Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2016., 18:45   #1
500 kn kazne za relaciju Maksimir-Zagreb.Gl. kolodvor

Situacija je ovakva, studiram u zagrebu i svaki (radni) dan putujem do Maksimira vlakom. Prošli mjesec sam se isto tako vozio, kondukter mi je provjerio mjesečnu, pa sam nastavio čitati. Malo sam se udubio u štivo zbog čega sam propustio stanicu. Naime shvatio sam da tu trebam izaći tek kad su se vrata zatvorila. Ko za inat na drugim vratima vidim kontrolu, inspektore, kojima sam zbog svoje reakcije izgleda sumnjivo, pa su došli direktno do mene. Kako sam vadio mjesečnu (Na kojoj piše do Maksimira) krenuo sam objašnjavati svoju situaciju, izvadio deset kuna i pitao koliko treba nadoplatiti do Glavnog kolodvora. Također sam se požali da sada nikako neću stići na kolokvij. Kontrolor mi je pregledala kartu, zasipao me i rekao, pripazi slijedeći put. Naslutio sam da to ne može biti dobro no svejedno sam se nadao da zbog te jedne stanice neće doći do kazne. Kazna je došla danas... U iznosu od 500 kuna i imam pravo napisati žalbu kroz par dana. Pošto su jedini svjedoci bili putnici koje ne poznajem (da sam išao sa nekim koga znam, upozori bi me da se nalazimo na Maksimiru) nisam siguran koliko mi se to isplati.

Jel imao netko sličnih problema i kako ih je riješio? Ima li uopće smisla pisati žalbu, i ako ima, što da napišem? Jel postoji netko kome je žalba uvažena? Pomozite I hvala!
Genkei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 18:48   #2
Kad si znao da si u prekršaju, zašto jednostavno nisi izašao iz tramvaja ? On je kontrolor karata i kao takav nema nikakve zakonske i pravne ovlasti da od tebe traži legitimaciju u vidu osobne. Uvijek bih rekao da sam jednokratnu kartu bacio, i da jedino što može me izbaciti iz tramvaja na slijedećoj postaji.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 18:51   #3
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Kad si znao da si u prekršaju, zašto jednostavno nisi izašao iz tramvaja ? On je kontrolor karata i kao takav nema nikakve zakonske i pravne ovlasti da od tebe traži legitimaciju u vidu osobne. Uvijek bih rekao da sam jednokratnu kartu bacio, i da jedino što može me izbaciti iz tramvaja na slijedećoj postaji.


pročitaj post još jednom
Samoprolaznik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 18:53   #4
Ovdje se priča o slučaju putovanja vlakom i propusta plaćanja karte od Maksimira do Glavnog.

Redovna cijena istog putovanja je cc. 10 kuna, studenti sa hž iskaznicom za studente dobivaju popust 50% (znači, oko 5 kuna).
Puno je slučajeva kad putnik ne stigne kupiti kartu ili je nema na relaciji- kazne na tako maloj relaciji nikad nisu bile 500 kuna, koliko je znam.
Kazna/karta koju naplaćuju na licu mjesta je obično bila cc.30% veća od redovne cijene.

Ne znam po kojoj osnovi si dobio kaznu od 500 kuna za HŽ i raspitaj se, ali mislim da visina te kazne nije regularna.
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 18:54   #5
Njegov ili moj ?

Koliko sam ja njega shvatio on je učinio sve što može da mu ovi nalijepe kaznu

aha to je vlak tek sad vidim

sto je kod vas prijevoz jeftin...
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 19:15   #6
Brzo odgovarate, nisam ovo očekivao. Hvala.

Ovako piše u kazni:
Zakonskim i tarifnim odredbama propisano je da je putnik dužan prijaviti produžetak putovanja prije dolaska u prvobitni odredišni kolodvor jer se u protivnom smatra kao putnik bez prijevozne karte koji se nije prijavio kondukteru i naplaćuje sukladno odredbama tarife 103. i 101.

