Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2014., 18:46   #121
Quote:
karlo r kaže: Pogledaj post
Dakako jer je lokalni plemić bio član svog gradskog Vijeća, u Veroni, Udinama, Zadru ili Splitu. Mletačka vlast se svodila na izvlačenje sredstava i vojni patronat. Zanimljivo je kako su u Zadru koji je bio glavni grad Dalmacije pa tako preplavljen mletačkom administracijom, domaći plemići zatvorili svoje Vijeće u krug od istih 15-ak obitelji tako što su onemugućili proširenje gradskog plemićkog registra da ne bi Mlečani ubacili svog čovjeka u gradsku vlast. Procjenilo se po imenima iz notarskih zapisa da je mletački živalj bilo koje vrste, administratori, trgovci, časnici, sudjelovao s tek 3-10% u gradskoj populaciji, grada koji je varirao 2800-6500 u broju stanovnika u vrijeme tog jarma.
Ti gradovi koje je Venecija crpila su stvarali mletačko stanovništvo odlaskom u Veneciju koja je bujala na račun stagnacije tih gradova, sigurno nisu Mlečani kao stanovnici jednog grada preplavili pola Mediterana. Naši ljudi su išli trbuhom za kruhom, za resursom kojeg je Mletak otuđio, u Veneciju, useljavali kao najniža klasa i gradili Veneciju, postajali Mlečani, hvatali građansku klasu itd.

Mi imamo prava na Veneciju! A ne Talijani na našu obalu!

Čak bi rekao da je zapadna jadranska obala uvijek bila bolje popunjenija stanovništvom koje odlazi s ove obale nego obratno. Jer se naša razvedena obala bavila pomorstvom, ne njihova gola. Kroz čitavu poznatu povijest do industrijskih vremena nikad naša obala nije napadana sa zapadne jadranske okomito morem. Nego je bilo obratno.

Antiiredenta! Hoćemo prapovijesna i povijesna prava na zapadnu jadransku obalu!
Poptisujem!
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 19:06   #122
Quote:
Genneral kaže: Pogledaj post
Ne smeta meni niti jedan jezik, ali mi je zasmetalo kada sam išao u Pulu i kada sam vidio ispred svakog jednog grada/ gradića/ sela dvojezičnu ploču. Ajde da u Istri ima Talijana, nego oni čine jedva 7 %. I ono što je stvarno ružno je što na televiziji često puta znam vidjeti ljude s hrvatskim imenom i prezimenom ( ali sa ch umjesto ć ) koji se kao prenemažu i kao ja ne znam baš hrvatski pa ne znam reći đ nego kažem dj ili ne znam reći ž pa kažem z. To mi se dogodilo i u Medulinu, u razgovoru s ljudima kao oni baš ne znaju izgovoriti neke palatale. To je puno izraženije ( bar koliko sam ja primjetio ) kod starijih nego kod mladih, posebno kod bakica koje međusobno češće pričaju na taijanskom. A tko je za to kriv? Politika.
Netko je pripadnik nekog naroda iz njemu znanih ili neznanih razloga, objektivnih i subjektivnih, i tu se nema što za reći. Ima mnogo Talijana s prezimenom na "ich", kao i Hrvata s talijanskim prezimenima.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 19:21   #123
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Gdje je to bilo?

Meni je pricala suprotno - da su u smjenjivanjima "tria" partizana, nijemaca i talijana (Lika, mislim) talijani bili najbolji i najneratoborniji, djelili neke slatkise i pizdarije

