Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2013., 13:58   #21
Tina molim te da prestaneš spamati po Zdravlju i ignorirati upozorenja moderatora. Ne možeš dizati sve teme redom koje ti padnu napamet i postavljati ista ili slična pitanja na njima. Molim te da to prestaneš raditi jer ćemo biti prisiljeni strože kažnjavati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 18:24   #22
Manometrija jednjaka

Quote:
wumac kaže: Pogledaj post
Ahalazija (achalasia)-poremećaj ezofagealne peristaltike i relaksacije donjeg ezofagealnog sfinktera koji nastaje zbog nedostatka ganglija Auerbachovog pleksusa. Znakovi su: disfagija krute i tekuće hrane, bol u prsima i regurgitacija hrane. Liječenje: nitrati i hidralazin mogu ublažiti simptome, potpuno izlječenje se postiže kardiomiotomijom ili dilatacijom jednjaka balonom.

Od ove bolesti oboli godišnje 1:1.000.000 ljudi. Mnogi je povezuju sa bulimijom i kasnije anoreksijom, jer nisu dovoljno upoznati s njom. Lako se dijagnosticira rentgenom jednjaka (u fazi kada je zapelo) i gastroskopijom. U jednjaku se stvori grč, koji umjesto da se opusti, on stisne hranu i hrana ne ide ni gore, ni dolje.
Čovjek se rodi sa tom bolešću, te je ne može kontrolirati. Obično se postupno javlja nemogućnost unošenja suhe i krute hrane, dok je meni bila isprovocirana sunčanicom.
Kontrolira cijeli gastro trakt, te se mogu pojaviti problemi vezani uz želudac (gastritis, čir) i crijeva.
Lijekovi koji se koriste su nitrati (ISMN) prije jela, pod jezik. Diletacija jednjaka balonom(propuhivanje, rastezanje jednjaka) nije učinkovita i traje do dvije godine. Kardiomiotomija je invanzivni zahvat i treba ga stvarno provesti stručnjak jer može dovesti do gastro refluksa (sva hrana koja ode u želudac, vraća se bez volje čovjeka van).
Kako sam prije par godina bila na rubu života, jer liječnici nisu znali dijagnosticirati bolest (rijetka je bolest) nakon 8 mjeseci došla sam do dr.Opačića na Rebru koji ju je dijagnosticirao. Hvala mu!
Srećom, kod mene nije toliko grdo ili sam je naučila držati pod kontrolom. Ima lošijih i boljih dana. Svaki zalogaj se dobro prati kako se jede, bez obzira na tablete. Nisam operirana niti mi je radjena diletacija, naučila sam se nositi s time.
Quote:
vlosef2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,probao sam uslikati ali javlja gresku prilikom uploada,vjerovatno zbog velicine a ako smanjim sliku onda je necitljiva tako da cu prepisati...

02.05.2011 Anamneza

Zadnju godinu i pol ima bolove u žličici,disfagiju i to na tekucu a sada i na krucu hranu uz regurgitaciju.Zbog toga je pregledan u travnju ove godine od strane kolege doc. Rotkvića koji postavlja dijagnozu ahalazije na temelju endoskopskog i radiološkog pregleda.
Klinička slika i navedene pretrage upravo upućuju na tu bolest.
MIŠLJENJE
Prije balonske disrupcije kardije molimo uciniti manometriju jednjaka i kb Sveti Duh kod Prof.Jurčića

05.09.2011
ANAMNEZA
Donosi nalaz manometrije koji je međutim nespecifičan: hipotenzivan donji jednjačni sfinkter i dominantno neefektivna peristaltička aktivnost
PREPORUKE
S obzirom na navedene nalaze (rtg,egd i manometrija jednjaka) te i dalje izrazitu disfagiju,predlazem hospitalizaciju zbog dodatnih pretraga i odluke o disrupciji kardije.


05.09.2011
DIJAGNOZA

Boravio je u nasem zavodu 15.09.2011 kada smo ucinili dilataciju kardije neekspanzivnim balonom-No unatoč tome i dalje ima disfagiju
MISLJENJE
Molimo uciniti rtg jednjaka,pasaza kontrasta jednjakom,a nakon uvida u nalaz odluka o ponavljanju zahvata

16.01.2012
ANAMNEZA

Donosi nalaz akta gutanja i ezofagogram od 23.12.2011 i jednjak je sireg lumena i hipotoničan,otezano se prazni kroz završni segment koji je uredne sirine i pravilnih kontura sluzničkih nabora.
Manometrijski nalaz od 5.mjeseca 2011=hipotenzivan donji svinkter jednjaka i neefektivna peristaltickaaktivnost.
Disrupciju kardije smo ucinili 15.09.2011 (zakljucak radiologa je bio AHALAZIJA) u nasoj ustanovi.Predlozili smo uzimanje Controloca

MIŠLJENJE
S obzirom na nalaz RTG-a i nedefiniran nalaz manometrije te slab ucinak disrupcije kardije,predlazemo uzimanje prokinetika(cisaprid,domperidom,metoklopramid) .Kako od navedenih ljekova imamo Reglan,predlazemo pokusati uspostaviti bolju peristaltiku metoklopramidom(reglan)3x1 .Kontrola za 1 mj.

