Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2011., 10:02   #61
ti mozes natrag na posao 42 dana nakon poroda cini mi se. a onda otac moze ostati doma. prema zakonu o radu, otac ima pravo ostati doma s djetetom, prije je bilo tek nakon prvih 6. mjeseci a sad moze ostati nakon tih 42 dana.

probajte jos jednom mirno s poslodavcem ili mu zvrcnite nadlezne sluzbe. ako ti muz ne radi na crno onda mora dobiti papire
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 10:15   #62
Muž ne radi na crno.U toj firmi(privatnoj) je 7 god.Sad je postalo ne snošljivo.
Ja sam imala pravo biti kod kuće 3 god.Pola sam iskoristila, pola je ostalo.
Sad bih mi da on iskoristi tu drugu polovicu.Ako da otkaz onada ne može koristiti, sad sam zvala hzzo.A dotični mu ne eli potvrditi papire za porodiljni.neznam više šta da napravimo!!
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 10:39   #63
zar nije roditeljski, a ne porodiljni za očeve?

nego

Quote:
1.1. Najava i ostvarivanje prava zaposlenog roditelja
Članak 47.
(1) Zaposleni roditelj, koji u tijeku korištenja prava iz ovoga Zakona namjerava mijenjati način korištenja tog prava, obvezan je najmanje 30 dana prije nastanka te promjene ili prije ponovnog uspostavljanja neiskorištenoga pripadajućeg prava, pisano obavijestiti svog poslodavca o toj namjeri.
(2) Na pisanu obavijest iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan izdati pisanu izjavu o svojoj suglasnosti o iskazanoj namjeri zaposlenog roditelja, s mogućnošću neprihvaćanja te namjere za razdoblje od najviše 30 dana pod uvjetima utvrđenim propisima o radu.
Članak 48.
Zaposleni roditelj, kojem se o pravu iz ovoga Zakona odlučuje iz razloga propisanog člankom 47. stavkom 1. ovoga Zakona, dužan je nadležnoj ustrojbenoj jedinici Zavoda uz zahtjev za rješavanje o pripadajućem pravu priložiti i pisanu izjavu poslodavca iz članka 47. stavka 2. ovoga Zakona.
zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama

ali najbolje da pitaš ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=572962
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 10:40   #64
IV. PRAVA ZAPOSLENIH RODITELJA I SAMOZAPOSLENIH RODITELJA NA RODILJNE I RODITELJSKE POTPORE

1. Rodiljni dopust
Članak 12.
(1) Zaposlena ili samozaposlena trudnica, odnosno zaposlena ili samozaposlena majka za vrijeme trudnoće, poroda i njege novorođenog djeteta, ima pravo na rodiljni dopust u trajanju od 28 dana prije dana očekivanog poroda do navršenih 6 mjeseci života djeteta, koji se sastoji od obveznog i dodatnog rodiljnog dopusta.
(2) Zaposlena ili samozaposlena trudnica, odnosno zaposlena ili samozaposlena majka pravo na obvezni rodiljni dopust koristi u neprekidnom trajanju od 98 dana, od kojih 28 dana prije dana očekivanog poroda te 70 dana nakon rođenja djeteta.
(3) Dan očekivanoga poroda utvrđuje izabrani doktor opće ili obiteljske medicine prema nalazu izabranog doktora ginekologa iz obveznoga zdravstvenog osiguranja.
(4) Iznimno, zaposlena ili samozaposlena trudnica, odnosno zaposlena ili samozaposlena majka, ovisno o stanju trudnoće i zdravstvenom stanju zaposlene ili samozaposlene trudnice, može početi koristiti rodiljni dopust iz stavka 2. ovoga članka i 45 dana prije dana očekivanog poroda, što utvrđuje izabrani doktor opće ili obiteljske medicine, a prema nalazu izabranog doktora ginekologa iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Nakon proteka obveznog rodiljnog dopusta iz stavka 2. ovoga članka zaposlena ili samozaposlena majka ima pravo na dodatni rodiljni dopust do navršenih 6 mjeseci života djeteta, koji može svojom pisanom izjavom prenijeti na oca djeteta, uz njegovu prethodnu suglasnost, u cijelosti ili u vremenski ograničenom trajanju.
(6) Ako je dijete prerano rođeno, obvezni rodiljni dopust iz stavka 2. ovoga članka ili dodatni rodiljni dopust iz stavka 5. ovoga članka produžuje se za onoliko dana za koliko je dijete prerano rođeno.
(7) Pod prerano rođenim djetetom u smislu stavka 6. ovoga članka smatra se dijete rođeno prije navršenog 37. tjedna, odnosno 259. dana trudnoće, u skladu s ocjenom nadležnog tijela Zavoda na temelju vještačenja na osnovi medicinske dokumentacije.

