Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2005., 18:49   #1
Zaručnički tečaj

Pozdrav svima, nadam se da sam na dobroj temi postavila pitanje.

Dakle, dragi i ja se namjeravamo vjenčati ubrzo. Ja bi najrađe samo kod matičara, ali to mi je glupo jer me crkva onda ograničava - tj. ne mogu krstit djete u crkvi ako nisam vjenčana u crkvi. Znači, na neki način mi uvjetuju da se vjenčam u crkvi. No, čula sam da svi moraju proči zaručnički tečaj koji mi se čini čista glupost.
Zanima me, da li je netko bio, dojmovi i da li netko slučajno zna da li se bilo gdje tečaj održava u jutarnjim satima (oboje radimo popodne, a svuda sam našla da počinju u 19 ili 20 sati).

Hvala unaprijed!
__________________
Možeš mi ubiti ljeto - al živjet će proljeće...
Annie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 19:15   #2
ako je tebi vjera glupost, zašto ti onda i krštenje djeteta nije glupost? šta će ti onda i to?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 19:19   #3
Quote:
nn-st1 kaže:
ako je tebi vjera glupost, zašto ti onda i krštenje djeteta nije glupost? šta će ti onda i to?
ovo sam i ja htjela pitati

mislim shto ti je bitno krstiti dijete ako se ne vjenchavash u crkvi iz vjere?

a shto se tiche tog techaja - ja se jesam vjenchala u crkvi ali nismo imali taj techaj

mada sam chula od drugih parova da nije loshe - samo shto nisam chula ni od koga ko je bio u katolichkoj crkvi pa za to konkretno ne znam jel istio dobar (s obzirom na to koliko iskustva katolichki svechenik mozhe imati o braku - za razliku od protestanata)

ovdje to uglavnom rade psiholozi
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 19:46   #4
Quote:
nn-st1 kaže:
ako je tebi vjera glupost, zašto ti onda i krštenje djeteta nije glupost? šta će ti onda i to?
Hej, ja nisam rekla da je meni vjera glupost, nego mi je glupost taj zaručnički tečaj. Sorry ak sam se krivo izrazila.
__________________
Možeš mi ubiti ljeto - al živjet će proljeće...
Annie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 19:49   #5
Joooooooooooooooj kad se svog tečaja sjetim

Nego tam gdje dogovorite vjenčanje će vam svećenik i reći gdje da se javite u vezi tog tečaja.. Mislim, učit ćete o ženskim i muškim spolnim organima, reprodukciji , spolim bolestima itd.. Ajmo reć da će vas pokušati probati odgovoriti da se ne vjenčate jer po njihovom kad netko samo hoda šeta po livadi prepunoj cvijeća a kad se vjenča to cvijeće se pretvori u ruže pune trnja.

E da taj tečaj se plaća, 70 kn po osobi...i ne moraš doći svaki dan ali se potpisuješ na listu.
CrveniVrag is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 19:50   #6
Quote:
Annie1 kaže:
Hej, ja nisam rekla da je meni vjera glupost, nego mi je glupost taj zaručnički tečaj. Sorry ak sam se krivo izrazila.
A zakaj ti je to glupost? To je kao da kažeš da je glupost pokazat matičaru rodni list prije vjenčanja
Btw, da bi krstila dijete nemoraš bit vjenčana u crkvi.
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 20:05   #7
OK, zanemarimo da lije meni to glupo ili ne. Zanimaju me komentari ljudi koji su prošli zaručnički tečaj i eventualna informacija ako netko zna jel postoji tečaj u nekom jutanjem terminu.
Hvala
__________________
Možeš mi ubiti ljeto - al živjet će proljeće...
Annie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 20:07   #8
Quote:
CrveniVrag kaže:
Joooooooooooooooj kad se svog tečaja sjetim

Nego tam gdje dogovorite vjenčanje će vam svećenik i reći gdje da se javite u vezi tog tečaja.. Mislim, učit ćete o ženskim i muškim spolnim organima, reprodukciji , spolim bolestima itd.. Ajmo reć da će vas pokušati probati odgovoriti da se ne vjenčate jer po njihovom kad netko samo hoda šeta po livadi prepunoj cvijeća a kad se vjenča to cvijeće se pretvori u ruže pune trnja.

