Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2007., 14:51   #81
...ima nekih poteskoca sa slanjem.... morao sam podeliti...

@tanja:

...vec me snaga izdaje... a, dirnula si me... u ponos... ne sto si me rasrdila, naprotiv, zagrejala si mi srce... i podsetila na ono sto jesam, iz kog sam naroda i kome sluzim...

sustav u nas i sustav u vas... Bogu hvala da sam srbin, nekada mi se cini da je ovo poslednji kutak na Zemlji gde su vrline i moral (onaj novozavetni) merilo stvari. gde ti ne treba fenjer da bi u po dana trazio coveka. gde je dom brata mojega i moj dom. gde ljudi nisu iscaseni, gde pederi ne paradiraju, gde se postuje krsna slava, sveto predanje i postuju starine.
sto smo van tokova i besmisla. sto smo voljom Tvorca pravoslavni (a, delima gresni).
(sve ovo, takodje, bez sovinizma. jer, mene ne doticu latini, jos manje hrvati. ako se ugledam na nekog, to je na Hristosa)

naravno da ovde nema represije, osim nad srbima. tako je poslednjih 100 godina. no. volja Bozija, meni shvatljiva, tebi strana. (da ne nacinjem temu)

tema:
ne mastaj! ko danas uziva na poslu? privatnici vas pritegli, ne disete! ko cedjene krpe, mlad svet se varaca domu, porodici. obnevideo i onemocao. nezadovoljan i nespokojan. hronicno depresivan i beznadezan. sto u kreditima (ti, kao hrvat, najbolje znas, a tek ce sazznati sta znaci duznicko ropstvo!), sto u losem sexu i odsustvu ljubavi, davanja, milosrdja...
posao i novci biraju vam prijatelje, ne afiniteti i karakter! vuci jedni drugima. nisam znao za vrtice? kako se mi ovde nismo setili toga!? dobro je to, jer kako cujem (svet je postao globalno selo), nigde dete na ulicu ne smes pustiti, sve pedofili, narkomani i ostali fratri. a, ako ga i pustis, metnes mu kacigu da se ne povredi! ako li ga isibas, ono te tuzi (isaija, ne?)... ma "ekvilibrijum" zivite, sine!

najposle, ljudi se obicno hvale onim sto nemaju, sto im nedostaje, za cim ceznu. (poznata stvar)

o prenaseljenosti: na planeti zivi 6 milijardi, proracunu (nezavisnih strucnjaka!) kazu da planeta moze da opsluzi 'ladno 12 milijardi. no, mi ovde pricamo o prenaseljenosti? Bog je savrsen! ti nisi! no, izbicu ti ja zlo, uterati "dobro". (ovaj fazon sam cuo negde, koliko je prizeman da mi se i dopao... a i stoji ti) :-)


na pseta sam posebno gadljiv. ko voli pse, operisan je od ljudi, bliskosti. oni mu dodju kao zamena. jer sa sobom i ljudima ne umeju, ne trpe ih, sebe... sta vec, pa im ovi (psi) sluze kao uteha. malo trose, ljubav ne trebaju, a uvek su prisutni i glupi.
zato i ti volis necake i necakinje, da budem iskren i resim te zivotne bede: jer si samoziva! decu, tudju, ti trpis jednom mesecno, a da se posvetis nekome i necemu sva i cela- to nikako!
to isto, kako kazes, o tome istom je moj post. mutanti, ne zene. ja zato nisam ozlojadjen, ako tako zvucim, samo sam gadljiv i s podsmehom ili sazaljenjem gledam na tu nesrecu.

bolje decu da pravis, nego skijanje. to je tek trenutna senzacija i ugodjaj. kad se vrnes u zagreb, bices jos vise depresivnija.

to ti je savet godine. zahvalna mi?

nikako nsiam licemeran. dapace, evo detalja moga predstavljanja moderatorima tolerancije, sasvim iskrenog (inace ne volim da se pravdam, al nek mi ovo bude potvrda iskrenosti ubedjenja):
"...ne volim izlaske, guzve, mobe, uranke i saborovanja... gomila me zaglupljuje... dakle, nesnosan sam i dzangrizav za okolinu! :-)
malodusan, melanholican i pasivan... najgori tip muskarca!

ali decu obozavam... zbog cistote, bezazlenosti, iskrenosti, nevinosti... pogotovu nacina na koji gledaju i komentarisu svet, ljude, pojave... to me odusevljava. valjda jer sve vidim iskrivljeno i zamuceno... tako da mi ciste srce, dusu... od greha i rdjavih pomisli... i polusveta kojim sam okruzen. smo okruzeni..."

no, nije o meni, tebi (mada, ko zna ako se pokajes i privolis pravoslavlju...)... vec jednakosti i emancipaciji....
3ocuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 15:15   #82
Quote:
3ocuma;11398274na pseta sam posebno gadljiv. ko voli pse, operisan je od ljudi, bliskosti. oni mu dodju kao zamena. jer sa sobom i ljudima ne umeju, ne trpe ih, sebe... sta vec, pa im ovi (psi) sluze kao uteha. malo trose, ljubav ne trebaju, a uvek su prisutni i glupi.
Bože moj...kako ti se može gaditi obično biće na četri noge koje je nastalo u Božjoj kuhinji...shvaćam za zmije koje su jadne stigmatizirane ali psi...?

