Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2010., 16:17   #241
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Prestao sam sklapati dogovore s Isusom (ili bilo kakvim konceptom osobnog boga) kada mi je bilo 13 ili 14 godina. Uvidio sam da molitva ima istu vrijednost kao i skupljanje četverolistih djetelina, konjskih potkova, zečjih šapa...
mozda zato je si "sklapao dogovore" ...
S Isusom ne sklapas dogovore, nije On neki trgovac...
Da si se drugacije postavio ne bi doslo do tvoga zadnjeg zakljucka.
__________________
___"Razumno srce stjece znanje, i uho mudrih trazi znanje."___
___"Opaki pokazuje drsko lice, a postenjak ucvrscuje put svoj."___
IvAnCrusader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 16:28   #242
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Cijelu knjigu online možeš pročitati ovdje

Povijesni događaji koji su utjecali na stvaranje mitova o potopu su kraj ledenog doba i uzdizanje morske površine za otprilike 130m što je ostavilo traga u prićama plemena i naroda koje ne spadaju u europske kulture te pucanje prirodne brane na Bosporu nakon koje je krenulo prelijevanje sredozemne morske vode u dotadašnje crnomorsko jezero.
možda, al u sumeranskim mitovima je očito da se u početku radi o bujanju rijeke tj. o potopima poput nila il monsuna u indiji, koji tisućljećima hrane cijelu naciju ili s vremena na vrijeme uništavaju ako budu pretjerani.

također je vidljiva nebeska simbolika u kojoj dotična božanstva (zviježđa) svojom pojavom donose tu kišu, oživljavaju zemlju i usput spašavaju dobre duše ukrcavši ih na nebesku arku(oziris u orionu).

tako bez obzira na moguće sjećanje na nekakvo globalno dizanje nivoa vode mi bi i dalje imali ove mitove o cikličkom uništenju vodom pa kasnije vatrom i spasom onih pravednih, koji božjom milošću počinju nov život, zbog gornjih razloga.

u hindusa i ostalih se taj ciklus koji se dešava svake zemaljske godine dignuo naravno na božansku brahminu godinu nakon koje slijedi uništenje vatrom al za razliku od jahve kod kog nakon vatre apokalipse nema reinkarnacije zemlje, višnu će nam opet darovat dobru staru-novu materijalnu zemlju i godinu a duše će nam pokupit kao i kolega oziris na svoju nebesku planinu.

Zadnje uređivanje ursamajor : 07.05.2010. at 17:16.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 14:00   #243
Ljudska potreba da vjeruje u gluposti nema granica.
__________________

paradigma_12
paradigma_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 01:30   #244
Quote:
Modern Gent kaže: Pogledaj post
Fascinantno je kako se nijedan vjernik nije javija sav oduševljen ovim pronalaskom, nego samo grupa frustriranih ljudi koji nemaju život pa jedva čekaju popljucati bilo što vezano uz neku religiju. Ovaj se podforum doista nije nimalo prominija. Iskreno, da su pronašli "Budin piercing" (karikiram) negdi u Indiji ja na to ne bi niti obratija pažnju, a kamoli da bi iša u iscrpne analize zašto su ljudi koji viruju da je taj predmet pripada Budi ludi, ograničeni, ovakvi ili onakvi.

Očekiva bi da ovakvo "revolucionarno otkriće" u vjernicima pobudi potpuno oduševljenje i oni preplave ovaj topic, ali ne, isti stari pljuvači religije su se jedini pronašli tu i ovo će biti još jedan topic u kojem će oni slavodobitno urinirati po religijskim učenjima jer su oni prepametni i nisu ograničeni ka vjernici pa će ode malo prodavati pamet.

Nekad je bilo smišno kolika je nesigurnost (uz neizostavan kompleks) prisutna u nekim ljudima. Sad je to već pomalo tragično.
Nabavite život. Nemojte misliti na torticu. Opustite se. Nemojte misliti na torticu.
I meni je ovo upalo u oci.

Ja sam mislila da je vec ranije pronadjena, u Turskoj, na planinin Dzudij. Vjernici vjeruju, nevjernici okrecu glave od ocitih dokaza. Prema tome nikakvo cudo nisu ni komentari na ovoj temi.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 02:22   #245
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Ja sam mislila da je vec ranije pronadjena, u Turskoj, na planinin Dzudij.
Pa imaš pravo. Svakih par godina netko pronađe Noinu (Nuhovu) arku. i pogodi što. Sve su ispale lažotine.

