Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2013., 12:18   #81
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Meni je to sve jasno, al osmaši su nezadovoljni tom činjenicom i smatraju da se njima time nešto oduzima..
Poanta je da se uvijek nađe netko nezadovoljan, kako god da urediš stvari i pravila
tako je, i kad su dopustili crnicima da se voze u autobusu sigrno je bilo jako puno ljudi koji su bili nezadovoljni.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:34   #82
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa zato jer bi bilo puno ljepse da postoji prava jednakost i da pozitivna diskriminacija nije potrebna, zar ne?
Neke strukture društva trebaju ipak malo više od zakonom zajamčene jednakosti.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:40   #83
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
, ako je zakonski propisano da u srednjoj školi mora postojati opcija "Etike", da, mogao bi ih tužiti. Ako, pak, imaju zakonski reguliran poseban status po tom pitanju, ne bi ih mogao tužiti.
Evo, malo sa zakašnjenjem.

Primjera radi, vjeronauk je u OŠ izbor bez alternative. Zašto tako nije i u SŠ već se bira između Vjeronauka i Etike? Možda zato da već stasale ovćice ne pobjegnu u želji za smanjenjem satnice i obveza?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 13:32   #84
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Meni je to sve jasno, al osmaši su nezadovoljni tom činjenicom i smatraju da se njima time nešto oduzima..
Kilavom osmašu svaka dlaka smeta.

Naravno da će osmaš koji se sprdao sa svojim školovanjem kao krivca za svoju blamažu označiti i Rome i Klingonce i masone i Kominternu, a ne svoju lijenu guzicu koja je u neusporedivo i nezamislivo boljim uvjetima uspjela postići jednake rezultate kao i romsko dijete, ili, čak, lošije rezultate od njega.

To, naravno, nema nikakve veze s bilo čime na ovoj temi.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 13:34   #85
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Primjera radi, vjeronauk je u OŠ izbor bez alternative.
Nije izbor bez alternative. Alternativa je ne ići na vjeronauk.

Druga je stvar to što je vjeronauk usred satnice - ali, to ne mijenja činjenicu da alternativa postoji.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:44   #86
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nije izbor bez alternative. Alternativa je ne ići na vjeronauk.

Druga je stvar to što je vjeronauk usred satnice - ali, to ne mijenja činjenicu da alternativa postoji.
U osnovnoj školi je alternativa ne ići na vjeronauk. I moji klinci ne idu. A, vjeronauk im je uvijek prvi ili zadnji sat (na veliku radost moje djece i zavist nkjihovih kolega koji isti pohađaju prvenstveno iz roditeljskih a ne vlastitih želja).

U srednjoj školi, dakle među subjektima koji ipak imaju nekakvu samostalnost i sposobnost odlučivanja, alternative nema. Ako nećeš na vjeronauk moraš na etiku. Da je, kojim čudom, opcija vjeronauk ili slobodno vrijeme, sumnjam kako bi broj učenika koji slušaju vjeronauk premašio 30-35%.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:46   #87
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kilavom osmašu svaka dlaka smeta.

Naravno da će osmaš koji se sprdao sa svojim školovanjem kao krivca za svoju blamažu označiti i Rome i Klingonce i masone i Kominternu, a ne svoju lijenu guzicu koja je u neusporedivo i nezamislivo boljim uvjetima uspjela postići jednake rezultate kao i romsko dijete, ili, čak, lošije rezultate od njega.

To, naravno, nema nikakve veze s bilo čime na ovoj temi.
Istina, bolna do srži...
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 22:32   #88
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mene zanima da li bilo onda ok i da netko otvori skolu u koju nesmiju zene. ili romi. ili zidovi, il srbi jos bolje.
jel bi i u tom slucaju rekli, ah, pa ima drugih skola.
Mene zanima šta bi bilo da je za upis u jedinu klasičnu gimnaziju u nekom hrvatskom gradu potrebno imat krsni list. Pravoslavni.

Quote:
extreme kaže:
A recimo, nisi li mogla biti jednako tako ljuta na grad/županiju... tkogod je već nadležan gradskim srednjoškolskim ustanovama što od toliko gimnazija u rijeci ni jednu nisu formirali kao klasičnu?
Naravno.

