Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2014., 00:00   #181
Quote:
Genneral kaže: Pogledaj post
Moji roditelji su živjeli u gorim sredinama što se tiče toga jesi li smio biti Hrvat, uvijek je bilo puno poželjnije biti ona druga nacija pa im nikada nije palo na pamet da kažu niti zbog politike niti iz bog čeg drugog mi smo Neopredjeljeni/ Jugoslaveni ili neka treća nacija. Bili su Hrvati, njihovi pretci su bili Hrvati i ja sam Hrvat, ponosan sam na svoj narod, svoju najljepšu zemlju na svijetu, kulturu, umjetnost, jezik, znanost i nikada ne ću biti ništa drugo osim Hrvat. Nema nikakve veze živiš li ti u Rusiji, Poljskoj, Italiji ili Bugarskoj ako si Hrvat onda ćeš biti Hrvat svugdje. Nećeš biti Hrvat "po potrebi trenutka" i nećeš se odreći tog hrvatststva kada ti ne treba ili odmaže u nečemu, a onda kada ti ponovno zatreba prihvaćati ga.
Najljepša zemlja na svijetu što se tiče prirodnih ljepota je Novi Zeland
ludi mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 00:20   #182
Quote:
Atanasijević kaže: Pogledaj post
A što je sa Vlasima koji nose hrvatska prezimena,odnosno prezimena su im hrvatizirana,a oni su porijeklom etnički Vlasi?
Kao npr.Karamarko..
kako znaš da je karamarko vlah?
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 00:20   #183
Quote:
ludi mjesec kaže: Pogledaj post
Najljepša zemlja na svijetu što se tiče prirodnih ljepota je Novi Zeland
kako ti to znaš?jesi li putovao po svijetu?
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 02:27   #184
Quote:
ludi mjesec kaže: Pogledaj post
Najljepša zemlja na svijetu što se tiče prirodnih ljepota je Novi Zeland
Ljepota je relativan pojam i kao takva nije jednoznačno određena. Malo jasnije: ako na stolu stoje tri jabuke i tri čovjeka gledaju svaku od tih jabuka pod različitim kutem i iz različite perspektive s različitim kutem upada svjetlosti na svaku od tih jabuka, prvi čovjek će reći da je njegova jabuka najcrvenija, drugi će to isto reći za svoju kao i treći. A ustvari mogu sve tri biti ( a i ne moraju ) jednako crvene. A i odgovori mogu biti potpuno ispremetani i sl. Dakle meni je naljepša Hrvatska i to nije odraz nekakvog lokalpatriotizma već i bez da sam vjerujem i znam da je moja zemlja najljepša na svijetu to su rekli brojni drugi ljudi/ organizacije i sl. Ali kada netko kaže da je primjerice N-ta Država najljepša zemlja na svijetu tu se zasigurno radi o lokalpatriotizumu ( s mojeg gledišta ) ili pogrešnom uvjerenju ( ili nečem trećem ) dok će to s gledišta neke druge osobe ta tvrdnja biti potpuna istina. Dakle, sve je relatvno. Ništa nije apsolutno.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 10:23   #185
.. u drugu četvrtinu ubrajam .. formalno obrazovanje .. i kulturu ..
.. neću vam u detalje .. jer je komplicirano .. jako .. .. jako jako ..

.. komplikacija proizlazi iz toga .. što je .. veoma teško odrediti .. što nam je stvarnost .. dala .. a što mi .. toj stvarnosti dajemo ..
.. možemo reći .. naše emocije .. traže .. ono nešto vanjsko .. da se opravdaju .. .. traže bilo što ..

.. evo .. recimo .. crtice ..
.. istriani nisu neki borbeni hrvati .. .. i srbi im nisu nikad bili neki smrtni neprijatelji ..
.. juga je bila sjebena zemlja .. ali i zbog srba i zbog hrvata .. u principu zbog kurvinih sinova .. .. danas hrvatska nije raj zemaljski .. u prvom redu zbog domaćih .. hrvatskih .. kurvinih sinova .. .. slažete se .. ?
.. mnogi su se istriani .. sa time slagali i 90tih .. i tuđman im je bio .. preborben .. .. talijani se i nisu osjećali pretjerano .. pa su se izjašnjavali .. istrian .. .. ja isto ..

