Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2008., 12:24   #1
Dobijanje drzavljanstva u drzavi u kojoj zivite.

Mozda sam nesto propustio, ali cini mi se da nema ove teme.
Napisite svoja iskustva kako je bilo kod vas kad ste nakon nekoliko godina 5, 10, 15 god itd. iskoristili zakonsko pravo i zatrazili drzavljanstvo zemlje u kojoj boravite.
Kakv je bio postupak, koje uvijete ste morali ispunit da bi ste uopce zatrazili drzavljanstvo zemlje u kojoj boravite, koje papire ste morali pripremit iz HR , zemlje u kojoj boravite, skim ste morali razgovarat, tko vam je sve morao svasta nesto odobrit i kroz koje ste sve faze prolazili ,koliko kosta ,koliko traje itd.
Ja cu uskoro napisat svoje iskustvo iz Svicarske, do pocetka do kraja i navest cu svaki dokumnet koji sam trebao i koji sam dobio, svaki razgovor, sve cijene.
Nemojte samo zacatati temu glupostima i raspravama, dajemo da ljudi vide kako to od prilike tece u kojoj drzavi i na koje ste probleme i lijepe stvari nailazili. Da vidimo jeli "demokracija" bas demokracija i dali sve tako kako slovo zakona kaze..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 15:00   #2
Evo da prvi pocnem, posto sam zacetnik teme.
Moram naglasit da ovdije u Ch svaka opcina je mala drzava za sebe sa svojom upravom i samoupravom i svaka opcina ima malo drugacije zakone. A opcina u CH ima oko 2600 a kantona 26 od kojih je 6 polukantona.
Znaci sve je podijeljeno. Vlast im se dijeli na opcinsku, kantonalnu i drzavnu. Svaka opcina, kanton, ima svoju zakonodavnau izvrsnu i sudsku vlast, samo se drugacije zovu (ako netko zeli znati napisat cu mu), znaci svaka opcina je drzavica u malom i mnoge zakone mogu sami donosit osim nekih zakona od drzavne vaznosti.
Da sad ne brojim dalje o politickom ustrojstvu CH, nastavit cu sa temom, ovo je bio mali uvod da se odprilike stekne dojam sto i kako je u CH.
Da bi ste uopce stekli pravo na zamolbu da postanete drzavljaninom Svicarske drzave, morate boravit u istoj opcini najmanje 12 godina "ali 12 godina u jednoj opcini" ako ste selili iz jedne opcine u drugu ili iz kantona u kanton zaboravite zamolbu dok nebudete napunili 12 godina boravka u jednoj opcini i onda u toj opcini morate predati zamolbu.
Zatim se najavite u opcinu kod osobe koja je zaduzena za pitanja tipa drzavljanstvo itdd. Kad dodete kod njega ona vam pojasni sto sve strebate i kratko sa vama o svemu poprica i provjeri vase podatke oko boravka u CH i dali ispunjavate najminimalnije uvijete za pocetak postupka koji zna trajati od 1.5 do 5 godina.
On vam da (platite dakako) jos par knjiga da se malo informirate o Ch kao drzavi i da vam spisak papira koje morate pribavit da bi ste uopce poceli.
Od papira trebate, kopiju putovnice, kopiju dozvole boravka u CH (C viza) rodni list ne stariji od 6 mjeseci, vjencani list internacionalni ne stariji od 6 mjeseci, izvadak o nekaznjavanju iz HR preveden na njemacki, izvadak da ste u CH placali porez redovno, i da nemate nikakve dugove, zivotopis od svakog po na osob (obitelj).
Zatim je pozeljno je da ste u nekim klubovma, da ste predplaceni na lokalne novine, da cesto izlazite i da se druzite sa domacim itdd.
Zatim kad sve ove papire skupite odneste posaljete ih na opcinu uz jos par stvari i onda cekate par mjeseci da vas pozovu.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 15:01   #3
Ne daju sve drzave tako lako drzavljanstvo, neke europske npr. tek nakon 15g boravka u zemlji. Znam da Brazil daje drzavljanstvo tek ako si zivio 18g u toj zemlji.
Mislim da je najbrze za Kanadu (5g).
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 19:04   #4
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Mislim da je najbrze za Kanadu (5g).
tri, plus par mjeseci cekanja
Super Suljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 01:23   #5
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Ne daju sve drzave tako lako drzavljanstvo, neke europske npr. tek nakon 15g boravka u zemlji. Znam da Brazil daje drzavljanstvo tek ako si zivio 18g u toj zemlji.
Mislim da je najbrze za Kanadu (5g).