Ali, ako školarine u privatnoj katoličkoj gimnaziji u Rijeci plaćaju porezni obveznici, a školarine u privatnoj klasičnoj gimnaziji u Zagrebu roditelji učenika, onda bih ja rekla da je to prljava svinjarija.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 23:06   #89
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
tako je, i kad su dopustili crnicima da se voze u autobusu sigrno je bilo jako puno ljudi koji su bili nezadovoljni.
Koji su to crnici?
Btw...iako ja jesam za demokraciju, ravnopravnost i sve to nesto pozitivno i lijepo...ipak mislim da nije bas isto.
Crncima su neke stvari (tj. mnoge, ali da ne cjepidlacimo) bile zabranjene, recimo oni se - nisu smjeli voziti u autobusu ...ili u prednjem dijelu autobusa...
A cigicima nitko ne brani da se upisuju u skole, bilo osnovne, bilo srednje, bilo gimnazije.
A da sad tu netko izvuce bod zato sto je kao Rom i zivi kao tesko ...zasigurno ima i toga. A nije bas da svi zive tesko. A tko ce im odbiti potvrdu kad su zvanicno za socijalnoj pomoci?
Mozda su i kakva plavooka djecica odjednom postali Romi zbog radi bodova.
To da ima i onih koji stvarno tesko/teze zive i da je uopce uspjeh i za svaku pohvalu da icu dalje u skolu, pogotovo gimnaziju....stoji...i jasno da nekima od njih taj bod treba i puno im znaci i da je to sasvim ok. Nije da ih je puno koji su ambiciozni i imaju doma podrsku, pa to svakako treba podrzati... Osnovcima ne bi trebalo (jako) smetati, jer nije da su u nekom broju, pa da ce sad egzistencija i upisi svih osnovnoskolaca doci u pitanje zbog par Roma.
Ali svih ovih drugih s gomilom bodova cini se ima ko blata...
Bas me zanima hoce li biti nekih podataka, s koliko se bodova upadalo u te neke kao elitne skole...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 07:19   #90
ovo "pa niko im ne brani" je klasicno zatvaranje ociju pred suptilni(ji)m nacinima diskriminacije.
i da moju osnovnoskolku smeta sto neki rom ima bod vise od nje zato sto je rom, ja bi se rasplakala i duboko razmislila gdje sam pogrijesila.


Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Mene zanima šta bi bilo da je za upis u jedinu klasičnu gimnaziju u nekom hrvatskom gradu potrebno imat krsni list. Pravoslavni.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 11:06   #91
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ovo "pa niko im ne brani" je klasicno zatvaranje ociju pred suptilni(ji)m nacinima diskriminacije.
Nisam sigurna da razumijem sto hoces reci i optuzujes li me za to "zatvaranje ociju".
Ne tvrdim da Romi nisu diskriminirani, da im je isto kao i drugima, da nema predrasuda ...
Ali nije isto kad postoji zakon koji ti brani da udjes u bus/skolu i kada mozes uci u bus/skolu ...po istim pravilima kao i svi drugi. Znaci tu ipak nema direktne diskriminacije.
Svaki Rom koji ima dovoljno bodova za upis, moze se upisati u gimnaziju (ili bilo koju skolu) kao i svatko drugi.
Btw, koliko sam shvatila, bod se niti ne dobiva (samo) zato sto je netko Rom, vec bi ga trebali dobiti oni koji zive u otezanim uvjetima.

Quote:
i da moju osnovnoskolku smeta sto neki rom ima bod vise od nje zato sto je rom, ja bi se rasplakala i duboko razmislila gdje sam pogrijesila.
Moram priznati da nisam sasvim sigurna sto bih u vezi ovog mislila.
Ako bi se radilo o nekome tko nije ni po cemu bitno razlicit osim po tome sto je Rom, onda mi je nekako i logicno da to djetetu moze biti krivo, jer ako ne radi razlike medju ljudima, onda je razumljivo da se dijete pita, a zasto njemu bod vise.
Nemam nista protiv tog boda, jer ionako je skolovanje Roma na niskoj razini, pa je jasno da to treba poticati, ali kao sto vec rekoh, mislim da se bod i ne dobije samo zato, nego samo ako:
"Kandidatu za upis, koji je pripadnik romske nacionalne manjine, a živi u uvjetima koji su mogli utjecati na njegov uspjeh u osnovnoj školi, dodaje se jedan bod ..."
E sad ...kako to biva u praksi, ne znam...ali vidim (kad sam slucajno utipkala nesto u vezi toga u google) da se ljudi svakako snalaze da dodju do bodova.
Nije u vezi upisa u srednju u hr, ali znakovito je:
Srbi masovno prelaze u Romelink
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 12:58   #92
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Mene zanima šta bi bilo da je za upis u jedinu klasičnu gimnaziju u nekom hrvatskom gradu potrebno imat krsni list. Pravoslavni.
Onda bi tu pravo upisa imali pravoslavci, katolici i grkokatolici jer je krštenje isto kod svih i jedan taj sakrament vrijedi u svim tim crkvama
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:07   #93
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post

