Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2016., 09:28   #7321
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Mislim da se u ISKCON-u ne smije ni zucnut da je Prabhupad (možda) bio otrovan.

Proglase te Heretikom. Ne možda formalno, ali mobing je sigurno prisutan.
Tko ga je zapravo htio, kakvim motivima?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 12:28   #7322
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Tko ga je zapravo htio, kakvim motivima?
Huh... tko će ga znat... valjda borba za čast, moć i titulu gurua. Općenito govoreči, navodno nije tako rijetka pojava da netko od istaknutih učenika otruje gurua.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 14:05   #7323
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Huh... tko će ga znat... valjda borba za čast, moć i titulu gurua. Općenito govoreči, navodno nije tako rijetka pojava da netko od istaknutih učenika otruje gurua.
Jedno pitanje koje mene muči, ako su ga pokušali otrovati njegovi najbliži suradnici, a oni su sigurno vjerovali u karmu i paklene posljedice takve karme, kakve su zapravo to osobe koje na nekoj duhovnoj ljestvici dođu visoko i naprave nešto što je tako loše?

Ovdje ne mislim samo na njih, nego za bilo koju zajednicu koja vjeruje u raj pakao, karmu, taman da su ljudi i jako loši ipak su pod videonoadzorom onog u što vjeruju
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 14:55   #7324
Nisu svi ovdje stvarni vjernici, sociopatski manipulatori su natprosječno privučeni slicnim pozicijama.

Ali isto tako tim pričicama ne treba previše vjerovat bez dokaza. Nije da je lik bio u cvijetu mladosti pa da smrt čudi.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:19   #7325
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nisu svi ovdje stvarni vjernici, sociopatski manipulatori su natprosječno privučeni slicnim pozicijama.

Ali isto tako tim pričicama ne treba previše vjerovat bez dokaza. Nije da je lik bio u cvijetu mladosti pa da smrt čudi.
Bio je slučaj jedno Harkrišna gurua koji je imao svoje ubice, mislim da sam to već spomenuo na temi, bio dokumentarac.

Ma meni je ti interesantno kao fenomen, da netko tko vjeruje u karmu, raj pakao, može napraviti takvo nko sranje ili nije vjerovao, ali kako je onda napredovao i glumio ili je puko
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 19:40   #7326
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Bio je slučaj jedno Harkrišna gurua koji je imao svoje ubice, mislim da sam to već spomenuo na temi, bio dokumentarac.

Ma meni je ti interesantno kao fenomen, da netko tko vjeruje u karmu, raj pakao, može napraviti takvo nko sranje ili nije vjerovao, ali kako je onda napredovao i glumio ili je puko
Bit će da se oni vade na jedan stih iz Bhagavad-Gite da ako si izvana najgrešniji i najniži od svih, ali se nalaziš na putu transcendencije da si opravdan, jer ako i jesi počinio nešto što izvana izgleda kao zlodjelo, nisi ga počinio u svoju korist, nego u službi čovječanstva.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 19:43   #7327
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nisu svi ovdje stvarni vjernici, sociopatski manipulatori su natprosječno privučeni slicnim pozicijama.

Ali isto tako tim pričicama ne treba previše vjerovat bez dokaza. Nije da je lik bio u cvijetu mladosti pa da smrt čudi.
U pravu si. Pogotovo u vezi boldanog.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 01:49   #7328
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje koje mene muči, ako su ga pokušali otrovati njegovi najbliži suradnici, a oni su sigurno vjerovali u karmu i paklene posljedice takve karme, kakve su zapravo to osobe koje na nekoj duhovnoj ljestvici dođu visoko i naprave nešto što je tako loše?

Ovdje ne mislim samo na njih, nego za bilo koju zajednicu koja vjeruje u raj pakao, karmu, taman da su ljudi i jako loši ipak su pod videonoadzorom onog u što vjeruju

Zajednice su pune ljudi koji su u njih došli da bi počeli vjerovati. Hrpa nevjernika, očajnika, psihički labilnih ljudi. Sve je to veliki kaos i armagedon.
Mislim da je pravim guruima teško.
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 11:08   #7329
Quote:
Om Tat Sat kaže: Pogledaj post
Zajednice su pune ljudi koji su u njih došli da bi počeli vjerovati. Hrpa nevjernika, očajnika, psihički labilnih ljudi. Sve je to veliki kaos i armagedon.
Pukovniče, Om Tat Sat dobro kaže. Ne samo što su tamo došli da bi tek počeli vjerovati, a vjera im treba iz očaja; nego, čim ostvare neki cilj, neki materijalni probitak/sigurnost whatever... stav služenja im blijedi, vjera slabi, popuštaju u duhovnoj praksi. Upliv Maye je izuzetno jak.

