Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2024., 14:30   #1
Kritika Isusa - poziv na debatu

Isus reče svojim učenicima; „Usporedit me i recite mi kome sam nalik“
Šimun Petar mu reče; „Nalik si anđelu pravedniku“
Matej mu reče; „Nalik si osobito mudrom filzofu „
Toma mu reče; „Učitelju, moja usta uopće ne mogu izreći komu si nalik“
Isus reče; „Ja nisam tvoj učitelj. Jer, pio si opis na vrutku kojega sam ja odmjerio“

I uze ga sa sobom, odvede na stranu i reče mu tri izreke.
A kad se Toma vrati svojim družbenicima, oni ga upitaše; „Što ti je Isus rekao ?“
Toma mu reče;" Ako vam kažem jednu od izreka koje mi reče, uzet ćete kamenje i baciti ga na me, a iz kamenja će buknuti vatra i spaliti vas „


Ma što je ovo molim Vas ?
Kakvo je to ponašanje od Isusa ?
Em zbunjuje, em se drsko ponaša, pa i prijeti, pa i vrijeđa.
Čemu to sve ?
I ovo na koncu što kaže Tomi, a ovaj strahuje reći ostalima ?

Ma ljudi moji, ovo nije najbolji primjer kako bi trebali slijediti religiju koja pruža ovakve primjere mobinga.
Huala E Tribeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 15:25   #2
Svijet je sasvim drugačiji, nego što smo si to mi umislili u svojim glavicama.
Uljuljkani u svojoj psihološkoj prostor-vrijeme "sigurnosti".
A ako netko dođe to pokazat, sasut će drvlje i kamenje po istome.
Što im se na koncu obije o glavu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 15:46   #3
Isus je htio uvesti bhakti sistem religije u židovski narod

Hoćeš li ići u raj ili pakao ovisi o tome što će odlučiti tvoj duhovni učitelj
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 15:50   #4
Taj je odlomak, a koji dolazi iz nekanonskog evanđelja, ilustrativan primjer za potvrdu teza:

-Isus je gnostički učitelj
-Tzv. hrišćani su oni koji nisu razumjeli Isusa (jednako kao što su tzv. muslimani oni koji nisu razumjeli Muhameda etc.)

O čemu se, naime, radi?

Isus je prosvijetljeni gnostički učitelj koji iz empatije pokušava naći nekog na koga bi prenio svoje uvide u prirodu stvarnosti.

Ti uvidi moraju biti direktni, a ne vezani za slijeđenje nekog verbalnog (dogmatskog) nauka, tj. ne puko slijeđenje riječi autoriteta.

Samim tim, Isus, svjestan da bi direktna verbalna obznana bila beskorisna, umjesto nje koristi prispodobe koje potiču na razmišljanje, odnosno on kreira uslove u kojima može doći do procesa razumijevanja od strane nekog kapacitiranog učenika, jer istinsko osvjedočenje može doći samo iznutra.

Da bi provjerio njihovu kapacitiranost, zrelost, podobnost, postavlja im pitanja.
Uviđa da je od njih trojice jedini Toma iskazao određenu zrelost, kapacitiranost da primi direktniju poduku.

Isus ga odvaja i daje mu ju, kroz "tri izreke".

Kakve su te izreke? Suprotstavljene predstavama o Isusu i njegovom nauku kakve ima ne samo poslovno nerazumijevajući širi puk, nego takođe radikalno suprotstavljene predstavama koje o Isusu i njegovom nauku imaju njegovi apostoli.

Do te mjere suprotstavljene da je Toma svjestan da bi, ako bi ih otkrio svojim drugovima-apostolima, koji već imaju određeno robovanje dogmi, oni njega, kao počinitelja svetogrđa i hereze iz perspektive te dogme, pokušali ubiti, kamenovanjem.

Međutim, to "kamenje" koje bi bacili na njega bi se okrenulo protiv njih i uništilo njih same.

Odnosno, oni bi verbalno napali njegovu svetogrdnu herezu, ali bi on pokazao njihove riječi ustvari opisuju njih same, svjedoče protiv njih, sami bi sebe osudili.

Jer ne znaju, ne razumiju.

Iz ovog odlomka se može vidjeti da je Isus ustvari od toliko sljedbenika i apostola tražio barem makar jednog koji ga može razumjeti kakvim jeste.

Isus je ustvari sličan Diogenu koji sa svijećom usred bijela dana ulicama Atine traži čovjeka, samo jednog čovjeka.

