Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2014., 06:54   #1
Ovisnost o vježbanju

Mislim da me hvata ovisnost o vježbanju.
Preko godinu dana se već držim jednog dosta kvalitetnog fitness programa po kojemu vjebam 5 puta tjedno.

U čemu je problem? Problem je u tome što nisam vježbao od subote, hvata me polagana depresija, apatija, osjećam se izgubljeno.

Danas ću opet vježbati pa do subote i znam da će su nakon vježbanja osjećati mnogo bolje, skoncetriranije, samopouzdanije.

E sad je li to normalno?
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 09:42   #2
Ma, ne valja se forsirati, čemu i za koga? Kaj dobivaš s tim forsiranjem?

Osjećaj izgubljenosti zbog toga kaj dva dana nisi vježbao? Čitaj knjige, crtaj, slušaj glazbu, sviraj, preusmjeri koncentraciju na zanimljivije stvari. Pa, gledaj Olimpijske Igre.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 11:52   #3
Quote:
JustinPapar kaže: Pogledaj post
Mislim da me hvata ovisnost o vježbanju.
Preko godinu dana se već držim jednog dosta kvalitetnog fitness programa po kojemu vjebam 5 puta tjedno.

U čemu je problem? Problem je u tome što nisam vježbao od subote, hvata me polagana depresija, apatija, osjećam se izgubljeno.

Danas ću opet vježbati pa do subote i znam da će su nakon vježbanja osjećati mnogo bolje, skoncetriranije, samopouzdanije.

E sad je li to normalno?
hehhehe,been there done that...

prvo bi bilo jako dobro da si odgovoris na pitanje zbog koga vjezbas ili koji je pravi razlog tvog treninga!
ako to radis zbog drugih ili da nekom zapnes za oko-eeeeeeeeeee,lose
ako to radis zbog samog sebe-bravo,good for you

nakon treninga se osjecas dobro zbog navale endorfina...congrats postao si pravi ovisnik o treningu zbog tih lijepih hormonceka koji te supe nakon treninga,nema tu niceg loseg, to je besplatni i zdravi shut prirodne drogice noooooooo...postoji jedna stvar koja se cesto javlja bas zbog toga a to je-pretjerivanje u treniranju.

za dobar oporavak misica i njihovo razvijanje potrebno je pravilno se hranit ali i odmarat.
ako si relativno nov u svijetu treninga(sta ce reci godinu,dvije) i nisi profi ovo je malo too much za tvoje tijelo(tim vise ako se ne hranis pravilno) i jedino sta mozes postici ovim je zamor misica i na kraju totalni kontraefekt od tvog zadanog cilja.

ako godinu dana pratis jednoteisti program treniranja odmah ti mogu reci da je to jako lose i da ces se vjerojatno samo vrtit u krug...trening se mijenja svaka 3 mjeseca kada ti se tijelo navikne na stare vjezbe,ako se trening ne promijeni,tj.i dalje radis sve na isti kalup vrlo brzo ce doci do privikavanja tijela na te vjezbe,tijelo nece biti pod nikakvim izazovom i to ti samo velika dobrodoslica kronicnom umoru,trosenju misica i nakupljanju masnoca ili totalnom mrsavljenju(zavisi o tvom tipu tijela i metabolizma) plus ogromna dobrodoslica svim vrstama ozljeda!

ovaj osjecaj krivice koji se javi kad ne vjezbas je normalna stvar no zato ti svi sportasi,rekreativci i profi,imaju sistem jednog dana u tjednu koji se zove cheating day,obavezno moras imati barem 2-3 dana odmora u tjednu od vjezbanja iiiiiiiiiii kad odradis jednu turu vjezbi(spomenuo ti vec prije onih famoznih 3 mjeseca) uzeti 2-3 tjedna pauze gdje ne radis nista vec pustis tijelu da se odmori kako treba.
Diag-nonsense is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 12:02   #4
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Ma, ne valja se forsirati, čemu i za koga? Kaj dobivaš s tim forsiranjem?

Osjećaj izgubljenosti zbog toga kaj dva dana nisi vježbao? Čitaj knjige, crtaj, slušaj glazbu, sviraj, preusmjeri koncentraciju na zanimljivije stvari. Pa, gledaj Olimpijske Igre.
Ahhh...ne kužiš ništa. Nisam totalno izgubljen, nego kao da mi fali nešto, kao da nisam uzeo dozu nečega.

Uzimam redovito odmor svakih 4-6 tjedana.
Nije mi problem uzeti odmor ni 10 dana ako sam potrošen ili ako mi se zgadi.

