Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Moj nacin ishrane ?
veganka, vegan 17 10.90%
ovo-lakto vegetarijanka, vegetarijanac 51 32.69%
makrobioticarka, makrobioticar 4 2.56%
frutijanka, frutijanac 2 1.28%
jedem sve 45 28.85%
imam neku svoju dijetu, koju 19 12.18%
ovo pitanje je irelevantno za duhovni razvoj 28 17.95%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 156. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2006., 23:29   #1
Ishrana i duhovnost

Koliko je za vas vazna ishrana u vasoj duhovnoj praksi ili u zivotu uopste ?

Neki makrobioticari sa kojima sam pricao zastupaju cak misljenje da je ona najvaznija jer "covek je ono sto jede" i da cak utice direktno na nasu volju. To bi bilo donekle u skladu sa materijalistickom tezom da je telo (mozak) glavni a da su sve ostale psihicke/duhovne pojave samo nusproizvod njihovog rada (o slobodi volje ima jedna interesantna rasprava na podforumu filozofija - o covekovoj slobodi)

Ne znam da li je ova teza tacna ali meni se ne svidja ideja da hrana vodi moju volju.

Neki drugi pak su isli u drugu krajnost i govorili da je potpuno svejedno kako se hranis jer "vazno je sta na usta izlazi a ne sta na njih ulazi" kao i to da je Duh ionako nadmocan nad telom i materijom te nema problema sa uzivanjem u mesu, duvanu, alkoholu pa cak i drogama.

Znajuci probleme sa kojima se svaki onaj koji hoce spoznati sebe suocava i ova varijanta mi se cini neprihvatljiva. To mi lici na coveka koji hoce da se popne na vrh planine sa rancem punim kamenja. Naravno onaj ko je dovoljno jak moze uspeti, mada bi mu bez ranca svakako bilo lakse.

Ja sam lakto-ovo vegetarijanac vec 23 godine (sa tendencijom ka veganstvu - poceo sam da zamenjujem kozne stvari, kojih i onako nemam puno, sa veganskim: na pr. veganske cipele ) i takav nacin ishrane mi za sada veoma odgovara.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:48   #2
Mislim da je najvaznije da je covjek svjestan sto jede.

Npr. ako jede hrenovke a zgraza se nad ubojstvima zivotinja za hranu onda to neminovno proizvodi razne nesvjesne blokade i probleme. Ili ako si lijepo namaže paštetu a usput propovijeda o pravima životinja

Bitno je ne stvarati konflikte u svijesti i sve će biti u redu.

Je jedem sve i ako se desi da civilizacija propadne biti ću spreman loviti zečeve i slične stvari za prehranu
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:54   #3
Bafi, a ako mu se gade iznutrice a jede meso?

Btw, slažem se s tobom
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:55   #4
puno povrća i tjestenina, malo mesa (jednom tjedno). tako mi paše. i drago mi je da mi tako paše jer jesti meso više od 2 puta tjedno vrlo je opasno.
elala is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:56   #5
Quote:
Tinchi kaže:
Bafi, a ako mu se gade iznutrice a jede meso?
Kako bi jeo zivotinja je morala biti ubijena, nema veze koji dio zivotinje on jede.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:57   #6
Quote:
elala kaže:
puno povrća i tjestenina, malo mesa (jednom tjedno). tako mi paše. i drago mi je da mi tako paše jer jesti meso više od 2 puta tjedno vrlo je opasno.
Po čemu?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:58   #7
Quote:
Baphomet kaže:
Kako bi jeo zivotinja je morala biti ubijena, nema veze koji dio zivotinje on jede.
Ma ne radi se toliko o ubijanju životinje već pomisao na recimo plućica ili jetricu koja izaziva gađenje... A meso mišića koje je fino - ustvari je isto!
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:02   #8
Quote:
Tinchi kaže:
Ma ne radi se toliko o ubijanju životinje već pomisao na recimo plućica ili jetricu koja izaziva gađenje... A meso mišića koje je fino - ustvari je isto!
Netko voli jetrica a netko meso. Kakve to veze ima?

Za jedni i drugo netko mora platiti glavom.

