Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2013., 11:32   #3901
Quote:
amėlie kaže: Pogledaj post
Molila bih vas za pomoć.

http://s13.postimg.org/6g1pr6i6f/nadstre_nica.jpg

Moje pitanje glasi:
Da li se kod tih 15 m2 gleda tlocrt "mog" dijela verande ili se gleda ukupna tlocrtna projekcija krova bez obzira na to što tih 25 cm istaka natkriva gradsku površinu te nema veze smenom? I ukoliko neki referent izadje na teren u dogledno vrijeme, hoce li mi raditi problem za tih niti 1 m2?
Ili mi moze reci da je to natkrivena terasa pa da dobijem nalog za rusenje??

Planiram zatvoriti tu verandu sa staklenim stijenkama i griljama zbog veće privatnosti, ali se namjena neće mijenjati, tj. to će svakako ostati teraca. Moja saznanja su za se ni za to ne treba podnositi zahtjev za legalizaciju. Zanima me da li je to istina?

Poprilicno sam zbunjena jer koga god sam pitala svatko ima drugaciju teoriju.

Unaprijed zahvalna na odgovoru
E lipi mali Cvjetiću,
Kada bi znao što pitaš, možda bi i pomogao, ovako teško. Na slici ništa ne vidim, iz teksta baš nisam nešto shvatio, odnosno izgleda da si nadogradila betonsku ploču na postojeću višestambenu zgradu. Najmanji ti je problem kvadratura, ti si dogradila konstruktivni dio zgrade i to je bespravna gradnja. Što ćeš sutra raditi sa tom nadogradnjom je najmanji problem, jer je sada problem ta dogradnja, a koju trebaš legalizirati (mislim ja). Ovo sve drugo je nevažno, osim detalj da si (možda) ušla na gradsko zemljište koje obično pred zgradom ima neku drugu funkciju - zelena ili javna površina - a što može biti faktor ograničenja kod buduće legalizacije. Moraš u lokalni urbanizam pa vidi, mada su sada svagdje gužve, probam si na internetu naći što više podataka pa onda vidi dalje.
Nemoj da sam te sada uplašio, ali vidim da si zabrijala za jednostavnu građevinu do 15 kvadrata, ali to ovdje nije slučaj (koliko sam uspio shvatiti iz tvoga posta).
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 11:54   #3902
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Provjeri da li su upisani u komoru (arhitekata ili građevinaca), dolje su linkovi

http://www.arhitekti-hka.hr/
http://www.hkig.hr/

A oglasi, sada se u modi to raditi, neki neovlašteni su u linku sa ovlaštenima, snimanja se uhvatio tko god može, koliko su ti likovi pouzdani
Prevara je ako platiš pa ne dobiješ to što platiš, dakle ne daj novce dok nemaš dokaze da se radi o legalnom poslu.
OK. Hvala.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 12:09   #3903
ok, vidim da me niste najbolje shvatili pa sam brzinski skicirala presjek i procelje prije/poslije da bolje vidite o cemu se radi.

znaci, statika zgrade se nije dirala kako je netko vec naveo, sve sta je napravljeno se vidi iz sljedecih slika:
http://s11.postimg.org/micqq8nin/Untitled_1.jpg i http://s11.postimg.org/q0oqmmoen/Untitled_2.jpg

na ovom postojecem stanju cu u dogledno vrijeme staviti klizne stijenke, ali namjena verande ce ostati ista.

da li je to nadstrešnica ili je to pak natkrivena terasa??

bilo bi divno kad nebih morala podnositi zahjtev za legalizaciju
amėlie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 12:42   #3904
Opet help
Imam slucaj;
Nelegalna kuća(nadograđivana na onu iz 68.e), i dva objekta u dvorištu; prvi je pomoćni-garaža, a drugi je ljetna kuhinja sa onim zlom od potkrovlja iznad (pristup je kroz rupu ako prethodno prisloniš lojtre) zbog kojeg zapravo to nije pomoćni objekt nego jednostavna zgrada.
Moje pitanje;
Ide li to pod jedan zahtjev i jedan elaborat ili kako da uopce to obradim!?
za pomoćni objekt-garazu, prilazem samo fotku, tlocrt ili?
a za jednostavnu zgradu valjda sve kao i za kucu.....? sve je na istoj cestici...
hvala na pomoći
superlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 12:52   #3905
Trazim projektanta za izradu projekta (cca. 800m2 + eventualno jos oko 130m2).