.. e .. sad vidiš .. promaju .. pod ovim šatorom .. .. čekaj malo .. ti si bio dobar s mojom matorom .. ? .. pa da .. sad sam ga poznao tek .. i nije čudo prošo je vek ..
.. u pazinu je bio jedan .. hrvat .. hercegovac ..
.. u stvari .. više njih .. .. išli u crkvu .. i bili nekako .. ko gospoda .. .. i ljudi ih znali .. .. u principu .. intelektači ..
.. još me podsjećaju na nazora .. .. vjerujem da se ni nazor nije pretjerano družio sa seljacima ..
.. taj jedan mi .. i nije osto u dobrom sjećanju jer mi nije htio pomoći nešto .. a što je i trebao .... a što je poslije ipak morao ..
.. došao .. taj .. okolo popisivati stanovništvo ..
.. ja htio biti istrian ..
.. a on je na to imao .. mnogobrojne primjedbe .. .. kako to .. ?

.. u istri su odavno živjeli ljudi .. .. tu živim ja .. .. zemlja oca .. djeda .. pradjeda .. .. svih mojih ..
.. a ovaj je došao odnekud .. i sad on zna .. šta .. ? .. da mi ne znamo ko smo .. pa će nam on objasniti .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 11:20   #186
.. još ću vam .. dvije crtice .. ispričati o digićima .. i iredenti .. .. morao bi oba dvije .. zbog sklada ..

.. ja sam nekad davno išao u jednu gimnaziju .. .. i teme za maturu su bile .. istarski narodni preporod .. narodne čitaonice .. hrvatska gimnazija .. .. teme .. u stvari prilično zahvalne .. bilo je literature .. pročitaj ovo pa zapiši ovako i četri .. ili čak odličan ..
.. ali meni nisu štimale .. .. rađe bi bio čak partizanske sutjeske ili neretve .. nego to ..
.. a htio sam kubansku revoluciju .. pa nije moglo .. pa sam imformbiro .. i jedva nešto sklopio ..

.. dosta godina kasnije .. gledam neke stare fotografije .. .. pitam šta je to .. talijanska gimnazija ..
.. neka velika zgrada .. sa nekim satom na uglu ..
.. to u pazinu .. pazin mali .. sve se zgrade znaju .. .. komitet je .. recimo .. bila kuća nekog doktora koji je pobjegao poslije rata .. .. svaka se kuća zna čija i kako i što ..
.. pa di je ta gimnazija .. pitam .. .. otprilike izgleda kao dom jna ..
.. nema je .. srušena ..
.. kako to ..
.. njemci bombardirali .. valjda ..
.. a jebote .. nisam znao da je tu bilo neko veliko bombardiranje ..
.. pa i nije bilo naročito veliko .. štetu bi dva zidara bili popravili u jedno popodne .. veli jedan .. .. srušili ju što je bila talijanska ..
.. a jebiga ..
.. počeo malo gledati slike .. i što šta .. i kako piše .. o tome ..
.. i shvatio da je .. talijanska kultura u pazinu bila .. prilično dobra .. razvijena .. .. da je pazin bio pravi mali gradić .. da još čak i .. tada kad sam gledao .. ima ljudi koji to znaju .. koji su nešto tada značili .. .. i koji su se osjećali .. pižinotima ..

.. počeo sam razmišljati o profesorima u svojoj gimnaziji ..
.. o hrvatskoj gimnaziji .. i svoj priči o hrvatima .. o preporodu .. nazoru i velom joži .. .. o komunjarama i iredenti ..
.. i shvatio ovo ..
.. pola istine je jebena laž ..

.. ako .. kod slavljenja svojih .. to moraš raditi tako da prejako žmiriš na tuđe .. .. ti tada lažeš .. .. bez obzira ako i jednu laž nisi rekao ..

.. razumijete to .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 11:59   #187
.. druga .. crtica .. .. male crkvice .. i freske ..

.. ima po istri dosta malih crkvica .. .. u selu .. ili brežuljku .. sa nadstrešnicom onom ispred .. lopicom .. ili bez ..
.. te su freske na svim turističkim vodičima .. .. nekako .. znamenitost ..

.. to je hiljedu petsto i neka .. .. renesansa ..
.. renesansa je leonardo i mikelamđelo ..
.. ali jebiga .. kad gledaš te slike .. naše .. tu teško da možeš vidjeti poteze leonarda .. .. u zadnjoj večeri .. ili mikelanđela u onoj .. sikstini .. valjda ..
.. te slikica .. u tim crkvicama .. izgledaju kao da su ih slikala djeca ..

.. sjećam se .. starih .. ežula .. .. i domaćih ..
.. oni su u tome vidjeli .. kulturu italije .. .. majstore koji su došli .. vrag zna od kuda ..