Najbrze je Australija: nakon 2 godine boravka imas pravo na drzavljanstvo, ne treba ispis iz Hrvatskog. Novi Zeland nakon 3 godine, ista prica. Njemacka: nakon 8 godina, trazi se ispis, bila je dugacka tema i rasprava o ispisu.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 16:01   #6
Zatim nakon jedno 4 ili 5 mjeseci vas pozovu u opcinu da razgovarate sa predsjednicom ili predsjednikom opcine. Kad odete na taj sastanak opet vam sve papire pregledaju, vodite razgovor, a ona ili on vas pitaju, kako se sojecate, zasto zelite Ch drzavljanstvo, dali ste kaznjavani, pitaju vas kako zivite kod kuce, radite li, gdje vam djete ide u skolu, gdje vi radite, malo vas pita o CH, o politici itd itd....Mogu reci iz svog iskustva da je moj razgovor bio veoma ugodan i da je predsjednica opcine stvarno bila jedna uljudna osoba bez rasistickih predrasuda. Nakon nekoliko dana dobijete pismo koje ta gospodja napise u svezi vas i ona osobno vas ocijeni koliko ste se uspjeli integrirat i svoj osobni dojam o vama koji je i te kako vazan (kao i sve drugo).
Zatim se taj opis salje vama, opcini i kantonu.
Nakon toga za mjesec dva dobijete od policije poziv da odete na razgovor. Tu isto tako ide cijela obitelj i pitanja su slicna kao i u opcini. Kad to zavrsi policija zove vasu firmu u kojoj radite i raspituje se o vama, kakvi ste, radite li dobro, kakava ste osoba, vas karakter itdd. I sve sto vasi nadredeni kazu o vama sve to ulazi u zapisnik.
I onda se sve to salje u Bern. zatim dobijete iz berna pismo da je sve ok ali da trebate novu potvrdu o nekaznjavanju i da im to posaljete.
Kad to napravite onda Bern opet provjeri sve o vama i ta njihova policija na drzavnoj razini i ako je sve ok udare svoj pecat i ponovno sve te papire salju u vasu opcinu, koja od vas trazi opet papire o nekaznjavanju, placenom porezu.(U medjuvremenu ste platili oko 2700 CHF). Kad to posaljete cekate koji mjesec i onda dobijete poziv da dodjete na info u opcini koji se sastoji do 2 puta po 2 i pol sata. Tu vam daju brosure o CH i jedan lijepo slozen ordner u kom stoji ono najvaznije sto trebate znati kad budete izlazili pred komisiju i da to naucite da se zna, recimo koji 50-ak listova, prvo je o opcini koliko je velika, industrija, ulice, organizacija vlasti a isto to vrijedi i za kanton i za drzavu ima jos toga ali necu nabrajati dalje.
Na tom infu od po dva i pol sata podijele vas u grupe i 8 njih vam prica o politici, zakonima, sudstvu itdd..
To mi se donekle svidjelo jer su lijepo pojasnjavali i "nije bilo" rasistiskih ispada o kome su mnogi pricali.
Kad drugi put dodete na taj 2 i pol satni info daju vam termin za razgovor sa opcinskom komisiom koju cine tih 8 ljudi koji su vam predavali.
Napomenu vam to iz ordnera trebate znati i da je to dovoljno kad izadjete pred tu komisiu, malo cete pokazati kako razumijete njemacki, malo ce vas ispitivati oko 45 minuta i to je to.
Naravno i ja i zena smo ucil i i potrudili se i sve sto je pisalo u tim ordnerima smo naucili cak i vise, jer i bez ovog pratim pomalo politiku i dnevna zbivanja kao u ch tako i u svijetu.
Zatim dolazi termin da se izadje na komisiju.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 05:32   #7
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Zatim nakon jedno 4 ili 5 mjeseci vas pozovu u opcinu da razgovarate sa predsjednicom ili predsjednikom opcine. Kad odete na taj sastanak opet vam sve papire pregledaju, vodite razgovor, a ona ili on vas pitaju, kako se sojecate, zasto zelite Ch drzavljanstvo, dali ste kaznjavani, pitaju vas kako zivite kod kuce, radite li, gdje vam djete ide u skolu, gdje vi radite, malo vas pita o CH, o politici itd itd....Mogu reci iz svog iskustva da je moj razgovor bio veoma ugodan i da je predsjednica opcine stvarno bila jedna uljudna osoba bez rasistickih predrasuda. Nakon nekoliko dana dobijete pismo koje ta gospodja napise u svezi vas i ona osobno vas ocijeni koliko ste se uspjeli integrirat i svoj osobni dojam o vama koji je i te kako vazan (kao i sve drugo).
Zatim se taj opis salje vama, opcini i kantonu.