Danas psi,
sutra crnci,
prekosutra ateisti i eto ti ideologije za vesele fašističke mase...

i što onaj rekao; što više upoznajem ljude više volim pse!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 16:30   #83
Za početak moram napomenuti da ovaj nametnuti amerikanizam, idolizaciju amerikanizma i uostalom sve vezano za amerikaniza ne mogu smisliti! Ako već želimo nekoga za uzor, radije uzmimo švicarce, koji prvenstveno i jedino - brinu o samima sebi, a ne o tome kako manipulirati ostatak svijeta! Sad sam skrenula s teme...
Da se vratim na temu.


Quote:
ne kazem da zena treba da bude vezana za sporet, biti pralja, shvalja... kazem da joj posao ne sme biti preokupacija. njeno dokazivanje u drustvu kroz nekakvu samostalnost i samodovoljnost...
S ovim se ne slažem. Nije žena odlučila dokazivati se, to joj je odredio muškarac.
Zašto žena koja želi raditi, zarađivati za svoj život, po tvome, to radi kako bi se dokazala? Većina žena rade jer su sposobne, i da, vole svoj posao. I nije mi jasno zašto ženu koja radi smatraš nepodobnom majkom, ženom? Koliko, danas odraslih ljudi, može opovrgnuti to tvoje uvjerenje...

No, slažem se s činjenicom današnje mladeži. Ni moja generacija nije bila zlatna, ali ovo danas je stvarno previše. Ne razumijem zašto toliko bježe od djetinjstva, bezbrižnosti, igre...I toliko se trude što prije odrasti... O sexu današnje generacije neću ni razmišljati, jer, danas počinju u godinama kada sam se ja još igrala na gumiju...

Ali, možda niti to nije toliko čudno... Znaš li da, u vrijeme kada je Biblija pisana, nije postojao brak? Dvoje bi jednostavno izjavili da se vole, dobili čestitke roditelja, i krenuli osnivati obitelj. I, uzmi u obzir da je mladić od,recimo, 20-ak godina, bez pardona mogao izabrati za svoju družicu curicu od 12, 13, 14 godina, i to je bilo normalno...
Danas LJUDSKI zakoni to smatraju kriminalnim djelom, što će reći da promjene koje je čovjek donio nisu niti toliko loše...



Quote:
deca bolje da oce ne vide no majku... ako cemo tom merom meriti. u tvom svetu ona (deca) ne vide ni jednog ni drugog roditelja, znas to? ocevi su primer i uzor, potpora... njegovo fizicko odsustvo je nadoknadivo, a odsustvo majke ne.
Istina, ima obitelji u kojima roditelji provode x vremena na poslu, ali, opet generalizacija ti ne drži vodu - imaš isto toliko roditelja koji su sredili da je svaki dan jedan od roditelja više sa djecom. Uostalom, govoriš o djeci koja nisu krenula u školu - majke su na porodiljnom, a nakon toga, govorim ne iz osobnog iskustva, već sebi jako bliskog, majka krene raditi-skraćeno radno vrijeme a dijete je tih par sati u vrtiću.
Inače, ne znam zašto si protiv vrtića (ili krivo shvatih), s obzirom da se dijete tamo druži sa vršnjacima, dakle, socijalizira se, a također i ponešto nauči.
Istina je da dijete ima posebnu vezu sa majkom, ali to ne znači da je otac manje bitan. Smatram da bi oba roditelja trebala provoditi otprilike isto vrijeme s djetetom, dok mi se čini da ti smatraš kako je majka jedina potrebna.

Quote:
danasnja deca su raspustena, zapustena, razularena, histericna... jer im pustoglave majke uskracuju ljubav i paznju.
Opet je žena kriva... Ajmo tvojom teorijom - zašto ljubav oca nije dovoljno dobra?
I, ako nisi primijetio, majke se mogu pretrgati u nastojanju da normalno odgoje dijete, ali dijete to odbija i prati masu. Zar je i ovdje majka kriva?
Ovo pitam, jer POZNAJEM ženu, majku, suprugu, koja ne radi, već brine o djeci i kućanstvu, i stvarno daje apsolutno sve od sebe u nastojanju da djecu nauči vrijednostima, ali, djeca ju ignoriraju i slijepo prate masu. Znaš šta su joj jednom priliko rekla? "Učiš nas vrijednostima, a svog vlastitog muža vidiš sat vremena dnevno? Trebali bi ga zvati ocem, poštovati i voljeti? Zašto? Zato što nas niti ne viđa? Niti pokazuje interes za nas?" Da napomenem, čovjek je stvarno dobar, ali, eto, taj "idealni" obiteljski život djeci izgleda kao majka koja rinta po cijele dane za muža kojeg niti nema, a oni oca u njemu ne vide...

