Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2018., 16:58   #401
Pozdrav. Imam pitanje pa ako neko zna bi mi bilo od velike pomoci? Danas sam isao u poreznu informativno pitat moram li sto ucinit da ne dobim neke kazne za platit posto u njemackoj radim godinu i pol i tamo placam porez. Ispostavlja se da sam obavezan do 31.01. svake tekuce godine predat INO-DOH obrazac za proslu godinu. Rekla je da nema straha da je međunarodni ugovor sa njemackom takav da ako radim tamo da tamo i placam porez sto znaci da tu ne trebam nikakav porez platit. Ali sam obavezan svake godine predat taj obrazac ili se odjavit iz poreznog registra. Koga god znam nitko nema pojma o tom.Je li netko upoznat s time?
M@T@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 18:01   #402
Quote:
M@T@ kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Imam pitanje pa ako neko zna bi mi bilo od velike pomoci? Danas sam isao u poreznu informativno pitat moram li sto ucinit da ne dobim neke kazne za platit posto u njemackoj radim godinu i pol i tamo placam porez. Ispostavlja se da sam obavezan do 31.01. svake tekuce godine predat INO-DOH obrazac za proslu godinu. Rekla je da nema straha da je međunarodni ugovor sa njemackom takav da ako radim tamo da tamo i placam porez sto znaci da tu ne trebam nikakav porez platit. Ali sam obavezan svake godine predat taj obrazac ili se odjavit iz poreznog registra. Koga god znam nitko nema pojma o tom.Je li netko upoznat s time?
INO-DOH znaci ako bi nadopunila rijeci, prijava inozemnog dohotka. Ima smisla ako se oporezujes u Hrvatskoj. Mislim da ti je gospoda presutila bitnu stvar da ce te oporezivati po hrvatskim stopama kao primatelja inozemnog dohotka.

Ove godine cu kupit stan u Austriji, trajno se iselit i obavijestit sve banke, i SKDD o tome. Jos uvijek placam porez na dividende u RH, i razliku u Austriji.

Nisam se htjela trajno iseljavati dok nisam bila sigurna da ostajem i nemam trajnu adresu.

Hrvatska je moja drzava, i drzavljanstvo neci nikada mijenjati, ali arbitrarnost rjesenja o poreznoj rezidentnosti je zacudujuca.

Hocu to zatvoriti ove godine.
Tutankhamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 23:26   #403
@ M@T@
Dobro su vas informirali u poreznoj.
Necete placati nikakav dodatni porez jer je takav UGOVOR IZMEĐU HRVATSKE I NJEMAČKE !!

imate opciju podnijeti obrazac RPO ( to je za prijavu kojom Poreznuobavjestavate da radite u Njemackoj) ,te svake godine spomenuti INO DOH ( navodno nasa porezna ga moze i samostalno povuc iz Njemacke ako odradite RPO )....
... ili imate opciju potpuno se odjavit izporeznog registra u HR, ali za to treba zadovoljiti određene uvjete

UGLAVNOM, SVEJEDNO VAM JER NE PLACATE NIKAKAV POREZ HR.
smrznuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 08:19   #404
sto sve moram obaviti (odjaviti) ako sam dobio posao vani (nije u eu)? znaci biti cu u hrvatskoj manje od mjesec dana godisnje. drzava (turska) ima ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koliko vidim. dakle, ako netko moze nabrzaka mi rec sto sve treba odraditi. hvala!

edit: nego gledam ovaj TI obrazac, pa koji je njima kurac...nije valjda da moram to ispunjavati?