Quote:
Om Tat Sat kaže: Pogledaj post
Mislim da je pravim guruima teško.
Naravno da im je teško. Zbog utjecaja Maye, teško je bit u guni vrline, pa makar to bila i neka blaga vrlina ne neka visokoduhovna, svetačka. A o nadvrlini ili transcendenciji da i ne govorimo.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 10:29   #7330
Kako stoji taj pokret danas ? Ima neki od nazovi tadašnjih gurua ,znači koji je bio uz Par... (neznam napisat cilo ime ), koji je poštovan i danas ,
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 10:55   #7331
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Kako stoji taj pokret danas ? Ima neki od nazovi tadašnjih gurua ,znači koji je bio uz Par... (neznam napisat cilo ime ), koji je poštovan i danas ,
Mislim da još ima izravnih Prabhupadovih učenika. Ali nisam siguran. Već se jako dugo nisam raspitivao o njima.

Mislim da im baš i ne ide i da su stagnirali. Pogotovo u HR. Najveći zamah imali su rekao bih osamdesetih i devedesetih godina. Sad su i hram napravili ali jednostavno - ne ide.

Nemaju bazu koja bi uzdržavala svećenstvo. Dok je bilo koliko-toliko redovnog posla, plače i sigurnosti tridesetak bhakta-entuzijasta koji su imali posao dobrovoljno su se na molbu svečenstva odrekli dijela plače, ošli zajedno potpisati da dižu kredit za izgradnju Hrama, banka je odobrila kredit i njih 30-tak su ga otplačivali mislim pet godina. Svaka im čast tim koji su napravili tako hrabar korak žrtvujući se za druge.

Da bi napredovali, treba velika baza koja bi uzdržavala svećenike i redovnike. Da bi postojala velika baza, moraju povjerovati u Krišnu. Da bi povjerovali u Krišnu (ma ne govorim samo o ISKCON-u nego o bilo kojoj instituciji/vjeri) mora doči do totalnog sloma sistema i da se čvojek više jednostavno nema kome obratiti doli Bogu; i da ga ljudi masovnije počnu tražiti unutar HK.

Dok sistem koliko-toliko funkcionira, nema promjene.

A ruku na srce sve dok mi baby boomeri živimo do 30-te, 40-te kod maaaame i taaaaate nezaposleni i dok oni imaju mirovinu dotle sistem donekle funkcinora.

kad država smanji/ukine mirovine onda će bit kukulele; i mukotrpna izgradnja novog sistema.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 13:53   #7332
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Tko ga je zapravo htio, kakvim motivima?
kao, neki njegovi učenici, Židovi....
https://www.youtube.com/channel/UCjt...bem3UH_pHlJXsQ



mukundadasa108 kanal puno govorio o tome
da je Srila Prapuphada drugi dolazak Krista

Zašto?

Was a Prabhupaba a second coming of Jesus ?
there are many things that point to him being so...
1. Jesus said that when he came back he would come like a thief in the night. Prabhupada came like that to the USA
2. he said that he would come on the clouds. SP travelled the world by plane - on the clouds.
3. he said his followers would have a sign on the forehead - tilak.
4. he said he would speak in tongues - bengali, sanskrit, hindi.
5. he said he was going to give us the rest of the message - love of Personal God Krishna.

What do you think?

Šta mislite?
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 22:07   #7333
Da je Prabupad Isus, ne bi pričao u Isusu kao drugoj osobi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 02:32   #7334
Šrila Prabhupada nije Isus Krist. Rekao je da je Isus govorio o Bogu, i stoga je naš duhovni učitelj.

Duhovni učitelj je jedan. Ne postoje dva duhovna učitelja, jer je Bog jedan.

Isus Krist je duhovni učitelj i Šrila Prabhupada je duhovni učitelj. Oboje govore o jednom Bogu, u skladu s mjestom, vremenom i okolnostima. Isus je Boga zvao Otac, a sebe Njegovim Sinom, dok je Prabhupada Boga zvao Krišna, a sebe Njegovim povjerljivim slugom.

Život Šrila Prabhupade vrlo je sličan životu Isusa Krista. Oboje su širili Istinu bez imalo kompromisa. Bili su snažni propovjednici, što je kod nekih izazvalo ogromnu zavist i strah, i zato su željeli da ih se čim prije smakne. Isusa su razapeli, dok su Prabhupada otrovali. Međutim niti Isus Krist niti Šrila Prabhupada nisu prigovorili, već su strpljivo podnijeli sve vrste tjelesnih neudobnosti, prihvaćajući ih kao dio Božjeg plana za spas griješnih duša.

Isus je rekao, "Oprosti im Oče jer ne znaju što čine." Ubojica ne zna da je duša vječna i da je nikakvo oružje ne može ubiti. Ali to ne znači da, zato što je tijelo smrtno, a duša vječna, svatko ima pravo ubiti čovjeka ili neko drugo biće bez Božje dozvole. To je krivo shvaćanje. Za takvo djelo postoji kazna i u ovom i u slijedećem životu.