Quote:
smeta mi zena sto posao i zaradu stavlja ispred potomstva...
Neke biraju karijeru, neke obitelj, a neke vrlo uspješno kombiniraju oboje.
No, ne znam jesi li primjetio, danas, ako želiš obitelj, jedva ćeš se skrpati sa dvije plaće...



Quote:
zena sposobna raditi, za drugo nije sposobna. da bi radila, ona mora potpisati ugovor da radjati nece u narednih 5 godina, a kada i rodi, decu cuvaju strine, jer je zena u svaleraciji ili na tabletama, alkoholu... tempo zivota i posla i surovost coveka ona ne moze izdrzati... "moj dom, moja tvrdjava" kaze pjesnik. nikada se ne vratimo domu onako mirsni i spokojni kako smo iz njega izasli. a, zena i vise ne ulazi u dom. tek da skuva rucak detetu?! stize li? i, ko ispasta?
Žena koja je sposobna, sposobna je! Nisam upućena da sve žene, za sve poslove, moraju potpisivati takve ugovore...
A ovo dalje što pišeš je, blago rečeno, gnjusno. Znači, ženu koja radi i ima djecu, nazivaš kurvom, narkomankom i alkoholičarkom? Nije mi to niti jasno, niti vrijedno komentiranja...
Inače, otac je valjda nesposoban skuhati ručak?


Quote:
odluka nije exkluzivno pravo muskarca. sta vise, u dogovoru i razgovoru se svaki problem moze resiti. u uzajamnom postovanju, razumevanju, zrtvi... noseci bremena jedni drugima... samo kazem da je zena preuzela na sebe i suvise tesko breme.
Kako ti, koji nisi žena, znaš da li je nešto za ženu previše? Kao što pišeš, sve je stvar dogovora, međusobne podrške. Ti smatraš da je ženi previše iz jednog razloga - po tebi, samo žena je ta koja mora odgajati i brinuti o djeci, što je samo po sebi najteži posao na svijetu; a gdje je muškarac? Opet - djeca trebaju oba roditelja, ne samo majku. A ti cijelo vrijeme pišeš - majka i dijete... Pa, ako već žena mora sve sama raditi vezano za djecu, šta će nam onda muškarci? Možemo sve to i bez njih, jer, kako ti opisuješ ideal, on predstavlja samo još jedno dijete za koje treba brinuti...


Quote:
o radjanju u 35oj: da , nije mogla zatrudneti pre jer je emenacipovana (slobodna ljubav, predbraci sex, partneri, ludilo krejzi...), jer se kljuka hormonskim preparatima, jer ide golog stomaka, jer juri karijeru... i, ne pricam ja o sporadicni slucajevima, sto Bogom nisu dane postati majke... pricam o onima sto svojom krivicom ne zele ili vise ne mogu da zatrudne...
Ovdje je evidentno da nemaš pojma o ženi... Pojedini slučajevi? Ti nemaš pojma koliko žena se bori sa problemima ginekološke prirode koji su nastali daaaaavno prije ikakvih sexualnih iskustava. A, da, pardon, to nazivaš Božjom kaznom... Samo mi, molim te, objasni - čemu kažnjavati curice?
Inače, kontracepcijske pilule liječnici daju za rješavanje gomile problema, a ne samo kao zaštita.

Quote:
i, muske ne drzim za svete.
Samo ih nigdje ne spominješ u toj idealnoj obitelji... Valjda me ne bi trebalo čuditi, s obzirom da žena odgaja djecu, brine o svačemu, a mu samo dođe navečer kući s plaćom... Opet pitam - doista smatrađ da otac ne treba vrlo aktivno učestvovati u odgoju djece, održavanju kućanstva...?
Quote:
samo pricam o pojavi tzv. emancipaciji zena kao nonsens prve vrste. ponizenje i uvreda, koju je savremena zena prihvatila u oblandi jednakosti, prava, nezavisnosti...
I opet, to joj radi, nitko drugi doli - muškarac...



Quote:
sta mislis ko je zdraviji duhom (pa i telom), ko je srecniji zena domacica 19og i 20og veka ili ova danas? moja baba dalje od svog dvorista i plota nije privirila, ona danas u 90oj godini izgledna zivotnije, srecnije i ostvarenije nego danasnje baba- devojke u 35oj! misli da bi menjala svoj zivot, dedu za ovaj danasnji, koji je diskriminatorski prema zeni vise nego bilo koji drugi, raniji?
Sretniji je onaj koji je ostvario barem jedan svoj san...

