Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2008., 18:52   #1
Kompletan ručak/večera za posebne prilike - Blagdanska jela

ovaj Božić provodim kod dečka i njegove mame u Škotskoj i dogovor je da se napravi na Badnjak njihova hrana a na Božić naše.

Osim purice s mlincima i sarme, ne pada mi na pamet nešto drugo, molim vas za neke ideje i savjete, znam da je još dva mj do tada,ali, eto skupljam ideje.

Dakako, i ideje za kolače dobro došle. Hvala.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 19:38   #2
francuska salata i odojak. moze i neko drugo meso.

btw, imas masu starih tema s blagdanskim menijima, potrazi malo, sigurno ces naci jos ideja i za glavna jela i za kolace.

evo tu npr.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 20:39   #3
Quote:
tough_cookie kaže: Pogledaj post
francuska salata i odojak. moze i neko drugo meso.

btw, imas masu starih tema s blagdanskim menijima, potrazi malo, sigurno ces naci jos ideja i za glavna jela i za kolace.

evo tu npr.
Ajme oprosti ako duplam teme.

A di cu skopat odojka u sred Škotske pa na ražanj?

I molim recept za ajnegmahtes ako može?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 21:45   #4
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post

I molim recept za ajnegmahtes ako može?
izvoli

Ako ti nije OK piletina, napraviš teleći...
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:37   #5
Malo oftopic, nadam se da se Skate ne bu ljutila! Zeno draga, pa tebe treba za nasu predstavnicu u EU. Biraj podrucje. I uopce ne mislim na frajere, koliko na tvoj trud da se prilagodis odredjenoj kulturi, kuhinji itd. Te sve to uspjesno prezentiras i navuces i forumase. Ne znam zasto mislila sam da si na Malti
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 01:14   #6
Quote:
regica kaže: Pogledaj post
Malo oftopic, nadam se da se Skate ne bu ljutila! Zeno draga, pa tebe treba za nasu predstavnicu u EU. Biraj podrucje. I uopce ne mislim na frajere, koliko na tvoj trud da se prilagodis odredjenoj kulturi, kuhinji itd. Te sve to uspjesno prezentiras i navuces i forumase. Ne znam zasto mislila sam da si na Malti
Ovaaj...sad me sram
Hvala ti

Jesam, na Malti sam ali mi je dečko u originalu Škot pa provodimo Božić gore ovaj put, sljedeće godine je u Zagrebu, tak smo se raspodijelili

Inače na onoj ponuđenoj temi sam našla samo recepte za muffins i ostale kolače, nema naših recepata, pa i dalje apeliram
I zahvaljujem svima koji su mi do sada pomogli.Ajnegmahtes ide na dnevni red već idući tjedan kad se dragi vrati s Filipina pa javim kak mu se dopada.
Za sada, provjereno, mogu reći da Škoti vole punjene paprike

Dost OFT, mozemo nastavit na pm
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 01:17   #7
Quote:
BBlue kaže: Pogledaj post
izvoli

Ako ti nije OK piletina, napraviš teleći...
Sad mi u pol noći cure sline....Jedva čekam ovo napraviti.Kod nas se doma inače pravila obična pileća juha samo s povrćem i domaćim rezancima.Uvijek sam voljela nedjelje i blagdane samo radi te juhe
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:49   #8
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Ajme oprosti ako duplam teme.

A di cu skopat odojka u sred Škotske pa na ražanj?