Postovani,

trazim projektanta za izradu projekta (cca. 800m2 + eventualno jos oko 130m2).

Radi se o 2 objekta:

a) kuca u velikoj gorici, oko 600m2. potreban projekt i statika.

b) kuca u gradu pagu oko 200m2. potreban projekt i posto je to dvojni objekt, nasa rodbina isto tako treba projektanta za njihovih oko 130m2..

Cijena je jasno jako bitna. Naknade su jako visoke, osobito u Gorici.. na Pagu je dosta spustena, ali sveukupno ce nas sve to puno kostati pa nam treba netko tko to moze odradit povoljno..

Ponude mozete poslati privatnom porukom, ili jos bolje na mail:

[email protected]

ili broj: 091 890 75 90
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 13:02   #3906
Quote:
amėlie kaže: Pogledaj post
ok, vidim da me niste najbolje shvatili pa sam brzinski skicirala presjek i procelje prije/poslije da bolje vidite o cemu se radi.

znaci, statika zgrade se nije dirala kako je netko vec naveo, sve sta je napravljeno se vidi iz sljedecih slika:
http://s11.postimg.org/micqq8nin/Untitled_1.jpg i http://s11.postimg.org/q0oqmmoen/Untitled_2.jpg

na ovom postojecem stanju cu u dogledno vrijeme staviti klizne stijenke, ali namjena verande ce ostati ista.

da li je to nadstrešnica ili je to pak natkrivena terasa??

bilo bi divno kad nebih morala podnositi zahjtev za legalizaciju
i ja nažalost mislim da se u ovom kontekstu ne moze raditi o nadstrešnici, i da je ovo slucaj za legalizaciju, ali pod kojim uvjetima, trebalo bi vidjet u općini...jer bi moglo biti svakakvih odgovora
nema veze sto je namjena verande ista u ovom slucaju, eventualno bi to proslo da je izvedena samo ovjesena laka nadstrešnica, a ovako, teško..
mozda netko misli drugacije...po istoj logici da ne treba dozvolu bi i susjed mogao izaci na tvoj krov, pa tako sve do vrha zgrade....a bez dozvole....ili legalizacije
superlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 13:04   #3907
Quote:
amėlie kaže: Pogledaj post
ok, vidim da me niste najbolje shvatili pa sam brzinski skicirala presjek i procelje prije/poslije da bolje vidite o cemu se radi.

znaci, statika zgrade se nije dirala kako je netko vec naveo, sve sta je napravljeno se vidi iz sljedecih slika:
http://s11.postimg.org/micqq8nin/Untitled_1.jpg i http://s11.postimg.org/q0oqmmoen/Untitled_2.jpg

na ovom postojecem stanju cu u dogledno vrijeme staviti klizne stijenke, ali namjena verande ce ostati ista.

da li je to nadstrešnica ili je to pak natkrivena terasa??

bilo bi divno kad nebih morala podnositi zahjtev za legalizaciju
To te ja pitam. I da, ništa u svome prvom postu ne mijenjam, to bi trebalo legalizirati jer si radila dogradnju postojeće zgrade, više nije terasa nego loggia. Koju ćeš u dogledno vrijeme zatvoriti pa će biti nešto treće
Naglasak je na trebalo, jer se ne mora. Od volje ti. Dakle, divno je.

Zadnje uređivanje mack1 : 22.04.2013. at 13:18.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 13:15   #3908
Quote:
Z-D-S kaže: Pogledaj post
Ja sam ti imao slucaj da je vrtna pečenjara(rostilj) 2x2 tlocrt imao visinu od 4m, pa se tretirao kao pomoćna zgrada. Jer navodno smije bit najvise visine do 1.6 m, oni to nazivaju otvorena lozista.

Mogu te zaj..t s tom visinom ako je neka bas velika visina, iako ti kvadratura odgovara, ali to u smislu dali ce nesto bit pomoćna zgrada ili se uopce nece trebat legalizirat.
A gdje se to piše?