Inače, tema je postavljena zbog pitanja - smatrate li doista da je jedina uloga žene u cijelom njenom životu da bude majka-žena-kućanica-kuharica-spremačica-švelja-poslušna-pokorna...?
Ne kažem ništa na ove tvoje postove, dobro se vežu na temu, i iako su uglavnom oprečni mom mišljenju, cijenim što ih kvalitetno argumentiraš. Ali, ipak te molim, utaži glad moje znatiželje, i nadoveži se na početni post, odnosno, na ono gore pitanje...uz odgovore na ostale...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 17:27   #84
Quote:
3ocuma kaže: Pogledaj post
... Bogu hvala da sam srbin, nekada mi se cini da je ovo poslednji kutak na Zemlji gde su vrline i moral (onaj novozavetni) merilo stvari. gde ti ne treba fenjer da bi u po dana trazio coveka. gde je dom brata mojega i moj dom. gde ljudi nisu iscaseni, gde pederi ne paradiraju, gde se postuje krsna slava, sveto predanje i postuju starine.
sto smo van tokova i besmisla. sto smo voljom Tvorca pravoslavni (a, delima gresni).
(sve ovo, takodje, bez sovinizma. jer, mene ne doticu latini, jos manje hrvati. ako se ugledam na nekog, to je na Hristosa)

naravno da ovde nema represije, osim nad srbima. tako je poslednjih 100 godina. no. volja Bozija, meni shvatljiva, tebi strana. (da ne nacinjem temu)
...
Vecih gluposti odavno nisam procitao.
U kojoj ti to Srbiji pricas ? Nekoj svetosavsko-nebesko-srednjevekovno-utopisticko-izmastanoj, ili onoj stvarnoj, kostunicino-milosevicevo-seseljevsko ojadjenoj, u kojoj na svakom cosku sreces primitivizam i agresivnost ?
Doduse moguce je da se u poslednjih nekoliko meseci otkad nisam bio tamo nesto i izmenilo.
PS
Obicno se ispostavi da oni koji pisu tako "patriotski" zive u mrskoj USA, najcesce u okolini grada Cikaga.

O tom zatucanom patrijahalnom vidjenju sveta ne treba gubiti ni jedne reci.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 01:41   #85
sine, govoreci o drugima covek najpre pokaze sebe.

pesnik o gluposti kaze: "sto gluplje, to blize stvari. jer glupost je kratka i ne vrda kao um koji se krije, um je podlac, a glupost iskrena i postena."

da nema svetosavlja, ne bi bilo ni tebe!
da nema neba, ne bi bilo nade!
da nema srednjeg veka, ne bi bilo ni romantizma!
a, bez maste i utopistickih zelja i ideala, ti si sveden na vegetiranje!

pobrojao si tu neka imena... ali ja nisam od tog sveta. nit me doticu. verovatno si od onih sto su petokraku zamenili tzv. evropskim vrednostima, a bulevar AVNOJa (i svih zrtava fasizma) lokalnim mafijasem.

tebi zelim brz povratak u otadzbinu, jer ko ne nadje srecu u rodnoj mu zemlji, nece nigde!

zao mi je ako pametujem, ili popujem stogodj... vredjam i ostalo. lako je sedeti za tastaturom dok drugi rade za tebe...

>ex franjevac, ravanica, 3ocuma, osana...
(hvala moderatorima na razumevanju, sluhu... ostalome...)
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 02:04   #86
teto,
pricamo o zeni, svestenicima... polozaju u drustvu, religiji. ne o muskima.

"mnoge ces muke s decom imati i muz ce ti biti gospodar" kaze u Postanju.
sta znaci gospodariti? ako muskarac ne gospodari sobom, ne moze ni svojom zenom. recimo.

ako si hriscanka, ti ces se drzati Hristovog nauka, kojim sam i ja vodjen uostalom. u tom nauku su vece obaveze muskarca. a, ako je i ko ugrozen (zena), to jer tvoj i moj um nisu Njegovi, sto kaze Pismo. pa, ne shvatas da su "ogranicenja" radi tvoje koristi (slabosti) i spasenja.

slazem se da muski diktiraju... (ne opravdam)

i, nisam ja zenomrzac... niti sam krut... sta vise, vrlo sam ponizan pred zenom... ali poniznost nije u formi, laskanju, slabosti... vec delima.

meni su fascinantne reklame (za uloske, deterdzente, kreme, zacine...), tv serije... bilo sta sto za ciljnu grupu ima zenu. zar to nije uvredljivo? nacin na koji se trziste (covek) obraca zeni? ko da ste guske. da izvinis.

onda, tu je i ta pozitivna diskriminacija... kada ste jednake i svemu vichne, zasto ta protekcija, beneficije...?

