Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2004., 19:32   #1
Zakoni i vjetrenjače

strani ulagači, a i neki naši imaju volje uložiti u vjetroelektrane u republici hrvatskoj no nailaze na zakonske prepreke i komplikacije...
napravljene su (rade se) studije vjetropotencijala te studije utjecaja na okoliš (buka, utjecaj na ptice,...) i na te studije je potrošen novac. ljudi su već pomalo ljuti, a hrvatska zbog zakonskih procedura još uvijek nema ni jednog kWh proizvedenog iz vjetroelektrana dok u mnogim državama svijeta upravo taj dio energije čini značajan udio u ukupnoj proizvodnji električne energije.

kako elektroenergetičaru u potpunosti mi je jasno da vjetroenergija ne može biti temelj na kojem će počivati elektroenergetski sustav radi problematike stabilnosti istog, ali nikako mi nije jasno da se prema potencijalnim ulagačima republika hrvatska može tako neozbiljno odnositi i zakonskim procedurama praktički priječiti ulaganja. u svakoj zemlji je elektroenergetika strateški važna...

isto tako, potencijalni ulagači (pretežito naši iseljenici) u ostale djelatnosti također su ogorčeni na stanje u republici hrvatskoj... bojim se da ćemo mnoge dobre prilike propustiti na ovaj način...


što mislite kroz koje vrijeme će hrvatska dobiti prve turbine na vjetar, odnosno kad će one proraditi? naime, sve ovisi o zakonskoj proceduri...

ajmo pravnici napišite ponešto... hvala svima
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 19:48   #2
Quote:
i nikako mi nije jasno da se prema potencijalnim ulagačima republika hrvatska može tako neozbiljno odnositi i zakonskim procedurama praktički priječiti ulaganja
nisam baš siguran.. čini se meni da rh ide na ruku graditeljima vjetroelektrana, a na štetu hep-a.. naime negdje nađoh da otkupna cijena el .energije iz vjetroelektrana dosta veća od one iz termoelektrana. i to mislim reda 3-3.5 EUR centi..a to je duplo skuplje od struje iz termoelektrane.. i tu hep nema nikakve zarade u prodaji.

Quote:
što mislite kroz koje vrijeme će hrvatska dobiti prve turbine na vjetar, odnosno kad će one proraditi? naime, sve ovisi o zakonskoj proceduri...
na pagu vjerojatno već iduće godine..

postojele su i studije i istraživanja za otok vis. ali su investitori odustali jer je trebalo izgradit i dosta mreže visokog napona..
to su bili malo naivni.. ne možeš napravit vjetroelektranu i samo je spojit na najbliži stup s strujom..

inaće, stuja iz vjetroelektrana nije pouzdana.
za svaki izgrađeni kW vjetroelektrane treba imati u rezervi 0.7-1 kW u ostalim elektranama. a imat još jednu elektranu u rezervi je jako skupo..
to što se vani koriste vjetroelektrane nije posljedica neke visokorazvijene ekološke svijesti - nego posljedica iscrpljivanja postojećih izvora - te i he.. a kad fali struje dobra je i ve..
nn-st1 is offline  
Old 03.08.2004., 20:03   #3
energija iz takvih izvora služi za pokrivanje tzv. špica u dnevnom dijagramu opterećenja. energija iz termoelektrane u principu ne pokriva špicu/e. njom se osigurava većina dnevne potrošnje. eto samo kratko da sad ovdje ne mudrujem previše, na temu dnevnog dijagrama opterećenja su napisane mnoge doktorske disertacije i nije jednostavno ovako to izlagati... nadalje, vjetroturbina je vrlo skupa... sve to rezultira višom cijenom kWh...

hep može postaviti i svoje vjetrenjače, tko mu brani... isto tako, oni koji budu imali vjetrenjače će dobivenu energiju prodavati hepu, a hep nama.

mislim da je sad malo jasnije što se energetike tiče... no, što se prava tiče koliko ja to sve skupa pratim problem je upravo u zakonskoj proceduri koja još adekvatno nije riješena => kako riješiti odnos vjetroelektrana - hep ...

i nisu to baš nekakva ekološka pomodarstva i trendovi takvog tipa već racionalizacija, štednja i sl. naime, poznato je da je nafte i ugljena sve manje i manje...