Ali, ako školarine u privatnoj katoličkoj gimnaziji u Rijeci plaćaju porezni obveznici, a školarine u privatnoj klasičnoj gimnaziji u Zagrebu roditelji učenika, onda bih ja rekla da je to prljava svinjarija.
ovo sa placanjem je osnovni problem
cim se nekoga, po nekoj karakteristici "izbacuje", ne moze to ici na racun poreznih obaveznika

ja nemam nis protiv da postoji, pa makar i jedina katolicka klasicna gimnazija u nekoj zupaniji, i koja za svoj upis uvjetuje krsni list, al neka se onda financira iz novaca vjernika
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:42   #94
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ovo sa placanjem je osnovni problem
cim se nekoga, po nekoj karakteristici "izbacuje", ne moze to ici na racun poreznih obaveznika
Koliko je meni poznato, država plaća nastavnike zaposlene u toj školi, ali ne i programe van kurikuluma koje škola provodi. Sve te extra stvari plaća sama škola.
Da recimo nema te škole, ne bi bilo ni tih 20-30-40, koliko god zaposlenih nastavnika, nego bi vjerovatno bili na birou i primali naknadu od države...a ovako imaju zaposlene koji plaćaju državi porez.
Zar to nije korist i za državu i sve porezne obveznike?

Kao npr privatni vjerski vrtići... Kod nas ih subvencionira grad, zato što sam grad nema dovoljno mjesta primiti svu djecu. Iako naš vrtić ne postavlja krsni list za uvjet, pa možda nije idealan primjer, ali dođe na slično... Recimo, tri privatna vjerska vrtića u gradu rijeci "zbrine" više od stotinjak djece koja bi možda negdje drugdje bila na listi čekanja (ili bi oni upali, a netko drugi čekao)...
Hoću reći, da i država ima koristi od takvih institucija, pa makar i ona sama izdvajala novce za te zaposlenike
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:29   #95
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato, država plaća nastavnike zaposlene u toj školi, ali ne i programe van kurikuluma koje škola provodi. Sve te extra stvari plaća sama škola.
Da recimo nema te škole, ne bi bilo ni tih 20-30-40, koliko god zaposlenih nastavnika, nego bi vjerovatno bili na birou i primali naknadu od države...a ovako imaju zaposlene koji plaćaju državi porez.
Zar to nije korist i za državu i sve porezne obveznike?
koliko je meni (s foruma ) poznato, finaciranje vjerskih privatnih škola se temelji na ugovorima Vatikana i Hrvatske, a jedino što meni nije jasno je zašto baš riječka salezijanska gimnazija, koja jedina u Rijeci nudi program klasične gimnazije, traži taj krsni list, ako si i sama u prethodnim postovima pisala da za druge škole to nije uvjet.

što ne bi bilo bolje omogućiti i onima bez krsnog lista da se upišu ako zadovoljavaju bodovne uvjete? na kraju, takvih i tako u Hrvatskoj ima malo, budući se tradicijski krsti djecu, a preporuku župnika ćeš lako dobiti.
i još postoji nada o preobraćivanju nevjernika na vjeru, što je, koliko je meni poznato, osnovna zadaća kršćana


Quote:
Kao npr privatni vjerski vrtići... Kod nas ih subvencionira grad, zato što sam grad nema dovoljno mjesta primiti svu djecu.
joj ovo... Grad Rijeka sufinancira sve privatne vrtiće.

i nije problem s vjerskima, već s ostalima, jer koliko čitam i kako čujem, u nekima je očajno stanje, osim teta ne postoje stručni djelatnici kao psiholog/logoped..., hrana je loša itd, a GR očito ne obavlja kontrole, već pere ruke od prozivki na račun manjka mjesta u vrtićima pričom o nepopunjenim mjestima u privatnim.

no sad sam u off-u.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 16:43   #96
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato, država plaća nastavnike zaposlene u toj školi, ali ne i programe van kurikuluma koje škola provodi. Sve te extra stvari plaća sama škola.
Pa gle, ne znam kako da ti to kažem, ali mene vankurikularne aktivnosti uopće nisu zanimale.