E da taj tečaj se plaća, 70 kn po osobi...i ne moraš doći svaki dan ali se potpisuješ na listu.


ma kakav je to zarucnicki tecaj di si ti bila???


evo bila sam i ja, tecaj traje ukupno 2 dana po 2,5 sata.
to vrijeme ti pricaju o pripremi braka, vi govorite zasto se ste se odlucili za taj korak itd.....
uglavno nista strasno

da ne zaboravim mi nas tecaj nisamo nista platili, niti je itko od nasih poznanika to morao
Arianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 20:09   #9
Quote:
Annie1 kaže:
OK, zanemarimo da lije meni to glupo ili ne. Zanimaju me komentari ljudi koji su prošli zaručnički tečaj i eventualna informacija ako netko zna jel postoji tečaj u nekom jutanjem terminu.
Hvala


mi smo morali navecer da ga pravimo sa grupom a neznam sad dali se to moze isto nasamo da radi,pa mozda uspijes tad i ujutro da ga napravis
Arianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 20:16   #10
Quote:
arianne kaže:
ma kakav je to zarucnicki tecaj di si ti bila???


evo bila sam i ja, tecaj traje ukupno 2 dana po 2,5 sata.
to vrijeme ti pricaju o pripremi braka, vi govorite zasto se ste se odlucili za taj korak itd.....
uglavno nista strasno

da ne zaboravim mi nas tecaj nisamo nista platili, niti je itko od nasih poznanika to morao
Arriane, a gdje si ti to bila na tečaju? Ja gdje god pitam traje tjedan dana
__________________
Možeš mi ubiti ljeto - al živjet će proljeće...
Annie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 20:25   #11
Quote:
Annie1 kaže:
Arriane, a gdje si ti to bila na tečaju? Ja gdje god pitam traje tjedan dana


nisam ga radila u HR vec u Njemackoj
a koliko se sjecam kad sam se raspitivala u BiH traje isto neki 2-3 dana pa pokusaj tamo ako ti se neda toliko dugo
Arianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 23:34   #12
u Zagrebu svuda traje 5 dana i kosta 50 kuna po paru, a ne po osobi - ja bila prije 3 tjedna...Istina je da se potpisujes odnosno dobijas zig i morate oboje doci svih 5 dana da bi dobili potvrdu na kraju.

nema ih ujutro nego samo navecer, i skupi se na njima jako puno parova (jer ih nema u svakoj zupi).

Ipak, odredjeni svecenici pristaju na dogovor prema kojem vas oni posebno poducavaju ili to napravi vjeroucitelj, a onda se sami dogovarate za vrijeme. To ovisi o dobroj volji vaseg zupnika naravno.

inace dojmovi - meni je bila katastrofa, a cula sam od frendova koji su bili u nekim drugim zupama da je bilo jos i gore, pa se tjesim... u svakom slucaju ne kuzim bas previse smisao toga - ali bez tecaja nema vjencanja u crkvi.
primadona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 08:17   #13
Ma iskreno,
taj tečaj nije bio nešto naj, naj što se može čuti, ali ima svojih svijetlih trenutaka i tema koje možda malo i potaknu čovjeka na razmišljanje. Većina ljudi sluša ne jedno uho (vjerovatno se pitajući što im to treba u životu - kao i neki ovdje), pola je mamica u visokom stupnju trudnoće, a pola doista i vjeruje u sve to o čemu se priča.

No, traje 5 dana. Dobijaš žigove i na kraju potvrdu da si odslušao sve predviđeno tim tečajem. Samo tako možeš na crkveno vjenčanje ili ako si kućni prijatelj sa svećenikom svoje župe, što vjerovatno nisi!!
__________________
Jump-Jump
Jump-Jump is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 08:48   #14
Quote:
primadona kaže:
... u svakom slucaju ne kuzim bas previse smisao toga - ali bez tecaja nema vjencanja u crkvi.
Licemjerje crkve, nista vise.
I to samo jos jedno u nizu
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 08:51   #15
Naš zaručnički tečaj je bio skroz okej. Govorio je svećenik (jako pametno i duhovito), zatim bračni par sa svojim iskustvima braka (simpa ljudi), kapelan (jako simpa), i na kraju doktorica. Jedino je dr. bila noćna mora jer je ponavljala osnovnoškolsku građu o spolnim organima, seksualnom odnosu i mehanizmu začeća. Boooring.

