Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2011., 23:47   #41
Quote:
headhunter kaže: Pogledaj post
Naravno ne postoji precizan odgovor, ali mozemo raspravljati malo na ovu temu
Npr. gledala sam jednu emisiju na tv-u (prije godinu-dvije, ne sjecam se naziva) i spominjali su hormon oksitocin. On se stvara u mozgu kada smo zaljubljeni i daje nam energiju, koja se, ako za to postoje uslovi, moze upotrebiti za stvaranje porodice. Zovu ga i hormon vjernosti Takodje, luci se kad dijete sisa, postoje nevni putevi od dojke do mozga, do mjesta gdje se luci oksitocin. Zato mame tako vole svoje bebe, i tako se raznjeze kad vide bebin osmjeh U pomenutoj emisiji rekli su da je prosjek trajanja zaljubljenosti 3 godine. Poslije toga na scenu stupaju neke druge vrijednosti i ako brak potraje, to znaci ili da se zaljubljenost srecno nastavila u ljubav ili se nasao neki drugi zajednicki jezik, npr. ekonomski, podizanje potomstva, komplementarni poremecaji kao sado-mazo i sl

Ok, to je jedna teorija. Druga je npr. Jungova, o projekciji anime/animusa na voljeno bice. Kad se projekcije povuku ona blazena opijenost prestane jer osobu vidimo onakvu kakva jeste. Nastavak price je kao u pethodnom pasusu

Ako ste nedavno citali o zaljubljenosti kod nekog drugog psihologa/pisca, pisite..Ili svoj dozivljaj naravno

Zaljubljenost se može produživati. Postoje zanimljive "kemije" koje djeluju na oxytocin. Odnosno ponovo se zaljubiti u nekoga koga si nekada zaljubljeno voljela. Ne ljubav..nego zaljubljenost!
wizard.hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 23:51   #42
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
ee, dobro.. sjećame se da je on slike anime/animusa povezivao s roditeljima. odn. Jung je svoju animu prepoznao u ženi koja je imala vrat i kosu sličnu njegovoj majci... dakle ipak mi prepoznajemo nešto poznato iz svojih dosadašnjih iskustava u osobi u koju se zaljubljujemo.

mislim da je bitno shvatiti kako se svi mi reflektiramo u drugima, a zaljubljujući se u druge ljude, zapravo se zaljubljujemo u sebe i svoje uspomene..

ja sam možda ovo preromantizirala, ali ja to tako vidim.

ja sam zeljubljena već godinu dana i ne vidim nigdje kraja dapače, sve je luđe
Dobar sex može produljiti rok trajanja zaljubljenosti...po meni ovisnosti o osobi. Hmmm..trebao bih dublje razmutiti što zaljubljenost pokraj oxytocina šiša u mozak. Ali ukratko..ovisnost....P.S. Dali sam u krivu ali žene kada dobe pravi sex-i ponavlja se...drže tog frajera kraj sebe...ma kako god on grdo izgledal! Ili je to mit?
wizard.hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 00:02   #43
Po meni...mojem iskustvu zaljubljenost traje koliko i aktivno djelovanje MDMA. Može se pregoriti u mjesec dana...tako i sa ženom. Ali pažljivo doziranje sasvim bez beda može trajati i godinu dana...a tada MDMA dosadi. Zašto MDMA? Jer na iste načine djeluje kao zaljubljenost. Preko istih veza u glavi. MDMA se davao parovima u kojih je ljubav ali i zaljubljenost nestala. Ljubav nije bila dosta a oni u braku! I pomoću MDMA aktivirali su zaljubljenost. I tako do 1985 kada je MDMA stavljen izvan zakona.
wizard.hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 18:07   #44
Dve godine,sest meseci , petnaest dana, osam sati, i trideset sekundi.
Ali opet to je relativno,ako si plavusa ,onda to traje dve godine,sest meseci,petnaest dana, cetiri sata i petnaest sekundi,ako si crna dve godine,sest meseci,deset dana,osam sati i pet sekundi. Ali u sustini ono prvo je tacno.
B3l1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 16:18   #45
To ovisi o puno toga, a posebno o samopouzdanju, a poslje i o tome koliko se neko u cijeloj toj priči povodi razumom, u današnje vrijeme nažalost jako rijetko što je rezultat već nekih dubljih psihičkih problema
__________________
Moja natalna karta:

http://de.tinypic.com/r/t5je52/5
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 20:09   #46
Zaljubljivanje se zbiva spontano autonomno samo od sebe i tu svijest malo ili nikako ne moze uticati. Ali svijest ili volja moze uticati na odredjen nacin!
Ako uzmemo fenomen ''libido'' (psihicka energija) koju mnogi psiholozi ne priznaju ili tumace je u freudistickm okviru, pomocu libido teorije moguce je objasnjavati dinamicki proces u psihickom zbivanju i uzrocne elemente koji igraju vaznu ulogu. Jasno je da biohemiski elementi igraju bitnu ulogu u pozadini, pa ponekad imaju i primarnu ulogu.
Odredjenim objektima se pridaje znacaj ( libidozno zaposjedanje) i oni imaju odredjenu vrijednost za subjekt. Vrijednosna skala nasih prioriteta je posljedica libidoznog zaposjednuca ili pridavanje vrijednosti nekim objektima, bilo idejama, ljudima..itd. Cesto se to desava nesvjesno autonomno. Dali sad vise volim sladoled sa vanilom ili orange juice, zavisi od toga sta ima trenutno vecu vrijednost ( libido). Isto tako izbor nekih aktivnosti, prijatelja, ljubavnog objekta itd je libidozno zaposjednuce i sve se odigrava u nama samima kao psihicke slike..
Moguce je da slobodno lebdi osjecaj ljubavi prema nekom objektu bilo da je muski ili zenski, ada se jos nije nasao konkretno taj objekat. I ponekad se desi sasvim iznenadno da se sav taj ljubavni libido projektuje na neki objekt i stvori efekat zaljubljenosti. U tom stanju ogromna investicija vrijednosti( libida) ide na stetu razuma ili svijesti , stara poslovica '' zaljubljen, zaludjen''. Tad objekat dobija determinativnu vrijednost i prevlast nad cijelim stanjem svijesti. Puno je primjera kako je neko radi ideje ljubavi ili u stanju zaljubljenosti uradio neke stvari koje nikada ne bih uradio da je u stanju ''trezvenosti''. Zaljubljenost je neko stanje ''hipnoze'', dolazi do osjecaja lijepog emocionalnog tona, osjecaj ugodnosti, smirenosti ili opste srece ili misticnog stanja svemoci i sjedinjenosti sa univerzumom. Naravno sve je individualno ! Za stanje zaljubljenosti potrebno je da se dogodi projektovanje idealizirane slike na objekat, a ta slika je nastala individualnim dozivljajima iz djetinjstva u percipiranju objekata i predispozicijom instinktivne prirode koja se zove praslika. Ova druga je urodjena dispozicija da se tako reaguje kada za to da vanjski povod, i ima jaku emocionalnu podlogu. Zato se kaze projektovanje praslike koja je jako emocionalno nabijena na neki objekat i taj objekat dobija veliku vrijednost a sve to ima instinktivnu prirodu.
Konkretni objekt ako nema neku vrijednost , pod odredjenim okolnostima se moze povecati njegova vrijednost sa odredjenim svijesnim ''ritualima'' bilo kolektivnim aktivnostima ili individualnim. Ovo stvar neki psiholozi nazivaju navikavanje, ali tesko se svaki slican proces moze nazvati navikavanje.

Vremenom se moze dogoditi da objekt naglo izgubi vrijednost bez nekog vanjskog povoda , a ponekad se to dogodi ako konkretni objekat ne mogne ispuniti ocekivanja projektovane slike. Misli se na to da se projektovan aslik alijepi na konkretan objekt i on dobija svojstva koja cesto u stvarnosti nema. Ali subjekt to ne vidi zivi u iluziji, ali ponekad nepreklapanje slik esa konkretnim objektom daje efekat razocarenja i dolazi do naglog povlacenja ili mjenjanja objekta. Kod rastrojenih licnosti ( neuroza) je cest ovaj fenomen i desavaju se nevjerovatne projekcije u svim aspektima zivota. Razbijana ravnoteza licnosti i gubitak svjesnog libida koji je potreban i igra vaznu ulogu kod zdravih i razvijenih licnosti.
Kod nekih vrsta licnosti seksualnost ili ljubav igra sekundarnu ulogu ! Misli se da primarno nagon za posjedovanjem , moci i vazenjem je ono sto determinise ponasanje, a ljubav se uzima samo kao sredstvo z aostvarivanje tih ciljeva, kod nekih osoba se ovo odigrava nesvjesno a neko svjesno iskoristava. Zaljubljenost kod takvih cesto je prisutno dog se ne stekne utisak da se objekt posjeduje, kada se to ostvari, onda se lagano odljubljuje i objekat odbacuje i mjenja sa drugom zrtvom. Ovaj fenomen je jako izrazen kod nekih vrsta histericnog karaktera i naziva se '' vampirizam''.