Quote:
Vjernici vjeruju, nevjernici okrecu glave od ocitih dokaza.
Od očitih podvala i laži. Čemu slijepo vjerovanje kad god netko nešto izmisli da bi se proslavio u medijima? "Što je babi milo to joj se i snilo"-načelo'

Quote:
Prema tome nikakvo cudo nisu ni komentari na ovoj temi.
Čuda nema. Shvatili su da stalno puše istu stvar, pa su oprezniji.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 23:56   #246
Zanimljiv tekst iz respektabilnog Christian Science Monitora u kojem se donose izjave dvoje sudionika ekspedicije i druga mišljenja vezana uz pronalazak drvene strukture na planini Ararat:

http://www.csmonitor.com/World/Globa...find-in-Turkey
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 17:49   #247
dns sam prećitao kjnigu o kojoj se adi o Noinoj arci,tamo piše da "potop" nemoraa nužno znaćiti potop,"potop" može znaćiti bolest(zarazna) kako i u knjizi piše,a vjerojatnost da je n oa napravio brod dugaćal 150m je jako malena
pojam "lađa" ima dvostruka znaćenje-brod i špilja,tako da je možda došlo do pogreške u prijevodu,tako da noa nije možda izgradio brod nego je sve životinje i svoju obitelj stavio u veliku špilju što je veća vjerojatnost.
ima mnogo teorija o svemu tome ali ova mi se ćini razumnom i sve to što piše u Bibliji možda je pogrešan prijevod,tako da potop nemora znaćiti vodeni potop jer toliko vode na svijetu nema i da lađa nije bila brod nego špilja
evo to je sve od mene...pozz
filip123f is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 17:50   #248
e da,svi ti koji su pronašli noinu arku kao brod sve laži,vjerojatnost da drvo preživi 6000g je isto mala
filip123f is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 23:04   #249
Quote:
filip123f kaže: Pogledaj post
e da,svi ti koji su pronašli noinu arku kao brod sve laži,vjerojatnost da drvo preživi 6000g je isto mala
Jel bi ti povjerovao u postojenje Noine arke da postoji materijalni dokaz ili ne !?
__________________
יהוה אדנינו, איך מלכותי שמך בכל הארץ
Meggy ! is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 08:01   #250
ne možete bibliju empirijski dokazivat, štura je u izvještajima, ograničeni smo da intuitivno/vjerom prepoznajemo da li netko laže ili ne..ali arheologija je više puta pratila biblijske izvještaje kao putokaz i otkrila vjerodostojnost.
kad se pažljivo čita, ova objava ne ostavlja dojam da želi nekog pošto poto uvjeriti u nešto.
alegorijsko tumačenje izvještaja je stvarno krivi put..
escape:: is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 21:18   #251
a što ako se u stvari od čovjeka traži da povjeruje Bogu na riječi?

mislim, vrlo smo skloni svom prijatelju povjerovati ono što kaže, pa i ruku u vatru da je istina što je rekao... a ipak, tek je čovjek i lako može slagati čak i dok gleda u oči

prijatelju da ali Bogu ne?... na to smo spali?... hm
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 21:27   #252
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
a što ako se u stvari od čovjeka traži da povjeruje Bogu na riječi?

mislim, vrlo smo skloni svom prijatelju povjerovati ono što kaže, pa i ruku u vatru da je istina što je rekao... a ipak, tek je čovjek i lako može slagati čak i dok gleda u oči

prijatelju da ali Bogu ne?... na to smo spali?... hm
Da bi to postavio kao vjerovanje Bogu na rijec prvo moras povjerovat ne prijatelju nego zatucanom pastiru od prije par tisuca godina da je to sto je napisano Bozija rijec, e pa ako to nije lakovjernost...

Posebno kad znamo da je em dosta toga napisano povijesno netocno em da je to koliko se ona smatra Bozijom rijecju raslo sa vremenom, a ne bilo nuzno takvo u startu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 21:36   #253
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
... na to smo spali?
Dotle je došlo, znači!? Lijepo! Lijepo! Baš lijepo! Svaka barem donekle inteligentna osoba može si u svakoj poštenoj knjižari nabavati knjigu u kojoj crno na bijelome stoji "čuj, ja sam Jahve, tvoj bog, nemoj imati drugih bogova pored mene!"... ali neki svejedno ne! ...
Mislim, vrlo smo skloni svom prijatelju povjerovati ono što kaže, pa i ruku u vatru da je istina što je rekao... a ipak, tek je čovjek i lako može slagati čak i dok gleda u oči

prijatelju da ali Bogu ne?... na to smo spali?... hm




adelon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.