Po pricama pak iz ovih krajeva (Istra) cini se da su problem bili domaci talijani i teritoriji koje su smatrali svojima.
ribnički kunići, 25km od karlovca uz kupu, preko kupe je slovenija.
mukiklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 19:31   #124
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Netko je pripadnik nekog naroda iz njemu znanih ili neznanih razloga, objektivnih i subjektivnih, i tu se nema što za reći. Ima mnogo Talijana s prezimenom na "ich", kao i Hrvata s talijanskim prezimenima.
ma kako netko s prezimenom na ić može biti talijan?! takvima se treba rugati da su wannabe talijani! kako netko s prezimenom na ić,hrvatskim prezimenom,tko živi u hrvatskoj može biti talijan? to kao da ja za sebe kažem da sam talijan. s takvima bi se trebala pozabaviti hrvatska policija,tajne službe. nek odu u italiju pa nek tamo budu talijani.to su nacionalni izdajnici.
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 19:37   #125
Quote:
Genneral kaže: Pogledaj post
Juraj Dobrila je rođen s te "druge" strane Učke pa je bio gorljivi Hrvat.
.. i u mom su selu popovi bili hrvati ..
.. mislim da je šema ova ..
.. gospoda talijani .. jedna porodica naročito jaka ..
.. pop je htio biti gospoda kao gospoda .. i postavljao se .. a i bio je .. hrvat .. ponekad slovenac ..
.. a župni dvor kuća .. otprilike iste veličine kao gospodska ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 19:44   #126
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
ma kako netko s prezimenom na ić može biti talijan?! takvima se treba rugati da su wannabe talijani! kako netko s prezimenom na ić,hrvatskim prezimenom,tko živi u hrvatskoj može biti talijan? to kao da ja za sebe kažem da sam talijan. s takvima bi se trebala pozabaviti hrvatska policija,tajne službe. nek odu u italiju pa nek tamo budu talijani.to su nacionalni izdajnici.
A nije tako, niti to tako ide! I nije riječ samo o Istri. Italija, a Venecija i Veneto posebno, imaju masu prezimena na "ich", a Talijani su, i ne sjećaju se da su ikad išta drugo bili. Kao i Hrvati s talijanskim prezimenima.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 19:58   #127
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
A nije tako, niti to tako ide! I nije riječ samo o Istri. Italija, a Venecija i Veneto posebno, imaju masu prezimena na "ich", a Talijani su, i ne sjećaju se da su ikad išta drugo bili. Kao i Hrvati s talijanskim prezimenima.
a može li netko u hrvatskoj s prezimenom na ić biti talijan?to mi je tragikomično.
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 20:06   #128
To je shvaćanje nacionalnosti na primitivan i površan, plemenski način.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 20:33   #129
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
To je shvaćanje nacionalnosti na primitivan i površan, plemenski način.
ha ha..pa koji k-rac neki hrvat u hrvatskoj s hrvatskim prezimenom ima glumiti talijana? takve bi ja sankcionirao-ili bi ih poslao u italiju ili bi za njih uveo tečaj domoljublja
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 21:15   #130
Oprosti, ali trolaš jako zanimljivu i važnu temu.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 21:33   #131
.. ko je pisao velog jožu .. ?

.. jedan učitelj .. hrvat .. koji je u istru došao .. ne da bi bio seljak i orao istarsku zemlju .. ?
.. mislim da ga je pisao jedan mali učitelj opijen veličinom talijanske gospode .. i željom da takav bude .. sam ..

.. ne čini vam se .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 21:56   #132
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
a može li netko u hrvatskoj s prezimenom na ić biti talijan?to mi je tragikomično.
Bile su izobrne liste na lokalnim, masa likova je imala hrvatska/srpska/muslimanska imena i prezimena a pisalo je Talijan.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 21:59   #133
U godisnjaku Talijanske srednje skole u Rovinju (godinama vec izlazi) na kraju su fotografije svakog razreda sa imenima i prezimenima svakog ucenika. Uvijek to gledam i upadljivo je da je jako, ali stvarno jako malo talijanskih prezimena. Cak su obitelji s muslimanskim prezimena talijanizirali (npr. Iz seferovic u seferovich ili seferovici).
Vidi se da se tamo misli da si vise nobl ako talijaniziras prezime.
Isto kao na Losinju, na groblju. Vidis grobove s hrv.prezimenima ala Kovacevic (karikiram) i vidis da nikako ne moze biti talijansko prezime, ali ne, zavrsava sa ich a ne sa ic (s kvacicom). Pricam o onima koji su pokopani zadnjih 15 godina, ne o onima koji su pokopani u doba tal.vladavine nad Losinjom.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:03   #134
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bile su izobrne liste na lokalnim, masa likova je imala hrvatska/srpska/muslimanska imena i prezimena a pisalo je Talijan.
Ha dobro, bude svega, ali ja sam uvjeren da Istrani znaju prepoznati tko se iskreno predstavlja pripadnikom nekog naroda, a tko iz vlastite računice.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:10   #135
Po meni, velika opasnost leži u tragičnom nepoznavanju vlastite povijesti i kulture i nevjerojatno nonšalantnom odnosu prema njima kod Hrvata. Ovo se odnosi i na talijanski i na srpski iredentizam.
Tu bi se trebali ugledati na, primjerice, Slovence. Svaki obrazovani Slovenac tako zna sve o svakom zapisu i spomenu slovenskog jezika od ranog srednjeg vijeka do 19. stoljeća.
Kod njih se ne može dogoditi da je netko kao kod nas neznalica koji nasjeda na talijansku i srpsku propagandu ili je ne prepoznaje.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!