Nakon toga za mjesec dva dobijete od policije poziv da odete na razgovor. Tu isto tako ide cijela obitelj i pitanja su slicna kao i u opcini. Kad to zavrsi policija zove vasu firmu u kojoj radite i raspituje se o vama, kakvi ste, radite li dobro, kakava ste osoba, vas karakter itdd. I sve sto vasi nadredeni kazu o vama sve to ulazi u zapisnik.
I onda se sve to salje u Bern. zatim dobijete iz berna pismo da je sve ok ali da trebate novu potvrdu o nekaznjavanju i da im to posaljete.
Kad to napravite onda Bern opet provjeri sve o vama i ta njihova policija na drzavnoj razini i ako je sve ok udare svoj pecat i ponovno sve te papire salju u vasu opcinu, koja od vas trazi opet papire o nekaznjavanju, placenom porezu.(U medjuvremenu ste platili oko 2700 CHF). Kad to posaljete cekate koji mjesec i onda dobijete poziv da dodjete na info u opcini koji se sastoji do 2 puta po 2 i pol sata. Tu vam daju brosure o CH i jedan lijepo slozen ordner u kom stoji ono najvaznije sto trebate znati kad budete izlazili pred komisiju i da to naucite da se zna, recimo koji 50-ak listova, prvo je o opcini koliko je velika, industrija, ulice, organizacija vlasti a isto to vrijedi i za kanton i za drzavu ima jos toga ali necu nabrajati dalje.
Na tom infu od po dva i pol sata podijele vas u grupe i 8 njih vam prica o politici, zakonima, sudstvu itdd..
To mi se donekle svidjelo jer su lijepo pojasnjavali i "nije bilo" rasistiskih ispada o kome su mnogi pricali.
Kad drugi put dodete na taj 2 i pol satni info daju vam termin za razgovor sa opcinskom komisiom koju cine tih 8 ljudi koji su vam predavali.
Napomenu vam to iz ordnera trebate znati i da je to dovoljno kad izadjete pred tu komisiu, malo cete pokazati kako razumijete njemacki, malo ce vas ispitivati oko 45 minuta i to je to.
Naravno i ja i zena smo ucil i i potrudili se i sve sto je pisalo u tim ordnerima smo naucili cak i vise, jer i bez ovog pratim pomalo politiku i dnevna zbivanja kao u ch tako i u svijetu.
Zatim dolazi termin da se izadje na komisiju.
BOG TE MAZO! Fakat moras biti uporan k'o mazga da IM SE DOPADNES. Ko da te primaju u Partiju...
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 12:28   #8
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
BOG TE MAZO! Fakat moras biti uporan k'o mazga da IM SE DOPADNES. Ko da te primaju u Partiju...
Sreca da nisam isao detaljno. Sve ovo gore je islo, nemogu reci nista lose, jer tu gdje zivis moras znati jezik koliko toliko, postovati zakone (nebitno koja zemlja) itdd, ali na kraju se ispostavi i vidi koliko je sati i koliko je njima stalo do stranaca unatoc ispunjavanju uvijeta. Dakako nedaj boze da stavljam sve svicarce u isti kos, ali mogu se "usudit" reci iz osobnog iskustva (svaki dan radim sa njima i dnevno ih upoznam 3 do 5 najmanje) da su ih 30% teski, ali oni teski rasisti koji su unatoc skolovanju ograniceni nekim primitivnim vjerovanjima.
Sve u svemu mogu reci jedno dosta poucno iskustvo u zivotu, ali jos nije kraj. Sumnjam da cu ikad promijenit svoje misljenje o njima kao o ljudima. Imaju stvarno lijepih vrlina, ali i neocekivanih primitivizama za jednu naciju koja je materijalno bogata, nije ratovala 500 godina, imaju razvijeno skolstvo, medicinu, industriju i sve drugo, a nazalost dopustaju si tako nesto kao rasizam i interpretaciju zakona onako kako du im pradjedovi radili.
Dakako moram naglasit, zakoni postoje i to odlicni zakoni protiv rasizma i slicnih stvari, ali onaj tihi svakodnevni rasizam i ona tiha mrznja, nepodnosljivost (pogotovo u njemackim kantonima) i svaljivanje krivice za vecinu problema u drzavi na strance. Ona tiha mrznja i nesnosljivost postoji i osjeti se i odmah je stranac kriv, iako ruku na srce vecina stranaca nemaju pojma o cemu se radi jer samo ti koji mrze znaju zasto ih mrze.
Dakako ovdije nemsilim na recimo Ex Yu, turke i ostale "njima primitivne nacije", nego mrze oni dobrano i nijemce i ostale, netreba se brinuti svi dobiju svoju porciju.
Evo recimo link na one koji se trude upalit vatru i uvijek im nesto smeta a stranci ponajvise http://www.svp.ch/ a recimo ovi su dosta umjereniji i tolerantiji http://www.sp-ps.ch/