I molim recept za ajnegmahtes ako može?
ne bih znala kak oni uzgajaju/prodaju svinje, al valjda se moze nekaj nac. i ne moras cijeloga pa na razanj, mi smo doma pekli u pecnici komade koji su nam dopali.

a najbitnija je zlatnosmedja hrskava korica
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:59   #9
Ovaj kolac mi je drag, za Bozic je kod nas cesto na meniu: srneci hrbat
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 01:14   #10
Quote:
tough_cookie kaže: Pogledaj post
ne bih znala kak oni uzgajaju/prodaju svinje, al valjda se moze nekaj nac. i ne moras cijeloga pa na razanj, mi smo doma pekli u pecnici komade koji su nam dopali.

a najbitnija je zlatnosmedja hrskava korica
Vadim notesić - pećnica, hrskava korica, da da daaaa?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 08:44   #11
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Vadim notesić - pećnica, hrskava korica, da da daaaa?
Čuj, znam da zvuči okrutno, ali baby prašćić pečen u pećnici je odličan. Probaj se dogovorit sa mesarom da ti ima spremno meso za taj dan.
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 20:07   #12
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
ovaj Božić provodim kod dečka i njegove mame u Škotskoj i dogovor je da se napravi na Badnjak njihova hrana a na Božić naše.

Osim purice s mlincima i sarme, ne pada mi na pamet nešto drugo, molim vas za neke ideje i savjete, znam da je još dva mj do tada,ali, eto skupljam ideje.

Dakako, i ideje za kolače dobro došle. Hvala.
Mislim da je purica s mlincima sasvim OK - ne znam imaju li Škoti išta slično našim mlincima Prije toga ajngemahtes - mislim da bi ta juha mogla dostojno predstavljati našu tradiciju. A za kolače - recimo šape (bez njih za mene nema Božića), pa onda krancle, husarski poljupci, išleri, koja od pravih torti s hrpom oraha i čokolade...
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 02:15   #13
Ja bih opet u Škotsku i jela bih haggis.

Skatte, s puricom i mlincima ne možeš pogriješiti. Iako, neka od jela koja se ovdje spominju (sarma, itd.) nisu tradicionalno hrvatska. Takvo što je skoro nemoguće naći. Većina jela i običaja se isprepliće pa je teško reći što je čije.
Mislim da će im se sve svidjeti pošto većinu jela koja mi jedemo nisu nikad probali. (bar oni Škoti s kojima sam ja komunicirala)
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 02:39   #14
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Ja bih opet u Škotsku i jela bih haggis.

)
Kaj nije to bubrezanjak u tijestu?..slusam
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 02:44   #15
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Ja bih opet u Škotsku i jela bih haggis.

Skatte, s puricom i mlincima ne možeš pogriješiti. Iako, neka od jela koja se ovdje spominju (sarma, itd.) nisu tradicionalno hrvatska. Takvo što je skoro nemoguće naći. Većina jela i običaja se isprepliće pa je teško reći što je čije.
Mislim da će im se sve svidjeti pošto većinu jela koja mi jedemo nisu nikad probali. (bar oni Škoti s kojima sam ja komunicirala)
Nekidan sam bila gore i jela deep fried haggis

Pa dobro,sarma nije hrvatska ali se jede većinom, samo di ću naći glavicu kupusa, evo na Malti u 6 mj ne mogu nikako naći kiseli kupus.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 03:00   #16
Ma budes se ti snasla...al daj objsni ljudovima kaj je HAGGIS?
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 10:49   #17
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Nekidan sam bila gore i jela deep fried haggis

Pa dobro,sarma nije hrvatska ali se jede većinom, samo di ću naći glavicu kupusa, evo na Malti u 6 mj ne mogu nikako naći kiseli kupus.
Deep fried haggis?


Mene čak malo okusom podsjeća na krvavice. (za Regicu koja je pitala kakav je okus) Nikome od moje ekipe se nije svidjelo to jelo, a ja sam uživala.

Kiseli kupus je vani dosta teško naći, bar onaj koji nije narezan.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 13:18   #18
Moze neki recept i koji tocno dio da trazim od svinjice?Ili da uzmem cijelog??

haggis, dakle izgleda ovako



u biti mene to po okusu podsjeca na nasu hladetinu makar nije, to su svinjske iznutrice - pluća, jetra i srce samljeveno i u to je dodano kapule, začina i još nekih čuda, sve se zamota u svinjski želudac i kuha tri sata. I na kraju takvo ispadne.
Ja sam ga jela deep fried i bio mi je jako fini sa brown sauce.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 13:53   #19
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
ovaj Božić provodim kod dečka i njegove mame u Škotskoj i dogovor je da se napravi na Badnjak njihova hrana a na Božić naše.

