Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2008., 20:01   #1
Tumor testisa

Postavio sam bio temu i na netovom forumu ali niti ga mogu otvoriti jer forum steka, a i nisam bas bio dobio odgovore kad sam se zadnji puta bio ulogirao pa se nadam da cete mi vi ovdje uspjeti pomoci ako znate stogod vise.

Naime, sumnjam da imam tumor, gotovo sam siguran .
Moje pitanje glasi: da li znate kome i gdje da se obratim za neki pocetni pregled? , a da nije moja doktorica opce prakse ili neka klinika gdje se skupo placa.
U protivnom bi otisao svojoj doktorici opce prakse ali ona si je jako bliska s mojim roditeljima, a nebih zelio odmah uznemiravati roditelje ako je to moguce .
Hvala!
hyden_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:04   #2
Sumnjaš? Tumor čega? Da te znamo uputiti.....
Anđel zvan Dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:16   #3
na testisima sam naisao na kvrzicu
a i limfni cvorovi su mi lagano naoteceni (no sad se to vec povuklo, ali ih i dalje pod prstima lagano osjecam), i naisao sam na jednu kvrzicu iza uha.. I naravno da sam prestrasen al sam pripreman koliko mogu biti na sve.

inace nikada nisam imao nekih zdravstvenih problema (osim obicnih gripa,viroza i to jako rijetko), nemam nikakvu spolno prenosivu bolest niti hepatitise (bio ne tako davno na testiranju). Nisam ni hipohondar da nebi ispalo, a najveci doseg tableta koje sam koristio u zivotu je bio andol.
hyden_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:21   #4
Iskreno, mislim da to nije tumor ali ti ipak savjetujem da odeš lječniku. A najbolje bi ti bilo da odeš svome lječniku opće prakse i kažeš šta te muči, i on će te uputiti na pravo mjesto. Jer gdje god da odeš u bolnicu na neki pregled treba ti uputnica, a po uputnicu moraš kod dr. opće prekse...a tvoja doktorica, iako je bliska sa tvojom obitelji mora biti diskretna jer joj je to posao...Jedino da odeš privatno, ali to ti se plaća...
Ja sam isto imala naotečene limfne čvorove na vratu, i ispod pazuha, i prvo je bila prehlada, a na kraju se ispostavilo da je mononukleoza.
Anđel zvan Dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:30   #5
Quote:
hyden_25 kaže: Pogledaj post
na testisima sam naisao na kvrzicu
a i limfni cvorovi su mi lagano naoteceni (no sad se to vec povuklo, ali ih i dalje pod prstima lagano osjecam), i naisao sam na jednu kvrzicu iza uha.. I naravno da sam prestrasen al sam pripreman koliko mogu biti na sve.