Zadnje uređivanje testing : 16.01.2018. at 08:51.
testing is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 14:05   #405
Može pomoć ako netko zna??? Preko ugovora radim od kuće za jednu francusku firmu, to mi je ako sam dobro skužila dohodak od nesamostalnog rada, mjesečno primanje od nekih 500 eura, kako kada. Od poreza moram plaćati mjesečni predujam poreza na dohodak (ili godišnje platiti kada napravim godišnju prijavu)i za to svaki mjesec predati joppd obrazac? Koje doprinose i u kojim postotcima moram plaćati? Za doprinose se isto predaje obrazac joppd?
Bigy base is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 11:52   #406
Obrt u Austriji- pitanje

Naime,

Nisam jos ovdje nasao odgovor, pa cu postaviti pitanje.
Radi se o Austriji.
Sestra je registrirala u Austriji obrt za njegovateljstvo, i Austrijska drzava ne oporezuje do 11 000 EUR primanja.
Pitanje je hoce li i koliko Hrvatska oporezovati dohodak, jer joj Austrija nece nista, tj nece preci zaradu od 11 000 EUR.

Radi u turnusima, 2 tjedna tamo, dva tjedna kuci u Hrvatskoj.
Isto bi bilo kao i mjesec/mjesec.

Placa davanja austrijskoj drzavi i clanstvo za obrt austrijskoj obrtnickoj komori.

Muz joj i dalje radi u RH u jednom poduzecu, nemaju djece, nemaju nekretnina, zive u kuci njegovih roditelja i tamo su prijavljeni.

Takodjer se ona morala prijaviti i na adresu gdje sada trenutacno njeguje stariju osobu, okolica Salzburga.

Kako bi se to interpretiralo kod nase porezne. Moze lia netko reci po kojim stopama bi se ovdje zaracunao porez?
domac00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 17:00   #407
Jel mi moze netko potvrditi jel ovo obrazac i upitnik koji ispunjavam ukoliko zelim dobiti certificate of residence od HMRC? Radi se o UK.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 21:11   #408
Quote:
domac00 kaže: Pogledaj post
Naime,

Nisam jos ovdje nasao odgovor, pa cu postaviti pitanje.
Radi se o Austriji.
Sestra je registrirala u Austriji obrt za njegovateljstvo, i Austrijska drzava ne oporezuje do 11 000 EUR primanja.
Pitanje je hoce li i koliko Hrvatska oporezovati dohodak, jer joj Austrija nece nista, tj nece preci zaradu od 11 000 EUR.

Radi u turnusima, 2 tjedna tamo, dva tjedna kuci u Hrvatskoj.
Isto bi bilo kao i mjesec/mjesec.

Placa davanja austrijskoj drzavi i clanstvo za obrt austrijskoj obrtnickoj komori.

Muz joj i dalje radi u RH u jednom poduzecu, nemaju djece, nemaju nekretnina, zive u kuci njegovih roditelja i tamo su prijavljeni.

Takodjer se ona morala prijaviti i na adresu gdje sada trenutacno njeguje stariju osobu, okolica Salzburga.

Kako bi se to interpretiralo kod nase porezne. Moze lia netko reci po kojim stopama bi se ovdje zaracunao porez?
Ne. Ništa nije dužna plaćati u Hr. Samo neka odjave sve napravi i to je to.
Frozzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 08:35   #409
Došlo je rešenje od porezne za prošlu godinu. 0 poreza za platiti, nešto ću sitno čak i dobiti.
Noctifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 18:26   #410
Quote:
Frozzen kaže: Pogledaj post
Ne. Ništa nije dužna plaćati u Hr. Samo neka odjave sve napravi i to je to.


Kad smo kod potencijalnog placanja razlike poreza najvazniji je upitnik TI s porezne koji definira poreznu rezidentnost.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 18:32   #411
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Kad smo kod potencijalnog placanja razlike poreza najvazniji je upitnik TI s porezne koji definira poreznu rezidentnost.
Da li postoji kazna ako se ne odjavi sa porezne? Ja nemam razliku za platiti pošto je u Irskoj veći porez na plaću.
Noctifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 18:01   #412
Morate li platiti porez u RH ako radite vani?

Quote:
Noctifer kaže: Pogledaj post
Da li postoji kazna ako se ne odjavi sa porezne? Ja nemam razliku za platiti pošto je u Irskoj veći porez na plaću.