naravno da muskarac treba da ucestvuje u odgoju dece. pa, ja samo i oceve (a najcesce dede i babe) vidjam u parku s decom. jer su majke na kafi, kod frizera...

uloga zene, kada si me vec opomenula da se drzim teme, je... nezahvalna.
ne znam sta drugo da kazem. izrabljene ste vise nego ikada. razapete.

volim zene koje po radjenju ne zive za sebe, nego za decu... koje su sve podredile njima. ill skoro sve (da ne predje u neku patologiju). dostojanstvene. (ono dostojanstvo koje se ne kupuje diplomama, karijerom). stidne i cestite. smerne. odane. skromne. iz hriscanske porodice. sto drzi do tradicionalnih vrednosti. sto ume da balansira i pokaze se mannjom pred muzem iako je ovaj cesto slabiji. (takticnost) obrazovane. (tim redosledom)
smedje. cutljive. (citaj: tajanstvene) domacice. ...ma od sveg po malo!

itd, itd...
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 03:24   #87
Ne smatram te ženomrscem, ako je tako ispalo, isprika. Ono što mi se čini je da ti smeta (trenutno u pomanjkanju boljeg izraza) žena koja, recimo, odabera najprije napredovati u karijeri. A do toga je došlo, opet, zbog pritiska od strane muškaraca - za istu poziciju kao muškarac, žena mora dvostruko i trostruko više raditi i mučiti se, a još na kraju biva manje plaćena od muškarca (odnos prema njoj neću ni spominjati); poslodavac će prije zaposliti muškarca, makar žena ima više iskustva i bolje preporuke... Razumiješ?
Nije žena tražila to, nametnuto joj je. A žena jednostavno želi raditi ono za što je osposobljena, skrbiti o svojoj financijskoj potrebi, i biti ravnopravna s muškarcem u pogledu prvenstveno plaće, a zatim i samog odnosa prema njoj kao zaposlenici. U poslovnom svijetu, TO je ravnopravnost koju žena želi.
(Iako se čini da je takvog stava i ponašanja polako sve manje...ili ipak samo svi više šute o tome?)

Beneficije i protekcija... Ako krenem od seksualnog zlostavljanja, opet dolazimo do muškarca, koji ženu dovodi u tu situaciju, samom činjenicom što ju gleda kao objekt, a ne kao samo još jednog kolegu s posla. U ovom smislu, protekcija ne samo da je opravdana, već i poželjna. Jesi upoznat s činjenicom da oveći broj poslodavaca, nakon što zaposli ženu, iz samo njemu poznatih razloga, on očekuje "seksualno iskazivanje zahvalnosti"? Ipak, danas su takvi rjeđi (ili samo rjeđe čujemo za takve slučajeve?).
Sa stajališta žena-obitelj, OPET dolazimo do muškaraca, koji se kao poslodavac ne želi dovesti u gubitak - a to mu žena koja ima ili želi obitelj predstavlja - kako će on, jadan, zaposliti ženu sa (ili koja želi) obitelji,a to neminovno znače porodiljni, bolovanja kad su djeca bolesna, godišnji s kojeg ju je teško odjednom po potrebi vratiti... Misliš da žene uživaju u toj činjenici, da je njihov posao siguran samo ako nemaju ni ne žele obitelj?
Nije mi jasno zašto će isti taj poslodavac bez razmišljanja zaposliti muškarca koji ima obitelj, i neće mu pasti na pamet niti djeca, niti žena, isto kao što mu neće pasti na pamet baš lako ocu dati bolovanje jer ga djete treba?
Ravnopravnost u ovome bi bila da se ljudi mogu, sa naravno, traženim školovanjem i znanjem, zaposliti neovisno o spolu, ali isto tako da i žena i muškarac ne moraju razbijati glavu hoće li im bolovanje zbog potreba djeteta biti odobreno!

Sve ovo gore se lijepo nadovezuje na tvoju izjavu ->

Quote:
slazem se da muski diktiraju... (ne opravdam)
Kažeš da najčešće viđaš očeve vani sa djecom, a još češće bake i djedove. Ne znam kako je kod tebe, ali ja ipak češće vidim majke u šetnji sa djecom, a očeve viđam da se pridružuju vikendom. Bake i djedove uglavnom vidim sa djecom, kada su jedni drugima u posjeti, jer ne žive zajedno. Ne mislim s ovime stvarati sliku nekog savršenstva, ali ipak vidim da žene posvećuju sebe svojoj obitelji puno više nego ti misliš. A vidim i da očevi uskaču kad god mogu.
Naravno, ima i očeva koje vidim s djecom, a majke se pridruže nakon posla. I meni je to savršeno. Oba roditelja posvećuju vrijeme djeci, kada jedan nije u mogućnosti, drugi uskače. Po mom mišljenju, TO je ideal.
I da napomenem, namjerno sam uzela za primjere obitelji za koje znam da oba roditelja rade, jer želim istaknuti da to nije negativno, već pozitivno u svakom smislu - oboje privređuju za obitelj, oboje odgajaju djecu, bez problema uskaču jedno drugome u pomoć, pobrinu se da je uvijek jedan od njih sa djetetom... Doista nikako ne mogu u toj slici vidjeti ništa negativnoga ili lošega.