inace nikada nisam imao nekih zdravstvenih problema (osim obicnih gripa,viroza i to jako rijetko), nemam nikakvu spolno prenosivu bolest niti hepatitise (bio ne tako davno na testiranju). Nisam ni hipohondar da nebi ispalo, a najveci doseg tableta koje sam koristio u zivotu je bio andol.
sigurno nemas tumor jer sam prosao kroz to cak sam radio i anlize na tumor(tumor markeri i nista) jel imas neke simptome.....ja sam zadobio upalu testisa nakon cega se ponovila 3 puta u 2 mjeseca bio sam na injekcijama i strogom mirovanju 15 dana....sad je sve ok nemam nikakvih posledica....ako ce te to smiriti trazi uput za Urologa
Baya_Rober is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:33   #6
Eto vidiš...samo si se očito malo ili prehladio ili nešta...sve bu bilo u najboljem redu...
Anđel zvan Dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:48   #7
Quote:
Baya_Rober kaže: Pogledaj post
sigurno nemas tumor jer sam prosao kroz to cak sam radio i anlize na tumor(tumor markeri i nista) jel imas neke simptome.....ja sam zadobio upalu testisa nakon cega se ponovila 3 puta u 2 mjeseca bio sam na injekcijama i strogom mirovanju 15 dana....sad je sve ok nemam nikakvih posledica....ako ce te to smiriti trazi uput za Urologa
Daj Boze da je to to.
Nemam nikakve druge posebne simptome. Malo me uznemirila jos vise prije par dana prica jednog prijatelja kojemu je tata imao isto kvrzicu iza uha i nakraju se ispostavilo da je tumor. I onda naidjem i ja na jednu. Kao da mi nije dovoljni sok bila kvrzica na testisima. A nisam vise ni neki balavac da bi si umisljao svasta no moram priznati da sam se posteno uplasio.
A te analize za tumor markere uputnicu si dobio kod svoga doktora ili? Ma otisao bi na sve moguce pretrage,samo da barem nisam toliko blizak sa svojom lijecnicom pa da ne dizem paniku. Vjerojatno cu ipak onda morati bas do nje
hyden_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 01:03   #8
ma opusteno ....100 posto je to da se tako lako dobija tumor svi bi izumrli davno koliko godina imas?
Baya_Rober is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 03:05   #9
Varikokela: Ovaj pojam označava proširenje venskog pleksusa (plexus pampiniformis) koji testis opskrbljuje krvlju. Učestalost varikokele u općoj populaciji iznosi 13%, a u neplodnih muškaraca 36%. Razlog proširenju ovog venskog pleksusa je mehaničke prirode, usljed nedostatka ili nepravilne funkcije zaliska spermatične vene na mjestu ulijevanja u bubrežnu venu. Zbog zadržavanja krvi u proširenim venama dolazi do porasta temperature u testisu, pri čemu se mogu oštetiti stanice iz kojih se razvijaju spermiji. U 90% muškaraca s varikokelom je smanjena pokretljivost spermija. Varikokela se liječi kirurški, a nakon operacije se često poboljšava kakvoća spermija.
Naravno moguć je i karcinom. Najbolje bi bilo otići kod urologa.
Gemma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 09:31   #10
tumor testisa

....naime prije 15 dana mom mlađem bratu dijagnosticiran je tumor lijevog testisa koji je pretprošlog tjedna,operativnim putem i odstranjen. Op prošla ok, ali dobili smo nalaze i utvrđene su metastaze na jetri!!!!
Određeno liječenje kemoterapijom, jučer je dobio prvu kemo, biće u bolnici tih pet dana dok traje taj dio liječenja....Zatim doma pa ponovo kemo određena za 21 dan...van sebe sam, svi smo- no daleko smo tako da se s bratom i roditeljiima čujem telefonom, bojim se da nešto ne kriju, oni, doktori, više niti sama ne znam...Brat zvuči borbeno,veselo, optimistično, on je mene tješio na tel kada su živci popustili...imam malu bebu, ne mogu na put a htjela bih se uvjeriti, vidjeti ga, no možda bolje poslije prve kemo?! Tražim na netu kada bebach spava, surfam,ispitujem, pročitam nešto ohrabrujuće pa onda paf nešto grozno, vidim da netko uopće nije imao nakon tumora testisa metastaze na drugim organima, netko pak jeste ali nisam našla nikoga sa meta na jetri...
Jel imao netko nešto slično, zna netko više...
Maret@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 15:25   #11
Nažalost, relativno kasno se javio liječniku. Karcinom testisa spada među najizlječivije oblike raka. U ranoj fazi se stopa izlječivosti kreće oko 95%. Za vas je utješno to da brat ima i ovako poprilično visoke šanse za izlječenje. Bitno je da mu se još nije proširio na pluća i mozak. Za jetru je koliko toliko lakše, budući da je kirurški lako dostupna, da postoje brojne moderne i uspješne metode liječenja tumora na njoj i da taj organ posjeduje sposobnost regeneracije. Druga stvar, imamo primjer svjetske biciklističke legende Lancea Armstronga, koji je imao metastaze na jetri, plućima i mozgu. Liječnici mu nisi davali velike šanse, ali je uspio pobijediti tu bolest kombiniranim kemoterapijama i operacijskim zahvatima. Sada normalno živi, čak ima i djecu (zahvaljujući unaprijed spremljenom uzorku sjemena).