Tarifa 103., tablica 1.1 Tarifni Dodatak po točki 3.4.
9,10 kn za prijevoznu kartu (da.... sad mi kartu naplati....) i
500,00 kn za vožnju bez prijevozne karte
Genkei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 19:20   #7
Koji je Zakon ? Te tarife, to su neke njihove, moraš vidjeti po kojem je Zakonu to regulirano (jer ako nije...)
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 19:23   #8
I opet vidiš li što si napravio ?? Zašto si mu dao tu mjesečnu kartu na uvid ? na njoj ima tvoje ime i prezime

i onda sam ja lud
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 19:37   #9
Bit će da nisi ali i on je sada nešto naučio.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 19:50   #10
Ovo je Iz tarife 101
2.1.2. Vlakopratitelji u vlaku
b) doplatnu kartu za promjenu ranga vlaka ili tarifnoga razreda, za promjenu i
produljivanje prijevoznoga puta uz naplatu redovite ili povlaštene prijevozne cijene i tarifnoga
dodatka određenoga prema Tarifi 103, za naplatu naknade za rezervaciju sjedala, za naplatu
prevoznine za prekomjernu ručnu prtljagu, za naplatu štete ili kao potvrdu za različite namjene

I dalje

5. PUTOVANJE DULJIM PRIJEVOZNIM PUTEM I
PRODULJIVANJE PUTOVANJA PO ISTOME PRIJEVOZNOM PUTU

5.1. Ako putnik posjeduje kartu za putovanje kraćim prijevoznim putem, a želi putovati
duljim prijevoznim putem, tada mora platiti odgovarajuću razliku u cijeni. Ako posjeduje kartu za
dulji prijevozni put, a putuje kraćim prijevoznim putem, vlakopratitelj mu mora ispostaviti potvrdu
na K-6 da bi mogao ostvariti povrat plaćene razlike.

5.2. Prijevoznu ispravu za produljivanje putovanja putnik može zahtijevati od
vlakopratitelja prije nego je vlak prispio u prvobitni odredišni kolodvor. Tada mu vlakopratitelj
ispostavlja novu kartu od prvobitnog odredišnog do novog odredišnog kolodvora i naplaćuje
odgovarajuću cijenu uz dodatak određen po Tarifi 103.

Prekršaj se odnosi na 5.2, no to nigdje direktno ne piše u "pismu" koje sam dobio

Izgleda da sam nemoćan po ovome pitanju...ostaje mi platit
Genkei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 19:59   #11
Napišeš prigovor i tražiš oslobađanje od kazne,pa kako bude.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 21:40   #12
Quote:
Genkei kaže: Pogledaj post

Izgleda da sam nemoćan po ovome pitanju...ostaje mi platit
Ja ne znam kad su oni mogli mijenjati odredbe koje se tiču naplate karata- lani, kontrolori su mi prišli- relacija od cc.30 km, nisam uopće imala prijevoznu kartu i to zato jer nikoga nije bilo na blagajni.
Naplatili su mi redovnu cijenu+ kaznu (jedno 30%) od redovne prijevozne cijene, a ne nikakvih 500 kuna.

Žalila sam se, jer nisam kupila kartu njihovom krivnju i dobila povrat cijene kazne.
Ne vjerujem da se otad ta tarifa mogla toliko drastično mijenjati.

Najbolje da otiđeš na Glavni kolodvor, tamo gdje piše Šef Hž-a (ili tako nekako, ured ), pitaš po kojoj osnovi si dobio kaznu od točno 500 kuna i tražiš adresu na koju se možeš žaliti.
Također, sumnjivo mi je da ti na licu mjesta nisu htjeli naplatiti dodatak/kaznu, jer to inače tako rade.

Zadnje uređivanje zoya85 : 02.07.2016. at 23:00. Reason: dodatni upis
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 00:04   #13
Quote:
Genkei kaže: Pogledaj post
Jel imao netko sličnih problema i kako ih je riješio? Ima li uopće smisla pisati žalbu, i ako ima, što da napišem? Jel postoji netko kome je žalba uvažena? Pomozite I hvala!
Ovo što ti je sivkić napisao - žali se, napiši da si student, da nemaš prihode i da nisi u mogućnosti platiti kaznu, da ti je to prvi takav prekršaj i da imaš plaćenu kartu za relaciju kojom se voziš i da si promašio stanicu - ovako kako si nama.
Priloži žalbi kopiju te karte koju imaš i vjerujem da će te osloboditi.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 01:51   #14
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ovo što ti je sivkić napisao - žali se, napiši da si student, da nemaš prihode i da nisi u mogućnosti platiti kaznu, da ti je to prvi takav prekršaj i da imaš plaćenu kartu za relaciju kojom se voziš i da si promašio stanicu - ovako kako si nama.
Priloži žalbi kopiju te karte koju imaš i vjerujem da će te osloboditi.
Da, da....najpametnije je krenuti na finiji i na malo ispričavajući način, to puno puta prolazi.
Uštediš si puno energije, a i oni znaju biti blagonakloniji prema takvima, nego oštrokondžama. Probaj tako, sretno.
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.