Samo ove za koje plaća država.

Quote:
Da recimo nema te škole, ne bi bilo ni tih 20-30-40, koliko god zaposlenih nastavnika, nego bi vjerovatno bili na birou i primali naknadu od države...a ovako imaju zaposlene koji plaćaju državi porez.
Zar to nije korist i za državu i sve porezne obveznike?
Da nema Privatne klasične gimnazije u Zagrebu, ne bi bilo ni onih zaposlenih nastavnika. Neka im država isplaćuje plaće, da roditelji ne moraju plaćati školarine.
Quote:
Iako naš vrtić ne postavlja krsni list za uvjet, pa možda nije idealan primjer, ali dođe na slično...
Kako onda "dođe na slično"?

Btw, subvencionira li Rijeka i nevjerske privatne vrtiće?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 21:58   #97
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Pa gle, ne znam kako da ti to kažem, ali mene vankurikularne aktivnosti uopće nisu zanimale.
Jbg, to ide u paketu... Kako bi ti to izdvajala?

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Da nema Privatne klasične gimnazije u Zagrebu, ne bi bilo ni onih zaposlenih nastavnika. Neka im država isplaćuje plaće, da roditelji ne moraju plaćati školarine.
Pretpostavljam da je stvar u tome da privatna škola koja sama isplaćuje plaće svom kadru ide na zaradu od golemih školarina....ovakva privatna katolička gimnazija ne zarađuje na ikome, samo je davatelj određenog programa i pod određenim uvjetima
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Kako onda "dođe na slično"?

Btw, subvencionira li Rijeka i nevjerske privatne vrtiće?
Rijeka subvencionira sve privatne vrtiće, zato jer u onima koji s u vlasništvu grada nema mjesta za sve.
Objašnjavala sam princip po kojem i država/grad ima koristi... Jer u primjeru vrtića-privatni su pomoć gradu koji ne može zbrinuti sve kojima je vrtić potreban. U slučaju vjerskih škola - te škole mogu biti pomoć državi jer su osigurali nova radna mjesta
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 22:29   #98
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato, država plaća nastavnike zaposlene u toj školi, ali ne i programe van kurikuluma koje škola provodi. Sve te extra stvari plaća sama škola.
Da recimo nema te škole, ne bi bilo ni tih 20-30-40, koliko god zaposlenih nastavnika, nego bi vjerovatno bili na birou i primali naknadu od države...a ovako imaju zaposlene koji plaćaju državi porez.
Zar to nije korist i za državu i sve porezne obveznike?

Kao npr privatni vjerski vrtići... Kod nas ih subvencionira grad, zato što sam grad nema dovoljno mjesta primiti svu djecu. Iako naš vrtić ne postavlja krsni list za uvjet, pa možda nije idealan primjer, ali dođe na slično... Recimo, tri privatna vjerska vrtića u gradu rijeci "zbrine" više od stotinjak djece koja bi možda negdje drugdje bila na listi čekanja (ili bi oni upali, a netko drugi čekao)...
Hoću reći, da i država ima koristi od takvih institucija, pa makar i ona sama izdvajala novce za te zaposlenike

I sve bi to bilo divno i krasno kad ne bi bilo tog uvjeta sa krsnim listom i kad bi tu skolu moglo pohadat bilo koje dijete
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 22:59   #99
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
I sve bi to bilo divno i krasno kad ne bi bilo tog uvjeta sa krsnim listom i kad bi tu skolu moglo pohadat bilo koje dijete
Ja sam se već složila s tim.
Ali bi bilo interesantno popričati s nekim ravnateljem takve škole da se vidi po kojem pravilu to mogu raditi i koji su njihovi razlozi za to...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 09:34   #100
zašto bi bilo po bilo kojem pravilu?
na balkanu vrijedi ona "ako prođe, prođe", tj. radi što ti padne na pamet dok se neko ne pobuni i pokuša te zaustaviti.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:05.