U našem Prostornom planu, recimo piše se da pomoćne zgrade smiju se graditi kao prizemnice s visinom do vijenca od 3,0 metra s tim da visina od kote konačno zaravnatog terena do sljemena krova ne prelazi visinu sljemena ulične jednostambene zgrade, a ne više od 5,0 m, ali kod legalizacije zgrada ne mora biti u skladu s planom, a u zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama piše se samo da pomoćna zgrada ne smije imati više od jedne etaže.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 13:16   #3909
Quote:
superlight kaže: Pogledaj post
Opet help
Imam slucaj;
Nelegalna kuća(nadograđivana na onu iz 68.e), i dva objekta u dvorištu; prvi je pomoćni-garaža, a drugi je ljetna kuhinja sa onim zlom od potkrovlja iznad (pristup je kroz rupu ako prethodno prisloniš lojtre) zbog kojeg zapravo to nije pomoćni objekt nego jednostavna zgrada.
Moje pitanje;
Ide li to pod jedan zahtjev i jedan elaborat ili kako da uopce to obradim!?
za pomoćni objekt-garazu, prilazem samo fotku, tlocrt ili?
a za jednostavnu zgradu valjda sve kao i za kucu.....? sve je na istoj cestici...
hvala na pomoći
Jedan zahtjev sa više elaborata, za svaku zgradu zaseban
Za pomoćni ne treba ništa, samo se naznačuje da postoji, dobro je ako se prilože fotke i označi na kat. snimci u zasebnom elaboratiću.
Za jednostavnu zgradu treba kao za jednostavnu, dakle iskazi površina, kopija plana ili kat. snimka, foto dokumentacija.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 16:49   #3910
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
A gdje se to piše?

U našem Prostornom planu, recimo piše se da pomoćne zgrade smiju se graditi kao prizemnice s visinom do vijenca od 3,0 metra s tim da visina od kote konačno zaravnatog terena do sljemena krova ne prelazi visinu sljemena ulične jednostambene zgrade, a ne više od 5,0 m, ali kod legalizacije zgrada ne mora biti u skladu s planom, a u zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama piše se samo da pomoćna zgrada ne smije imati više od jedne etaže.
To pise u pravilniku o jednostavnim gradevinama. Ovdje je bila rijec o tome dali ce nesto biti jednostavna zgrada pa se nece morat legalizirati, ili ce ici pod pomoćnu zgradu zbog te prevelike visine.
Z-D-S is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 17:32   #3911
Molim pomoć oko klasifikacije građevine

podrum (za nikad izgrađenu vikendicu) 6x4 m , na deku samo složen tzv. krov od 1 grede i salonit (lesonit ili kaj već) ploča da može otjecati voda (jer je prokišnjavalo).
Nema vode, struje, kanalizacije.

Mora li se podnijeti zahtjev i koja vrsta građevine je to ?
U budućnosti će se dići 1 etaža.

Hvala
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 18:19   #3912
Quote:
superlight kaže: Pogledaj post
Opet help
Imam slucaj;
Nelegalna kuća(nadograđivana na onu iz 68.e), i dva objekta u dvorištu; prvi je pomoćni-garaža, a drugi je ljetna kuhinja sa onim zlom od potkrovlja iznad (pristup je kroz rupu ako prethodno prisloniš lojtre) zbog kojeg zapravo to nije pomoćni objekt nego jednostavna zgrada.
Moje pitanje;
Ide li to pod jedan zahtjev i jedan elaborat ili kako da uopce to obradim!?
za pomoćni objekt-garazu, prilazem samo fotku, tlocrt ili?
a za jednostavnu zgradu valjda sve kao i za kucu.....? sve je na istoj cestici...
hvala na pomoći
Ja ti to radim u jednom elaboratu s više poglavlja.
Tu bih ja napravila 3 poglavlja, na naslovnici bi pisalo:

I. nadogradnja kuće
II. jednostavna zgrada - ljetna kuhinja
III. pomoćni objekt - garaža

Za jednostavnu zgradu bih dala izračun
Za pomoćnu zgradu dajem 4 fotke (samoinicijativno, dakle improviziram, jer po mišljenju ministarstva može u jednom postupku)

U tekstu za nadogradnju bih spomenula jednostavnu zgradu koja se legalizira po članku 13 i pomoćni objekt koji se legalizira po čl. 14 u skladu s mišljenjem ministarstva

Zahtjev jedan i na njemu piše nadogradnja, jednostavna zgrada, pomoćni objekt i plati se samo jedna pristojba umjesto tri (u vidu onih biljega)
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 18:24   #3913
Quote:
Z-D-S kaže: Pogledaj post
To pise u pravilniku o jednostavnim gradevinama. Ovdje je bila rijec o tome dali ce nesto biti jednostavna zgrada pa se nece morat legalizirati, ili ce ici pod pomoćnu zgradu zbog te prevelike visine.
Misliš obrnuto? Ne kužim baš.

Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć oko klasifikacije građevine

podrum (za nikad izgrađenu vikendicu) 6x4 m , na deku samo složen tzv. krov od 1 grede i salonit (lesonit ili kaj već) ploča da može otjecati voda (jer je prokišnjavalo).
Nema vode, struje, kanalizacije.

Mora li se podnijeti zahtjev i koja vrsta građevine je to ?
U budućnosti će se dići 1 etaža.

Hvala
Bila bi to jednostavna zgrada. Ima 1 etažu, podrum - koji, kako shvaćam ima pod, zidove i ploču, a na tu ploču improvizirani krov od salonita (lesonit je onaj tanki materijal za poleđinu ormara).

Kvadratura je malena, ali ne može pod pomoćni objekt jer nema glavnog objekta kojemu bi služila ova zgrada.

A u budućnosti se mora tražiti dozvola za tu nadogradnju sada legaliziranog objekta.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 19:03   #3914
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post



Bila bi to jednostavna zgrada. Ima 1 etažu, podrum - koji, kako shvaćam ima pod, zidove i ploču, a na tu ploču improvizirani krov od salonita (lesonit je onaj tanki materijal za poleđinu ormara).

Kvadratura je malena, ali ne može pod pomoćni objekt jer nema glavnog objekta kojemu bi služila ova zgrada.

A u budućnosti se mora tražiti dozvola za tu nadogradnju sada legaliziranog objekta.
Puno ti hvala, tak sam i mislila

Zadnje uređivanje mimoza40 : 22.04.2013. at 19:17. Reason: odgovor nađen par stranica prije
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 10:56   #3915
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
To te ja pitam. I da, ništa u svome prvom postu ne mijenjam, to bi trebalo legalizirati jer si radila dogradnju postojeće zgrade, više nije terasa nego loggia. Koju ćeš u dogledno vrijeme zatvoriti pa će biti nešto treće
Naglasak je na trebalo, jer se ne mora. Od volje ti. Dakle, divno je.
ok, uvjerili ste me, ipak cu legalizirati to.
Kazna i komunalije se placaju na razliku volumena posto zgrada ima grad.dozvolu, a ne na cijeli volumen stambene jedinice?

a sad jos jedno pitanje. Je li dovoljno da mi to gradevinar ovjeri ili je ipak potreban arhitekt i izjava staticara da nije ugrozena stabilnost zgrade?
amėlie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 11:59   #3916
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Vidiš, od početka ste odstupili od građevinske. Nije to dogradnja na legalnu kuću, već odstupanje od građevinske dozvole.
nije ni to loše, za 20000kn više kuća bude zapravo dvokatnica sa dva uređena stana i jednim roh bau, a ne kao do sad jednokatnica sa potkrovljem.. kad malo oživne tržište nekretnina, mogu za nju dobiti i više od dva milijuna kuna jer je u Gračanima, elitnom kvartu..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 12:27   #3917
Quote:
amėlie kaže: Pogledaj post
ok, uvjerili ste me, ipak cu legalizirati to.
Kazna i komunalije se placaju na razliku volumena posto zgrada ima grad.dozvolu, a ne na cijeli volumen stambene jedinice?

a sad jos jedno pitanje. Je li dovoljno da mi to gradevinar ovjeri ili je ipak potreban arhitekt i izjava staticara da nije ugrozena stabilnost zgrade?
Cvjetiću, to ti je višestambena zgrada, ziher preko 400 kvadrata, uzmi si arhića pa neka on vidi što je još potrebno. Ne znam na što si "nasadila" stupove koji drže tu ploču, to bi trebalo znati da se vidi treba li još i statičar, mada ga računaj sa 99%. Dokumentacija kao za loggie, dokaz legalnosti osnovne zgrade, kopija kat. plana (3x), detaljni snimak dograđenog sa iskazom površina, prikaz dograđenog u odnosu na zgradu u prikladnom mjerilu, vjerojatno dokaz statičke stabilnosti. Nadam se da ti zgrada nema i javnu namjenu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 12:35   #3918
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Cvjetiću, to ti je višestambena zgrada, ziher preko 400 kvadrata, uzmi si arhića pa neka on vidi što je još potrebno. Ne znam na što si "nasadila" stupove koji drže tu ploču, to bi trebalo znati da se vidi treba li još i statičar, mada ga računaj sa 99%. Dokumentacija kao za loggie, dokaz legalnosti osnovne zgrade, kopija kat. plana (3x), detaljni snimak dograđenog sa iskazom površina, prikaz dograđenog u odnosu na zgradu u prikladnom mjerilu, vjerojatno dokaz statičke stabilnosti. Nadam se da ti zgrada nema i javnu namjenu.
susjedi su legalizirali svoj stan te je dipl.ing.grad. koji je ovjeravao zvao ministarstvo te su oni rekli da moze samo gradevinar ovjeriti, zato i pitam.
Te su oni zvali banovinu koji su im isto tako rekli da ne treba arhitekt, bez obzira sto se radi o zgradi preko 400 m2. Zato sam i pitala tu na forumu u slucaju da su nekome zbog toga vratili projekt.