Quote:
uloga zene, kada si me vec opomenula da se drzim teme, je... nezahvalna.
ne znam sta drugo da kazem. izrabljene ste vise nego ikada. razapete.
Ovo je rečenica koja zaslužuje biti ponovljena.
S tim, da moram nakratko barem, opet napomenuti da ne podržavam niti stav poslovnog svijeta prema ocu, kojeg se tretira kao da nema nikoga osim svog poslodavca, čime se pak muža dovodi u situaciju da ga rijetko kada ima kod kuće. Već sam to spomenula u gornjem djelu teksta...


Quote:
"mnoge ces muke s decom imati i muz ce ti biti gospodar" kaze u Postanju.
sta znaci gospodariti? ako muskarac ne gospodari sobom, ne moze ni svojom zenom. recimo.
Ti znaš da je Biblija pisana tako, da ju svatko može drugačije interpretirati, što joj je jednim djelom i bio smisao, po mom mišljenju. Jer, doista misliš da bi Bog, biće ljubavi, ikoga postavilo za gospodara? Nije nas postavio niti za gospodare životinja i bilja (interpretiraj citat koji ti je vjerojatno upravo pao na pamet na način - vama ljudima dao sam ono što nitko i ništa drugo nema-slobodnu volju, izbor), sami smo nadjenuli tu titulu, i gle kamo nas je to dovelo - zbog naših grešaka uništili smo planet.
Čovjeku je oduvijek bilo lakše postaviti nekoga za gospodara, jer većina nije sposobna, pardon, NE ŽELI dijeliti taj pritisak gdje bi svi jednako bili krivi, iako bi rado svi podijelili, iliti preoteli tuđe zasluge.
Zašto bi onda predodredio jedan spol za gospodara?
Uči nas ljubavi, razumijevanju, praštanju, milosti, velikodušnosti, RAVNOPRAVNOSTI... Kako onda da vjerujem da je muškarce odredio za gospodare ženama? Stvorio je Evu od Adamova rebra, ne da bi ona njemu "služila", već da bi pokazao kako su oni, ustvari - jedno!

Neću se vezati za reklame, jer to je sfera tržišta i natjecanja...nažalost, dosta žena upija te reklame kao spužva, a služe samo za što bolju zaradu firmama koje nije niti briga za te iste...eto, zato nisam htjela ulaziti u taj komentar...


Quote:
volim zene koje po radjenju ne zive za sebe, nego za decu... koje su sve podredile njima.
Žena, kao i muškarac, moraju voljeti sebe, da bi bili sposobni nekomu se, ne mogu reći podrediti, već dati svu svoju pažnju, na koga bi usmjerili svu svoju ljubav. Ali, kako možeš sve to, a da ne zanemaiš i sebe, i svog partner? Za funkcionalnu obitelj, ljubav i pažnja trebaju biti usmjereni i na samoga sebe, i na sve članove obitelji, a to je nekada izazov...
Quote:
dostojanstvene. (ono dostojanstvo koje se ne kupuje diplomama, karijerom).
Diplomom "kupuješ" bolje radno mjesto, a karijerom dobivaš ugled.
Dostojanstvo je u nama.
Dalje je teško komentirati-obrazovanje samo u smislu da imamo o čemu razgovarati, ili, kako bi rekli, da nije tulac; meni nije bitna vjera ako nekoga volim;čestitost je kod svakoga pozitivna vrlina, kao i smjelost i taktičnost...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 05:44   #88
čak nije ni bitno što misli pojedini svećenik, i što on govori u birtiji u slobodno vrijeme.
Puno je bitniji tu stav Crkve, iz kojeg se onda temelji i njihovo djelovanje.
Brak- u barku jesu dva partnera, ali ne ravnoipravna, narvno.
Muškarac je taj koji određuje pravila u braku.
Narvno, kaže se da mora biti dobar i pošten prema njoj. Ne ide se u detalje, nego se mužu prepušta da sam definira šta to znači biti dobar i pošten.
Muškarac pazi na žene, uopozorava je na greške, ujedno je i sankcionira ako ne radi po njegovim uputama.
Iako je samo jedan od dva partnera u braku, on je ujedno i sudac u možebitnim nesporazumima.

Žene ne mogu biti pape. žene ne bogu biti nikakvi funkcioneri ni u Crkvi nui u Vatikanu, čak niti svećenici.
One mogu biti samo ono najniže u crkvi - časne setsre.

