Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2013., 23:48   #1141
Quote:
Chillishegrt kaže: Pogledaj post
Andrejx poslusao sam te i stavio >cure< na suncanje.
nakon 6 sati direktnog sunca ne pokazuju nikakve znakove da im nesto smeta
Kupio sam zemlju marke >jeftinjara< I presadio 3 manekenke za zrtvene janjce. Ostaju vani pa ako prezive 3 dana pridruzuju im se i ostale :-)
!
Ova skroz desna ti je izrasla na krivo i to jako puno . Po meni bi bilo najbolje da taj zakrivljeni dio zatrpaš sa zemljom sve do mjesta gdj biljka počinje ići ravno i da biljka to pretvori u korijen. Ovo je samo prijedlog, ako nećeš to raditi obavezno podboltaj biljku sa nekim štapićem ili nećim.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 11:19   #1142
Evo ljudi, konacno sam ih presadio u zadnje posude, kante od 12 litara i stavio van. Na nekima vec ima dosta dobrih plodova. Na slikama su i slike paradajza koje sam posadio naopako, pa cemo vidjet kako ce i to uspjet.



Bolivian rainbow


Bulgarian carrot
Wario is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 12:50   #1143
Quote:
pklicov kaže: Pogledaj post
Ova skroz desna ti je izrasla na krivo i to jako puno . Po meni bi bilo najbolje da taj zakrivljeni dio zatrpaš sa zemljom sve do mjesta gdj biljka počinje ići ravno i da biljka to pretvori u korijen. Ovo je samo prijedlog, ako nećeš to raditi obavezno podboltaj biljku sa nekim štapićem ili nećim.
Znam :-) vec je bila napukla stabljika pa sam to zatrpao ali je ostala nakrivljena , dobit ce stap pa nek se pentra uz njega !
Chillishegrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 19:15   #1144
Kako smo ove godine ekspresno iz zime uskocili dirketno u ljeto, tako mi se ranije nego inace zamjerila jedna uobicajena radnja - zaljevanje. Upravo sto mi je ta radnja tako mrska gotovo svake godine kemijam s nekim manje ili vise uspjesnim sustavom navodnjavanja ali prije ili kasnije zavrsim na manualnoj igri s kanticom tako da kad vec moram zaljevati onda barem mogu smanjiti ucestalost i za to je idealno malciranje. Folije ne volim jer imam dojam da "guse" biljku, slama je vrlo prihvatljiva ali je problem nabaviti, suha trava isto tako nije los odabir ali em je nemam toliko na raspolaganje em je rizik s unosom korova/bolestina, razne varijacije ukrasnih kora nisu lose ali ih je davez na jesen uklanjati i na kraju se od duge liste ukazao savrsen odabir u obliku kartonskih kutija.

Karton je idealan jer je lako dostupan (uvijek u ducanu pokupim pokoju kutiju pa ga se nakupi), razne korisne bakterije/gljivice/gliste ga obozavaju, vec kod minimalne vlaznosti vjetar ga ne raznosi, odlicno drzi vlagu dok istovremeno nema tendenciju stvrdnjavanja u tvrdu koru poput novinskog papira te ce se razgraditi taman do zime. . Sve u svemu savrsen materijal za ovu namjenu, a jos je ljepsi kad prode kroz rezac papira (nije neophodno, sasvim se lako trga kad se malo namoci):



Cim deblji sloj tim bolje , samo ostaviti oko biljke par cm prostora:


Lagano zaliti:


Ne samo da je korisno nego cak i jako dobro izgleda:


I za kraj jos jedan primjer koliko doista vlage treba nasim biljkama - velika sadnica paradajza (daleko veci potrosac vode od papricica) u casi od 4dcl koja je cijeli tjedan provela na balkonu kojeg je cijele dane przilo sunce i zalivena prije sest dana:


Iako je gornjih prvih par cm potpuno suho, nesto nize prica je bitno drukcija i bez problema bi mogla jos koji dan bez zaljevanja,
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 23:16   #1145
Andrejx hvala jos jednom na nesebicnom djeljenju vlastitih iskustava !
I naravno opet gnjavim pitanjima :-)
Kakvi su ti ono plavi i zeleni cepovi u crnim kantama, od koliko litara su ti one crne i crvene kante, i u prosjeku koliko cesto zaljevas tako >kartonirane< kante ??