Problem je kad sam odmoran da se osjećam kao da nisam popio neku dozu nečega...

Zadnje uređivanje JustOnPaper : 18.02.2014. at 12:22.
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 12:09   #5
Znam za tjedne odmora, radim ih svakih 4-6 tjedana...ili i ranije kad mi se tijelo osjeti potrošenim, kad sam umoran ili kad mi se ne da.

Pravilno se hranim već 5 godina.

Problem je u nečem drugom.

Ne može mi se tijelo naviknuti na treninge jer je to profesionalno napravljen program vježbanja u kojem mijenjaš aktivnost svakih par mintua.

Monday

[Cardio I)
Low grade: Jog 2 min / Run 6 min / Jog 2 min
(Strength I)
Dumbbell Bench Press (20 reps)
Dumbbell Flys (20 reps)
Bar Dips (30 reps)
(Repeat Strength Training Circuit #1, 2 more times)
(Cardio II HIIT Training)
Medium grade: Sprint (30 sec) then Jog (30 sec) / Repeat for 10 mins total
(Strength II)
Dumbbell Bench Press (20 reps)
Dumbbell Incline Bench Press (20 reps)
Tricep Extensions (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit #2, 2 more times)
(Cardio III)
High grade: Jog 2 min / Run 6 min / Jump Rope 2 min
(Core)
V-Ups (20 reps)
Bicycle Crunches (20 reps)
Twisting Plank (20 reps)


Tuesday Workout Routine = 3-2-1 Lower Body Workout

(Cardio I)
Jog 10 min
(Strength I)
Forward Lunge with Dumbbell Bicep Curl (20 reps)
Squat Thrust (20 reps)
Squat Press aka Push Press (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit 2 more times)
(Cardio II)
Sprint (30 sec) then Jog (30 sec) / Repeat for 10 mins total
(Strength II)
Walking Lunge with Dumbbell Bicep Curl (20 reps)
Squat Thrust (20 reps)
Squat Press (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit #2, 2 more times)
(Cardio III)
Jog 2 min / Run 6 min / Jump Rope 2 min
(Core)
Ab Crunches (20 reps)
Bosu Ball Knee Tucks (20 reps
Forearm Planks (hold 30 secs, 3 times)


Wednesday Workout Routine = 3-2-1 Back Workout

(Cardio I)
Stationary bicylce 10 min
(Strength I)
Dumbbell Rows (20 reps)
Bent Over Dumbbell Flys (20 reps)
Dumbbell Lateral Raises (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit #1, 2 more times)
(Cardio II)
Sprint (30 sec) then Jog (30 sec) / Repeat for 10 mins total
(Strength II)
Dumbbell Rows (20 reps)
Bent Over Dumbbell Flys (20 reps)
Dumbbell Lateral Raises (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit #2. 2 more times)
(Cardio III)
Jog 10 min
(Core)
V-Ups (20 reps)
Bicycle Crunches (20 reps)
Twisting Plank (20 reps)

Thursday Workout Routine = 3-2-1 Upper Body Workout

(Cardio I)
On a steep grade: Jog 2 min / Run 6 min / Jog 2 min
(Strength I)
Dumbbell Bench Press (20 reps)
Dumbbell Incline Bench Press (20 reps)
Bar Dips (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit #1, 2 more times)
(Cardio II HIIT Training)
On a steep grade: Sprint (30 sec) then Jog (30 sec) / Repeat for 10 mins total
(Strength II)
Dumbbell Bench Press (20 reps)
Dumbbell Incline Bench Press (20 reps)
Tricep Extensions (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit #2, 2 more times)
(Cardio III)
On a steep grade: Jog 2 min / Run 6 min / Jog 2 min
(Core I)
Ab Crunches (20 reps)
Bosu Ball Knee Tucks (20 reps)
Forearm Planks (hold 30 secs, 3 times)



Friday Workout Routine = 3-2-1 Lower Body Workout

(Cardio I)
Jump Rope: 10 min
(Strength I)
Forward Lunge with Dumbbell Bicep Curl (20 reps)
Squat Thrust (20 reps)
Squat Press (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit 2 more times)
(Cardio II)
Sprint (30 sec) then Jog (30 sec) / Repeat for 10 mins total
(Strength II)
Walking Lunges with Dumbbell Bicep Curl (20 reps)
Squat Thrust (20 reps)
Squat Press (20 reps)
(Repeat Strength Training Circuit #2, 2 more times)
(Cardio III)
Jog 2 min / Run 5 min
(Core)
V-Ups (20 reps)
Bicycle Crunches (20 reps)
Twisting Plank (20 reps)
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 12:27   #6
e vidis,tu je problem...dakle ovo je profi trening a ti nisi profi sportas.
prvu stvar koju uocavam je da se ispreplice cardio sa treninzima snage i izdrzljivosti plus pumpanje!!!
to je big no no jerbo nemas osobnog nutricionista koji ti odreduje prehranu plus tijelo ti se definitivno ne moze odmoriti kak treba,zbunjujes misice-unistavas ih cardio vjezbama i isti dan ih pumpas!