.. i onda sam pročitao nešto od nekog .. fučića .. koji je .. pouzdano .. o tim freskama znao mnogo .. i koji mi je .. u nekoliko listova teksta .. objasnio sve ..
.. ove su freske slikali domači .. čak je on znao za neke .. ko je .. iz kojeg sela .. .. i kako je bio plaćen ..
.. on je rekao da su te freske slikali .. nešto kao .. velika djeca .. .. za drugu .. veliku i malu djecu ..
.. te su freske .. slikovnice ..
.. trebale su ljudima približiti nekakve prizore .. i ideje .. .. i u tome su divno uspjevalu ..
.. to nisu neke posebno dotjerane boje .. .. ali mislim da mogu djelovati još danas na čovjeka .. bolje od bilo kojeg fotošopa bilo koje severine ..
.. i ima još nešto ..
.. to je renesansa .. .. vrijeme velikog čovjeka .. .. davida ili mojsija mikelanđela ..
.. i te crkvice to znaju ..
.. u njima je bog .. gazda ..
.. ali gazda je jedan .. .. a sve dole je isto ..
.. carivima i biskupima je .. mastor .. rekao .. .. čuvajte se .. umrijeti ćete ..
.. to je meni bilo strašno zanimljivo .. jer danas se majstori ne usuđuju sanaderu reći čuvaj se ..

.. dakle ..
.. te su crkvice .. hrvatske .. narodne .. seljačke ..
.. i veoma su dobre .. i predstavljaju jednu .. veoma lijepu kulturu .. .. i svako se njima može ponositi ..

.. a pitanje ostaje staro ..
.. treba li drugu polovicu zaboraviti ..
.. i jedno .. još novije .. pitanje ..
.. šta se dobiva kad se .. kulture .. gledaju .. usporedo ..
.. šta se dobiva kad .. talijani i hrvati žive zajedno .. .. dobiva se blajbur i jasenovac .. ? .. je li to obavezno .. ?

.. razumijete .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 22:02   #188
Istra jest posebna.
Ali prvi koji je počeo rušiti nekakav urođeni sklad među ljudima je bio talijanski nacionalizam, kroz svoj izraziti šovinizam, u Istri i drugdje po hrvatskim krajevima.
I to je nažalost tako, malo je u njemu bilo toga što nije bilo šovinističko.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 22:40   #189
Quote:
Genneral kaže: Pogledaj post
Dakle, sve je relatvno. Ništa nije apsolutno.
Sve je relativno osim baš ove izjave - ona je apsolutna u zaključku o relativnosti svega
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 23:01   #190
Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
Sve je relativno osim baš ove izjave - ona je apsolutna u zaključku o relativnosti svega
Tak je Potpuno je apsolutna u svoj toj relativnosti
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 10:07   #191
Ljudi, iskreno... Koliko je ovo ustvari povijesna tema? Evo malo ste si dali oduška. Ali mislim da to nastaviti rasprave o aktualnim talijanskim pretenzijama na temi politika.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 11:22   #192
.. pa .. ja ću .. pojačati .. povjesnu .. notu ..

.. moja je baka .. čista povijest .. .. ona se sjećala digića .. i mjenjanja prezimena ..
.. inače se voljela smijati .. a za politiku se i nije zanimala pretjerano ..
.. kad su mjenjali prezimena .. talijani bi pitali ljude šta bi .. .. kao ovo koje imaš nije dobro izaberi nešto .. prikladnije ..
.. jedni susjedi od bake izabrali .. markoni ..
.. i baka se smije .. veli .. bili neki velikaši valjda u italiji .. pa njeni komšije teli da .. odjedared .. postanu batice ..
.. bio onaj od telefona .. ali i neke lijevaonice markoni .. čini mi se ..
.. a vele digići .. jebiga .. ne može .. .. kao .. jebiga .. ne možeš ti sad musolini da budeš ..
.. pa mu predlažu mateoni .. isto lijepo .. kulturno i prikladno prezime ..
.. a vele susjedi .. uzmi brate .. to ti je slično kao mat te goni .. pa ćeš lakše pamtiti ..
.. baki je to bilo zanimljivo .. i smiješno ..
.. talijani došli talijani ošli .. .. baka ostala .. i poslije umrla .. .. čista povijest ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 11:31   #193
.. ali nije bilo sve tako crno .. .. donijeli digići .. raznorazne pisme .. .. znate .. onu .. vorei bačar nineta ma lei mi diče no .. ma soto la skaleta ma soto la skaleta .. vorei bačar nineta ma lei mi diče no .. ma soto la skaleta bčare no si po ..

.. kad su počete triestine u roči .. .. postojali su još .. stari mužikaši ..
.. i tri četvrtine repertoara je bio talijanski ..
.. poslije se to mjenjalo .. u korist hrvata .. .. danas više ne znam kako stojimo ..
.. ali nisam siguran da smotra dobiva .. na kvaliteti ..

