Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2012., 00:23   #41
tin ujević je četiri mjeseca bio pripadnik legije stranaca, a pristupio je u 23. godini, početkom prvog svjetskog rata..
naime, u mladim danima tin je bio blizak crnoj ruci, a njegova politička aktivnost nije se svodila na puko teoretiziranje, nego je želio izravno sudjelovati oružanoj pobuni protiv austrije.
više je puta završio u zatvoru, a kao politički subverzivan tip prognan je iz hrvatske pa je boravio u beogradu.
surađivao je i s radikalima okupljenima oko mlade bosne, čak je i gavrilo princip dolazio u beograd i sastajao se s njim.
postoje neke špekulacije da je atentator luka jukić, koji je u zagrebu pokušao atentat na tadašnjeg austrijskog povjerenika, oružje nabavio upravo od ujevića, nakon čega je tin stavljen pod najstroži nadzor. no uskoro ujević odlazi u pariz te se nudi legiji stranaca koja slavenske legionare planira ubaciti u dalmaciju kako bi pokrenuli ustanak i olakšali silama antante slom austro-ugarske.
u legiju ga primaju, čak i sudjeluje u nekim borbenim aktivnostima (torpediran je brod na kojem je bio usidren u blizini boke kotorske, a tin je čak proživio ozbiljni potres mozga). četiri mjeseca kasnije od svega odustaje, da bi se uskoro posvetio provansalskim radostima, umjetnosti i petrarci, a svoje sudjelovanje u legiji potom tajio do kraja života.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 11:39   #42
http://www.youtube.com/watch?v=dzRvNQ2UBUQ

ako se nekome dopadne, javite se privatnom porukom.
Moon River is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 23:20   #43
Negdje sam pročitao (ne mogu sad naći dotični izvor) da je Čehov čvrsto odlučio napisati ozbiljnu analizu - a tema analize bila bi - žena. I, sad, čovjek uzeo pero i papir, sjeo za pisaći stol i počeo razmišljati... Naravno, najteži je problem svakom piscu kako započeti neko svoje djelo - a još kad je tema ovako - hm - delikatna... I tako, Čehov je razmišljao, razmišljao, razmišljao... i ne sjećam se dal' je u tom razmišljanju proveo jednu besanu noć ili ga je to mučilo više uzastopnih noći, no, uglavnom, na kraju je zapisao (samo) ovo: Žena je žena.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 09:33   #44
Quote:
Icaros22 kaže: Pogledaj post
Albert Camus jednom je ustvrdio da je najapsurdnija i besmislenija smrt ona u automobilskoj nesreći. Ironijom sudbine, njegov život okončao se upravo na taj način.
Još je veća ironija to što mu je u džepu pronađena neiskorištena karta za vlak, tako da je vjerojatno mislio ići vlakom ali je na kraju ipak prihvatio ponudu svog prijatelja da idu autom.
Dave Lister is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 10:10   #45
Quote:
Dave Lister kaže: Pogledaj post
Još je veća ironija...
...ili apsurd...?

Anyway...
Tema Krležiana...

Matvejević je napravio knjigu razgovora s Krležom, iako se Krleža isprva nećkao i odbijao: «Što će vam to... To nitko neće čitati... Požalit ćete jednog dana što se bavite ovim piscem...»
Nakon jednog razgovora s Krležom, Matvejević mu je drugi dan donio deset stranica teksta tog razgovora. «Vi ste čudovište», rekao mu je Krleža sa smješkom, pogledavši tekst. Pregledao je tekst, nešto nadodao, nešto izbacio («Ovu glupost ne pripisujte meni, to valjda nisam rekao...») i tako je krenulo. Uspio je i snimiti na magnetofonsku traku Krležino čitanje vlastitog djela (dio iz Zastava), iako je i to Krleža ispočetka odbijao (Matvejević: Komadić iz Balada, za čitanje možda...?).

