Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2017., 10:32   #5901
24.

O Ponciju Pilatu se izvan biblije malo zna. Ali 1961 su talijanski arheolozi u cezariji pronašli kamen na kome je pisalo njegovo ime.

Kamen je 80 cm visok, 60. cm širok i 20 cm debel. Pišu slova: s Tiberievm...Ntivs Pilatvs...Ectvs.. Ivade.. Dakle piše: Tiberije, Poncije Pilat i Namjesnik Judeje.

Kamen je učinjen u počast Tiberiju.

Do ovog otkriča nije se sa sigurnošću znalo da je Pilat Povjesna osoba.

Problem Evanđelja povezan sa ovim otkričem je što u Bibliji piše da je Pilat prokuator a prokuratori u Judeji nisu postojali do Cara Klaudija do oko 50 godine.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 12:46   #5902
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
O Ponciju Pilatu se izvan biblije malo zna.
Znalo se sasvim dovoljno da može biti povijesna osoba jer ima i neovisnih pisaca o njemu:

Quote:
a brief mention by Tacitus; Philo of Alexandria; Josephus; the four canonical gospels; the Acts of the Apostles; the First Epistle to Timothy; the Gospel of Nicodemus; the Gospel of Marcion; and other apocryphal works.
Quote:
Do ovog otkriča nije se sa sigurnošću znalo da je Pilat Povjesna osoba.
* otkrića
* "Povjesna osoba" se piše malim slovima, i nije "Povjesna" nego povijesna


Znalo se radi ovoga gore što sam naveo. Neki žele uvaliti da je taj natpis otkrio Pilata u nos onima koji su se oslanjali na Bibliju. Ali artefakt je svakako vrlo jak dokaz. To nemamo za Boga Isusa Krista.

Quote:
Problem Evanđelja povezan sa ovim otkričem je što u Bibliji piše da je Pilat prokuator a prokuratori u Judeji nisu postojali do Cara Klaudija do oko 50 godine.
To nije problem. Pilat je bio i prokurator i perfekt.
However, we must dismiss the argument that Tacitus can’t have been citing government records because he gets the office of Pilate wrong, mis-identifying him as a procurator when in fact he was a prefect, because Pilate was both a procurator and a prefect (as most equestrian governors were), and Tacitus had particular rhetorical reasons to prefer mentioning the procuratorial office in a passage like this (it was more embarrassing, and more appalling, to be executed by a mere business manager).
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 19:33   #5903
[QUOTE=Nepoznati;63068809]

Kažeš da se: Znalo se sasvim dovoljno da može biti povijesna osoba jer ima i neovisnih pisaca o njemu, Čuj a kako ti znaš da i Isus nije povjesna osoba, zar čitajući te iste pisce?

Vjerojatno bih naučio pravilno pisati da me to zanima. pa nismo u školi.

Što se tiće moje rasprave stvarno neznam jesi li ti toliki autoritet da mene ispravljaš. Kad nisi u stanju shvatiti ovu raspravu o povjesnom Isusu šta da ti ja radim. Vidiš, ni za Pilata se nije moglo dokazati da je povjesna osoba dok nije nađen ovaj natpis.

I jesu li ti tvoji autori ozbiljni .
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 20:36   #5904
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Nemojmo zaboraviti da su imali i još 70 koji su obilazili naselja i sela, i sakupljali priloge, koje je Juda trpao u kesu, i toliko je bilo da je iz nje krao, a da nitko nije primijetio. A od toga novca su mogli kupiti skupocjenu pomast za Isusa koje je vrijedila, preračunato, 50.000 kuna!
(Po Ivanu 12,1-11)
Marta maže Isusove noge (i briše ih svojom kosom!) skupocjenim uljem vrijednim 300 dana nadnice (trista denara = 10 prosječnih mjesečnih plaća = recimo danas 50.000 kn !).
Imaš li potvrdu u uplati? Pošalji kopiju tu na topic.




Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Što izmišljaš budalaštine. Isusovi hahari iz Galileje nisu bili nikakvi zaštitari, policajci, vojnici.... Na vjerskom skupu nisi smio nosat mačeve okolo. Zamisli nosat danas kalašnjikove na hodočašće u Mariju Bistricu. Samo fali još Allahu Akhbar! da se ljudi razbježe.
Al su drugi smjeli? LOL


Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Priznajem da bih sumnjičavo gledao na grupu bradatih islamista s kalašnjikovim kako se spuštaju u ranu zoru sa Sljemena.... Ti bi se radovao i pljeskao im?
Ti si ih zamislio , ne ja.



Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
E sad si puko pa te moram prijavit (za tvoje dobro).
Ružno je mene, običnoga forumaša, proglašavat nacističkim Goeringom.
Kako ti tumačiš, ja tu ne mogu ništa.


Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Isus je bio ljubitelj mačeva.
Dokaz:

"Nato će im (Isus): "No sada tko ima kesu, neka je uzme! Isto tako i torbu! A koji nema, neka proda svoju haljinu i neka kupi sebi mač

"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.
Lk 12, 51-53)

A ona "dva mača", moguće je da se radi o uobičajenoj kopiji stara zavjeta (tobože ispunjenje čarobnog proročasntva), a ne o povijesnim događajima:
https://sh.wikipedia.org/wiki/Ko_se_...4%87e_poginuti
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 21:26   #5905
Otvaram temu, s tim da vas lijepo molim da ne koristite međusobne pobadalice, pazite na quote i ne bavite se lektoriranjem tuđih upisa.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 02:42   #5906
Lijepo je čuti kad moderator pozove na kulturu ponašanja.


A o Isusu, niste li čitali, piše u Psalmu 22 - daleko prije nego se desilo...

zašto ste tako skeptični po pitanju Biblije, hajte nije li i sam rimski nadglednik/funkcije bitne, priznao "ovo je bio Sin Božji" (Matej 27:51-54)

nisu li i drugi, povjesničari u to vrijeme, uočili pa zapisali stila 'čudno neko vrijeme, na zemlji se nešto definitivno zbilo', a poslije kako je vrijeme putovalo postalo je sve očitije, doista dogodilo se, zemljom je prošao Isus, i stvarno nije mjesto za šalu, bolje se pitajte što biste u njegovom društvu, kako biste se ponašali, dal bi vam bilo do prešez diskoteka il more bit do bankovnog računa, do čeg bi vam bilo stalo, recite vi ljudi, ili bolje što se kaže pssst...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 09:43   #5907
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
... doista dogodilo se, zemljom je prošao Isus, i stvarno nije mjesto za šalu, bolje se pitajte što biste u njegovom društvu,
I on je bio samo jedan, ne može fizički sa svima biti u kontaktu. On je bio orijentiran za služenje drugima, dakle sasvim bi bilo ok tražiti informacije, savjete, pomoć u liječenju i slično, ili samo biti u blizini i uživati u pozitivnom ozračju i inspiraciji.
Prema nekim informacijama danas na Zemlji ima puno takvih pozitivnih naprednih bića ali malo ih je uspjelo probiti barijeru do podsvjesti kakva je postavljena 3d tijelima koja zauzimaju.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 09:53   #5908
nije problem da je Isus postojao, problem je što osim Biblije ni jedan povjesničar ne opisuje bilo kakva hodanja po vodi i sl. dok je Isus bio živ niti spominje uskrsnuće
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 12:07   #5909
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
nije problem da je Isus postojao, problem je što osim Biblije ni jedan povjesničar ne opisuje bilo kakva hodanja po vodi i sl. dok je Isus bio živ niti spominje uskrsnuće
Pa baš to je problem; pretpostavlja se da netko postojao a onda mu se lijepe događaji, djela, čuda, učenja, osnivanje crkve i slično.

To nije podkrijepljeno nikakvim povijesnim dokazima od važnosti za državni sustav/društveni/religijski/kulturološki jer sličnih mitova i priča ima na tone, niti se spominje kao važan univerzalan događaj jer nema ni socijalne posljedice, političke također.
U mentalnoj sferi ljudske svijesti, kao i u materijalnom smislu ne ostavlja nikakvi zapisani trag od nezavisnih suvremenika, sve dok se priča ne ukotvi u vladajuće strukture, postane državna bajka i socijalno ljepilo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 13:22   #5910
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
nije problem da je Isus postojao,
Jest. Ako je Isus stvarno činio golema čudesa "i o čijim podvizima bi se mogle napisati brda knjiga" kako veli Ivan, kako to da nemamo neovisna izvješća o njemu, nego samo par klimavih i po sistemu rekla-kazala:
Grk "Ivan" dodaje na kraju svoga pisanja:

"A ima još mnogo toga što učini Isus i kad bi se sve redom popisalo, sav svijet, mislim, ne bi obuhvatio knjiga koje bi se napisale."
Dakle otpada apologetsko izvlačenje da se povjesničari nisu htjeli baviti "neuglednim i nezapaženim sitnim jadnim propovjednikom za koga nitko nije znao".