Osim purice s mlincima i sarme, ne pada mi na pamet nešto drugo, molim vas za neke ideje i savjete, znam da je još dva mj do tada,ali, eto skupljam ideje.

Dakako, i ideje za kolače dobro došle. Hvala.
Trebala si ti kuhati na Badnjak i napraviti im nekoliko lijepih jela od ribe, ali kad već mora meso ...
Moj prijedlog od tradicionalno naših jela je pašticada s domaćim njokima ili domaćim širokim rezancima, s pašticadom nemaš puno posla, ionako se mora lagano krčkati. Njoke možeš kuhati ili praviti malo veće pa ih umakati u jaje i mrvice i pržiti, kao hruskavci su apsolutno neodoljivi ili možeš napraviti okruglice od starog kruha uz dodatak sušenih vrganja da budu malo egzotičnije.
Drugi prijedlog je patka ili guska (ako vas je više) na podvarku od kiselog kupusa, a kao prilog pečeni krumpir u pećnici podliven kiselim vrhnjem.
Treći prijedlog je svinjska pečenka punjena suhim šljivama namočenima u domaćoj rakiji, a kao prilog kiseli kupus u bijelom vinu i krumpir u bilo kojoj varijanti.

Od kolača bih ispekla nekoliko suhih koji mogu stajati, a svakako bih poslužila za kraj jednu rožatu ili slatku štrudlu od svježeg sira ili jabuka, a kada bih se baš jako htjela praviti važna dotukla bih ih s međimurskom gibanicom!

PS Svaka čast svima, ali meni je francuska salata sve samo ne blagdansko jelo i nikada ne bih to poslužila na dan kad želim predstaviti hrvatsku kuhinju.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 00:38   #20
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Trebala si ti kuhati na Badnjak i napraviti im nekoliko lijepih jela od ribe, ali kad već mora meso ...
Moj prijedlog od tradicionalno naših jela je pašticada s domaćim njokima ili domaćim širokim rezancima, s pašticadom nemaš puno posla, ionako se mora lagano krčkati. Njoke možeš kuhati ili praviti malo veće pa ih umakati u jaje i mrvice i pržiti, kao hruskavci su apsolutno neodoljivi ili možeš napraviti okruglice od starog kruha uz dodatak sušenih vrganja da budu malo egzotičnije.
Drugi prijedlog je patka ili guska (ako vas je više) na podvarku od kiselog kupusa, a kao prilog pečeni krumpir u pećnici podliven kiselim vrhnjem.
Treći prijedlog je svinjska pečenka punjena suhim šljivama namočenima u domaćoj rakiji, a kao prilog kiseli kupus u bijelom vinu i krumpir u bilo kojoj varijanti.

Od kolača bih ispekla nekoliko suhih koji mogu stajati, a svakako bih poslužila za kraj jednu rožatu ili slatku štrudlu od svježeg sira ili jabuka, a kada bih se baš jako htjela praviti važna dotukla bih ih s međimurskom gibanicom!

PS Svaka čast svima, ali meni je francuska salata sve samo ne blagdansko jelo i nikada ne bih to poslužila na dan kad želim predstaviti hrvatsku kuhinju.
draga donata, ti si carobnica u kuhinji i moram ti dati za sva tvoja jela

ali meni je francuska salata ostala u uspomeni iz djetinjstva jer se ona kod nas doma jela. meni je to bio, i zauvijek ce ostati, blagdansko jelo za taj period. (znala je nekad stajati do stare godine koliko smo puno napravili i onda bismo radili novu za 1.1.). ponosna sam na svoj recept koji sam preuzela od mame i nikad ga se ne bih posramila ni na najsvecaniju prigodu.

eto, samo sam morala ovo reci. oprostite na offtopicu.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.