Rastanak
Posljednji put ga je posjetio 30. 11. 1981. kad je Krleža već bio bolestan (razgovarali su u njegovoj kupaonici). Krleža: Da smo 365 dana u godini dogovarali (susret) ne bismo mogli izabrati nezgodniji čas da se vidimo. Nakon kraćeg razgovora, Matvejević se oprašta s njim: Do viđenja, Krleža. On odgovara: Ne budite prijetvorni. Nema više do viđenja, ovo je zbogom. Pa ipak, do viđenja, Krleža, kaže Matvejević. Krleža odvraća: Pozdravite vaše. I dodaje: Do viđenja na nebu. Na ne-bu.
(U prvom slučaju, nebu – nebesa. Drugo, ne-bu, kajkavski – ne bude, neće biti.)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 09:40   #46
Quote:
Osim po autorskom radu, Pirandello će ostati zapamćen i po svojim kontraverzim, ali i kontradiktornim političkim stavovima. Neko je vrijeme podupirao fašizam, i iz tog vremena potiče njegova zloglasna izjava ‘Fašist sam jer sam Talijan.’ Zahvaljujući Musolliniju, 1925. godine postao je umjetnički direktor Teatro d’Arte, potom je javno podržao aneksiju Etiopije, a medalju Nobelove nagrade za književnost koju je dobio 1934. godine, poklonio je fašističkoj Vladi, istoj onoj koja je na čelu s Mussolinijem, navodno, osam godina ranije spriječila njegovu nominaciju za istu nagradu. S druge pak strane, Pirandello je izjavljivao da je apolitičan, a pred tajnikom Fašističke Partije poderao je svoju partijsku iskaznicu.
http://www.labin.com/web/neobavezna....=9849&idkat=53
Za usporedbu: I. Andrić je novčani iznos Nobelove nagrade poklonio BiH (u dva dijela) u svrhu "razvijanja knjižnog fonda Bosne i Hercegovine".

Jean Paul Sartre je pak Nobela dobio - i odbio:
Quote:
1964. Sartreu je dodijeljena Nobelova nagrada za književnost i to zbog "svog djela koje je, bogato idejama, ispunjeno duhom slobode i potragom za istinom, snažno utjecalo na naše doba", no on ju je odbio izjavivši da je uvijek odbijao službena odlikovanja i da se ne želi pridruživati institucijama.

Iako je sada postao naširoko poznat (kao što je to burnih 1960-ih bio egzistencijalizam), Sartre je ostao jednostavan čovjek s malo imetka, aktivno posvećen idealima do kraja svog života, što je pokazao u studentskim revolucionarnim štrajkovima u Parizu tijekom 1968., kada je uhićen zbog građanske neposlušnosti. General De Gaulle se umiješao i pomilovao ga, izjavivši: Ne hapsite Voltairea!
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 11:23   #47
Ne samo za života - nego ima zanimljivosti i nakon života:
Quote:

U godini u kojoj bi sve zemlje koje bi na Ivu Andrića mogle polagati pravo trebale glasno proslavljati 50. obljetnicu dodjele Nobelove nagrade tome piscu, sudovi će, izgleda, morati dati konačan odgovor na pitanje tko ga ima pravo svojatati i pod kojim uvjetima.

http://www.jutarnji.hr/ivo-andric--h...ce-sud/937325/
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 14:13   #48
Graham Green je pristao surađivati u sastavljanju antologije horor priča. Nakon što je već odavno istekao rok za predaju rukopisa, izdavač je dobio pismo koje se sastojalo od dva lista. Na jednom je pisalo: Graham Green: Najkraća horor priča na svijetu. Na drugom listu je pisalo: Nedavno sam susreo grofa od Tynea u pratnji njegove udovice.