Mala opaska, usudio bih se bez zlih namijera usporedit HDZ-hr i SVP-ch a SP-ch sa SDP-hr, mozda cudno, ali u mojim ocima je tako.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 21:18   #9
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Ona tiha mrznja i nesnosljivost postoji i osjeti se i odmah je stranac kriv, iako ruku na srce vecina stranaca nemaju pojma o cemu se radi jer samo ti koji mrze znaju zasto ih mrze.
Dakako ovdije nemsilim na recimo Ex Yu, turke i ostale "njima primitivne nacije", nego mrze oni dobrano i nijemce i ostale, netreba se brinuti svi dobiju svoju porciju.
pa bas je tako. oni mrze sami sebe, kak' ce onda voljeti nekoga drugoga.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 02:24   #10
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Sreca da nisam isao detaljno. ...
I ja kazem, sreca. Meni bilo mucenje samo procitati sto ti sve traze...
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 21:13   #11
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
BOG TE MAZO! Fakat moras biti uporan k'o mazga da IM SE DOPADNES. Ko da te primaju u Partiju...
ha ha ha, tako nekako i je. primaju te u socijalisticku republiku svicarsku, nego kaj.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 23:15   #12
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
...
Nemoj me... Svaka ti cast. Ja bi odustala.
Prestrasno.
U Francuskoj je procedura, naspram ove super.

