Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2004., 19:48   #41
Quote:
Nymann kaže:
Slovo (sedmo po abecedi, dvadeset i deveto po azbuci) pripada digramima, zajedno sa slovima lj i nj (u ćirilici im odgovaraju jednostavna slova џ, љ, њ). U Rječniku Jugoslavenske akademije obeleženo je slovom g s akutom (na 10. mestu).

U našem je jeziku nepčani suglasnik, afrikata koja se izgovara istovremenom artikulacijom okluzivnog d i spirantnog ž; kao zvučni suglasnik jest par bezvučnom č (učiti — udžbenik) . U staroslovenskom jeziku toga glasa nije bilo;, u hrvatskim i srpskim rečima on se javio asimilacijom č ispred b, kada je nestalo poluglasa (srdce—srdčba—srdžba); u govoru nastaje asimilativno i ispred drugih zvučnih suglasnika (npr. u sklopu «mač da mu dam», iako tu treba razlikovati č i b).

U čakavskom narečju glasa nema; neki govori ne razlikuju od đ, a neki od ž. se često nalazi u rečima stranog porekla, osobito u turcizmima (džep, džigerica, džamija, džin, dželat, pendžer (pokr.), hodža), a i u posuđenicama iz drugih jezika — iz engleskog (džaul, džemper, džem), japanksog (džiu-džicu), hindskog (džungla, džainibam) itd.

U razvitku latinice ovaj se glas različito pisao (g, gy, cx itd.), a vrlo često grafički se zamenjivao s glasom đ. Pergošić ga beleži slovom g s akutom, kao kasnije Daničić. Gaj je u Kratkoj osnovi predlagao znak g sa cirkumfleksom (^), ali se grafija ustalila već u počecima ilirizma. Od pisama slovenskih jezika znak za (џ) ima samo srpska (htedoh reći «naša») ćirilica. Taj znak uveo je Vuk Karadžić, koji ga je uzeo iz starog rumunskog pisma.
I najrjedje je upotrebljavano od svih slova.
__________________
nitko i ništa is offline  
Old 26.03.2004., 20:12   #42
Quote:
djidjimidji kaže:
bolje bi nam bilo da u rječnik ubacimo još neka slova, kao što su q, x, y i w. to bi bilo od koristi obzirom na količinu stranih riječi koje koristimo, a za kojem nemamo vlastitih.


Mislim ( ) da j iz stranog jezika, npr. juice, nije ni đ ni dž, nego englesko j u juice. i drukčije se izgovara od našeg đ ili dž.
Djidji je spomenuo i francuze , e pa ako oni ne žele, i ne smatraju da trebaju neke promjene kako bi im jezik bio lakši, onda mi o tome ne bi trebali ni razmišljati.
Ukratko, ja nisam da se bilo koje slovo izbaci, sprijateljila sam se sa svima, i nedostajalo bi mi ono koje bi bilo izbačeno. Mislim da bi to samo stvorilo konfiziju.
 
Old 25.04.2004., 19:49   #43
Danas Stanković na TV pokazuje udžbenik (da ne napišem učbenik ) iz hrvatskog za prvi osnovne i na slovu DŽ jadni autor nije imao što staviti djeci pod to slovo osim muslimanskih imena. Pa ga Stanković napao zbog šovinizma.
__________________
nitko i ništa is offline  
Old 25.04.2004., 21:37   #44
Ajme, kako ranije ne skontah ovu temu?!

Vi koji ste za ukidanje, potražite časopis Govor iz 2002. Na prvih 20-ak stranica se jedan gospodin zalaže za ukidanje fonema dž i ć, jata (predlaže ie), jednačenja itd.
Anteaa is offline  
Old 25.04.2004., 21:42   #45
Nisam čitao, ali pokušat ću pogoditi tko. Da nije veleumni Škarić?
stitch is offline  
Old 25.04.2004., 21:44   #46
:klap:
Anteaa is offline  
Old 25.04.2004., 21:48   #47
Pretpostavljam da se nije radilo o pitanju za milijun kuna. Ili?
stitch is offline  
Old 25.04.2004., 21:54   #48
Ili?


Udijelim ti primjerak toga broja.