Odjeke isusovske gnoze iz Tominog evanđelja nalazimo na identičan način u islamskoj tradiciji, u kojoj Ebu Hurejre preuzima ulogu Tome kojeg bi drugovi ubili kada bi im saopštio tajna, suštinska znanja kojim je podučen:


Imam Buharija prenosi da je Ebu Hurejre, radijallahu anhu, jedne prilike rekao: „Zapamtio sam od Božijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, dvije posude (vrste) znanja. Jednu od njih sam prosuo (saopštio), a drugu da sam prosuo (objavio) ovaj moj grkljan bio bi prerezan.“

Diogenova i Isusova usamljenost je u Muhamedovom slučaju opisana kroz ajet u kojem govori o vjernicima u Allaha, pa kaže da "većina njih ne razumiju".

Naravno, gnostički duh nije mogao biti izbrisan ni kroz konvencijske selekcije evanđelja. Jer je on suština Isusovog djelovanja.
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:04   #5
Isus je najdraže biće kako nam crkva iz Međugorja jednostavno govori. On je mjera za sve. A mi ljudi smo tu da se ravnamo po tome.

Alfa i Omega.

On je došao kao spasitelj i pretrpio je sve za nas ljude, a sada će doći kao sudija.
__________________
No God, know fear. Know God, no fear.
auto182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:13   #6
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
Naravno, gnostički duh nije mogao biti izbrisan ni kroz konvencijske selekcije evanđelja. Jer je on suština Isusovog djelovanja.
Bit gnosticizna je da čovjek u sebi nosi božansku prirodu.
To je gnosticizam preuzeo od zoroastrizma, a zoroastrizam od Indije

Zato je Crkva zabranila gnostička evanđelja.
Kad čovjek spozna da se od Boga razlikuje samo po tome što je trilijun puta manji i slabiji od Boga, on postaje u potupnosti psihički slobodna osoba
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:20   #7
Jednako važan je i odnos prema drugome kao i prema Isusu.
__________________
No God, know fear. Know God, no fear.
auto182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:22   #8
Smile

Quote:
Huala E Tribeka kaže: Pogledaj post
Toma mu reče; „Učitelju, moja usta uopće ne mogu izreći komu si nalik“
Isus reče; „Ja nisam tvoj učitelj. Jer, pio si opis na vrutku kojega sam ja odmjerio“
Quote:
Thomas says to him: Oh Teacher, my mouth will not contain saying whom thou art like! || Yeshua says: I'm not thy teacher, now that thou have drunkthou have become inebriated from the bubbling spring which I have measured out.
Ovo je posebno dobro napisao neki mislilac, koji je svoje riječi stavio izmišljenom liku Isusu u usta (tzv. Tomino evanđelje).

Tko kaže da je (duhovni) učitelj, on/ona to nije. Tko kaže da zna - ne zna.
Autoritet, njegovo slijeđenje i imitacija je negacija duhovnosti.

učitelj: didaskalos

https://biblehub.com/greek/1320.htm

Strong's Concordance

didaskalos: an instructor
Original Word: διδάσκαλος, ου, ὁ
Part of Speech: Noun, Masculine
Transliteration: didaskalos
Phonetic Spelling: (did-as'-kal-os)
Definition: an instructor
Usage: a teacher, master.
HELPS Word-studies
Cognate: 1320 didáskalos (a masculine noun derived from 1321 /didáskō, "to teach") – a teacher, an instructor acknowledged for their mastery in their field of learning; in Scripture, a Bible teacher, competent in theology. See 1319 (didaskalia).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:31   #9
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bit gnosticizna je da čovjek u sebi nosi božansku prirodu.
To je gnosticizam preuzeo od zoroastrizma, a zoroastrizam od Indije

Zato je Crkva zabranila gnostička evanđelja.
Kad čovjek spozna da se od Boga razlikuje samo po tome što je trilijun puta manji i slabiji od Boga, on postaje u potupnosti psihički slobodna osoba
Gnoza je direktan, neposredan i neposredovan, uvid u ono što jeste. Osvjedočenje u čijoj prirodi je odsustvo ideološkog.
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:34   #10
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ovo je posebno dobro napisao neki mislilac, koji je svoje riječi stavio izmišljenom liku Isusu u usta (tzv. Tomino evanđelje).

Tko kaže da je (duhovni) učitelj, on/ona to nije. Tko kaže da zna - ne zna.
Autoritet, njegovo slijeđenje i imitacija je negacija duhovnosti.

Podebljano si linearan, i dalje.
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:36   #11
dođoh, povratih, odoh
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:12.