Quote:
Maret@ kaže: Pogledaj post
vidim da netko uopće nije imao nakon tumora testisa metastaze na drugim organima, netko pak jeste
Ovisi o stadiju bolesti. Naravno da neće imati metastaze onaj ko se na vrijeme javi liječniku. Ovu bolest jer relativno "lagano" otkriti u ranoj fazi jer je organ dostupan za opip. Svaku promjenu treba pregledati UZV-om.

Eto, ako te ovo imalo tješi. Znam da se radi o teškoj bolesti s metastazama, ali vjeruj mi da imate razloga za optimizam. Btw, bilo bi dobro da postaš kliničku dijagnozu, ako nije problem... Drž' te se

P.S.
Ohrabri brata. Nemojte stvarat dramatičnu atmosferu. U ovom trenutku mu treba samo snage i izdržljivosti. Samo tako će uspit...

Zadnje uređivanje Termination : 16.01.2009. at 15:48.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 03:00   #12
Quote:
Maret@ kaže: Pogledaj post
....naime prije 15 dana mom mlađem bratu dijagnosticiran je tumor lijevog testisa koji je pretprošlog tjedna,operativnim putem i odstranjen. Op prošla ok, ali dobili smo nalaze i utvrđene su metastaze na jetri!!!!
Ja cu samo spomenuti da postoje alternative i to odlicne. Posto ovo nije mjesto gdje se moze raspravljati o alternativi, odi u alternativno lijecenje i pogledaj moj post o MMSu, naravno, samo ako te zanima alternativa.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 18:36   #13
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
Nažalost, relativno kasno se javio liječniku. Karcinom testisa spada među najizlječivije oblike raka. U ranoj fazi se stopa izlječivosti kreće oko 95%. Za vas je utješno to da brat ima i ovako poprilično visoke šanse za izlječenje. Bitno je da mu se još nije proširio na pluća i mozak. Za jetru je koliko toliko lakše, budući da je kirurški lako dostupna, da postoje brojne moderne i uspješne metode liječenja tumora na njoj i da taj organ posjeduje sposobnost regeneracije. Druga stvar, imamo primjer svjetske biciklističke legende Lancea Armstronga, koji je imao metastaze na jetri, plućima i mozgu. Liječnici mu nisi davali velike šanse, ali je uspio pobijediti tu bolest kombiniranim kemoterapijama i operacijskim zahvatima. Sada normalno živi, čak ima i djecu (zahvaljujući unaprijed spremljenom uzorku sjemena).


Eto, ako te ovo imalo tješi. Znam da se radi o teškoj bolesti s metastazama, ali vjeruj mi da imate razloga za optimizam. Btw, bilo bi dobro da postaš kliničku dijagnozu, ako nije problem... Drž' te se

P.S.Ohrabri brata. Nemojte stvarat dramatičnu atmosferu. U ovom trenutku mu treba samo snage i izdržljivosti. Samo tako će uspit...

On je hrabar, ponosna sam na njega!!! Ja klonem naveče, bojim se, ujutro si dam dozu hrabrosti i nekako izguram dan ali noć...crna noć......Danas je gotov sa prvim ciklusom kemoterapije, ide sutra doma malo se odmoriti pa opet za 21 dan. Prvi ciklus odlično podnio, čujemo se tel svaki dan, zvuči mi super i to mi da krila...