A jel' znaš ti da lavovi tek na kraju pojedu meso?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:15   #9
pokusavam ne jesti visoko razvijene sisavce, nije fora prema njima, al piceke i ribice josh volim! iako bi mogel bez piceketine...bez ribe tezhe..a to nije ionak meso rekli bi neki oportunisti-vegetarijanci

zivel sem neko vreme na satvickoj hrani, a prelaz je bil gotovo trenutan tak da je bil velki shock...isto poslije opet prelaz na mesnatu hranu...opet mi je sve te fine energije zeznulo. sad gledam da hrana bude laka, zdrava i frishka. i to je to. no alk, as little meat as possible (bez sisavci!), no smoke. isto tak ne konzumiram niti veganske cipele.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:18   #10
Quote:
Tinchi kaže:
Po čemu?
kolesterol + zloćudne bolesti + ..
elala is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:23   #11
Quote:
elala kaže:
kolesterol + zloćudne bolesti + ..
Aha
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:32   #12
Ja sam svaštojed. Volim da jedem meso i znam da sirote životinjice umiru da bismo se mi hranili. No, s druge strane, svesna sam tog da bih - čak i da u ovim okolnostima pređem na vegetarijanstvo - opet ubila životinju da se njome nahranim ukoliko bih bila izgladnela. Iskreno bih sebe iznenadila da to ne uradim. Volela bih da jednom osetim potrebu da pređem na drugu vrstu ishrane, ali do tada ne želim sebe da prisiljavam na nešto što ne želim.
Nekada sam se nadala da nećemo dočekati 21. vek bez tabletica veštačke hrane koje bi eliminisale potrebu za korišćenjem biljnog i životinjskog sveta za prehranu, koji sad strada da bismo mi živeli, no to se nije dogodilo. Možda jednom...
Inače, po mom shvatanju, 'duhovnost' nije u uskoj vezi sa određenom vrstom ishrane.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:38   #13
Lakto-vegetarijanac. U slucaju krajnje nuzde, prezivljavanja ili kao sastojak za lijek... moze i meso.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:43   #14
Quote:
Fazlija kaže:
Lakto-vegetarijanac. U slucaju krajnje nuzde, prezivljavanja ili kao sastojak za lijek... moze i meso.
E

doduse kad je tuna u pitanju ta kajnja nuzda i lijek mi postane ponekad jako rastezljiv pojam