(Sve ovo vadim iz izvrsne knjige Rainera Schmitza: Was geschah mit Schillers Schaedel?, Eichborn Verlag, Frankfurt am Main, 2006)
Diamante is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 15:17   #49
Kad se Mark Twain već proslavio svojim radom, netko mu je posalo pismo u koje je stavio jedan dolar, sa sljedećim sadržajem:
Gospodine Twain, pouzdano znam da Vas sada vrlo dobro plaćaju, dobivate dolar za svaku riječ koju napišete - pa Vas molim da mi pošaljete primjerak vašeg rada.
Twain mu je odgovorio na pismo s jednom riječju: Hvala!
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 16.08.2012. at 15:23.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 10:53   #50
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
tin ujević je četiri mjeseca bio pripadnik legije stranaca, a pristupio je u 23. godini, početkom prvog svjetskog rata..
naime, u mladim danima tin je bio blizak crnoj ruci, a njegova politička aktivnost nije se svodila na puko teoretiziranje, nego je želio izravno sudjelovati oružanoj pobuni protiv austrije.
više je puta završio u zatvoru, a kao politički subverzivan tip prognan je iz hrvatske pa je boravio u beogradu.
surađivao je i s radikalima okupljenima oko mlade bosne, čak je i gavrilo princip dolazio u beograd i sastajao se s njim.
postoje neke špekulacije da je atentator luka jukić, koji je u zagrebu pokušao atentat na tadašnjeg austrijskog povjerenika, oružje nabavio upravo od ujevića, nakon čega je tin stavljen pod najstroži nadzor. no uskoro ujević odlazi u pariz te se nudi legiji stranaca koja slavenske legionare planira ubaciti u dalmaciju kako bi pokrenuli ustanak i olakšali silama antante slom austro-ugarske.
u legiju ga primaju, čak i sudjeluje u nekim borbenim aktivnostima (torpediran je brod na kojem je bio usidren u blizini boke kotorske, a tin je čak proživio ozbiljni potres mozga). četiri mjeseca kasnije od svega odustaje, da bi se uskoro posvetio provansalskim radostima, umjetnosti i petrarci, a svoje sudjelovanje u legiji potom tajio do kraja života.
Bio bizak Crnoj ruci? Pa to mi baca jako grdo svjetlo na mog omiljenog pjesnika! Pa ko mi je kriv kad nisam stekla naviku čitat autobiografije! Al valjda se kasnije ipak prosvijetlil, on mi je vrhunski svjetski pjesnik i veći duhovnak od mnogih koji se tak deklariraju, baš je bil lucidan i imal uvide!

Evo, našla sam upravo o tome članak. Čak nije u Legiju ušel ko pustolov, kaj bi mi više na njega ličilo! Al ipak piše: "Istaknuti nacionalist nakon 1919. politički se opredjeljuje kao “vasionac” i počinje njegovo boemsko razdoblje."
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 11:51   #51
Quote:
alica u zrcalu kaže: Pogledaj post
Bio bizak Crnoj ruci? Pa to mi baca jako grdo svjetlo na mog omiljenog pjesnika! Pa ko mi je kriv kad nisam stekla naviku čitat autobiografije! Al valjda se kasnije ipak prosvijetlil, on mi je vrhunski svjetski pjesnik i veći duhovnak od mnogih koji se tak deklariraju, baš je bil lucidan i imal uvide!

Evo, našla sam upravo o tome članak. Čak nije u Legiju ušel ko pustolov, kaj bi mi više na njega ličilo! Al ipak piše: "Istaknuti nacionalist nakon 1919. politički se opredjeljuje kao “vasionac” i počinje njegovo boemsko razdoblje."
da, to sam i ja pročitala, a drugdje di sam tražila ima jako malo podataka o tom periodu tinova života. negdje čak piše da je zamalo završio u legiji stranaca, a negdje se navodi da je bio kratko u legiji, ali ništa više. i u čitankama za srednju školu postoji podatak o njegovoj legionarskoj prošlosti, ali također samo kao natuknica.
a što reći? bio je mlad i željan akcije, mrzio je monarhiju i vjerovao da će njezinim slomom svi problemi nestati.. nažalost, uvjerit će se da će prava nevolja uslijediti tek od '45. kad mu je pet godina zabranjivano pisanje i svako javno djelovanje i pojavljivanje zbog navodne suradnje s ustašama, premda je u doba ndh isključivo objavljivao po kulturnim rubrikama članke i eseje i bio zaposlen kao prevodilac te nikad nije bio član ustaškog pokreta.
o tome se periodu nešto više zna.
navodno je jednom zamalo završio u zatvoru jer je vrijeđao nazora. pero zlatar je pisao nešto o tome:

http://www.jutarnji.hr/1945--kad-su-...ospoda/493891/

e sad, je li ujević bio luzer ili nekomformist? ili to ide u paketu?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 12:16   #52
sad na temi o zagorki sjetila sam se jednog dokumentarca koji sam davno gledala na htv-u, a koji se bavio njezinim životom, i sjećam se da je spomenuto kako su pred kraj života s njom živjela dva homoseksualca koji su se trebali brinuti o njoj, ali su je propisno izvarali i opljačkali. ne mogu na netu naći ništa o tome, pa ako netko zna više..
btw., još jedna luzerica.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 12:32   #53
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
e sad, je li ujević bio luzer ili nekomformist? ili to ide u paketu?
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
još jedna luzerica.
Ja volim luzere. Prelijepi gubitnici.
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 13:09   #54
Quote:
alica u zrcalu kaže: Pogledaj post
Ja volim luzere. Prelijepi gubitnici.
sad kad bih željela biti cinična, rekla bih 'ko će o kome nego svoj o svome, ali neću.. naime, i ja ih volim.
__________________
zlo goveđe dovijeka june

Zadnje uređivanje mimma7 : 17.08.2012. at 13:27.
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 20:30   #55
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
sad na temi o zagorki sjetila sam se jednog dokumentarca koji sam davno gledala na htv-u, a koji se bavio njezinim životom, i sjećam se da je spomenuto kako su pred kraj života s njom živjela dva homoseksualca koji su se trebali brinuti o njoj, ali su je propisno izvarali i opljačkali. ne mogu na netu naći ništa o tome, pa ako netko zna više..
btw., još jedna luzerica.
Ima na ovom linku, stranica 31.

http://www.zagrebmojgrad.hr/site/mer...4-pdf-f3f2.pdf
__________________
http://i.imgur.com/92ciC.jpg
marges is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 20:39   #56
Quote:
marges kaže: Pogledaj post
da, to je to.. hvala ti
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 17:28   #57
Majka Ernesta Hemingwaya bila je psihički nestabilna i ubijala ga u pojam cijeli život. Bila je pjevačica, a kasnije i (neuspješna) slikarica.
Kad je Ernest već odselio, za njegov rođendan (ne sjećam se koji), poslala mu je sljedeće: jednu od svojih slika, tortu i pištolj kojim se ubio njegov otac
December Poem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 00:00   #58
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
Kada je Bukovski umro, mislim da je to bilo na stojedinici, javili su, jučer je u toliko i toliko sati Charles Bukovski prestao piti.


Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
da nije bilo predsjednika kolumbijske akademije za jezik, velečasnog felixa, marquezov roman 'zla kob' zvao bi se 'usrana selendra'.


Quote:
Icaros22 kaže: Pogledaj post
Izgleda da je tema ispunila moja očekivanja; zahvaljujem


Quote:
hlebinka kaže: Pogledaj post
Znam da je off, ali podsjetilo me na događaj kad sam u knjižari tražila "Zlatno tele" a prodavačica me uputila na odjel s kuharicama.


---

Nazalost, nemam nista konkretno za doprinijeti temi, ali mi je ista svakako zanimljiva za citati. Malo sam pokusala guglati varijacije na temu, ali potraga je zavrsila bez nekog spomena vrijednog rezultata; ovdje sam procitala vise zanimljivosti nego na podosta internet stranica, blogova, clanaka sto sam pregledala. Stoga, keep up
AmarieZgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 11:46   #59
U romanima Jane Austen, svima skupa, ima samo 14 poljubaca i to 4 među ženama, 4 ljubljenja ruke, 2 između žene i djeteta, 1 poljubac utisnut u odrezani uvojak kose i 3 između muškarca i žene.
Diamante is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 12:44   #60
Bukowski je kako on kaže zabunom imao seksualni odnos s prijateljem, naime kad se jedno jutro probudio mamuran, mislio je da je pored njega žena, te je odlučio iskoristiti priliku za svoju davnu fantaziju o analnom seksu, prijatelj mu se probudio malo prekasno to je kasnije počelo raspravu o njegovoj mogućoj biseksualnosti.
kybo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.