Zadnje uređivanje Chillishegrt : 27.04.2013. at 23:58.
Chillishegrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 20:48   #1146
Odem jučer kod bake u Gorski kotar i ponesem joj jedan pelcer scotch bonneta. Danas sam se vratio s 5 biljaka kojima ni ona ni ja ne znamo ime sorte. Znao sam da je prije imala neke sjemenke, ali nisam znao je li posijala i ove godine tako da me baš iznenadila i razveselila. Prema opisu ploda, 3 od njih bi trebale biti isto scotch bonnet , jedna ona chili mala (tabasco) i jedna black pearl. Vidjet ćemo krajem ljeta koje su. Kad sve te biljke porastu i kad ih iznesem van, na balkonu će mi nastati prava džungla.
lef is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 14:25   #1147
Nije bas usko povezano s temom, ali, ljudi moji, je li ovo moguce?
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 15:10   #1148
Nažalost, moguće je. I vrlo vjerojatno će to uvest.

Ima ovdje na par mjesta rasprava o tim temama, zanimljiva je ona u okviru CA.
Jedan kolega forumaš je to dobro sumirao još prije tri godine, u okviru jedne puno šire priče:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=20413690&postcount=3

No, nedavno je bio i jedan optimističniji članak:
http://danas.net.hr/svijet/europski-...tarog-sjemenja

Quote:
Ova presuda predstavlja težak udarac za svjetske koncerne poput Bayer Cropa, Monsanta, Duponta ili Syngenta, koji sustavno teže kontrolirati baš sve što se sije, uzgaja i što mi konačno jedemo. Ti svjetski koncerni već nadziru 67 posto svjetskog tržišta sjemenki i čine sve što mogu da i nad "običnim" plodovima steknu pravo intelektualnog vlasništva, piše DW

Zadnje uređivanje Retroman : 29.04.2013. at 15:41.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 15:21   #1149
Bojim se da im to nece samo tako proci ovdje...
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 16:24   #1150
U majci svih korporativnih manipulacija zvanoj Amerika trziste heirloom sjemenja cvate i nikoga ne zanima sve dok je za osobnu upotrebu. Slicna je galama bila prije koju godinu na temu zabrane uzgoja za osobne potrebe na Novom Zelandu pa se ipak kasnije ispostavilo da je pricica ipak malcice napuhana jerbo inace ne bi osvanula na naslovnicama 24Sata ili Indexa.

Tako je vrlo vjerojatno i ovdje slucaj i vec se standardno kao slucajno s velikim farmerima namjerno u igru ubace i oni s par paradajza na balkonu u kantama jerbo je takva prica mamac za privlacenje paznje medija.

Quote:
Chillishegrt kaže: Pogledaj post
Kakvi su ti ono plavi i zeleni cepovi u crnim kantama,
Radi se o Accelerator air-pruning kontejnerima gdje je vise rupa nego same plastike pa kad se malo zemlja osusi poprilicna je gnjavaza dobro zalijati jerbo se to mora raditi malo po malo. Zato sam uz svaku biljku ukopao i plasticnu bocu od mlijeka s desetak rupa koje jednostavno napunim vodom i curi tocno u zoni korijena.

Quote:
od koliko litara su ti one crne i crvene kante
Crne su od 50 litara, crvene 14 litara i to su uredski kosevi za papir iz IKEA koje kupujem po 1,50 EUR. Te crvene su najbolji odabir jer ih koristim petu sezonu i jos ne pokazuju znake zamora - postoje i crne koje se previse griju te bijelo-mutne koje se raspadnu nakon prve sezone.

Quote:
i u prosjeku koliko cesto zaljevas tako >kartonirane< kante ??
Tu nema bas nikakvog pravila ili jednostavne formule, sve ovisi o volumenu, velicini biljke, temperature itd. ali znam da za vrijeme normalnog umjereno vlaznog ljeta sve zajedno biljke zalijem svega par puta. Osim sto umanjuje gubljenje vlage pokrov pogoduje razvoju korisnih bakterija/gljivica te boljoj izmjeni plinova posto se ne stvara tvrda korica na povrsini.

Zadnje uređivanje AndrejX : 29.04.2013. at 16:36.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 16:38   #1151
ovogodišnja sweet hungarian (klik na sliku za veći prikaz)



kao što je iz slika vidljivo biljka je u punom jeku cvatnje + uspjela je zametnuti 1 plod
prema korijenju po stjenkama löwenbrau flaše čini se da treba veći prostor, al neznam dal je pametno presađivati sad kad cvate?
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 16:53   #1152
Naravno da je treba presaditi, sigurno ce je manje sokirati presadivanje dok vec pumpa plodove
Toplo je, pocetak svibnja i vise se nema sto cekati nego sve mora van i presaditi u velike posude.