al u zadnje vrijeme sam dobar
 
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 14:27   #15
Jedem... Ne biram... Maknite se od mene ak sam gladan
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 19:11   #16
Uzgajati životinje za prehranu je licemjerno. Brinemo se o njima i onda ih ubijemo.
Industrijsku proizvodnju mesa uopće ne moram komentirati.
U dijetama raznih duhovnih kultova postoje razni tabui; kao rakovi u islamu ili salata kod yezida.
Moram reći da sam tek s potpunim prestankom jedenja mesa dobio natruhe duhovne inteligencije. Jednostavno je tako. Onaj koji smatra da drugi moraju patiti da bi zatomio glad, samo je rob nižih čakri i htijenja svog animalnog ega; te propagira sam sebi patnju; jer se ne može osloboditi nagona. Uvijek će tražiti samo-potvrdu, boriti se za teritorij i osvajati seksualne partnere. Tako ostaju na životinjskom nivou.
Čovjek uživa u iluziji da je na vrhu hranidbenog lanca. Ha!
Bahu Tabu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 19:43   #17
Ja meso jedem u prosjeku jednom u dva tjedna, kad odem doma kod roditelja. Kako je moja majka godinama svaku večer (ali svaku večer) kuhala navečer ručak da bi brat i ja imali ''pojesti skuhano'' prije škole (dok je ona bila na poslu), čini mi se krajnje grubo njoj sad uvjetovati da mi kuha ovo ili ono kad dođem k njima na ručak. Odmah se sjetim kako bi se ustala s gledanja filma na TV da tamo nešto napravi u kuhinji i slično. I sad da joj kažem: ''ma to je sve bilo pogrešno, tih par desetljeća tvog života'' - nema šanse. Što mi da u dobroj vjeri, u dobroj vjeri i pojedem. Kako zna da inače ne jedem meso, najčešće dobijem ribu. Kao što kaže pjesnik: ''Ako te ponude: uzmi! Jedi i pij.'' I inače ne stvaram gužvu oko prehrane - radije pojedem što mi se nudi. Ali kad sam biram (a to je najčešće) ne jedem meso/ribu.
Usput, evo nešto što sam svojedobno napisao na Filozofiji:
Quote:
Evo jedan misaoni pokus - naravno, iz perspektive ''civiliziranog'' čovjeka koji svoju hranu lovi/bere u frižideru.
Recimo da svoju hranu moram uloviti ili ubrati. I da imam priliku i jedno i drugo učiniti bez problema. Mogu vrlo lako ubrati blitvu, iskopati krumpir i sl. ili s druge strane, zaklati neko tele da bih ga pojeo. Ako sad zamišljam kako bih se osjećao u toj situaciji, čini mi se da nikad ne bih - ako bih uvijek imao izbora, dakle uvijek dovoljno hrane za ubrati - nikad ne bih zaklao to tele. Ne bih ga zaklao samo zato što mi više prija jesti šnicel nego blitvu, to mi ne bi bio dovoljan razlog.
A blitvu bih ''ubio'' bez problema. To da je ona živa je u puno manjoj mjeri dio moje svijesti nego da je ono tele živo. Čak bih lakše ubio neku pticu ili ribu nego neko tele, ovcu, zeca.
Ne dokazujem ovdje ništa, čak se zapravo ne radi o misaonom pokusu, nego nekom osjećajnom pokusu.
Čini mi se da i mnogi drugi ljudi osjećaju nešto slično. Zašto je to tako? Mislim da je stvar u sućuti/suosjećanju. Uvijek lakše osjetimo sućut za onoga čovjeka za koga nam se čini da je sličan nama samima. Dakle, pojednostavljeno, i u obliku teorema: što nam je neko biće sličnije, to lakše osjećamo sućut za to biće. Samim time lakše osjetimo sućut za nekog velikog sisavca nego za neku biljku.
Pa ako nas naše misli i osjećaji obvezuju, onda mi se čini da je za mene ispravnije i iz frižidera nešto ''ubrati'', nego nešto ''zaklati'' u frižideru.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 19:43   #18
Quote:
Bahu Tabu kaže:
Uzgajati životinje za prehranu je licemjerno. Brinemo se o njima i onda ih ubijemo.
Industrijsku proizvodnju mesa uopće ne moram komentirati.
U dijetama raznih duhovnih kultova postoje razni tabui; kao rakovi u islamu ili salata kod yezida.
Moram reći da sam tek s potpunim prestankom jedenja mesa dobio natruhe duhovne inteligencije. Jednostavno je tako. Onaj koji smatra da drugi moraju patiti da bi zatomio glad, samo je rob nižih čakri i htijenja svog animalnog ega; te propagira sam sebi patnju; jer se ne može osloboditi nagona. Uvijek će tražiti samo-potvrdu, boriti se za teritorij i osvajati seksualne partnere. Tako ostaju na životinjskom nivou.
Čovjek uživa u iluziji da je na vrhu hranidbenog lanca. Ha!
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 21:33   #19
Ja ti imam poseban odnos prema hrani, poštujem ono što jedem i pripremam objed s velikom pažnjom, sve mora izgledati lijepo i ukusno, naročito ako je neki zec u pitanju.
I volim i sve iz mora, bar dva puta tjedno se na trpezi nađu ribice, račići, hobotnice i druge manje i veće morske "zvjerke".
Kalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 22:10   #20
Quote:
Kalista kaže:
Ja ti imam poseban odnos prema hrani, poštujem ono što jedem i pripremam objed s velikom pažnjom, sve mora izgledati lijepo i ukusno, naročito ako je neki zec u pitanju.
I volim i sve iz mora, bar dva puta tjedno se na trpezi nađu ribice, račići, hobotnice i druge manje i veće morske "zvjerke".
postujesh i tak jako da ih pojedesh

pusti, nek hobotnice plivaju, a zecici skakucu!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:56.