Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2018., 17:23   #141
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ne mora biti. Imam npr. posve suprotne primjere veze Mars/Saturn - brižnih i nježnih očeva jer to kakav je otac osoba i kakav je njegov karakter se vidi iz očeve karte, a ne iz naše. Iz naše karte se kroz Saturn kao što veliš vidi kakav odnos imamo s - autoritetima. A takva tumačenja datiraju iz tradicionalne astrologije i nekih drugih vremena jer nekada je autoritet otac bio po svom rođenju jer je takvo bilo društvo, danas to više nije tako. Danas ljudi ne odgajaju djecu na način da za stolom otac prvi mora početi jesti, da mu se djeca obraćaju s "vi" i sl.

Kroz Saturn se dakle vidi kako općenito doživljavamo autoritet, što na nas djeluje autoritativno i na koji način izgrađujemo vlastiti odnos s autoritetima. Pa tako s vezom Mars/Saturn individua autoritet uvijek traži kroz mušku pouzdanu energiju i ona nikada neće istinski poštivati nekoga tko je nepouzdan i "prevrtljiv".

Ali ona prije svega - uvijek najprije uči tu lekciju autoriteta na sebi, na svojoj koži i kroz vlastiti trud i dokazivanje sebi. Ona samo želi biti sebi autoritet i "izgraditi" autoritet u sebi - zato je njoj i "uvijek ispod časti" pokazati vlastitu slabost .
Saturn je oduvijek u astrologiji simbolizirao oca. Prirodno je da za dijete otac bude autoritet, ne mora nužno jesti prvi za stolom. Onda bismo po toj logici mogli oca tražiti u merkuru ako se otac djetinjasto ponaša, u veneri ako je ženskast u jupiteru ako je recimo neki veseljak...Ako ćemo primijeniti istu logiku, danas ljudima većinom i nisu autoriteti što su nekad bili pa zašto bi onda Saturn simbolizirao autoritet? Da uzmemo za autoritet neku Veneru? Zašto bi uopće postojala neka planeta koja simbolizira autoritet? Svi smo jedinstveni i neponovljivi, svatko ima svoje autoritete.
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 17:42   #142
Quote:
oposum kaže: Pogledaj post
Saturn je oduvijek u astrologiji simbolizirao oca.
Ne, u astrologiji oduvijek Sunce predstavlja oca, a Mjesec majku, odnosno sam astrološki sustav je kreiran na taj način - spajanjem Sunca (oca) i Mjeseca (majke).

Univerzum je u svojoj osnovi kreativan, a naši praroditeli su uvijek Sunce i Mjesec koji se svaki mjesec "spoje" jedan put. Svaki put kada se ta dva principa spoje (konjunkcija) daju priliku novom životu - rođenju novog znaka. Tj. ako krenemo od konjunkcije Sunca i Mjeseca, Mjesec će u istu poziciju doći nakon 28 dana, ali se u međuvremenu Sunce pomaklo pa će Mjesecu biti potrebno još dva dana da dođe do novog "spajanja" - da dođe do konjunkcije sa Suncem, što aproksimira na 30º i tako se dobije nova kreacija - novi astrološki znak. Svih dvanaest astroloških znakova rođeno je od istih roditelja, Sunca (oca) i Mjeseca (majke). To je primarni način opažanja neba u kojem se očitava kreativna inteligencija univerzuma sadržana u kretanju roditelja...Sunca sa Mjesecom koji su stvorili svojih "dvanaestero djece".
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 17:49   #143
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ne, u astrologiji oduvijek Sunce predstavlja oca, a Mjesec majku, odnosno sam astrološki sustav je kreiran na taj način - spajanjem Sunca (oca) i Mjeseca (majke).