Prirodno,zaljubljenost ako je iskrena nece trajati vjecno, vremenom slabi vise i vise ali ipak ostaje ono sto je najveca vrlina, voljenje, davanje sebe, osjecaj suosjecanja sa partnerom i moralna odgovornost prema partneru. To je preduslov za skladan bracni zivot ili veza uopce, i garant za dugotrajni odnos. Svaka druga varijanta je interes ili manipulisanje objektom a to je u okviru patoloskog ponasanja.
Ako neko uspije uskladiti sebe kao licnost pomiriti suprotnosti i konflikte i i srazmjerno gledati na ljubav uopce, tada se moze ocekivati harmonican dugotrajni odnos.
Ali ipak, jasno je i meni i svima nama da ponekad partner je taj koji pravi probleme i komplikacije jer je on izvor zla i to nosi objektivno na sebi i proizvodi nesporazume i zardore u odnosima.
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 13:23   #47
po mojim iskustvima zaljubljivanje traje sve par minuta..od trenutka zaljubljivanja pa od toga da se sjetim da ta osoba mora obavljatu fiziološke potrebe i sjetim se svega nereda oko toga ako ta osoba ima meku stolicu
Pozz..
__________________
Ovce nikada ne mozes nauciti kako je biti Vuk
CroStorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 20:40   #48
Ako me pamćenje dobro služi, mislim da sam nekada davno pročitala da zaljubljenost traje od par mjeseci do godine dana, kako se definira.

Iako moja iskustva su svakava po tom pitanju. Bilo je da u kratko vrijeme dođe i ode.

A opet bilo je da traje i godinama, prvo zaljubljenost, onda ljubav, a s vremena na vrijeme se opet pojavi baš osjećaj zaljubljenosti u osobu koju volimo.
E, dobar je to osjećaj
chloee83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 21:54   #49
Quote:
wizard.hannah kaže: Pogledaj post
Dobar sex može produljiti rok trajanja zaljubljenosti...po meni ovisnosti o osobi. Hmmm..trebao bih dublje razmutiti što zaljubljenost pokraj oxytocina šiša u mozak. Ali ukratko..ovisnost....P.S. Dali sam u krivu ali žene kada dobe pravi sex-i ponavlja se...drže tog frajera kraj sebe...ma kako god on grdo izgledal! Ili je to mit?


mit.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 17:51   #50
do godinu dana?! pihhhh
ja sam recimo u jednog dečka bila zaljubljena punih 10 godina. istim žarom zadnje godine kao i prvog dana..
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 21:53   #51
Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
do godinu dana?! pihhhh
ja sam recimo u jednog dečka bila zaljubljena punih 10 godina. istim žarom zadnje godine kao i prvog dana..
Meni ide trinaesta (13.) godina kako sam zaljubljena u jednog lika... ono, zaljubila se u njega još u prošlom tisućljeću.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 18:26   #52
Baš sam nedavno s prijateljem raspravljala o razlici između zaljubljenosti i ljubavi i zamalo smo se poklali On mi kaže da je to jedna te ista stvar ali ja smatram da nije Po meni, to su dvije različite stvari koje se mogu, ali ne moraju poklapati. Zaljubljenost je po meni prolazna, blaža varijanta od koje se moguće oporaviti a ljubav je daleko kompliciranija, teže prolazi, kod nekih nikada. Gledam po svom iskustvu. Kroz par godina zaljubljivala sam se u nekoliko osoba i to je trajalo neko vrijeme ali bi me prošlo. Danas kad ih sretnem, kao da nikada ništa nije bilo S druge strane, sadašnjeg dečka volim i mogu se zamisliti s njim, i slučajno da prekinemo, ne znam bi li ljubav nestala tek tako. Zanimljivo je to da proces zaljubljivanja obično prate ti slavni leptirići ali meni se to s njim nikada nije dogodilo, osim nešto na početku veze ali više kao nekakav ugodan osjećaj u nutrini
Znam curu koja svog prvog dečka vjerojatno još uvijek voli na neki način, nisu skupa već 3-4 g. mislim da je gotovo opsjednuta, kad ga vidi ima te leptiriće i potrebu da ga vidi, da mu se javi. Mislim da je sve to individualno.
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 14:30   #53
Quote:
headhunter kaže: Pogledaj post
Naravno ne postoji precizan odgovor, ali mozemo raspravljati malo na ovu temu
Npr. gledala sam jednu emisiju na tv-u (prije godinu-dvije, ne sjecam se naziva) i spominjali su hormon oksitocin. On se stvara u mozgu kada smo zaljubljeni i daje nam energiju, koja se, ako za to postoje uslovi, moze upotrebiti za stvaranje porodice. Zovu ga i hormon vjernosti Takodje, luci se kad dijete sisa, postoje nevni putevi od dojke do mozga, do mjesta gdje se luci oksitocin. Zato mame tako vole svoje bebe, i tako se raznjeze kad vide bebin osmjeh U pomenutoj emisiji rekli su da je prosjek trajanja zaljubljenosti 3 godine. Poslije toga na scenu stupaju neke druge vrijednosti i ako brak potraje, to znaci ili da se zaljubljenost srecno nastavila u ljubav ili se nasao neki drugi zajednicki jezik, npr. ekonomski, podizanje potomstva, komplementarni poremecaji kao sado-mazo i sl