Zadnje uređivanje ramiro : 22.06.2014. at 22:16.
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:15   #136
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
ma kako netko s prezimenom na ić može biti talijan?! takvima se treba rugati da su wannabe talijani! kako netko s prezimenom na ić,hrvatskim prezimenom,tko živi u hrvatskoj može biti talijan? to kao da ja za sebe kažem da sam talijan. s takvima bi se trebala pozabaviti hrvatska policija,tajne službe. nek odu u italiju pa nek tamo budu talijani.to su nacionalni izdajnici.
Stari, daj odjebi s teme... otkrio si vec na prvim stranama da apsolutno nemas pojma o cemu govoris. Prestani nabijati racun od struje, posjeti lokalnu knjiznicu i obrazuj se. Dotad kvaris ambicioznu temu.

Zasto najgluplji uvijek najvise govore?
beelzedude is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:23   #137
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Netko je pripadnik nekog naroda iz njemu znanih ili neznanih razloga, objektivnih i subjektivnih, i tu se nema što za reći. Ima mnogo Talijana s prezimenom na "ich", kao i Hrvata s talijanskim prezimenima.
Pogrešno ste shvatili moj post, nije se odnosio na nacionalnu određenost, već je naglasak bio na jeziku. To da netko glumi da ne zna hrvatski jezik, a živi u Hrvatskoj i ide u škole gdje se nastava odvija na hrvatskom jeziku.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:25   #138
Quote:
beelzedude kaže: Pogledaj post
Stari, daj odjebi s teme... otkrio si vec na prvim stranama da apsolutno nemas pojma o cemu govoris. Prestani nabijati racun od struje, posjeti lokalnu knjiznicu i obrazuj se. Dotad kvaris ambicioznu temu.

Zasto najgluplji uvijek najvise govore?
Ni meni nije baš najjasnije.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:32   #139
Quote:
proljetnileptir kaže: Pogledaj post
pa u italiji se fašizam tretira pozitivno-nije to isti slučaj kao s nacizmom i njemačkom. talijani smatraju da su istra rijeka i dalmacija talijanske zemlje--to nije ništa novo.nikad se oni neće odreći istre i dalmacije.i tome se ne trebamo čuditi.
A po tebi je sama srž fašizma teritorijalno ekspanzivni nacionalizam?

Ima to čak i smisla, ali ima tu još mnogo toga što ovakvo shvaćanje izuzima iz razmatranja.
I čini mi se da je točno da je odnos prema naci-fašističkoj prošlosti u Italiji dosta drugačiji u Italiji u odnosu na Njemačku; što nije čudno kada se uzme u obzir da talijanski fašizam nije bio usmjeren na kampanje poput one konačnog rješenja "židovskog pitanja".

Ipak, čini mi se da te fantazije u Italiji nemaju oslonac u bilo kakvim realnim mogućnosti, pa čak ni potrebama talijanske države i vladajuće klase. Posve drugi uvjeti vladaju danas u odnosu na one povijesnog tal. iredentizma.
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 23:15   #140
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bile su izobrne liste na lokalnim, masa likova je imala hrvatska/srpska/muslimanska imena i prezimena a pisalo je Talijan.
to su idioti.takvima bi trebalo zabraniti da glume talijane.a zbog čega glume talijane?!
proljetnileptir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:08.