Paralela tome je da u nekoj državi i instituciji žene mogu biti isključivo tajnice.
žene- česne ssestre mogu imati svoje redove - paralela je biti predsjenica nekakvoga kluba tajnica.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 17:24   #89
Quote:
Teta26 kaže: Pogledaj post
[FONT="Comic Sans MS"]Ovo je stav jednoga svećenika o ulozi žene u svijetu, gdje je, po njegovom "stručnom" mišljenju, žena svedena na -ukras oko maternice- kome je jedini zadatak u cijelom životu, rađati i posluživati/opsluživati muškarce... ako to ne rade, onda ih se proziva kurvama i tko zna kakvim još groznim imenima. Muškima se takvo ponašanje bez razmišljanja, oprašta (valjda se smatra normalnim).
Blago rečeno, ovo smatram zadrtošču, omalovažavanjem, i jasnim pokazateljem kako se crkvenjaci i danas boje ženine snage uma i duhovnosti koji može postići...
Još malo, pa ćemo se vratiti spaljivanju vještica na glavnom trgu, jer žene, očito, nemaju pravo same odlučivati o svom životu.
Nigdje, pak, ne spominje način odgoja muškaraca, kojima se sve pruža na pladnju, i dan danas im se puni glava glupostima poput "nemoj, sine, spremati, to je ženski posao...". Nigdje se ne spominje da za djecu trebaju OBA roditelja, nigdje ne stoji da je za obitelj potrebno slaganje i razumijevanje i oca i majke...
Aj molim te pročitaj šta tu piše, pa onda skači u usta tom svećeniku. Sve šta god je napisao, napisao je uredno i korektno. Naprotiv, jako je nakolonjen ženama, feminističkji nastrojen. Šta je tebi, jesi ti normalna ? Pa šta je tu primitivno i zadrto ????
__________________
U selu svi pošteni, a mog prasca nema...
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 19:45   #90
@teta:

...po onoj euklidovoj, da se dve paralelne linije ipak tamo negde u beskonacnosti seku, tako i nasa misljenja. samo sto je tebi i meni bilo potreban beskonacan broj redaka...

...jer smo od onih sto puno pricaju, a nista ne kazu. :-)

da, i teolozi kazu da bi voleo bliznjeg svoga moras da zavolis sebe... (ovo isticem, jer je meni trebalo da to procitam, a ti si to po sebi, sopstvenom osecanju, iskustveno, bogonadahnuto... kako zelis, zakljucila)

naposletku, gde su apostoli bili kada su mironosice ostale uz Hrista?

...rasprava je pocela mojom iskljucivoscu, provokacijama, neozbiljno i neobavezno... sad sam drugi covek! :-)

razumemo se.

burma, dragance... suvise ste licni. takve postove ne citam. zaista. nece mi suditi dani coveciji... kako kaze Pismo.

mir vam!
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 20:25   #91
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
Brak- u barku jesu dva partnera, ali ne ravnoipravna, narvno.
Muškarac je taj koji određuje pravila u braku.
Narvno, kaže se da mora biti dobar i pošten prema njoj. Ne ide se u detalje, nego se mužu prepušta da sam definira šta to znači biti dobar i pošten.
Muškarac pazi na žene, uopozorava je na greške, ujedno je i sankcionira ako ne radi po njegovim uputama.
Iako je samo jedan od dva partnera u braku, on je ujedno i sudac u možebitnim nesporazumima.
Dakle, u vremenima kada se živjelo po ovoj definiciji, gdje je muž bio gospodar, a žena pokorna i neobrazovana, ti bi skandirao u svakom trenutku kada bi muž "sankcionirao" ženu jer mu je, umjesto dvije kockice u piću, stavila jednu...a pritom se on ne bi obazirao da li su djeca prisutna, ili je čak žena koju "sankcionira" šakama na mrtvo ime u tom trenutku trudna...

Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
Žene ne mogu biti pape. žene ne bogu biti nikakvi funkcioneri ni u Crkvi nui u Vatikanu, čak niti svećenici.
One mogu biti samo ono najniže u crkvi - časne setsre.

Paralela tome je da u nekoj državi i instituciji žene mogu biti isključivo tajnice.
žene- česne ssestre mogu imati svoje redove - paralela je biti predsjenica nekakvoga kluba tajnica.
Vezano za ovaj drugi dio - zato postoji gomila žena na vodećim pozicijama raznoraznih firmi, koje kvalitetno i sposobno rade...

Vezano za gornji navod mogu samo reći - vjerujem u Boga, ali ne u crkvu i crkvenjake, koji se povode za svojim vlastitim interesima i koristoljubljem, te stvaraju pravila po svojim strahovima, frustracijama, kompeksima...