2. Roditeljski dopust
Članak 13.
(1) Zaposleni ili samozaposleni roditelj, nakon navršenih 6 mjeseci života djeteta ili nakon proteka vremena iz članka 15. stavka 1. i 2. ovoga Zakona, ima pravo na roditeljski dopust.
(2) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj može koristiti roditeljski dopust do osme godine života djeteta na način i u trajanju propisanom člankom 14. ovoga Zakona.
(3) Pravo na roditeljski dopust osobno je pravo oba zaposlena roditelja ili samozaposlena roditelja i koriste ga, u jednakom dijelu, ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, pravo na roditeljski dopust može koristiti samo jedan od roditelja, ako se o tome pisano izjasne oba roditelja.

Članak 14.
(1) Zaposleni ili samozaposleni roditelj ima pravo na roditeljski dopust u trajanju od 6 ili 30 mjeseci, ovisno o broju rođene djece i načinu njegova korištenja.
(2) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj ima pravo na roditeljski dopust u trajanju od:
– 6 mjeseci, za prvo i drugo rođeno dijete,
– 30 mjeseci, za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete.
(3) Pravo na roditeljski dopust iz stavka 2. ovoga članka u pravilu koriste oba roditelja iz stavka 1. ovoga članka, u jednakom trajanju od 3 ili 15 mjeseci, a mogu ga koristiti pojedinačno, istodobno ili naizmjenično, sukladno osobnom dogovoru i pod uvjetom da pravo na roditeljski dopust prema članku 13. stavku 4. ovoga Zakona ne koristi samo jedan od roditelja.
(4) Ako djetetov otac koristi pravo na roditeljski dopust u trajanju od najmanje tri mjeseca, roditeljski dopust iz stavka 2. ovoga članka produžuje se za dva mjeseca.
(5) Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj može koristiti roditeljski dopust iz stavka 2. ovoga članka u cijelosti ili u njegovim dijelovima.
(6) Za slučaj da zaposleni ili samozaposleni roditelj roditeljski dopust iz stavka 2. ovoga članka koristi u dijelovima može ga koristiti najviše dva puta godišnje, svaki put u trajanju od najmanje 30 dana.
(7) U broj rođene djece iz stavka 2. ovoga članka uračunavaju se i mrtvorođena i umrla djeca, posvojena djeca, maloljetna djeca kojima je korisnik određen za skrbnika, maloljetna djeca kojima je korisnik određen za udomitelja, kao i djeca koja su odlukom nadležnog tijela povjerena korisniku na čuvanje ili odgoj.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 10:42   #65
gloria.. uze mi riječ iz usta

mi ni ne znamo koliko je dijete staro.. nije svaki dopust za sve
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 10:50   #66
pa mislim da dijete ima oko godinu i pol, ako je zena iskoristila prvih godinu i pol rodiljnog od tri godine, pa ostatak zeli iskoristiti otac.

ako me jos matematika dobro sluzi
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:05   #67
(2) Na pisanu obavijest iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan izdati pisanu izjavu o svojoj suglasnosti o iskazanoj namjeri zaposlenog roditelja, s mogućnošću neprihvaćanja te namjere za razdoblje od najviše 30 dana pod uvjetima utvrđenim propisima o radu.

poslodavac ako ne želi ne mora se složiti s time da otac ode na roditeljski dopust i pravno mu se ništa ne može.
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:14   #68
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
gloria.. uze mi riječ iz usta


Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
(2) Na pisanu obavijest iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan izdati pisanu izjavu o svojoj suglasnosti o iskazanoj namjeri zaposlenog roditelja, s mogućnošću neprihvaćanja te namjere za razdoblje od najviše 30 dana pod uvjetima utvrđenim propisima o radu.

poslodavac ako ne želi ne mora se složiti s time da otac ode na roditeljski dopust i pravno mu se ništa ne može.
ne mora se složiti, ali mora prihvatiti

ono, ima pravo da mu se to ne sviđa i ima pravo reći (napisati) da mu se to ne sviđa ali u skladu sa zakonom mora "dopustiti"
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:20   #69
ZAKON O RADU