Nitko ne može izbjeći Božju kaznu za ubojstvo bilo kojeg živog bića, a ako se još radi o Božjem Sinu ili Njegovom sluzi, onda je ta kazna mnogo veća. Iz tog razloga Isus je molio Oca da im oprosti. Prabhupada je učinio isto.

To je samo pokazatelj kako su velike duše Isus Krist i Šrila Prabhupada.

Sada ima puno takozvanih sljedbenika Isusa i sljedbenika Prabhupada. Mali je broj istinskih sljedbenika, koji ustinu slijede ove velike učitelje.

Većina ih ne želi slijediti, već ih želi oponašati. Isus je nahranio mnoštvo s nekoliko komada kruha i ribe. Danas tzv. kršćani hrane tisuće s milijunima zaklanih životinja. Nitko ne obraća pažnju na Isusovu zapovijed, "Ne ubij." Isto tako mnogi Prabhupadovi učenici sebi prisvajaju ono što pripada samo Prabhupadu, položaj duhovnog učitelja, iako za to nisu kvalificirani. Sjede na visokim foteljama, prihvaćaju obožavanje svojih učenika i sljedbenika i slobodno dopuštaju da im stopala dodiruju i muškarci i žene. Sve je to protivno samom učenju ovih velikih Božjih svetaca i Svetih spisa. To je velika bolest, i vrlo teško izlječiva, sve dok takve osobe ne spoznaju da nisu Bog, već Božji sluge.

Danas, ako se netko želi baviti religioznošću ili duhovnošću, uglavnom postaje plijen gore spomenutih grabežljivaca, koji ih lako odvedu u krivi smjer. Najsigurniji put je biti iskren sa sobom i ne družiti se s takvim ljudima. Bog je u srcu svakog čovjeka, i On daje svakome upute koje su za njegov duhovni napredak najprikladnije i najbolje. Ako postoji sumnja ili ne možemo čuti što nam Bog govori u srcu, onda Ga osoba treba iskreno moliti za pomoć. Bog će sigurno uslišiti takvu iskrenu molitvu, i poslati svoga predstavnika u obliku duhovnog učitelja, koji će je dalje voditi na njenom duhovnom putu.

Zadnje uređivanje Jedan Um : 31.08.2017. at 02:52.
Jedan Um is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:46   #7335
Dva laičko-tehnička pitanja ako može koja se tiču vaišnavske literature na hrvatskome jeziku:

1) Je li prevedeno i kada će se tiskati 11 i 12 pjevanje Šrimad Bagavatama na hrvatskome jeziku?

2) Hoće li se tiskati na hrvatskome novo izdanje (ili makar reprint) svezaka Antya lile obemnog serijala knjiga Šri Čejtanja Čaritamrite?

Hvala!
majkl1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:53   #7336
pjevač Goran Karan je Hare Krišna
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:56   #7337
Quote:
majkl1 kaže: Pogledaj post
1) Je li prevedeno i kada će se tiskati 11 i 12 pjevanje Šrimad Bagavatama na hrvatskome jeziku?
Mislim da nije i da se ni neće prevest.

Jedino ti preostaje naći srpska izdanja
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 00:56   #7338
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Mislim da nije i da se ni neće prevest.

Jedino ti preostaje naći srpska izdanja
Koliko mi je poznato 11. i 12. pjevanje uopće nisu prevođena na srpskome.

Je li znati zbog čega se neće prevest na hrvatskome?

Oprostite, pitanje je možda glupo ali znajući da je HK pokretu Šrimad Bagavatam jedan od ključnih spisa, čudi me kako za toliko desetljeća djelovanja u Hrvatskoj (Šri Išopanišada na hrvatskosrpskome prevedena još 1977, dakle za vrijeme Tita i SFRJ) Bagavatam nije kompletiran?!

Zadnje uređivanje majkl1 : 19.11.2017. at 01:07.
majkl1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2018., 12:31   #7339
Quote:
majkl1 kaže: Pogledaj post
Dva laičko-tehnička pitanja ako može koja se tiču vaišnavske literature na hrvatskome jeziku:

2) Hoće li se tiskati na hrvatskome novo izdanje (ili makar reprint) svezaka Antya lile obemnog serijala knjiga Šri Čejtanja Čaritamrite?

Hvala!
Imam ja za prodat, ako te još uvijek zanima...
vlaero is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2018., 12:38   #7340
Quote:
majkl1 kaže: Pogledaj post
Koliko mi je poznato 11. i 12. pjevanje uopće nisu prevođena na srpskome.
Točno.
vlaero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.