Quote:
ne možeš napravit vjetroelektranu i samo je spojit na najbliži stup s strujom..
ni jednu elektranu ne možeš priključiti na prvi stup, svaka elektrana ima i svoje rasklopno postrojenje ispred elektrane

Zadnje uređivanje XVII : 03.08.2004. at 23:41.
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 20:42   #4
Quote:
energija iz takvih izvora služi za pokrivanje tzv. špica u dnevnom dijagramu opterećenja.
nije točno.

ve proizvodi struju samo kad ima i koliko ima -vjetra. nema nikakve veze s dnevnim dijagramom opterećenja i špicama dijagrama.
moguća je samo špekulacija s tom energijom. dali je ekonomičnije upotrijebit je ili nije u promatranom trenutku.

Quote:
ep može postaviti i svoje vjetrenjače, tko mu brani... isto tako, oni koji budu imali vjetrenjače će dobivenu energiju prodavati hepu, a hep nama.
može, ali mu se ne isplati. pa zašto bi onda gradio ve?

Quote:
no, što se prava tiče koliko ja to sve skupa pratim problem je upravo u zakonskoj proceduri koja još adekvatno nije riješena => kako riješiti odnos vjetroelektrana - hep ...
sumnjam. pravno i prema postojećem z. o energiji , energiju smiju poizvoditi i prodavati i privatnici. dakle moguća je i privatna elektrana.
problem je sigurno u cijeni takve enegije.
tko je lud da kupuje energiju skuplje nego što je može prodat potrošaču? hep?


Quote:
ni jednu elektranu ne možeš priključiti na prvi stup, svaka elektrana ima i svoje rasklopno postrojenje ispred elektrane
cjepidlačiš..
nn-st1 is offline  
Old 03.08.2004., 21:23   #5
1. ve ne proizvodi struju. proizvodi električnu energiju. između to dvoje je velika razlika. točno je da proizvodi električnu energiju kad ima vjetra, to se daje u elektroenergetski sustav i time se obično pokrivaju špice... konstantni dio dijagrama opterećenja(krivulje trajanja) se pokriva iz termoelektrana, a vjetroelektrane tu ne igraju... stabilnost sustava, srećo...


2. zakonski podakti nisu riješeni, skoro svaki dan imaš sve u tisku o tome... zasad se ne može regulirati kako će hep otkupiti energiju... postoje i drugi problemi...

3. cjepidlačim, magistar sam elektroenergetike, a ti?

lijep pozdrav


http://www.slobodnadalmacija.com/200...almacija03.asp

Zadnje uređivanje XVII : 03.08.2004. at 23:42.
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 21:43   #6
ah, ah..
1.
Quote:
e ne proizvodi struju. proizvodi električnu energiju. između to dvoje je velika razlika. točno je da proizvodi električnu energiju kad ima vjetra, to se daje u elektroenergetski sustav i time se obično pokrivaju špice... konstantni dio dijagrama opterećenja se pokriva iz termoelektrana, a vjetroelektrane tu ne igraju... stabilnost sustava, srećo...
sve to učio..
ali mi ne možeš pričat takve pričice. ve proizvodi el .energiju samo onda dok vjetar puše. i onda se samo može kombinirat što s tom energijom. ako ima sreće može se potrefit da je to u trenucima špice d.dijagrama. pa da smanji malo proizvodnju reg.elektr.

2.
Quote:
zakonski podakti nisu riješeni, skoro svaki dan imaš sve u tisku o tome... zasad se ne može regulirati kako će hep otkupiti energiju... postoje i drugi problemi...
de mi pričaj o tim drugim problemima.

možda bi investitori ve htjeli:
- da im hep otkupljuje svu proizvedenu el .energiju i to po stvarnoj cijeni proizvodnje kWh (inače nekoliko puta većoj od cjene prizvedenoh kwh iz te a pogotovo he)?
- da ne plaćaju koncesiju za korištenje prirodnih bogatstava rh, i naknade lokalnoj upravi?
- da im se pokloni državno zemljište za izgradnju ve?
- da hep o svom trošku izgradi el mrežu i objekte za priključak ve?
- da hep ne vrši vođenje ve nego da stalno rade s max. mogućom proizvodnjom?

