Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2007., 20:59   #41
Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post
(Ne)znanje i vjerovanje su nerazdruživi: tamo gdje prestaje znanje, počinje vjerovanje. Vjera i sumnja su dvije strane istoga: nema vjere bez sumnje, ni sumnje bez vjere.
Uzmi znanje koje kaže da postoji broj 1. Mi znamo i vjerujemo da postoji broj 1. Zamisli da ne možemo brojati do 2. Dakle, nemamo znanje o broju 2 (jer ne možemo brojati do 2), pa posljedično niti ne možemo imati vjerovanje o broju 2 (jer nemamo u što vjerovati). Tj. tamo gdje prestaje znanje, prestaje i vjera.

Zamislimo opet da ne znamo za broj 2, jer ne znamo brojati do 2. Možemo brojati do 1, pa posljedično imati sumnju da postoji nešto iznad, ali to u niti jednom slučaju nije vjera. Možemo se auto-sugestijom uvjeriti da 'vjerujemo' da postoji nešto iznad, ali to nije vjera, to je samo jedna ogromna sumnja, jer iz sumnje slijedi ta uvrnuta autosugestija o 'vjeri'.

Dakle, gdje prestaje sumnja, počinje vjera i znanje zajedno. Tamo gdje prestaje znanje prestaje i vjera.

Naravno, govorim o tzv. Bogu i tzv. vjeri u Njega. Bez znanja svaka 'vjera' je sumnja i time nije vjera.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 21:24   #42
Sa druge strane, kako su Ivan i Tanja već primjetili: da li je znanje o Bogu, tj. svemu što je uopće moguče? Da li je prava vjera moguča? Ako je Bog sve što je, beskonačni Apsolut, da li možemo sa svojim trivijalnim umom imati znanje i vjeru u Boga?

Bog je ateist, Bog je gnostik, Bog je ovo, Bog je ono ...

Dakle, jedino što preostaje je sumnja u vlastitu svjesnost, tj. sumnja da možda postoji uzrok iste.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 09:55   #43
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
Sa druge strane, kako su Ivan i Tanja već primjetili: da li je znanje o Bogu, tj. svemu što je uopće moguče? Da li je prava vjera moguča? Ako je Bog sve što je, beskonačni Apsolut, da li možemo sa svojim trivijalnim umom imati znanje i vjeru u Boga?

Bog je ateist, Bog je gnostik, Bog je ovo, Bog je ono ...

Dakle, jedino što preostaje je sumnja u vlastitu svjesnost, tj. sumnja da možda postoji uzrok iste.
Uopće u to ne sumnjam. Svijest je ono vanjsko čto me čini Boginjom.

Slažem se da su vjera i znanje zajedno. Pri čemu ne mislim na vjernike nimalo. Oni nemaju ni vjeru ni znanje, imaju samo pretakanje iz šupljeg u prazno.

I to je stvar povazana sa računima vjerojatnosti, ali mi se ne da sada o tome.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 10:21   #44
Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post
(Ne)znanje i vjerovanje su nerazdruživi: tamo gdje prestaje znanje, počinje vjerovanje. Vjera i sumnja su dvije strane istoga: nema vjere bez sumnje, ni sumnje bez vjere.

Znanje izaziva još veću sumnju. Sumnja je motor koji tjera naprijed. Bez sumnje znanje bi bilo najtrivijalnija dogma za ograničene ljude.
kada bejah dete, kao dete razmisljah... ne budite deca, zlocom detinjite, umom budite savrseni... kaze Pismo.

nego, jedan nas svetitelj rekao je: kada bejah dete verovah (bas tako u aoristu... xexe), danas znam!

znanje izaziva bojazan i sumnju, da. jesr sto vise znas, vise se bojis. kaze pjesnik.

sve te filosofije upotpunjuju se i nisu u kontradikciji.

ljubi vas fra!
franjevac_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 10:25   #45
vas dve krejzi, ne smucujte se i ne padajte u ocajanje... sve ce vam se otvoriti i otkriti. sve po meri vere i cistoti srca.
"nada nema prava ni u koga do u Boga i u svoje ruke" kaze njegos.
franjevac_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 12:45   #46
Quote:
franjevac_os kaže: Pogledaj post
vas dve krejzi, ne smucujte se i ne padajte u ocajanje... sve ce vam se otvoriti i otkriti. sve po meri vere i cistoti srca.
"nada nema prava ni u koga do u Boga i u svoje ruke" kaze njegos.
Već sam ti rekla da uzmeš Milorada Pavića u ruke.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.