Quote:
problem je što osim Biblije ni jedan povjesničar ne opisuje bilo kakva hodanja po vodi i sl. dok je Isus bio živ niti spominje uskrsnuće
Nije niti to nikakav problem. Povjesničar skeptik, koji ne vjeruje u čudesa, bi svakako zapisao barem da su ljudi masovno govorili ili vjerovali da oživljava mrtve, hrani tisuće s par ribica, pomračio je cijeli svijet tri sata u podne, liječio slijepe i bolesne, uskrsnuo je i vratio, i bezbroj drugih čudesnih stvari....
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 13:29   #5911
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Prema nekim informacijama danas na Zemlji ima puno takvih pozitivnih naprednih bića ali malo ih je uspjelo probiti barijeru do podsvjesti kakva je postavljena 3d tijelima koja zauzimaju.
Da probam pogoditi izvor tih tvojih "informacija"? Laura i njezini alieni s Kasiopeje?

http://educate-yourself.org/cn/laura...pose2004.shtml

Ili ovo?

http://www.skriveno.com/index.php/20...eje-o-bibliji/
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 14:14   #5912
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jest. Ako je Isus stvarno činio golema čudesa "i o čijim podvizima bi se mogle napisati brda knjiga" kako veli Ivan, kako to da nemamo neovisna izvješća o njemu, nego samo par klimavih i po sistemu rekla-kazala:
Sva Evanđelja su zasnovana na materijalu očevidaca.



Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Povjesničar skeptik, koji ne vjeruje u čudesa, bi svakako zapisao barem da su ljudi masovno govorili ili vjerovali da oživljava mrtve, hrani tisuće s par ribica, pomračio je cijeli svijet tri sata u podne, liječio slijepe i bolesne, uskrsnuo je i vratio, i bezbroj drugih čudesnih stvari....
U drevnom svijetu, ideja o nepristrasnom pisanju objektivne povijesti, čisto da bi se kronološki zabilježili događaji i bez ideološkog cilja, je bila nečuvena. Nitko nije pisao povijest, ako nije bilo razloga da se iz nje nešto nauči, to je jasno iole ozbiljnijem povjesničaru ili onome tko pokušava da kritikuje, poput tebe npr.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 14:36   #5913
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Sva Evanđelja su zasnovana na materijalu očevidaca.
Ne. To su samo izjave u priči, koje nisu ničim potkrijepljene u stvarnosti. Kao kad se navodi da je cijeli dvor očevidaca bio prisutan kada je vještica bacila kletvu na Trnoružicu.

Quote:
U drevnom svijetu, ideja o nepristrasnom pisanju objektivne povijesti, čisto da bi se kronološki zabilježili događaji i bez ideološkog cilja, je bila nečuvena.
Svašta. Onda ne bismo ništa znali o ničemu realnom. Ti kao kreacionist negiraš ne samo utemeljenost povijesnih istraživanja, nego i cjelokupnu znanost kao takvu, u ime bukvalne Biblije.

Quote:
Nitko nije pisao povijest, ako nije bilo razloga da se iz nje nešto nauči, to je jasno iole ozbiljnijem povjesničaru ili onome tko pokušava da kritikuje, poput tebe npr.
Zato Isus i nije povijesni lik, nego lik iz religijskih priča, za kojega se toliko revno drže jedino radi obećanja da će ih, ako vjeruju u taj spis grka, uvesti u vječni raj.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 14:37   #5914
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
U mentalnoj sferi ljudske svijesti, kao i u materijalnom smislu ne ostavlja nikakvi zapisani trag od nezavisnih suvremenika, sve dok se priča ne ukotvi u vladajuće strukture, postane državna bajka i socijalno ljepilo.
Spominju ga redom