3.imam nešto malo škole..
a imaš li ti koji konkretan argument osim tog da si - magistar?
nn-st1 is offline  
Old 03.08.2004., 21:47   #7
1. nije to pričica. svaki dan se mora nacrtati dnevni dijagram opterećenja... ono što se sigurno mora ljudima osigurati ide iz sigurnih izvora (taj dio se zove konstantni dio dijagrama, odnosno krivulje trajanja)... ne može ići iz vjetrenjače... ona može popuniti špice... i špice naravno treba osigurati... ali zato što su špice i jesu skuplje.... to se tako radi... ne mudrujem ja sad o tome... općepoznata stvar svakom elektroenergetičaru...

2. evo editirah gornji post, imaš link na friški članak iz slobodne pa se zabavljaj...

3. drago mi je u svezi škole

ovo dodajem: vozni red elektrana, dnevni dijagram opterećenja i stabilnost sustava su kompleksna pitanja i nisu baš jednostavna laicima znam, ali zato i postoje fakulteti ....

Zadnje uređivanje XVII : 03.08.2004. at 23:46.
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 22:01   #8
zanimljiv članak.
posebno ovo:
c/p
Drugi problem, zbog kojeg ni tvrtka Enersys još uvijek ni nakon pet godina ne može dobiti građevinsku dozvolu za vjetroelektrane na lokacijama Trtar, Krtolin, te Orlice, jest da su one državno zemljište pod ingerencijom Ureda za upravljanje državnom imovinom
.

izgleda da bi vrli investitori htjeli da im se da/pokloni nešto (par km2) zemljišta?
i ti bi to učinio da si država?
ja bih prije rekao da vjetrenjački lobi nije dovoljno jak.

rh je učinila priličan potez obavezujući da otkupljuje enegiju iz ve po cijenama višim od onih iz te. time zbog - poticanja korištenja enegije iz ve - svjesno čini gubitke hepu.

bilo bi poštenije da se u tarifni sustav uvede posebna cijena za energiju proizvedenu iz ve.
pa da "ekološki osvješteni" potrošač svjesno izjavi i potpiše dokument da će trošit i plaćat struju proizvedenu u ve, i to po stvarnoj cijeni te energije - cijeni 3-4 puta skupljoj od ove ostale "prljave struje".
ma da se samo napravi anketa o tom..
volio bih vidit rezultate te ankete..
nn-st1 is offline  
Old 03.08.2004., 22:07   #9
i da dodam.
naše "vjetraše" smatram kvazi-ekolozima.
izgradnja ve je brza i relativno mala investicija (u odnosu na druge elekr.) što daje mogućnosti raznoraznim "poslovnim" ljudima - priliku za brzu zaradu.. nema tu brige za ekologiju..
i ve čini štetu okolini.
ajde XVII daj malo pričaj o štetnom utjecaju ve na okoliš.
i daj reci kolko je važna i utjecajna ve snage 5 MW u EES od 1500 MW ?
nn-st1 is offline  
Old 03.08.2004., 22:08   #10
Quote:
rh je ucinila prilican potez obavezujuci da otkupljuje enegiju iz ve po cijenama višim od onih iz te.
možemo pričati, bolje rečeno naklapati, i o lobijima i o njihovoj jačini i o željama itd. itd. itd.
no, o gornjem quoteu nemamo što raspravljati. cijena energije dobivene iz vjetrenjače je svugdje u svijetu veća od cijene energije dobivene iz termoelektrane ... prije objasnih i zašto je tako

zašto bi jedino u hrvatskoj bilo drugačije?

tarifni sustav je već materijal za neku drugu temu
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 22:16   #11
Quote:
cijena energije dobivene iz vjetrenjače je svugdje u svijetu veća od energije dobivene iz termoelektrane ...
zašto bi jedino u hrvatskoj bilo drugačije?

da zašto bi bilo drugčije?
kad već drugi jedu govna, zašto nebismo i mi? svojevoljno?
iako još ne moramo?

kad si već vjetraš, zašto ne težiš tome da cijena el. energije iz ve. ne postane što jeftinija?
nn-st1 is offline  
Old 03.08.2004., 22:17   #12
Quote:
ajde XVII daj malo pricaj o štetnom utjecaju ve na okoliš.
vjetrenjača stvara buku koja može smetati pticama i može narušiti prirodnu ravnotežu jer ptice idu u migracije... studija utjecaja na okoliš je obavezna i u slučaju gradnje vjetrenjače kao i u slučaju gradnje hidroelektrane. ako hoćeš negdje graditi branu, obično moraš potopiti sela, javljaju se i komarci i slično... to je ako se radi o branskoj hidroelektrani... migracije riba također ovise o ispuštanju vode... dakle, ekologija i kod takvih izvora igra

vjetrenjače uopće nisu jeftine, rekoh ti da su vjetroturbine skupe... i ako se to bude gradilo, neće se graditi 1 vjetrenjača nego tzv. farme... farme vjetrenjača možeš vidjeti u američkim filmovima...