nekako mi se cini da ti je ton omalovazavajuci, ali necu ulaziti u to. pitala sam za savjet, zato forum i sluzi, a ako ti se ne da odgovarati, ne moras, nitko te ne tjera na to.
statika zgrade nije ugrozena, to je sigurno.
i ne, zgrada mi nema javnu namjenu, namjena je iskkljucivo stambena.
ali svejedno hvala
amėlie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 13:13   #3919
Quote:
amėlie kaže: Pogledaj post
susjedi su legalizirali svoj stan te je dipl.ing.grad. koji je ovjeravao zvao ministarstvo te su oni rekli da moze samo gradevinar ovjeriti, zato i pitam.
Te su oni zvali banovinu koji su im isto tako rekli da ne treba arhitekt, bez obzira sto se radi o zgradi preko 400 m2. Zato sam i pitala tu na forumu u slucaju da su nekome zbog toga vratili projekt.

nekako mi se cini da ti je ton omalovazavajuci, ali necu ulaziti u to. pitala sam za savjet, zato forum i sluzi, a ako ti se ne da odgovarati, ne moras, nitko te ne tjera na to.
statika zgrade nije ugrozena, to je sigurno.
i ne, zgrada mi nema javnu namjenu, namjena je iskkljucivo stambena.
ali svejedno hvala
Cvjetiću, nije mi namjera nikoga omalovažavati, sebe ne mogu ocjenjivati, ali ako ti to tako osjećaš, sorry, nije mi bila namjeraomalovažavati. Želim odgovoriti koliko mogu, a kako je vremena malo kratim odgovor koliko mogu, a da bude čitljiv. I da, nitko me ne tjera, jednostavno želim pomoći, ali ovo je ipak javni prostor, nemoj ni ti biti mimozica, moj ton ovdje je sličan kako razgovaram sa ljudima sa kojima radim svaki dan.
Što se tiče arhića/građevinca, u pravu si, može i ovlašteni građevinac to raditi, moj propust.
Molim
Edit: Bilo bi lakše kada bi si ljudi dali truda pa prije nego stave post pročitali postove od barem zadnjih nekoliko mjeseci, našli bi odgovore na većinu svojih pitanja, bilo bi manje ponavljanja.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 14:08   #3920
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Cvjetiću, nije mi namjera nikoga omalovažavati, sebe ne mogu ocjenjivati, ali ako ti to tako osjećaš, sorry, nije mi bila namjeraomalovažavati. Želim odgovoriti koliko mogu, a kako je vremena malo kratim odgovor koliko mogu, a da bude čitljiv. I da, nitko me ne tjera, jednostavno želim pomoći, ali ovo je ipak javni prostor, nemoj ni ti biti mimozica, moj ton ovdje je sličan kako razgovaram sa ljudima sa kojima radim svaki dan.
Što se tiče arhića/građevinca, u pravu si, može i ovlašteni građevinac to raditi, moj propust.
Molim
Edit: Bilo bi lakše kada bi si ljudi dali truda pa prije nego stave post pročitali postove od barem zadnjih nekoliko mjeseci, našli bi odgovore na većinu svojih pitanja, bilo bi manje ponavljanja.
ok, moje isprike onda, mozda mi se samo tako ucinilo

ali eto, svaki slucaj lelgalizacije je drugaciji, malo kad se moze povuci crta i reci da su 2 slucaja ista, tako da sigurno ima milijun pitanja.

ajde odlicno ako moze gradevinar, on mi manju cijenu uzima nego arhitekt+staticar, bar negdi da ustedim
amėlie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:58.