1. Kornelije Tacit (55-117), najpoznatiji rimski povjesničar u Analima
2. Gaj Svetonije (65-135), rimski povjesničar u Dvanaest rimskih careva
3. Plinije Mlađi (61-114), carski legat u svojim Pismima
4. Josip Flavije (oko 38-110) židovski pisac u Židovskim starinama
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 14:45   #5915
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Spominju ga redom
1. Kornelije Tacit (55-117), najpoznatiji rimski povjesničar u Analima
2. Gaj Svetonije (65-135), rimski povjesničar u Dvanaest rimskih careva
3. Plinije Mlađi (61-114), carski legat u svojim Pismima
Spominju lik Isusa jer su od nekih kršćana dočuli da oni vjeruju u nekakvoga Boga koji se zvao Isus. To nije presudni povijesni dokaz da je taj lik hodao i djelovao. Tek da je bilo ljudi koji su vjerovali u takvoga čudesnog, veličanstvenog lika, koji će se uskoro vratiti i staviti ih u vječni raj.

Quote:
4. Josip Flavije (oko 38-110) židovski pisac u Židovskim starinama
Takozvani Testimonium Flimsy-anium.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 15:09   #5916
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Spominju lik Isusa jer su od nekih kršćana dočuli da oni vjeruju u nekakvoga Boga koji se zvao Isus.
A zašto bi u to vrijeme netko postao kršćaniniom?
I da li bi ti postao kršćanin da ti se podastre tebi dovoljno prihvatljiv dokaz?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 16:28   #5917
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
A zašto bi u to vrijeme netko postao kršćaniniom?
Iz raznoraznih razloga se postaje vjerovatelj u neku od religijskih priča. A glavni je obećanje da će te Bog pretvoriti u vječno blaženoga uskoro (ubrzo) ili nakon smrti.

Quote:
I da li bi ti postao kršćanin da ti se podastre tebi dovoljno prihvatljiv dokaz?
Bio sam to i odbacio. Ne zato jer nema dovoljno dokaza da je postojao Isus, nego zato jer je cijela priča totalno apsurdna i puna nasilja i neprihvatljivih poruka i praznovjerja (pakao itd.).

***
Zanimljivo da je dovoljan samo jedan jedini nalaz neke zapisane izjave tipa:

"Putovao sam kroz Izrael i naišao na jednog čudnog propovjednika, koji se zvao Isus, i koji je govorio o milosrđu i kolale su priče da je činio čuda."

To bi odmah svrstalo Isusa u povijesnu osobu. Samo jedan jedini takav neovisan dokument...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 16:48   #5918
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Da probam pogoditi izvor tih tvojih "informacija"? Laura i njezini alieni s Kasiopeje?
Nisam poznavao tu dospođu i njene radove. Ali ne znam zašto ti je ona pala na pamet kad se njezini stavovi ne slažu s onim što sam napisao. Na njezinim stranicama je članak koji negira postojanje Isusa.
To onda ukazuje na vjerojatnost da je izvor njenih informacija service-to-self orijentirana civilizacija, za što sam dobio i potvrdu.

http://www.lawofone.info/results.php?q=cassiopeia
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 17:42   #5919
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Iz raznoraznih razloga se postaje vjerovatelj u neku od religijskih priča. A glavni je obećanje da će te Bog pretvoriti u vječno blaženoga uskoro (ubrzo) ili nakon smrti.



Bio sam to i odbacio. Ne zato jer nema dovoljno dokaza da je postojao Isus, nego zato jer je cijela priča totalno apsurdna i puna nasilja i neprihvatljivih poruka i praznovjerja (pakao itd.).

***
Zanimljivo da je dovoljan samo jedan jedini nalaz neke zapisane izjave tipa:

"Putovao sam kroz Izrael i naišao na jednog čudnog propovjednika, koji se zvao Isus, i koji je govorio o milosrđu i kolale su priče da je činio čuda."

To bi odmah svrstalo Isusa u povijesnu osobu. Samo jedan jedini takav neovisan dokument...
I da li bi ti, da se eto pronađe takav dokaz, ponovo postao kršćanin?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 17:50   #5920
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Spominju ga redom

1. Kornelije Tacit (55-117), najpoznatiji rimski povjesničar u Analima
2. Gaj Svetonije (65-135), rimski povjesničar u Dvanaest rimskih careva
3. Plinije Mlađi (61-114), carski legat u svojim Pismima
4. Josip Flavije (oko 38-110) židovski pisac u Židovskim starinama
ne, spominju se kršćani, a ne Isus, to je velka razlika
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:22.