.. ta bi smotra .. shvaćena povijesno .. trebala biti .. talijanska slovenska i hrvatska .. mislim .. .. i to ovim redom .. vjerujem ..
.. ali .. mjenjanje je normalno .. i legitimno .. .. koliko je prizemnije .. seljačkije .. manje nametnuto .. .. toliko bolje ..

.. slažete se .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 21:33   #194
.. iz gologorice je bio de frančeski .. bilo mi je čudno .. ovo .. sto godina poslije .. izgledalo kao da se svi hrvati i sve komunjare znaju pozivati samo na njega ..
.. kao da on jedan vrijedi kao deseci godina rada svih povjesničara .. ovije krajeva ..
.. kao da je hrvatima ključ to da istraže digiće .. ili .. u odnosu na digiće .. kao da i ne vjeruju da sami postoje ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 21:41   #195
https://youtu.be/2IcC4_3FOD4?t=1m4s

Od mnogih Hrvata sam čuo da bi menjali Istru za Bosnu i Srem.

Istra do 1945. godine nikad nije bila hrvatska, doduše nisu ni Bosna ni Srem, osim one 4 godine u Pavelićevoj NDH.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 00:18   #196
Prije će se odcjepiti Vojvodina, Sandžak, Preševska dolina i Timočka krajina od Srbije, nego što Talijani prstom maknu zbog istočne obale Jadrana. Ova tema je čisti srpski spin, kojim pokazuju svoje ogorčenje i frustracije u stilu - "ako mi već ne možemo imati jadransku obalu, onda neka je barem Talijani oduzmu Hrvatima pa da ni oni ne mogu uživati u njoj." Tipična malograđanska shema po onoj - neka komšiji crkne krava.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 01:46   #197
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Prije će se odcjepiti Vojvodina, Sandžak, Preševska dolina i Timočka krajina od Srbije, nego što Talijani prstom maknu zbog istočne obale Jadrana. Ova tema je čisti srpski spin, kojim pokazuju svoje ogorčenje i frustracije u stilu - "ako mi već ne možemo imati jadransku obalu, onda neka je barem Talijani oduzmu Hrvatima pa da ni oni ne mogu uživati u njoj." Tipična malograđanska shema po onoj - neka komšiji crkne krava.
Zašto misliš da Talijani neće jednog dana da vrate Istru, koji je uvek bila njihova?

Da se možda Italija koja ima desetu najjaču vojsku na svetu i koja ima 60 miliona stanovnika uplašila Hrvatske koja ima 4 i nešto miliona stanovnika i 2 ispravna MIG-a!
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 01:51   #198
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da Talijani neće jednog dana da vrate Istru, koji je uvek bila njihova?

Da se možda Italija koja ima desetu najjaču vojsku na svetu i koja ima 60 miliona stanovnika uplašila Hrvatske koja ima 4 i nešto miliona stanovnika i 2 ispravna MIG-a!
A što bi Talijani s Istrom? Ta nisu oni primitivni, zatucani i agresivni čobani poput nekih u blizini Hrvatske koji znaju samo za pustošenje i otimanje, već kulturan i fin narod koji se iskazao u poeziji i umjetnosti, a ne u ratovima.

I kad smo već kod "jednog dana", zar ti misliš da Mađari neće tog jednog lijepog dana vratiti Vojvodinu koja je uvijek bila njihova?
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 02:05   #199
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da Talijani neće jednog dana da vrate Istru, koji je uvek bila njihova?

Da se možda Italija koja ima desetu najjaču vojsku na svetu i koja ima 60 miliona stanovnika uplašila Hrvatske koja ima 4 i nešto miliona stanovnika i 2 ispravna MIG-a!
To vam vožd rekao? Kao prvo, Istra većinom i nije bila talijanska.

Drugo, mislim da vas treba vratiti braći iz Male Azije.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 02:37   #200
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
A što bi Talijani s Istrom? Ta nisu oni primitivni, zatucani i agresivni čobani poput nekih u blizini Hrvatske koji znaju samo za pustošenje i otimanje, već kulturan i fin narod koji se iskazao u poeziji i umjetnosti, a ne u ratovima.

I kad smo već kod "jednog dana", zar ti misliš da Mađari neće tog jednog lijepog dana vratiti Vojvodinu koja je uvijek bila njihova?
Mađarska i Srbija su podjednake veličine i vojne snage, a Italija ima 15 puta više stanovnika od Hrvatske, ima puno jaču ekonomiju i vojnu moć.

Možda će Mađari pokušati da otmu severnu Bačku u budućnosti, to nije isključeno.
Mađari memaju kapacitet da uzmu celu Vojvodinu, ne mogu da uzmu ni celu Bačku, možda eventualno Suboticu, Kanjižu i Sentu sa okolinom.
U Vojvodini ima samo 12% Mađara, a taj broj se neprestalno smanjuje.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.