Ionako skuplja prašinu doma...
Anteaa is offline  
Old 25.04.2004., 21:58   #49
Ne bih ga uzeo ni za milijun gumenih bombona i čajnih kolačića. Što ti je?
stitch is offline  
Old 25.04.2004., 22:04   #50
Eh, da znam spremat prustovke kolačiće, sad bih ti kurirskom dostavom poslala paket...
Anteaa is offline  
Old 25.04.2004., 23:32   #51
Riječ je o najobičnijim medvjeđim šapama, zaboga. Ako ne znaš, pitaj mamu.
stitch is offline  
Old 26.04.2004., 15:56   #52
Quote:
Anteaa kaže:
...Vi koji ste za ukidanje, potražite časopis Govor iz 2002. Na prvih 20-ak stranica se jedan gospodin zalaže za ukidanje fonema dž i ć, jata (predlaže ie), jednačenja itd.
Opet moram: nije to sve isto. Ja se zalažem za samo jedno od toga, a razloge sam objasnio.
__________________
nitko i ništa is offline  
Old 02.05.2004., 00:37   #53
Anteaa kaže:
Vi koji ste za ukidanje, potražite časopis Govor iz 2002. Na prvih 20-ak stranica se jedan gospodin zalaže za ukidanje fonema dž i ć, jata (predlaže ie), jednačenja itd.


OK, mislim, a odakle tebi casopis Govor iz 2002-e? Pretplata? Urednistvo? C, c, c...
The_Equilibrist is offline  
Old 02.05.2004., 00:41   #54
Btw, nesto sam razmisljao o tome prije par dana... znate li ijednu rijec koja sadrzi dva slova (e sad moram prebaciti tipkovnicu ) dž? Baš kad mi se učinilo da se neću sjetiti nijedne, pade mi na pamet

Džudžan! Ne pitajte me što znači, znam samo da u Hercegovini imaju frazu "smrdi k'o džudžan" Ali ako netko zna što je, baš bi mi bilo drago da napokon saznam. Pretpostavljam da nije nešto lijepo
The_Equilibrist is offline  
Old 02.05.2004., 00:42   #55
Quote:
The_Equilibrist kaže:
OK, mislim, a odakle tebi casopis Govor iz 2002-e? Pretplata? Urednistvo? C, c, c... [/B]
Studiran fonetiku pa se bakćem s takvim časopisima.

A ima ga i u svakoj boljoj knjižnici.
Anteaa is offline  
Old 02.05.2004., 00:46   #56
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Btw, nesto sam razmisljao o tome prije par dana... znate li ijednu rijec koja sadrzi dva slova (e sad moram prebaciti tipkovnicu ) dž? Baš kad mi se učinilo da se neću sjetiti nijedne, pade mi na pamet

Džudžan! Ne pitajte me što znači, znam samo da u Hercegovini imaju frazu "smrdi k'o džudžan" Ali ako netko zna što je, baš bi mi bilo drago da napokon saznam. Pretpostavljam da nije nešto lijepo
Sudeći po internetskim izvorima - tvor.

Pogledaj!
Anteaa is offline  
Old 02.05.2004., 00:51   #57
Damn.. a stalno svima tupim da je google najbogatija enciklopedija u povijesti covjecanstva (sa groznim indeksom, doduse). Kako mi to nije palo na pamet?


E a drugo, svaka ti cast Pisem na temi koja je u zatisju vec pet dana, a ti mi odgovoris u sljedecoj minuti
The_Equilibrist is offline  
Old 02.05.2004., 00:55   #58
A šta ću bidna kad mi je ovo jedan od najdražih podforuma.

A i kopam nešto o Drakulićki po netu pa provjerim svako malo stanje ovod.
Anteaa is offline  
Old 02.05.2004., 11:08   #59
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Btw, nesto sam razmisljao o tome prije par dana... znate li ijednu rijec koja sadrzi dva slova (e sad moram prebaciti tipkovnicu ) dž?
Džiju-džicu.
stitch is offline  
Old 02.05.2004., 11:09   #60
Quote:
Anteaa kaže:
A šta ću bidna kad mi je ovo jedan od najdražih podforuma.

I tebi?
stitch is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:49.