27.02.2012
Anamneza
Reglan ne podnosi niti je bilo bolje.Predlazemo uzimanje kasaste hrane u vise manjih obroka. U slucaju zgaravice uzimati controloc 40 mg (terapija na zahtijev="ondemand")
Endoskopsku kontrolu predlazemo za 18 mj. No u slucaju tegoba (disfagija,jaca piroza,kontrola prije)
Quote:
vkrnic kaže: Pogledaj post
Dvije godine sam bolovao od teške disfagije, hranio sam se putem PEG-a.Pomogla mi je logopedica na KBC Rebru i zavaljajuči njoj sam se opet počeo samostalno hraniti
Zna li neko koja je cijena pregleda Manometrije jednjaka u HR?
DinoDj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 08:59   #23
Pridružite se:

https://www.facebook.com/achalasiaawarenessmonth

https://www.facebook.com/groups/192554014213935/

https://www.facebook.com/groups/77953468660/



..zanima me koliko nas uopće ima u Hrvatskoj...

ima još par stranica na facebooku i grupa gdje sam se priključila i ima korisnih stvari
IvaŠ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 09:48   #24
i ja sam jedna u nisu..može lin na stranice na fejsu? ove gore mi ne rade nijedna... :-)
__________________
***EVA 03.10.2010***
luma1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 09:46   #25
hej vjerojatno neće jer su tajne grupe...

pošalješ mi link na svoj profil ili nešto pa te ja dodam u grupe... ili mail
ne znam nikog iz hrv pa bi mi bilo drago možda podijelit iskustva
IvaŠ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 22:35   #26
Ahalazija

Pozdrav ljudi!

Da li mi može netko reći svoja iskustva o ovoj bolesti, odnosno da li pomažu dilatacije ili operacija te gdje se liječite.
Malena Anica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 11:37   #27
Pozdrav svima,
nekako sumnjam da su bas svi ozdravili od ove ahalazije ,
a kako i sama se vec godinu i pol borim sa ovom napasti,molim sve koji mogu da mi se jave da se cujemo i da razmijenimo iskustva

pozzz
pucna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 10:09   #28
Quote:
pucna kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
nekako sumnjam da su bas svi ozdravili od ove ahalazije ,
a kako i sama se vec godinu i pol borim sa ovom napasti,molim sve koji mogu da mi se jave da se cujemo i da razmijenimo iskustva

pozzz
Nije mi jasna ova tvoja "sumnja"; sigurno nisu "svi ozdravili", ali su dilatacijom jednjaka sebi omogucili bolji i kvalitetniji zivot jer mogu puno bolje jesti, uz vecu ili manju pomoc tekucine.
A isto mi nije jasna ta tvoja "dugotrajna borba"!! Pa sto nisi potrazila pomoc do sada?!?
Petea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 10:16   #29
E vidis, bila sam i ja na balon diletaciji i poslije sedam dana su mi se simptomi vratili.
s obzirom da imamo isti problem mogla si mi dati neki savjet kako ti to dises pa prosiris jednjak i lakse jedes,nego sto ovako napadas bezveze.
Nije ovo moje nista bilo zlonamjerno sto sam napisala,jer iz licnog iskustva i ljudi koje znam da imaju ovo,znam da se ne mogu lako rijesiti ovog problema, ali mi nije jasno ako ima ljudi bolesnih od ovakve bolesti tj poremećaja zasto ne pisu nista i zasto je tema bukvalno mrtva,medjutim ako su ozdravili pa ne pisu zbog toga pa hvala je Bogu onda.

Ako planiras da me opet napadnes,savjetujem ti da popijes jedan lexaurin ili apaurim malo da se smiris i misice opustis pa tek onda da napises post!
pucna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 18:34   #30
Quote:
pucna kaže: Pogledaj post
Ako planiras da me opet napadnes,savjetujem ti da popijes jedan lexaurin ili apaurim malo da se smiris i misice opustis pa tek onda da napises post!
Moram ti priznati da si me i nasmijala)
Ja nikad u zivotu jos nisam popila ni lexaurin ni apaurin, niti mi treba. A mozda je bas to tvoj problem; prilicno si nervozna, a tada sigurno imas i problema s hranom, sa ili bez ahalazije. Ma kako god ti ovo protumacila, sigurno nije bilo napadanje s moje strane; nisam takva osoba, vec dobronamjeran savjet! Opusti se!

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 01.05.2016. at 13:06. Reason: Q
Petea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 13:34   #31
Baš mi je drago ako sam te nasmijala
ono čega mi je žao je što nisam u tebi probudila empatiju da daš koji savjet kako bolje prebroditi ovo stanje ahalazije, ne neuroze


pozdravljam te
pucna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:58.