moj savjet ti je maknuti se od ovoga i uzeti si sistem 3+3+3-dakle 3 mjeseca imas za masu(obicno se radi zimi),onda 3 mjeseca za snagu i izdrzljivost pa tek onda 3 mjeseca za cardio tj tu dolazi definicija koju radis cardio treninzima.
ovisno u kojoj si fazi odredjujes si trening tj koje vjezbe radis taj dan ali je jako dobar sistem ici od glave prema nogama...dakle prva 2 dana u tjednu su za gornji dio tijela,3.dan je za centar oliti core ,4. je obicno free ili odradis donji dio ledja pa ti 5. dan rezerviran za noge i guzicu...bitno je da ne pretjerujes jer ces postici,kako sam vec rekao,cisti kontraefekt.

drago je meni procitat da se pravilno hranis vec pet godina no pitanje je sta tebi predstavlja pravilna prehrana
za ovaj trening koji si napisao laicki bi ti rekao da bi ti bilo potrebno dnevno unosit cca od 3-5 000 kalorija a ziher sam da ih toliko ne unasas jel?

drzi se osnova,to ti zlatno pravilo vjezbanja...
Diag-nonsense is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 12:39   #7
Za ovaj trening treba 2400 kalorija. Ne treba mi nutricionist kad znam i sam proučavati po netu ovakve stranice

http://caloriecount.about.com/

I to nije trening profi sportaša.

Nisam došao tražiti savjete za vježbanje, ono što sam htio reći jest da se bez vježbanja osjećam kao pušač bez cigareta...
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 12:54   #8
Ne bi mi se bio nikakav problem prebaciti na tvoj način vježbanja, ali ovisnost bi ostala ista.

AJmo reći da je to nekakav šut adrenalina, nekad davno sam bio član jedne navijačke skupine baš iz takvog razloga...

Obožavam roaller-coastere. Uvijek sve ostavljam za zadnji čas jer volim osjećaj užurbanosti i napetosti.

Uvijek volim ići tako da stignem npr. na knap na vlak zato što mi je to napeto.
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 13:16   #9
Quote:
JustinPapar kaže: Pogledaj post
Ne bi mi se bio nikakav problem prebaciti na tvoj način vježbanja, ali ovisnost bi ostala ista.

AJmo reći da je to nekakav šut adrenalina, nekad davno sam bio član jedne navijačke skupine baš iz takvog razloga...

Obožavam roaller-coastere. Uvijek sve ostavljam za zadnji čas jer volim osjećaj užurbanosti i napetosti.

Uvijek volim ići tako da stignem npr. na knap na vlak zato što mi je to napeto.
prebaci se onda u extremne sportove

da vidis navale adrenalina
Diag-nonsense is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 13:22   #10
Quote:
JustinPapar kaže: Pogledaj post
Za ovaj trening treba 2400 kalorija. Ne treba mi nutricionist kad znam i sam proučavati po netu ovakve stranice

http://caloriecount.about.com/

I to nije trening profi sportaša.

Nisam došao tražiti savjete za vježbanje, ono što sam htio reći jest da se bez vježbanja osjećam kao pušač bez cigareta...
reci ti meni jesi ektomorf,endomorf ili mezomorf?
za ovaj trening je mozda frajeru koji ga je napravio potrebno 2400 kalorija,tebi mozda nije.

nije nutricionist tu da ti broji kalorije vec da ti pravilno rasporedi prehranu.
koliko obroka na dan imas?u kojem vremenskom razmaku?koristis neke proteine,mass gainere,kreatin?

ovaj trening je po meni too much,tim vise ako stalno vrtis po jednoteistom...mozes ti imat odmor nakon 6-7 tjedana,ali vracat se stalno na iste vjezbe,ne stavljat nikakav izazov tijelu,ne znam bas...ovo je meni za nekog profi ili poluprofi sportasa koji odrzava formu,definitivno nije za nekog tko je jos realitvno nov u svemu tome.

ok,ok ne trazis savjete oko treninga-obuzdaj hormonceke silver,sve pet...no mora ti biti jasno da ipak radis nesta krivo cim si spomenuo umor,prevencija sinek,prevencija...