Ok, to je jedna teorija. Druga je npr. Jungova, o projekciji anime/animusa na voljeno bice. Kad se projekcije povuku ona blazena opijenost prestane jer osobu vidimo onakvu kakva jeste. Nastavak price je kao u pethodnom pasusu

Ako ste nedavno citali o zaljubljenosti kod nekog drugog psihologa/pisca, pisite..Ili svoj dozivljaj naravno
Sve dok osoba poštuje moje osjećaje, podržava me u svakom trenutku, razumije moje stavove i mišljenja u tolikoj mjeri da se možemo beskonačno razgovarati...
ivana245 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 22:16   #54
Bez ljutnje ili uvrede prema ikome ali ovo je skroz glupo pitanje. Može trajat deset minuta a mmože trajat deset godina i da na zaljubljenost mislim a ne na ljubav jer se ljubavi učimo kroz cijeli život dok je zaljubljenost prolazna kemijska faza u tjelu.
__________________
Kako oblikovati potpise
johny z is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 00:40   #55
Cito sam bas o zaljubljenosti, moguce da postoji tacan period trajanja te zaljubljenjosti.. A ta emisija nekako ne realna, majke se nemoze zaljubit i bebu radi tog procesa to je pogresna teorija. Majke vole svoje bebu, i kad ostari i kad nebude vise sladak i mal, od kako dodje na svojet, vole jer je to njihov cilj zivota svojom voljom i darom stvoreno.. Sto se mene tice na pitanje "zasto se zivi?" to je odgovor.. A zaljubljenost se moze desit da kad se svidi nesto-neko npr. zaljubit se mozes u djevojku u njen osmjeh, oci, tjelo itd.. i period trajanja te zaljubljenosti je sve dok se ne nagledas te stvari, i onda ti mozak stvori detaljnu sliku u glavi koje ces se uvjek sjecat al ti dosadi.. Tako i dolazi do ne dostajanja te stvari, kad je ne bude vise.. Zato je zaljubljenost i voljeti dva razlicita pojma, i o tome sam cito al je dugo objasnjenje xD
vektoremir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 00:48   #56
Quote:
jagodica_bobica kaže: Pogledaj post
do godinu dana?! pihhhh
ja sam recimo u jednog dečka bila zaljubljena punih 10 godina. istim žarom zadnje godine kao i prvog dana..
ti nisi bila zaljubljena u tog decka, nego si ga voljela 10 godina... Zaljubljenost itekako ima svoj proces trajanja samo sto ljudi smjsaju te dvije rijeci voljeti i zaljubiti se.. Zaljubit se mozes i u cipele, nakit itd.. Stvari koje ce ti biti drago jedno vrijeme i dosadit ce ti pa sama ces bacit ili izgubit tu stvar.. Al nemozes ga voljeti, kao sto mozes osobu sa svim manama i vrlinama, to ti nemoze dosadit kad sa jednom osobom provedes dobar i ljep dio zivota puno ljepih sjecanja..
vektoremir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 22:17   #57
Zaljubljenost obicno prelazi u ljubav ili se izgubi. Moguce je da traje dugo ako smo na distanci od objekta svoje zaljubljenosti, nismo uspostavili vezu.

Pothranjujemo nasu zaljubljenost i nadu da necega medju nama moze biti, i tako godinama. Dok se ne osvjestimo, a za to je potrebno da se desi nesto veliko. Sto kaze ona pjesma - Ucini bar jedan pogresan korak.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 21:27   #58
U mojem slučaju ljubav (zaljubljenost?) nesretna,naravno () traje duže od 4 godine.
I još uvijek da prođe,ali ništa..
__________________
"Something about the way you looked at me,made me think for a moment,that maybe we were meant to be,living our lifes seperately,and it's strange that things change,but not me waiting you so desperately."
Veronica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 03:33   #59
ak se ne realizira ni ne prestaje ( u mom slučaju 21 godina )
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 08:52   #60
Zaljubljenost nema veze s ljubavlju, ali u kombinaciji mogu postati prelijepo iskustvo


1. Zaljubljenost nastaje kada učestalo mislimo na vrline neke osobe, u umu vrtimo slike te osobe, te si na neki način ponavljamo kako nam se ta osoba sviđa.

2. Zaljubljenost prestaje kada prestajemo razmišljati o toj osobi, ili se počnemo fokusirati na nedostatke osobe u koje smo zaljubljeni. Ako smo više uložili u proces zaljubljivanja vjerojatno ćemo trebati više uložiti da se odljubimo.


U biti je to veoma jednostavan proces
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:51.