VIII. ZAŠTITA TRUDNICA, RODITELJA I POSVOJITELJA

Zabrana nejednakog postupanja prema trudnicama
Članak 67.
(1) Poslodavac ne smije odbiti zaposliti ženu niti joj otkazati ugovor o radu zbog njezine trudnoće, niti joj smije ponuditi sklapanje izmijenjenog ugovora o radu, osim pod uvjetima iz članka 68. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Poslodavac ne smije tražiti bilo kakve podatke o ženinoj trudnoći niti smije uputiti drugu osobu da traži takve podatke, osim ako radnica osobno zahtijeva određeno pravo predviđeno zakonom ili drugim propisom radi zaštite trudnica.
Zaštita trudnice, odnosno žene koja doji dijete
Članak 68.
(1) Odredbe članka 67. ovoga Zakona ne sprječavaju poslodavca da trudnici, odnosno ženi koja doji dijete, na njezin prijedlog, ponudi sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima za obavljanje drugih odgovarajućih poslova.
(2) Ako radnica iz stavka 1. ovoga članka radi na poslovima koji ugrožavaju njezin život ili zdravlje, odnosno djetetov život ili zdravlje, poslodavac joj je dužan ponuditi sklapanje sporazuma kojim će se odrediti obavljanje drugih odgovarajućih poslova, a koji će za određeno vrijeme zamijeniti odgovarajuće uglavke ugovora o radu.
(3) U sporu između poslodavca i radnice samo je ovlašteni liječnik nadležan ocijeniti da li su drugi poslovi ponuđeni u slučaju iz stavka 2. ovoga članka odgovarajući.
(4) Ako poslodavac nije u mogućnosti postupiti na način propisan stavkom 2. ovoga članka, radnica ima pravo na dopust uz naknadu plaće sukladno posebnom propisu.
(5) Istekom vremena iz stavka 2. ovoga članka, prestaje i sporazum iz stavka 2. ovoga članka te se radnica vraća na poslove na kojima je prethodno radila na temelju ugovora o radu.
(6) Sporazum iz stavka 2. ovoga članka ne smije imati za posljedicu smanjenje plaće radnice.
Pretpostavka rada u punom radnom vremenu
Članak 69.
Ako je za stjecanje određenih prava iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom važno prethodno trajanje radnog odnosa, razdoblja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, smatrat će se radom u punom radnom vremenu.
Najava i korištenje prava
Članak 70.
(1) Radnik koji tijekom korištenja prava na rodiljne i roditeljske vremenske potpore sukladno posebnom zakonu, namjerava mijenjati način korištenja tog prava ili namjerava ponovno uspostaviti neiskorišteno pripadajuće pravo, dužan je o tome obavijestiti poslodavca sukladno posebnom zakonu.
(2) Poslodavac je dužan, sukladno posebnom zakonu, na pisanu obavijest iz stavka 1. ovoga članka, izdati pisanu izjavu o svojoj suglasnosti o iskazanoj radnikovoj namjeri, a u slučaju izvanrednog povećanja opsega rada, više sile i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, svojom izjavom može iskazati neprihvaćanje takve radnikove namjere.
(3) Ako poslodavac ne izda pisanu izjavu iz stavka 2. ovoga članka u roku od 15 dana, smatra se da je suglasan s iskazanom namjerom radnika iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako poslodavac izjavom i na način iz stavka 2. ovoga članka ne prihvati namjeru radnika iz stavka 1. ovoga članka, radnik može odustati od najave korištenja tih prava.

Zabrana otkaza
Članak 71.
(1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava.
(2) Otkaz je ništetan ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka, ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugog ovlaštenog tijela.
(3) Okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ne sprječavaju prestanak ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme, istekom vremena za koje je sklopljen taj ugovor.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:22   #70
ZAKON O RODILJNIM I RODITELJSKIM POTPORAMA


1.1. Najava i ostvarivanje prava zaposlenog roditelja
Članak 47.

(1) Zaposleni roditelj, koji u tijeku korištenja prava iz ovoga Zakona namjerava mijenjati način korištenja tog prava, obvezan je najmanje 30 dana prije nastanka te promjene ili prije ponovnog uspostavljanja neiskorištenoga pripadajućeg prava, pisano obavijestiti svog poslodavca o toj namjeri.
(2) Na pisanu obavijest iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan izdati pisanu izjavu o svojoj suglasnosti o iskazanoj namjeri zaposlenog roditelja, s mogućnošću neprihvaćanja te namjere za razdoblje od najviše 30 dana pod uvjetima utvrđenim propisima o radu.
Članak 48.
Zaposleni roditelj, kojem se o pravu iz ovoga Zakona odlučuje iz razloga propisanog člankom 47. stavkom 1. ovoga Zakona, dužan je nadležnoj ustrojbenoj jedinici Zavoda uz zahtjev za rješavanje o pripadajućem pravu priložiti i pisanu izjavu poslodavca iz članka 47. stavka 2. ovoga Zakona.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:23   #71
lara, pusti silno kopiranje zakona, ionako su svima dostupni. kao pravnica znaš da trebaš to ukratko protumačiti i reći ono što ljude zanima.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:25   #72
neznam dali ce pomoci ali evo broj savjetnika u Ministarstvu rada
01/6109 238
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:25   #73
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
lara, pusti silno kopiranje zakona, ionako su svima dostupni. kao pravnica znaš da trebaš to ukratko protumačiti i reći ono što ljude zanima.
na hrvatskom
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:26   #74
Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
(2) Na pisanu obavijest iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan izdati pisanu izjavu o svojoj suglasnosti o iskazanoj namjeri zaposlenog roditelja, s mogućnošću neprihvaćanja te namjere za razdoblje od najviše 30 dana pod uvjetima utvrđenim propisima o radu.