i na kraju, kakvi kvaziekolozi? u dalmaciji gdje je ekologija državi bitna radi turizma uopće nema termoelektrana...
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 22:19   #13
Quote:
kad si vec vjetraš,
nisam vjetraš, nisam nuklearac, nisam solarac...

bavim se skroz drugim stvarima u elektroenergetici...
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 22:36   #14
Quote:
vjetrenjača stvara buku koja može smetati pticama i može narušiti prirodnu neravnotežu jer ptice idu u migracije...
nije to jedino..
dosta narušavaju okolinu svojim izgledom. imeni uopće nije lijepo vidit otok s šumom propelera..
pa utjecaj na rasprostiranje radio, tv i tk veza.

dalje, zbog utjecaja na strujanje vjetra nije moguća nikakva iskoristivost površine ni ispod ve niti u daljoj okolici ve.
npr. ne možeš na susjednoj častici npr. udaljenoj 500 m od ve izgradit skladište. ili bilo kakav veći objekt. jer ćeš poremetit strujanje vjetra - pa time smanjit i snagu ve.

i zgodno da kao elektroenergetičar preskačeš - najbitnije.
utjecaj ve na EES.
ve je elektrana s stalnom promjenom proizvedene energije od 0 do max.- što znači da te promjene treba pokrivat EES, dakle treba se imat jak EES s brzim regulacijskim sustavima. imamo li mi takav?
a gdje je još jalova energija i njena kompezacija?
ve veće snage se mogu priljučiti samo u mrežu visokog napona - što dosta košta. naime treba izgradit tu mrežu do ve.
(recimo to je bio razlog što se odustalo od ve na visu. pametni vjetraši su se mislili samo spojit na 10 kV mrežu)

zgodno si prešutio da ve otežavaju rad EES, a što bi se trebalo riješiti konverzijom energije iz ve u neki drugi energent, npr. vodik. ali to je skupo i još više poskupljuje ionako skupu struju iz ve..

zapraf ispada da su NE još najbolje elektrane..
nn-st1 is offline  
Old 03.08.2004., 22:46   #15
Quote:
ve je elektrana s stalnom promjenom proizvedene energije od 0 do max.- što znaci da te promjene treba pokrivat EES, dakle treba se imat jak EES s brzim regulacijskim sustavima. imamo li mi takav?
ovo ne igra... rade se studije vjetropotencijala i tamo gdje bi proizvodnja bila 0 nema gradnje...

nadalje, što je tebi lijepo vidjeti ili ne to je tvoj osobni dojam.

dosta ima netočnosti i u ostalim tvojim postovima, ali zašto da ja sad to sve ispravljam... u hrvatskoj se najvjerovatnije neće graditi nikakve nuklearke; gradit će se vjetrenjače, solarne elektrane, manje hidroelektrane koje će se interpolirati na cetini, iskoristit će se energija plina u određenoj mjeri i eventualno će se graditi jedna TE zbog problema prijenosa na velike udaljenosti... od toga će nešto eventualno biti samo je pitanje kad...

tema ovog topica je pravna pozadina vjetrenjača, ti odlaziš van topica. ne mogu te na ovaj način učiti elektroenergetiku. vidim da si iz splita... fesb je na adresi ruđera boškovića b.b.
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 23:13   #16
Quote:
ovo ne igra... rade se studije vjetropotencijala i tamo gdje bi proizvodnja bila 0 nema gradnje...
je, kak ne.
godina ima 8760 h.
te i he obično godišnje rade do 8000 h. ostalo vrijeme se potroši na remonte i neplanirane kvarove..
a koliko godišnje radi ve?
2500 h?
3500 h?
kod nas?
još više od toga?
mi smo posebni pa vjetar kod nas kontinurirano puše maksimalnom snagom čitavu godinu, čitavih 8760 h?
daj malo razmisli o tom..

Quote:
dosta ima netočnosti i u ostalim tvojim postovima, ali zašto da ja sad to sve ispravljam
a zašto nebi ispravljao?
pa da nešto naučiš ovu forumsku populaciju?