svi ljudi imaju neku vrstu opsesivno kompulsivnog poremecaja,nekima ne smeta u zivotu dok drugima razara zivote.
sportasi,bilo rekreativci ili profi imaju malo jace izrazen taj opsesivno kompulsivni poremecaj...mnoge koje poznajem(a i sam sam takav) u vrijeme ozbiljnog treninga su gori od bilo kakvog vojnika,sve mora biti po spagici,sve se radi u minutu,cim se preskoci ili zakasni(mozda i zakaze u slucaju neke bolesti) odmah osjecaj griznje savijesti i depra.
sve je to normalno i dolazi u paketu sa ozbiljnim treniranjem,prestaje biti normalno onda kada zbog toga gubis na kvaliteti zivota-kaj god tebi kvaliteta zivota predstavljala naravno
Diag-nonsense is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 16:06   #11
opsesija fizičkom aktivnosti je poznat slučaj u psihijatriji, može ponekad čak preći u psihozu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 09:56   #12
Fizička aktivnost je jako dobra stvar, ali ako postaješ ovisan o istoj, vjerojatno trebaš poraditi i na drugim područjima života. Razmisli, što ti zaista fali u životu ili radi probleme ?
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 16:28   #13
Nisam strucnjak za sta ti se zbiva, niti vjezbam, ali pratim sport, ti vjezbas hebote ka da igras u NBA ligi, toliko ni Kobe Bryant ne radi u teretani niti se drzi sveg toga cega ti... I za sta to sve radis? Dobro, postao si ovisan o tome, ali zasto ne bi pokusao se baviti bas nekim sportom kad ne vjezbas? Rekreativno igrat kosarku ili nogomet, pa da negdje izbacis tu fizicku spremnost

Eto palo mi na pamet da ti to predlozim, ja npr. ne vjezbam al igram kosarku rekreativno i sigurno nemam kondicije kao ti i fizicke spremnosti, jer pusim i ne jedem bas zdravu hranu, ali me spasi bavljenje sportom, 10 partija basketa da ne mogu hodat vise, ali super se osicam.

Zadnje uređivanje PATROCLUS00 : 19.02.2014. at 16:35.
PATROCLUS00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 14:12   #14
Ja uopće ne osjećam taj endorfin nakon vježbanja. Samo osjećam umor. Je li to normalno i kako to promijeniti?
kako_dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 14:38   #15
Quote:
kako_dalje kaže: Pogledaj post
Ja uopće ne osjećam taj endorfin nakon vježbanja. Samo osjećam umor. Je li to normalno i kako to promijeniti?
Ovisno kako vježbaš, no početnicima je uvijek malo teže i normalno ovisi i o genetici tj predispoziciji. No ne očekuj odma neki runners high.
Normalno i prehrana je bitna i tako to.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 23:09   #16
Mogu govoriti samo iz primjera svog frenda. On je ovisan o vježbanju zbog kompleksa. U osnovnoj i srednjoj školi bio je nizak, punašan, s naočalama i s visokog čela (dojam ćelavosti) pa je tijekom srednje prvi put krenuo u teretanu i to mu je postala opsesija. Već desetu godinu vježba tri sata dnevno i odvratno se osjeća ako propusti samo jedan dan. Sad je nabildan i cure se lijepe na njega pa se valjda se užasava da će se uzroci kompleksa (debljina) vratiti ako prestane vježbati.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 07:45   #17
Ovisnost o vježbanju nastaje zbog pojačanog lučenja endorfina. Kemijski sličan morfiju. Ja npr imam vlastiti advanced program; dakle pon uto i sri svaki dan po 4 skleka, zgiba i čučnja. Čet i pet tri kruga pretrčim oko stolca. Vikend je odmor i sauna. Jedem samo jaja ( pola sata prije i sat nakon tjelovježbe ) jer ne jedem meso, a whey je pun toksina. Koga više zanima nek mi se javi na PP, rado ću udjeliti još koji savjet.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 12:50   #18
Nazvati ovo ovisnošću je ozbiljna uvreda za prave ovisnosti.
To je samo zdrava navika i zdrav način života.
Tunefor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 14:17   #19
zato se naziva pozitivna ovisnost.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 14:24   #20
Quote:
Tunefor kaže: Pogledaj post
Nazvati ovo ovisnošću je ozbiljna uvreda za prave ovisnosti.
To je samo zdrava navika i zdrav način života.
Nope, vježbanje može postati i prava opsesija gdje su zanemareni svi ostali aspekti života a osoba provodi po 6-7 sati vježbajući i tako svaki dan. To je ovisnost.
Naziva se Exercise Dependence (ED).
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:41.