Preporučam crkvu Sv. Blaža u Zagrebu, ako si iz Zagreba. Tečaj je u poslijepodnevnim satima
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:44   #16
Mi smo tečaj odslušali u ZG i bio mi je onako...malo zatucan. Sorry, ja sam gradsko dijete i očekujem otvorenu, suvremenu, ako hoćete urbanu raspravu ili razmjenu mišljenja. OK je sve što su ti ljudi pričali, ali način kako se to predaje više mi priliči tečaju u Zavidovićima Gornjim (bez namjere da uvrijedim ikoga).
I svećenik i "primjerak" bračnog para i mislim psiholog su bili onak'... "narodski", jedino je doktorica djelovala stručno, jasno i sažeto (makar pričala o stvarima u koje su svi više-manje upućeni). Prigodni suprug pričao je jezikom narodnog tribuna kako je upozn'o svoju ženu, kako ga ona nije odma 'tjela, pa su se početkom sedamdesetih vozili skupa biciklom po snijegu, dugo je on nju "bario", kako je on poštov'o svoju curu i nije je prisiljav'o na odnos ko drugi u njihovom selu...a vrhunac pameti bilo je:
..."i tako, eto, znate, ja ću vam reći jednu važnu stvar, da se ne patite u braku, jer je meni trebalo 5-6 godina da to s'vatim: Muški, zapamtite, kad vam se žena približi i zagrli vas, neće ona svaki put koitus! Žene tako izražavaju emocije, a na vama je da prepoznate kad joj je do koitusa! "

Da i ne spominjem temu "suzdržavanja od odnosa" prije braka, jer je u dvorani bilo bar 50% trudnica .
Mislim da je krajnji čas da se crkva malo osuvremeni...
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:48   #17
Quote:
lucija kaže:


Preporučam crkvu Sv. Blaža u Zagrebu, ako si iz Zagreba. Tečaj je u poslijepodnevnim satima
Lucija, jesam, iz Zg sam. Di je crkva Sv. Blaža, koji je to kvart?
Btw, imaš pm.
__________________
Možeš mi ubiti ljeto - al živjet će proljeće...
Annie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:55   #18
Quote:
vinova lozinka kaže:
Mi smo tečaj odslušali u ZG i bio mi je onako...malo zatucan. Sorry, ja sam gradsko dijete i očekujem otvorenu, suvremenu, ako hoćete urbanu raspravu ili razmjenu mišljenja. OK je sve što su ti ljudi pričali, ali način kako se to predaje više mi priliči tečaju u Zavidovićima Gornjim (bez namjere da uvrijedim ikoga).
I svećenik i "primjerak" bračnog para i mislim psiholog su bili onak'... "narodski", jedino je doktorica djelovala stručno, jasno i sažeto (makar pričala o stvarima u koje su svi više-manje upućeni). Prigodni suprug pričao je jezikom narodnog tribuna kako je upozn'o svoju ženu, kako ga ona nije odma 'tjela, pa su se početkom sedamdesetih vozili skupa biciklom po snijegu, dugo je on nju "bario", kako je on poštov'o svoju curu i nije je prisiljav'o na odnos ko drugi u njihovom selu...a vrhunac pameti bilo je:
..."i tako, eto, znate, ja ću vam reći jednu važnu stvar, da se ne patite u braku, jer je meni trebalo 5-6 godina da to s'vatim: Muški, zapamtite, kad vam se žena približi i zagrli vas, neće ona svaki put koitus! Žene tako izražavaju emocije, a na vama je da prepoznate kad joj je do koitusa! "

Da i ne spominjem temu "suzdržavanja od odnosa" prije braka, jer je u dvorani bilo bar 50% trudnica .
Mislim da je krajnji čas da se crkva malo osuvremeni...
E pa tako nekako je taj tečaj tekao..ti si to bolje opisala/o
Ja sam imala dojam da bi trebali pozvati još pravnika da nam objasni što da potpišemo jer smo svi debili
CrveniVrag is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:59   #19
mog kolegu su izbacili sa tecaja. na tecaju je bilo 10ak parova, od kojih su SVE mladenke bile trudne. i svecenik je naravno poceo piliti o suzdrzavanju od seksa prije braka, na sto ga je ovaj pitao da li moraju gubiti vrijeme na to, jer je ocito da su oni neuspjesni po tom pitanju. I onda je svecenik i njega i buducu potjerao s tecaja jer ne postuju crkvu...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 10:02   #20
CrveniVrag is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.