Gledajuci Sweet Choc definitivno sam odlucio da se sljedecu sezunu fokusiram na annuume:

Tek zapoceo obilan cvat 22.4.


Danas vec ima dvadesetak plodova od 3-4cm:

Zadnje uređivanje AndrejX : 29.04.2013. at 17:25.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 17:57   #1153
ja sam ove sezone definitivno priznao poraz a ovih sest biljcica je tek toliko da se imam cime zabavljati...


prve dvije fotke su prekrasne ljute madjarske paprike, mislim da je to hunagrian hot wax, inace su na trznici strasno skupe (trenutno cijene dosegne i 5kn po plodu) i isto tako ukusne. imam ih jos "rasporedjenih" na drugim strateskim mjestima.

na preostalim fotkama su papricice cije sjeme mi je dala mama, a prekrasne su, jako ljute, a bez karakteristicne chili arome koja mi smeta. isto tako, bit ce toga dalje ako ove moje ne uspiju, a kako stvari stoje, dosta su zakrzljale. naime, pokusao sam bez ikakvog umjetnog svjetla, bile su samo na ono malo zmsko-proljetnog sunca na malom prozoru i prerano iznesene van (trpile su nocne temperature na granici mraza). ipak rastu, vidjet cemo kako ce biti do kraja. inace, ostavio sam ih kako bih kasnije mogao raditi ljute ajvare i umake.





grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 23:14   #1154
Kako sam prilicno kasno skopcao da ce mi nedostajati sadnica jalapenosa tako sam konacno isprobao i toliko hvaljeni Agralan planter:





Jes da igracka nije nesto revolucionarno i da biljke koje rastu u njoj ne ruse rekorde ali presadivanje cepova je daleko najjednostavnije od svih ostalih nacina koje sam do sada imao prilike isprobati
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 11:41   #1155
Još jednom se ispravnom pokazala teorija da je papričice najbolje ne dirati uopće, same će se snaći. Od prve runde fataliija nikla je samo jedna pa sam "za znanost" posijao još par sjemenki naknadno i stvarno jedva da sam ih pogledao. I evo danas su dvije provirile nakon neka 2 tjedna. Znači da sam ili nešto sj*bo ili sam pogodio točno par loših sjemenki. Prije će biti ovo prvo . Isto sam napravio i sa chocolate habanerom, ali on još ne pokazuje znakove..
lef is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 15:56   #1156
biljka iz posta gore presađena direkt u zemlju u vrtu i prema prvim reakcijama izgleda da joj se sviđa



i ostale biljke presađene u kante (kante kupljene u nekom privatnom shopu za 6kn/kom )

kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 15:59   #1157
jako lijepo i uredno, svaka cast!
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 09:58   #1158
pitanje:
2 lanjske jolokie cvatu ko blesave vec 2 mjeseca ali nemogu zametnuti nijedan plod.
zasto? :\
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 10:25   #1159
Jer nisu dobri jcjeti, tj. premalo svjetlosti ili preniske nocne temperature - npr. paradajz nece zametnuti plod ako je nocna ispod 15C.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 11:33   #1160
Eto i mene nakon malog odmora u Istri. Slike sa mora nemam, ali sam dolje preselio 3 Jalapena, 2 bird eye-a, jedan habanero i jedan patio fire. Slike nemam .

Pošto sam malo kasnije posadio, onda mi još nisu sve biljke spremne za presađivanje, no par njih je doma na balkonu dobilo malo veći životni prostor, naravno da sam posudio foru sa kartonom od Andreja.

2 Jalapena
1 patio fire
1 bird eye
1 scotch bonnet


a ovi sretnici se još malo budu sunčali na prozoru dok ne popuni korijen čaše


P.S
Andej, koje to kante/tegle koristiš na balkonu i gdje si ih kupio, isto za agralan planter? Meni na balkon ne stanu velike kante od 12l pa tražim neke među teglice od 8 do 10 litara ali sve što nalazim je prek 30 kuna po komadu!?

pozdrav, Pero

Zadnje uređivanje pklicov : 03.05.2013. at 12:41.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.