Quote:
u hrvatskoj se najvjerovatnije neće graditi nikakve nuklearke; gradit će se vjetrenjače, solarne elektrane, manje hidroelektrane koje će se interpolirati na cetini, iskoristit će se energija plina u određenoj mjeri i eventualno će se graditi jedna TE zbog problema prijenosa na velike udaljenosti
"neće graditi nikakve nuklearke"
točno. NE se neće radit jer hep ni teoretske šanse nema da investira toliku lovu..

VE će gradit priv. poduzetnici- da na brzinu maznu što love, a ne što se brinu za EES-u..ve se relativno mala investivija s brzom izgradnjom i u uvjetima zajamčenog otkupa- brzom zaradom

"manje hidroelektrane koje će se interpolirati na cetini,"
vjerojatno..
a zanimljivo da već godinana rh daje gotove studije i projekte malih he, pa opet nema investitora. a zašto? pa zato što tu nema brzog povrata novca.. he je dugoročna investicija i isplaćuje se tek nakon 20-tak godina..

"eventualno će se graditi jedna TE"
nužnost, ali i tu sam skeptičan, što je ono bilo s TE u Lukovim Šugarjem?
čist sumnjam da će se u idućih 15 god izgradit iti jedna TE značajne snage.

Quote:
tema ovog topica je pravna pozadina vjetrenjača
primjedba na mjestu.
odgovor- vjetraški lobi nije dovoljno jak.
pravni problemi su samo izgovor.
nn-st1 is offline  
Old 03.08.2004., 23:39   #17
nemaš elementarno znanje iz elektroenergetike a daješ se u rasprave ovog tipa. ne razlikuješ niti struju od energije i svaka daljnja rasprava s tobom mi je smiješna...


toliko je nebuloza od tebe napisano na ovom topicu da se mogu samo smijati... i ništa drugo... razglasio si svoju glupost na sva zvona...

još jednom: fesb je na adresi ruđera boškovića b. b.

lijep pozdrav,
XVII

p. s.

što se tiče mene piši što te volja, neka te moderator briše ako hoće, ali ja te učiti energetiku niti hoću niti mogu... imaš zato fakultet... ovo ti je moj zadnji odgovor...
XVII is offline  
Old 03.08.2004., 23:56   #18
lako za moju glupost. to se ne brini.
ali nešto si mi slab s argumantima..

ps
si siguran da je fesb na adresi r.boškovića bb?
ideš tamo svaki dan?
nn-st1 is offline  
Old 06.08.2004., 13:22   #19
Quote:
XVII kaže:
još jednom: fesb je na adresi ruđera boškovića b. b.
Vjetroelektrane su tehnologija u fazi pune komercijalne eksploatacije u Europi i svijetu, rješene su mnoge "dječje bolesti" (patenti kojih su u vlasništvu naftnih kompanija, ali to je druga priča). Zato priroda hrvatskih vjetroenergetskih problema ne spada u domenu fesba ili fera, nego prvenstveno prava, a možda i kriminalistike.

Quote:
nn-st1 kaže:
nisam baš siguran.. čini se meni da rh ide na ruku graditeljima vjetroelektrana, a na štetu hep-a.. naime negdje nađoh da otkupna cijena el .energije iz vjetroelektrana dosta veća od one iz termoelektrana. i to mislim reda 3-3.5 EUR centi..a to je duplo skuplje od struje iz termoelektrane.. i tu hep nema nikakve zarade u prodaji.
EU i SAD su prije dosta godina uočili da postoje "prepreke ulasku" na tržište energije za vjetroopremu (i obnovljivih izvora općenito) koja se manifestira začaranim krugom "skupo jer se malo prodaje, a malo se prodaje jer je skupo". Zato je donesena POLITIČKA odluka, na tezi da je obnovljiva energija "dobra stvar" i da se taj krug može i treba prekinuti. Mjere koje su donesene se svode na to da eko-energija "ima prednost" u EES pred energijom iz NE/TE. Odatle obaveza prilagodbe regulacijskih i inih karakteristika EES, kao i obavezan otkup sve struje i to po takvim cjenama da se VE isplati graditi. Prvo su te cijene bile 8 centa, pa 5, a sad su valjda 3 centa. Konkurencija proizvođača vjetro opreme i serijska izgradnja spuštaju cijenu objekata i proizvedene energije, ali iz starih se otkupljuje još uvijek po tada ugovorenim cijenama (zaštita investicija).
Koga zanima, sve ima na relevantnim .eu siteovima.
Inače, kad su Slovenci cvikali sa Krškom lik iz HEP-a je izjavio da ih zamjenska energija iz TE Rijeka košta 3.5 centa, a tada je nafta bila ispod 20$. Enron-Tuđman je bilo ugovoreno 5 centa/kWh ili tak nekaj grozomorno.

