sam.
3. Da.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 19:54   #3
1. Sve promjene idu preko trgovačkog suda i koštaju isto koliko si platio registraciju društva.
Ovlašteni potpisnik je u banci a u društvu je ovlaštena osoba.
Ovlašteni potpisnik može biti bilo tko, ne mora biti zaposlen u društvu. Ovlašteni potpisnik ima samo pravo raspolaganja novcem na računu ali nema pravo upravljanja društvom.
Ovlaštena osoba je osoba koja ima pravo upravljanja društvom i pravo potpisa na sve dokumente društva. Mislim da po novom direktor više ne postoji, to se sad zove predsjednik uprave. Ako bi nezaposlena osoba bila predsjednik uprave moglo bi biti problema zbog doprinosa. Za prokurista nisam siguran.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:19.