Univerzum je u svojoj osnovi kreativan, a naši praroditeli su uvijek Sunce i Mjesec koji se svaki mjesec "spoje" jedan put. Svaki put kada se ta dva principa spoje (konjunkcija) daju priliku novom životu - rođenju novog znaka. Tj. ako krenemo od konjunkcije Sunca i Mjeseca, Mjesec će u istu poziciju doći nakon 28 dana, ali se u međuvremenu Sunce pomaklo pa će Mjesecu biti potrebno još dva dana da dođe do novog "spajanja" - da dođe do konjunkcije sa Suncem, što aproksimira na 30º i tako se dobije nova kreacija - novi astrološki znak. Svih dvanaest astroloških znakova rođeno je od istih roditelja, Sunca (oca) i Mjeseca (majke). To je primarni način opažanja neba u kojem se očitava kreativna inteligencija univerzuma sadržana u kretanju roditelja...Sunca sa Mjesecom koji su stvorili svojih "dvanaestero djece".
Uz sunce. Jer se sad u postu spominjao u tom kontekstu. I aspekti Saturna i Marsa od davnine su provlačili oca kroz interpretacije ith aspekata.
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:25   #144
Quote:
oposum kaže: Pogledaj post
I aspekti Saturna i Marsa od davnine su provlačili oca kroz interpretacije ith aspekata.
Upravo zato jer su se u patrijarhalnoj prošlosti očevi doživljavali posve drugačije. Počesto je uloga oca bila isključivo u osiguranju materijalne sigurnosti obitelji (Saturn), te postavljanju strogih pa i okrutnih pravila discipline i ponašanja (Saturn/Mars) - zato je otac percipiran na taj način.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:44   #145
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Upravo zato jer su se u patrijarhalnoj prošlosti očevi doživljavali posve drugačije. Počesto je uloga oca bila isključivo u osiguranju materijalne sigurnosti obitelji (Saturn), te postavljanju strogih pa i okrutnih pravila discipline i ponašanja (Saturn/Mars) - zato je otac percipiran na taj način.
Koliko ja vidim, očevi su i danas više zaduženi za materijalnu sigurnost, premda se materijalna sigurnost tradicionalno pripisuje jupiteru. Mislim da imaš malo iskrivljenu sliku prošlosti. Očevi u prošlosti su generalno sigurno bili stroži nego danas, ali sigurno većina nije bila tako stroga i okrutna. Kad govorimo o simbolici planeta mi ne govorimo samo o konkretnim situacijama, već o arhetipovima. Saturn predstavlja jedan arhetip oca koji se ne može tek tako isključiti jer su se vremena modernizirala.

Pošto danas očevi igraju dosta videogrice, da uzmemo merkur za simbol oca?
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:49   #146
Quote:
oposum kaže: Pogledaj post
Očevi u prošlosti su generalno sigurno bili stroži nego danas, ali sigurno većina nije bila tako stroga i okrutna.
Da, samo oni koji su opisivani kroz ono što si naveo - Saturn/Mars (muški autoritet).
Quote:
Pošto danas očevi igraju dosta videogrice, da uzmemo merkur za simbol oca?
Astrološka simbolika se ne uzima proizvoljno, ali roditelj koji rado igra igrice zasigurno ima izražen Merkur.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:07   #147
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Da, samo oni koji su opisivani kroz ono što si naveo - Saturn/Mars (muški autoritet).

Astrološka simbolika se ne uzima proizvoljno, ali roditelj koji rado igra igrice zasigurno ima izražen Merkur.
To da taj aspekt simbolizira takav tip oca, to samo ti tvrdiš. Mogu ti citirati vise izvora koji se uopce ne doticu te tvoje teorije.
A astrolosku simboliku ti uzimas proizvoljno i prekrajas kako ti odgovara.
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:32   #148
Oposum, napisao si ovo:

Quote:
oposum kaže: Pogledaj post
I aspekti Saturna i Marsa od davnine su provlačili oca kroz interpretacije tih aspekata.
Pa sam ti odgovorila da je to zato jer se otac nekada u patrijarhalnom društvu u prošlosti drugačije doživljavao. Tako su npr. u grčkim obiteljima, očevi bili glava obitelji, što je tada značilo da je otac kao glava kuće imao pravo na život i smrt čeljadi svoga doma. Nama je to danas naravno nepojmljivo, jer naravno da obitelj prilagođava svoje uloge društvenim zahtjevima i pravilima i svemu onome što se u određenom dobu smatra prihvatljivim, ali tada je otac počesto bio doživljavan (interpretiran) kao primarni muški autoritet (muški/Mars, autoritet/Saturn). Nisam pisala da je to aspekt oca u astrološkoj simbolici, već da je u astrološkoj simbolici otac primarno predstavljen Suncem, a majka Mjesecom.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:22   #149
Znas na koji način? Mars je neka ugroza po zdravlje ili život oca (saturna). Na taj način se spominju.
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 22:11   #150
...

E taman da pitam ovdje...