Na nažalost, ali kod doca je od 7 mjeseca zbog problema sa želucem- tako da su oni liječili samo želudac i gastritis. Bio čvorić na ultrazvuku ali doc rekao istegnut mišić. Nakon gubljenja apetita u 12om mjesecu mama inzistirala da odu na privatnu poliklinku gdje je otkriven tumor...doc kaže da ga je teško bilo uočiti, ali da je doc ipak trebao obratiti veću pozornost!?Kaže doc da nažalost postoje i ti skriveni simptomi,kada tumor nije lako identificirati
Šaljem mu puno ljubavi i poljubaca...
P.S. Nažalost ne živim blizu brata i roditelja tako d anemam kliničku dijagnozu!
Maret@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 23:50   #14
sretno, vjerujem da će brat ozdravit, pogotovo ako je borben

možeš li samo reći kako je brat otkrio bolest?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 23:51   #15
sretno, vjerujem da će brat ozdravit, pogotovo ako je borben

možeš li samo reći kako je brat otkrio bolest?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 02:36   #16
Pa sudeći po raširenosti bolesti, neobično mi je da ju je tako kasno otkrio jer je tu sigurno bila malo veća oteklina na testisu koja se mogla bez problema napipat. Sad je li on radio UZV testisa ili abdomena pa mu nisu otkrili? Zvuči mi nevjerojatno da im na UZV-u promakne toliki tumor na testisu. Tu nema nikakvih mišića. To je praktički nemoguće. Osim toga, savršen pokazatelj tumora testisa su i markeri LDH, AFP i BHCG. Jedino ako mu nisu UZV-om prepoznali tumor na jetri. Onda se tu može dogoditi pogreška. To bi onda značilo da je zanemarivao promjenu na testisu, a upravo je to kobna pogreška koju mnogi čine...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 15:40   #17
Ne znam detalje terminate, ali upravu si bio je uvz abdomena i nisu prepoznali. Oteklinu na testisu je primjetio 10 dana prije dijagnoze pa su snimili tada i taj dio...uh teško mi je sada o tome pisati jer sad smo tu gdje jesmo i povratka nema- ostaje borba s bolešću koju svi želimo pobjediti. Danas brat dolazi doma nakon prvog ciklusa kemoterapija...

HvalaBugy, brat je naravno borbeni nećemo dopustiti da se to promjeni...
Kako je otkrio?! Hm, u zadnjoj fazi i tu oteklinu na testisu, a ostali simptomi gubitak apetita, bolovi u ramenu...no navedeni simptomi mogu biti i znaci nečega sasvim drugog, stoga ne oslanjaj s ena njih već redovito pregledaj tamo gdje je najlakše i očito!
Svom bratu šaljem pozitivne vibre...
Maret@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 16:58   #18
Da, povratka nema. Greška je učinjena. U potpunosti shvaćam da ti je teško o tome pisati. Jedino mi preostaje da mu poželim sreću u daljnjem liječenju, a vas kao obitelj ohrabriti jer, vjeruj mi, nije sve izgubljeno. On i sad ima ogromne šanse za oporavak iako se radi o raširenom karcinomu. Mislim da je stopa potpunog izlječenja preko 60% i za uznapredovali oblik te bolesti. Medicina je poprilično napredovala u liječenju karcinoma testisa. Njega samo dalje hrabrite jer jedino će uspit ako se bude ustrajno borio do kraja.

Dakle, zaključujemo da je osjećao bolove u trbuhu zbog metastaze tumora testisa na jetru. Liječio je samo želudac jer na UZV-u nisu prepoznali manji tumor na jetri, zbog njegove veličine ali i zbog površnosti pri pregledu. Nakon općih simptoma raka (gubljenje apetita, bolova...) odlučio se za pregled u privatnoj klinici. Tamo su vjerojatno prvo konstatirali tumor na jetri, pa onda otkrili da se primarni tumor nalazi na testisu. Budući da se tumor testisa relativno sporo razvija i da ga je relativno lako opipati još od rane faze, tvoj brat je pogriješio jer to nije odmah rekao liječniku. Moga je daleko "bolje" proći.