@Manasija - jedina razlika, kako mi se čini je što ja zagovaram tu slobodu volje i mogućnost izbora koja nam je dana, gdje žena sama za sebe odlučuje hoće li biti majka i žena, karijeristica, ili kombinirati to dvoje najbolje što može, a doista pljujem na nametanje ijedne od tih opcija.
I ne zagovaram slobodu volje samo kod žena, zagovaram ju ZA SVE.
Uostalom, nisam vidjela da ti smeta ta sloboda volje i izbora, već neki određeni izbori...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 03:13   #92
Ne razumijem katolike koji ne prihavaćaju sve dogme katolicizma (poput one da se svake riječi iz Biblije treba držati ko pijan plota), jer jedna od osnovnih postavki katolicizma je ta da nema nikakvog individiualnog i parcijalnog prihvaćanja instrukcija koja dolaze iz Crkve, već ona moraju biti sva u poptpunosti bezuvjetno prihvaćena.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 03:33   #93
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
Ne razumijem katolike koji ne prihavaćaju sve dogme katolicizma (poput one da se svake riječi iz Biblije treba držati ko pijan plota), jer jedna od osnovnih postavki katolicizma je ta da nema nikakvog individiualnog i parcijalnog prihvaćanja instrukcija koja dolaze iz Crkve, već ona moraju biti sva u poptpunosti bezuvjetno prihvaćena.
Pretpostavljam da ovo ide mene, pa ću samo quotat nešto što napisah...->
Quote:
Teta26 kaže: Pogledaj post
...vjerujem u Boga, ali ne u crkvu i crkvenjake...

Btw, zanemaruješ ostatak posta iz nekog posebnog razloga, ili...?
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 04:05   #94
smatraš sebe katolikinjom ili ne?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 04:33   #95
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
smatraš sebe katolikinjom ili ne?
U smislu onoga što si opisao, što je po meni fanatizam - ne...
S obzirom da vjerujem u Boga, ili više biće, ali ne vjerujem u nejednakost, i još dosta toga što se ne tiče ove teme, a još manje da se povodim za uvjerenjima da je samo jedna vjera ispravna (smatram da je srž svih vjera ista i time najtočnija-praštanje, ljubav, jednakost)...
Reci ti meni kamo to spada? Katolici bi možda rekli - heretizam.
Ja sebe pak jednostavno smatram normalnom osobom...

Moram pitati, jer mi nije jasno - koja je poveznica ovog pitanja sa temom? Jer, valjda si vidio kroz temu barem dio mojih stavova i uvjerenja...

Btw, dobra ti tema o Sotoni i Bogu.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 04:37   #96
meni nije jasno kako možeš biti istovremeno i katolik i parcijalni katolik. Il si katolik ili nisi!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 04:48   #97
Poznaješ li ti ikoga tko doslovno živi po Bibliji? Od slova do slova? Čak i svećenike? Ne znam za tebe, ja takvu osobu nikada nisam niti upoznala, a niti čula o nekome takvome.
Zašto je čudno ako osoba vjeruje u Boga, ali ne u crkvu i crkvenjake? Zašto ikakav oblik vjere povezuješ sa ekstremom, ovdje fanatizmom?
Doista smatraš da vjera može, i postoji samo na način potpunog poistovjećenja sa slovom Svete knjige (ovo namjerno stavih, jer trenutno generaliziram)?
Možeš mi taj vid malo pojasniti?

Očito ti ne mogu odgovoriti na pitanje, jer, izjavim li da sam katolkinja, a ne živim po svakom slovu Biblije, čini mi se da ti neće sjesti, a kažem li da nisam, ne znam koliko bi to bilo iskreno (iako po , čini mi se, tvom uvjerenju, bih lagala...)...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 05:13   #98
ma razumijem ja to.
eto, papa prvi ne živi po bibliji.
ali pak, ako ne prihvaćaš sve aspekte katolicizma, a jedna od glavnih je da tu nema nekog djelomičnog prihvaćanja dogmi i zakonistosti, već sve u kompletu ili ništa, zašto se opće deklariraš katolikom!?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 05:30   #99
Čekaj, sad moram provjeriti prije nego pitam - zar sam se deklarirala?
Hm, nigdje nisam vidjela, u svojim postovima, da sam se deklarirala katolkinjom... Ili te zbunio ovaj post?
Ali, niti u njemu nema deklaracije ikakve vrste...
Činjenica jest da sam išla na vjeronauk, ali i na etiku (gdje smo učili osnove svih većih i razvikanijih religija), išla sam i u crkvu, ali kroz vrijeme i opažanja sam shvatila da se sa hrpom "doktrina" nikako ne slažem, da su daleko od mojih uvjerenja, stavova, misli...
Evo, ni sad se nisam deklarirala, i moram pitati, ako sam to uradila, da mi pokažeš, jer valjda ja ne mogu naći.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 05:40   #100
pa ako nisi deklarirana katolikinja, zašto se osjećaš prozvanom?!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.