Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2014., 15:43   #1
Što je bolje za imunitet, Beta glukan ili IP6?

Ovo pitanje spada pod zdravlje, a ne alternativu, ali znam iz iskustva da ako ga postavim tamo da će temu bacit negdje na kulinarstvo/životni stil/kozmetiku vamo-tamo.

Čitajjuči tekstove na našem jeziku pokušavam ustanoviti, ali mi za sad ne ide lako što je bolje za imunitet. Je li to beta glukan ili IP6 (inozitol heksa fosfat).

Neki stručnjaci govore da IP6 smanjuje apsorpciju kalcija i drugih minerala, neki da ju ne smanjuje.

Čak je i taksonomija za ovaj spoj neizvjesna. Neki inozitol svrstavaju pod tvar sličnu b-kompleks vitaminu, neki pod šećere. Po strukturi on jest šečer. Ima isto toliko atoma koliko i glukoza, samo su atomi drugačije raposređeni.

Inozitol i njegovi derivati su višefunkcionalni dok beta glukan služi ""samo"" za imunitet.

Ovo pitam radi prijatelja kojem nonstop curi nos, sklon je prehladama, dobio je temperaturu prekjučer, slijep je pa mu je teško čak i uz govorni program koji slijepima čita tekstove pratiti ovako složenu tematiku.

Ja i još neki drugi ljudi preporučili smo mu da uzme beta glukan, vitamin C i neki multivitamin. Nije imao novaca za sve tri stvari pa si nije uzeo nikakav multivitamin.

Već je naručio preko nekog sa iHerba vitamin C i beta glukan 200mg po kapsuli.

No sad misli da se zahebo, da je ipak trebao uzeti inozitol heksafosfat jer njegova doktorica opće prakse pije 1600mg toga spoja a ne pije beta glukan i zadovoljna je učinkom toga spoja na njen imunitet.

Kad sam prije par godina dobio upalu pluča pio sam uz antibiotik pio tjedan dana 1000mg beta glukana dnevno. Za duže od toga nisam imao novaca. I ne mogu reči pouzdano je li mi više pomogao antibiotik ili mi je više pomogao beta glukan. No bolest bi, u to sam apsolutno siguran, mnogo duže potrajala da sam pio sam beta glukan ili samo antibiotik.

Spomenuta doktorica uzima pripravak IP6 s kalcijem i magnezijem.

Je li netko od vas uzimao IP6 radi imuniteta i koliko ste zadovoljni njegovim djelovanjem na imunitet?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 21:13   #2
Za imunitet je najbolji melatonin i to u dozama od barem 3 mg (npr. Sweet Dreams od Enciana u DMu), melatonin osim toga povoljno djeluje na osteoblaste i sprjecava pojavu osteoporoze...

Ima na tisuce studija o tome na pubmedu
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

Melatonin prije svega djeluje tako da pojacava protuupalne citokine (kao npr. interleukin-2),
a smanjuje proupalne (kao npr. interleukin-6).

Ovo s betaglukanima je tako tako,
oni su jako slabi imunomodulatori...
trebalo bi ih uzimati u kilskim dozama za neki korisni in vivo ucinak.

Melatonin svima preporucam jedino ne osobama s nekom autoimunom bolesti (kao npr. reumatoidni artritis, sarkoidoza, psorijaza..)
jer recimo to laicki oni imaju ''previse'' imunosti, pa im ne treba jos pojacavati...

Ja sam uzimao inozitol u obliku nikotinata samo za pojacavanje HDLa (''dobrog'' kolesterola)
i da, povecao mi je HDL, ali mi je i zeznuo jetru,
aminotransferaze (jetreni enzimi) su mi bili dva puta veci od normale,
od tada pijem Silimarin i Ursofalk i jedino uz to su mi oko normale,
dakle ne preporucam ni inozitol.

Da, nekoj tvari dajem ime ''svelijek'' to bi bio melatonin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Melatonin

Zadnje uređivanje Austrheim : 18.11.2014. at 21:26.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 21:47   #3
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Da, nekoj tvari dajem ime ''svelijek'' to bi bio melatonin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Melatonin
Ali zar melatonin ne djeluje smirujuće na psihu, pa ako netko već pije nešto za smirenje ili za spavanje... Ne znam da li prijatelj koristi štogod od toga dvojega. Mislim da ne, a mislim da iako mi vjeruje, da nije toliko povjerljiv prema meni da će mi reći pije li ili ne.

I recimo ako bih to ja pio zbog smetnji u prosnivanju i da se otkačim od Oksazepama, bi li smio to pit s obzirom na moju mrtvu štitnjaču, dakle imam hipopituitarizam. A koliko znam i to se stanje ubraja pod autoimune bolesti. Smetnje prosnivanja mogu biti uzrokovane između ostalog hipopituitarizmom, pa ne znam što bih više mislio.

Uzimam redovitu nadomjesnu terapiju hormonina, ali nije to to.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:31.