Kako je to islo? Dugo je trajalo, u medjuvremenu se je i zakon promjenio.

Odes u biro za naturalizaciju i trazis papir na kojem pisu uvjeti.
Zavisi o slucaja do slucaja. Nema jednog pravila za sve.
(Necu navoditi osobni slucaj.)
Duzina boravka, rodbinske veze (zenidba, udaja, konkubinstvo, djeca), poznavanje jezika i kulture (zavrseni studij u Fr je +), rad i placanje poreza (ako si radio/la za drzavu i drzavne organe je +), posjedovanje nekretnina, izvanredni doprinosi za Fr (kultura, znanost, sport, itd.) sve se to gleda.
Zatim, ako imas zadovoljene uvjete, posaljes dossier.
Sve papire kojima dokazujes ono sto se od tebe trazi.
A potrebno ih je poredati po redu kojm ih traze. Ako nisu dobro poredani, prijete da ti ga posalju natrag.
Nakon sto dobijes potvrdu o primitku, cekas.

I cekas.
Cekas.
Ne znas nista, pokusavas se raspitati, nitko ne zna nista.
Ne fermaju te ni pol posto.
Godine prolaze, ti cekas.
Moguce je da ti posalju da im jos fali neki papir
Nakon sto ga posaljes, cekas.
Nitko ne zna nista...

Kad na kraju i zaboravis na to, stigne neko "pismo".
I kad vec pomislis "Ma sta jos dovraga hoce", otvoris i vidis da pise da si vec postao/la Francus/kinja, da to vec pise u "narodnim novinama".
Onda ti daju rendez-vous gdje da ides po "le" papir.
Tamo drze neki govor, pjevas himnu (ako hoces), stegnu ti ruku i pozdrave tvoj ulazak u "obitelj".
To je otprilike to.

P.S. Platis neke sitne takse, al ne sjecam se vise u kojoj fazi.

Sacuvati zivce je kljuc svega.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 10:11   #13
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Nemoj me... Svaka ti cast. Ja bi odustala.
Prestrasno.
U Francuskoj je procedura, naspram ove super.

Kako je to islo? Dugo je trajalo, u medjuvremenu se je i zakon promjenio.

Odes u biro za naturalizaciju i trazis papir na kojem pisu uvjeti.
Zavisi o slucaja do slucaja. Nema jednog pravila za sve.
(Necu navoditi osobni slucaj.)
Duzina boravka, rodbinske veze (zenidba, udaja, konkubinstvo, djeca), poznavanje jezika i kulture (zavrseni studij u Fr je +), rad i placanje poreza (ako si radio/la za drzavu i drzavne organe je +), posjedovanje nekretnina, izvanredni doprinosi za Fr (kultura, znanost, sport, itd.) sve se to gleda.
Zatim, ako imas zadovoljene uvjete, posaljes dossier.
Sve papire kojima dokazujes ono sto se od tebe trazi.
A potrebno ih je poredati po redu kojm ih traze. Ako nisu dobro poredani, prijete da ti ga posalju natrag.
Nakon sto dobijes potvrdu o primitku, cekas.

I cekas.
Cekas.
Ne znas nista, pokusavas se raspitati, nitko ne zna nista.
Ne fermaju te ni pol posto.
Godine prolaze, ti cekas.
Moguce je da ti posalju da im jos fali neki papir
Nakon sto ga posaljes, cekas.
Nitko ne zna nista...

Kad na kraju i zaboravis na to, stigne neko "pismo".
I kad vec pomislis "Ma sta jos dovraga hoce", otvoris i vidis da pise da si vec postao/la Francus/kinja, da to vec pise u "narodnim novinama".
Onda ti daju rendez-vous gdje da ides po "le" papir.
Tamo drze neki govor, pjevas himnu (ako hoces), stegnu ti ruku i pozdrave tvoj ulazak u "obitelj".
To je otprilike to.

P.S. Platis neke sitne takse, al ne sjecam se vise u kojoj fazi.