poslodavac ako ne želi ne mora se složiti s time da otac ode na roditeljski dopust i pravno mu se ništa ne može.
ali tebi poslodavac može dat otkaz kad se vratiš
minory is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:27   #75
znači zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama u ovom slučaju je poseban zakon na koji se zakon o radu u ovom dijelu poziva

Nije samo tu muž, to treba dobro odraditi i pokretačica teme.
zašto?
Ona piše da:
Ona ne želi na roditeljski... znači ONA radi!
Muž želi na roditeljski... znači ON radi!!

neka se lijepo dogovore i neka on postavi zahtjev poslodavcu sukladno zakonu.
On na to ima pravo, ako se suglasi - dobro, ako prešuti - dobro (znači suglasan je) , ako neprihvati neka napiše da ne prihvaća i neka ode na HZZO sa tim papirom ipita što dalje

on ima pravo,ali opet poslodavac ima pravo se ne suglasiti.. radnik će otići, kada se vrati jest, on je samo 15 dana zaštićen poslije toga je na 'led-u'
to je istina..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:30   #76
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
znači zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama u ovom slučaju je poseban zakon na koji se zakon o radu u ovom dijelu poziva

Nije samo tu muž, to treba dobro odraditi i pokretačica teme.
zašto?
Ona piše da:
Ona ne želi na roditeljski... znači ONA radi!
Muž želi na roditeljski... znači ON radi!!

neka se lijepo dogovore i neka on postavi zahtjev poslodavcu sukladno zakonu
on je postavio zahtjev poslodavcu i on mu NE DA izjavu da može koristiti roditeljski dopust
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:31   #77
lara ja te sad tek nist ne razumijem : plava:

pa oni su se dogovorili, zena hoce natrag na posao a otac hoce biti doma s djetetom ali mu poslodavac ne da papire.

sto sad dalje kada poslodavac ne pristaje na to? ima li pravo ne pristati ili mora dati papire?
ahm...vidim sad edit.
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:34   #78
(2) Poslodavac je dužan, sukladno posebnom zakonu, na pisanu obavijest iz stavka 1. ovoga članka, izdati pisanu izjavu o svojoj suglasnosti o iskazanoj radnikovoj namjeri, a u slučaju izvanrednog povećanja opsega rada, više sile i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, svojom izjavom može iskazati neprihvaćanje takve radnikove namjere.
(3) Ako poslodavac ne izda pisanu izjavu iz stavka 2. ovoga članka u roku od 15 dana, smatra se da je suglasan s iskazanom namjerom radnika iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako poslodavac izjavom i na način iz stavka 2. ovoga članka ne prihvati namjeru radnika iz stavka 1. ovoga članka, radnik može odustati od najave korištenja tih prava.


po ovom ak mu ne da izjavu znači da je suglasan
ali očito je problem ako ode mimo suglasnosti može dobiti otkaz kad se vrati
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:35   #79
ja nisam stekla dojam da je on to sve odradio ili se pokretačica teme nije izrazila ili sam ja uniformni knjiški moljac - štreber pa ne razumijem.

ako je on postavio zahtjev, ako se poslodavac očitovao pismeno da ne želi, ja bih sa tim otišla na HZZO u pravnu službu.
ako se je na njegov pismeni zahtjev on usmeno očitovao, to je ništa, onda bih opet otišla na HZZO i rekla da je prošao rok od 15 dana i da mi ništa nije napisao očito je suglasan.

ali on mora biti svjestan što ga čeka kada se vrati na posao.. možda ništa a možda i otkaz a možda i šikana..
ma nezahvalno je uopće išta u ovakvim situacijama reći u vremenu kada ih je 300 000 bez posla..

ja se ne usudim.. ne zamjerite
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:46   #80
Oprostite ako nešto krivo napisala.
Ja sam bila 1,5 god doma s djetetom.Sad već radim 1 god.Ostalo je još 1,5 god za iskoristiti rodiljnog dopusta(valjda sam dobro napisala).
Sad bi moj muž na rodiljni dopust.Al problem je u tome šta radi kod privatnika i on mu ne želi dati da ide na rodiljni dopust.
Nadam se da ste me sad razumjeli.
Mene sad interesira dali postoji netko tko je imao takav slučaj, da me malo uputi kamo i šta sad??
sory ako opet nešto ne razumijete!
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.