Za sve ostale, simptomi tumora na testisu: bilo kakva promjena testisa poput promjene izgleda i veličine, pojava bolne ili bezbolne kvržice/čvorića, osjećaj težine testisa, bol u trbuhu, krv u spermi, otečenost limfnih čvorova u preponama i ostali opći simptomi raka. Jednom mjesečno treba detaljno opipati testise u potrazi za promjenama, najbolje nakon tuširanja dok su testisi opušteni. Ako primjetite išta od gore navedenog trčite liječniku opće prakse po uputnicu za urologa. Dijagnostika: urolog će detaljno opipati plohe testisa te će zatražiti UZV testisa i krvne markere (LDH, AFP i beta-HCG). Povišena razina markera u krvi je znak za uzbunu. Na UZV-u će radiolog provjeriti radi li se zaista o tumoru. Naime, gornji simptomi ne moraju nužno značiti tumor. Svaka kvržica/povećanje ne znače automatski tumor. Najčešće se radi o bezopasnim bolestima poput spermatocele (zadebljanje epididimisa), hidroceli (nakupini tekućine oko testisa), varikoceli (upaljenoj krvnoj žili) ili pak preponskoj kili. Ako vam dijagnosticiraju rak, liječenje: operativno odstranjivanje oboljelog testisa (najčešće je zahvaćen samo jedan). Najčešće se odstranjuju i limfni čvorovi iz prepona. Ako je bolest u ranoj fazi, navedeno će bit dovoljno. Ako je bolest u poodmakloj fazi, kao u ovom slučaju, primjenjuju se dodatni terapijski postupci poput kemoterapije i radioterapije. Stopa izlječenja: spada među najizlječivije oblike karcinoma, u ranoj fazi izlječivost je preko 95%. Prevencija: kriptorhizam (nespuštene testise) operirati što prije...

Zadnje uređivanje Termination : 29.09.2010. at 02:17.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 17:13   #19
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
Nažalost, relativno kasno se javio liječniku. Karcinom testisa spada među najizlječivije oblike raka. U ranoj fazi se stopa izlječivosti kreće oko 95%. Za vas je utješno to da brat ima i ovako poprilično visoke šanse za izlječenje....
Pises jako optimisticko i ohrabrujuce, sto je i u redu, ali pises globalno kao da su svi tumori testisa jednaki. Najprije bi trebao saznati od Maret@ o kojem tumoru se radi, Seminom ili Non-Seminom.
__________________
Nekve osobe kupuju si od novaca, kojeg nemaju, stvari, koje ne trebaju, samo da imponiraju drugima, koje ne vole.
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 17:28   #20
Quote:
Maret@ kaže: Pogledaj post
On je hrabar, ponosna sam na njega!!! Ja klonem naveče, bojim se, ujutro si dam dozu hrabrosti i nekako izguram dan ali noć...crna noć......Danas je gotov sa prvim ciklusom kemoterapije, ide sutra doma malo se odmoriti pa opet za 21 dan. Prvi ciklus odlično podnio, čujemo se tel svaki dan, zvuči mi super i to mi da krila...
Sto ti ja mogu savjetovati je, ne pokazivajte pred njim bilo koju slabost, rezignaciju, nepomoc, netoleranciju, nerazumljevanje,... ne umarajte ga sa pitanjima i vlastitim suzama,... znadem da je to tesko, ali saberite te se ... sto on treba je vanjsku hrabrost, borbenost, snagu i jednu poznatu normalu.

Osobe koje su meni dosli u posjetu i poceli plakati sam poslao van, jer oni su me uvukli u vecu depru, a to nisam htio, nego sam htio zivjeti.
Sa medicinske strane ti je Terminator dosta opisao sto bi trebala iz pocetka znati, ostalo detaljnije bi te vise opterecivalo.
__________________
Nekve osobe kupuju si od novaca, kojeg nemaju, stvari, koje ne trebaju, samo da imponiraju drugima, koje ne vole.
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.