Sacuvati zivce je kljuc svega.
Samo sacuvati zivce je kljuc kao sto si rekla.. iako je to ponekad nemoguca misija, ali samo polako..pisat cu ja jos, kad procitate razgovor sa komisiom (8 osoba+ona sto sve zapisuje), ima da vam se pupak odveze. iako moram reci, razlikuje se od opcine do opcine.
Kod kolege je sve bilo super dobro, demokracija na djelu, a dva kilometra dalje...
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 23:38   #14
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Nemoj me... Svaka ti cast. Ja bi odustala.
Prestrasno.
U Francuskoj je procedura, naspram ove super.

Kako je to islo? Dugo je trajalo, u medjuvremenu se je i zakon promjenio.

Odes u biro za naturalizaciju i trazis papir na kojem pisu uvjeti.
Zavisi o slucaja do slucaja. Nema jednog pravila za sve.
(Necu navoditi osobni slucaj.)
Duzina boravka, rodbinske veze (zenidba, udaja, konkubinstvo, djeca), poznavanje jezika i kulture (zavrseni studij u Fr je +), rad i placanje poreza (ako si radio/la za drzavu i drzavne organe je +), posjedovanje nekretnina, izvanredni doprinosi za Fr (kultura, znanost, sport, itd.) sve se to gleda.
Zatim, ako imas zadovoljene uvjete, posaljes dossier.
Sve papire kojima dokazujes ono sto se od tebe trazi.
A potrebno ih je poredati po redu kojm ih traze. Ako nisu dobro poredani, prijete da ti ga posalju natrag.
Nakon sto dobijes potvrdu o primitku, cekas.

I cekas.
Cekas.
Ne znas nista, pokusavas se raspitati, nitko ne zna nista.
Ne fermaju te ni pol posto.
Godine prolaze, ti cekas.
Moguce je da ti posalju da im jos fali neki papir
Nakon sto ga posaljes, cekas.
Nitko ne zna nista...

Kad na kraju i zaboravis na to, stigne neko "pismo".
I kad vec pomislis "Ma sta jos dovraga hoce", otvoris i vidis da pise da si vec postao/la Francus/kinja, da to vec pise u "narodnim novinama".
Onda ti daju rendez-vous gdje da ides po "le" papir.
Tamo drze neki govor, pjevas himnu (ako hoces), stegnu ti ruku i pozdrave tvoj ulazak u "obitelj".
To je otprilike to.

P.S. Platis neke sitne takse, al ne sjecam se vise u kojoj fazi.

Sacuvati zivce je kljuc svega.
Na projektu koji vodim jedan contractor je francuska (drzavna!!) firma. Ovo me podsjeca na korespondenciju s njima
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 00:15   #15
A kakav je proces dobivanja državljanstva u Hr??
Moj dragi bi htjeo i Hr.- već kad se može imati dvojno
Best Bride is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 01:07   #16
Quote:
Best Bride kaže: Pogledaj post
A kakav je proces dobivanja državljanstva u Hr??
Moj dragi bi htjeo i Hr.- već kad se može imati dvojno
Mora znati HRVATSKI JEZIK i kulturu, imati krsni list i potvrdu od Moglijevica, ili kako se vec zove onaj ruski tajkun, da je radio za njega.
Ostalo je stvar dogovora sa onime koji prima zahtjev - ako je Srbin, nemoj predavati, a ako je Hrvat ili Hrvatica, plava kuverta cuda cini.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 01:10   #17
Quote:
Best Bride kaže: Pogledaj post
A kakav je proces dobivanja državljanstva u Hr??
Moj dragi bi htjeo i Hr.- već kad se može imati dvojno
Jedna nasa cura udana za Engleza trazila, on htio drzavljansvo raspitali su se ali su brzo odustali kad su culi sta to sve ukljucuje - pusta lova, pusti formulari, nitko ne zna tocno rec sta im je trebalo, dva advokata - dva suprotna savjeta... itd (mada to ne znaci da ce vama biti tako, znas i sama kako je kod nas sa nasom administracijom..... ako ti na slucaju radi Cvita onda je super, ali ako radi Nevenka, jebali ste jeza )
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 16:57   #18
nisam nikad bas razmisljala o iskoristavanju zakonskog prava..ali nakon 12 god kvocanja i dosadjivanja bilo je puno lakse udovoljit muzu..sad pak kvoce jer ne koristim njihovu putovnicu
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.