Quote:
nn-st1 kaže:
postojele su i studije i istraživanja za otok vis. ali su investitori odustali jer je trebalo izgradit i dosta mreže visokog napona..
to su bili malo naivni.. ne možeš napravit vjetroelektranu i samo je spojit na najbliži stup s strujom..
Stvar sa Visom se vucara po novinama već dugo, sad je tamo 10 kV mreža, a treba 20 kV mreža koju je HEP imao u planu i počeo raditi, čak je postavljen i podmorski kabel za 20 kV, a onda su stranci dobili papire za VE i trafostanica je, ko bi reko, izletila iz plana. Hrvatska posla!
O naivnosti kibi-dabi, tak se mislilo i za neke koji su iz hrvatske otišli punih džepova: Enron (50 mil dolara za raskid) i Astaldi (900 mil kuna za raskid Zg-Goričan), ostaje da vidimo za ove "vjetropire". Nešto je bilo i potpisano ali ko zna...ipak su Enron i Astaldi bili "debeli mački".

Quote:
nn-st1 kaže:
inaće, stuja iz vjetroelektrana nije pouzdana.
za svaki izgrađeni kW vjetroelektrane treba imati u rezervi 0.7-1 kW u ostalim elektranama. a imat još jednu elektranu u rezervi je jako skupo..
Hrvatska sa svojih 40% udjela struje iz HE (naspram europskih 15%)ima dobre mogućnosti regulacije. Suprotno krivo u medijima prezentiranom "skupom uvozu" struje zapravo je u odličnoj poziciji kupovati super-jeftinu noćnu struju iz europskih, bosanskih i srpskih TE/NE za ispod 2 centa, a večernje vrhove (po 8-12 centa u Europi) podmirivati iz svojih HE uz dnevne akumulacije. Europljani jake TE/NE moraju imati zbog dnevne potrošnje, a po noći imaju viškove. Uostalom, Hrvatska ima svoje TE u Bosni i Srbiji, a naši se baš nisu potrudili dobiti ih natrag, nego bi lobi gradio nove. Novogradnja je dobra za lobi, da li je najpovoljnije i za Hrvatsku? Štoviše, Bosanci i Srbi naprosto mole i kume da počnemo preuzimati struju da zaposle rudare, jer oni industrije koja troši struju više nemaju...a TE "Gacko", TE "Tuzla", TE "Kakanj", TE "Kolubara", kao i kosovske elektrane su noću neiskorištene.

http://www.hsp1861.hr/vijesti/200727sp.htm
Žalosno da Google na ovu temu izbacuje stranice ovako opskurne stranke, ali eto - informacije su informacije.
zgubydan is offline  
Old 06.08.2004., 13:35   #20
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
XVII kaže:
još jednom: fesb je na adresi ruđera boškovića b. b.

--------------------------------------------------------------------------------
Quote:
Vjetroelektrane su tehnologija u fazi pune komercijalne eksploatacije u Europi i svijetu, rješene su mnoge "djecje bolesti" (patenti kojih su u vlasništvu naftnih kompanija, ali to je druga prica). Zato priroda hrvatskih vjetroenergetskih problema ne spada u domenu fesba ili fera, nego prvenstveno prava, a možda i kriminalistike.
XVII je na fesb/fer poslao one koji moraju učiti elektroenergetiku...


energija iz obnovljivih izvora svakim danom postaje sve jeftinija i zbog napretka tehnologije; hrvatska se također odlučila za ekologiju i obnovljive izvore raznoraznim pravnim aktima...

što se tiče razmjene sa bosnom: u njoj smo često (pogotovo za suša); što se tiče hidroelektrana: one pokrivaju dalmaciju, ali treba i malo obnovljivih (i to alternativnih) izvora ubaciti u tu istu dalmaciju. za to se čekaju se pravni akti, zakoni i sl....

svaka zemlja nastoji biti energetski neovisna.... i to je to...

Zadnje uređivanje XVII : 06.08.2004. at 14:53.
XVII is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.