Hm pa zar hr stopa poreza nema nize pragove od Irske stope. U tome i jest kvaka cijelo vrijeme. Osim ako si u nekoj posebnoj kategoriji.

Sto se tice kazne Martina ju nije platila ali je bilo nekih retrogradnih troskova

Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 21:46   #413
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Hm pa zar hr stopa poreza nema nize pragove od Irske stope. U tome i jest kvaka cijelo vrijeme. Osim ako si u nekoj posebnoj kategoriji.

Sto se tice kazne Martina ju nije platila ali je bilo nekih retrogradnih troskova

Na bruto plaću od 4000 eura (29672 kuna) porez u HR je 5077 kuna , U irskoj 749 eura (5556 kuna).

Ako se radi za minimalac onda je situacija drugačija.
Noctifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 19:35   #414
pozdrav, naime procitao sam veci dio teme i kao i ostale mene isto muce neke stvari.

Dakle mene zanimaju iskljucivo sljedece varijante navedenog scenarija:

1.) Odem radit u drzavu koja IMA ugovor o izbjeg dvostr. oporezivanja s hrvatskom. Vlasnik sam nekretnine u hrvatskoj. Nakon 183 dana se idem odjavit. Trebam li platit porez? (jer imam nekretninu...)

2.) Odem radit u drzavu koja NEMA ugovor o izbjeg dvostr. oporezivanja s hrvatskom. Vlasnik sam nekretnine u hrvatskoj. Nakon 183 dana se idem odjavit. Trebam li platit porez? (pretp. da trebam u ovom slucaju

nadalje, sta je s ovim TI obrascima, da li jednostavno to mogu odjebat sve skupa i nemat racun u hrvatskoj banci?

hvala unaprijed
supersoldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 22:45   #415
Ako si preko pol godine u HR, sigurno trebas placat porez u HR, neovisno o ostalome. Ako nisi, citaj zakone i medunarodne ugovore.

TI obrazac je interna pizdarija hrvatske porezne koja ne znaci previse (osim za hvatanje budala koji im daju podatke, ili za eventualno izbjegavanje sudova).

Sent from my H8314 using Tapatalk
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2018., 12:53   #416
Upitnik TI je kljucan dokument za utvrdjivanje porezne rezidentnosti sto znaci da je glavni temelj ove teme.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2018., 15:06   #417
Nije, ali slobodno nastavi propovijedat budalama koji vjeruju svemu kaj procitaju na internetu.

Sent from my H8314 using Tapatalk
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2018., 18:20   #418
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Ako si preko pol godine u HR, sigurno trebas placat porez u HR, neovisno o ostalome. Ako nisi, citaj zakone i medunarodne ugovore.

TI obrazac je interna pizdarija hrvatske porezne koja ne znaci previse (osim za hvatanje budala koji im daju podatke, ili za eventualno izbjegavanje sudova).

Sent from my H8314 using Tapatalk
pitao sam ovdje jer mi zakoni nisu jasni, pogotovo zato sto porezna voli tumacit stvari na nacin koji joj najvise pase.
supersoldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2018., 23:13   #419
Porezna uprava utvrdjuje tvoj status prema TI obrascu..


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 20:43   #420
Morate li platiti porez u RH ako radite vani?

Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Nije, ali slobodno nastavi propovijedat budalama koji vjeruju svemu kaj procitaju na internetu.

Sent from my H8314 using Tapatalk


Je. U suprotnom porezna te po defaultu smatra hr poreznim rezidentom. Imali smo cak forumasa koji je grcevito tvrdio da su razlika poreza i upitnik TI cista izmisljotina i medijska fama. Kako je vrijeme sve vise donosilo dokaze tako je i taj forumas polako nestajao sa svojim tvrdnjama dok nije potpuno nestao. Vjerojatno je doslo do promjene nickova poput teoreticara 2.0 na temama o egzodusu dok su se oni posljednji modificirali u teoreticare 3.0 pa ostaju u Berlinu do konacnog poraza.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.