Nešto su mi natuknuli ranije da sličim jednom svom pradjedu, mislim karakterno, kao i da sam potegla njegovu karmu... pa me zanima kako se to vidi u karti ???!
Rejnna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 23:52   #151
izračun točke oca: udaljenost od SO do SA pridodamo Ascendentu (dnevna), SA -SO +Asc (noćna).
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 02:01   #152
Quote:
oposum kaže: Pogledaj post
izračun točke oca: udaljenost od SO do SA pridodamo Ascendentu (dnevna), SA -SO +Asc (noćna).
Otkud ti to?
I šta onda s tim? Gledaš tu točku u odnosu na ostale svoje planete?
__________________
Riječi koje govoriš postaju kuća u kojoj živiš.
Lily_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 09:15   #153
A to su ovi neki metuzalemi nesto palamudili...gledas tocku u znaku i kuci, dispozitora, aspekte koje prima...u natalu i direkcijama ili koju tehniku vec koristis...
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:46   #154
Quote:
oposum kaže: Pogledaj post
Znas na koji način? Mars je neka ugroza po zdravlje ili život oca (saturna). Na taj način se spominju.
Da, ali nije to jedini način kojim se iskazuje, spominje i opisuje veza Marsa i Saturna u odnosu na lik oca.

Ono što sam htjela naglasiti gornjim odgovorom na tvoje pitanje (a što mi se čini da nisi shvatio) jest to da se veza Marsa i Saturna u tradicionalnoj astrologiji doživljavala izrazito muškom i malefičnom, a počesto opisivala nasilnog (Mars) ili izrazito autoritativnog (Saturn) oca. Moderna astrologija koja više zadire u psihu na način da teži objasniti porive koji se nalaze u pozadini nekog planeta ili aspekta koji tvori s drugom planetom za vezu Marsa i Saturna kaže da u njoj živi pretjerana slika "muškosti" koja nadoknađuje osjećaje inferiornosti.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:58   #155
Quote:
oposum kaže: Pogledaj post
A to su ovi neki metuzalemi nesto palamudili...gledas tocku u znaku i kuci, dispozitora, aspekte koje prima...u natalu i direkcijama ili koju tehniku vec koristis...
Ima li i neka točka za majku?
__________________
Riječi koje govoriš postaju kuća u kojoj živiš.
Lily_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:05   #156
Quote:
Lily_ kaže: Pogledaj post
Ima li i neka točka za majku?
Pa nisi bili baš toliki muški šovinisti da odrede samo točku oca.
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:05   #157
Quote:
Lily_ kaže: Pogledaj post
Ima li i neka točka za majku?
Arapska točka za majku: za noćno rođenje udaljenost od Mjeseca do Venere, a dnevno od Venere do Mjeseca zbrojeno s stupnjevima ASC-a.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:09   #158
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Za majku: za noćno rođenje udaljenost od Mjeseca do Venere, a dnevno od Venere do Mjeseca zbrojeno s stupnjevima ASC-a.
Znači, ta udaljenost se doda Asc-u? Računa od točke Asc?

Ako je tako, mogu reći da u mojoj natalnoj karti ima smisla, iako sam skeptična prema tim arapskim točkama. Jedino mi se ne uklapa baš značenje po kućama u kojima se točke nalaze, ali što se tiče aspekata prema mojim planetama prilično ima smisla.
__________________
Riječi koje govoriš postaju kuća u kojoj živiš.
Lily_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:22   #159
Quote:
Lily_ kaže: Pogledaj post
Znači, ta udaljenost se doda Asc-u? Računa od točke Asc?

Ako je tako, mogu reći da u mojoj natalnoj karti ima smisla, iako sam skeptična prema tim arapskim točkama. Jedino mi se ne uklapa baš značenje po kućama u kojima se točke nalaze, ali što se tiče aspekata prema mojim planetama prilično ima smisla.
Evo da ti bude lakše - kalkulator.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:50   #160
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Da, ali nije to jedini način kojim se iskazuje, spominje i opisuje veza Marsa i Saturna u odnosu na lik oca.

Ono što sam htjela naglasiti gornjim odgovorom na tvoje pitanje (a što mi se čini da nisi shvatio) jest to da se veza Marsa i Saturna u tradicionalnoj astrologiji doživljavala izrazito muškom i malefičnom, a počesto opisivala nasilnog (Mars) ili izrazito autoritativnog (Saturn) oca. Moderna astrologija koja više zadire u psihu na način da teži objasniti porive koji se nalaze u pozadini nekog planeta ili aspekta koji tvori s drugom planetom za vezu Marsa i Saturna kaže da u njoj živi pretjerana slika "muškosti" koja nadoknađuje osjećaje inferiornosti.
Da te pitam čisto praktično pitanje. Pošto si izbacila SA kao signifikatora oca jer danas očevi ne jedu prvi za stolom, koji bi ti planet umjesto njega ubacila u formulu? Pretpostavljam da ti kao slobodoumni moderni astrološki mislilac ne koristiš arapske točke, Fortunu, možda, ali ipak, koji bi planet ubacila?
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:05.