Zadnje uređivanje Het : 22.05.2008. at 18:04.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 18:00   #19
ovdje u njemackoj je neako ovako.

prosle godine sam isao sa frendom par puta na opcinu kad je on predavao zahtjev.

u Baden-Württembergu se popunjen zatjev predaje na Landratsamtu (nesto kao opcina u Hrv. ak se nevaram),u Hessenu na Regierungspresidium,u svakom slucaju razlicito od pokrajine do pokrajine.

usput se predaje kopija putovnice,kopija dozvole boravka,potvrda o radnom odnosu,moj frend je za svaki slucaj predao jos citavo cudo papira,ono zlu netrebalo.ak zatreba.

uglavnom ako nisi u braku sa njemackim drzavljninom moras imat Niederlassungserlaubnis,najmanje 8 godina bit u njemackoj
nesmijes biti kaznjavan i tak.

i sad kad predas te sve papire,to se sad provjerava i provjerava,tako neakih 6-7 mjeseci.i onda dobijes opet pismo od Einbürgerungsbehörde, u kojem oni potvrdjuju da ispunjavas uvjete,ali opet traze da doneses ili posaljes,friske obracune od place
kad to oni dobiju,opet provjeravaju jesil kaznjavan,dali si prijetnja za drzavu,dali se vodi neaki postupak protiv tebe,itd.

i to sad potraje opet neakih par mjeseci.U medjuvremenu te pozovu na informativni razgovor,na kojem te ispituju o politickom sistemu,koliko pokrajina ima njemacka,koji su glavni gradovi tih pokrajina,nesto o ustavu,pa o pravima zena,bla,bla.tu usput vidi kak ti ide njemacki.
i na kraju ak je sve u redu dobijes postom jamstvo za prijem u Njemacko drzavljanstvo (Einbürgerungszusicherung)

to jamstvo prevedes na hrvatski,kopiras putovnicu,rodni list,domovnicu,ovjeris na hrvatskoj ambasadi,i predas pupunjen zahtjev za otpust iz hrvatskog drzavljanstva.eh da najvaznije,platis unaprijed neakih par stotina eura...

i sad cekas kojih 10-tak mjeseci,dobijes rjesenje o otpustu,podignes ga na ambasadi,tu ti izbuse putovnicu i osobnu...
s tim rjesenjem kod prevodioca,prevedes to i pravac Landratsamt.

predas taj prijevo i original,i opet cekas mjesec,dva.
sad se opet provjerava,dali postoje neake prepreke za njemacko drzavljanstvo,dali si kaznjavan,trazil te tko itd.
eh da nesmijes zaboravit friske obracune od place.ek si u medjuvremenu dobio otkaz,ili kaznjen propade sve...

e ak je sve ok.dobis poziv,sa terminom o einbürgerungu.

patis neakih 250 Eur
dobis natrag original rjesenje o optustu iz hrvatskog, i zvekne ti stambilj u hrvatsku putovnicu

usput naucis recenicu ,nesto kao zakletva

"Ich erkläre feierlich, dass ich das Grundgesetz und die Gesetze der Bundesrepublik Deutschland achten und alles unterlassen werde, was ihr schaden könnte"

majko moja,kolko sam ju puta cuo,dok ju je kolega ucio napamet,da ju i ja vec znam

i kad ti preda tej list da si od sad njemacki drzavljanin,s time ides po osobnu i putovnicu,privremenu osobu dobis odmah,express-putovnicu za 3-4 dana.

sve ukupno traje postupak od predavanja zahtjeva do dobijanja rjesenja neakih 2 godine
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 18:04   #20
Australia..2-4 godine...ja dobio poslije 2 godine..hvala im
wogboy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:21.