Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 16:51   #2701
Quote:
bambushouse kaže: Pogledaj post
Evo slika mog sistema funkcionalnog zadnjih mjesec dana. Grijanje još nije pretjerano potrebno ali je isprobano da malo stopli pod. Prezadovoljan sistemom zasada.
Slike kotlovnice i uređaja
Bravo, jako lijepo izgleda!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 10.01.2018., 08:49   #2702
toplinska pumpa za sanitarnu vodu

pozdrav svima,ako netko zna molio bih da bi pomogne u vezi toplinske pumpe koja ima izmjenjivač topline koji je vezan na kotao centralnog grijanja te se sanitarna voda dogrijava u zimskom periodu.Naime,primjetio sam da mi kanta kondezata toplinske pumpe,u dva dana puna(toplinska pumpa ne radi,već se zagrijavanje vode vrši pomoću izmjenjivača i centralnog)...
Dal imam problem?

http://i64.tinypic.com/200tz7d.jpg

Zadnje uređivanje City : 11.01.2018. at 02:58.
vw1200 is offline  
Old 15.01.2018., 10:50   #2703
geška detektirana

sigurnusni ventil kaplje........
vw1200 is offline  
Old 19.01.2018., 16:07   #2704
Ima li netko isksutva sa ovakvim "dizalicama topline"?

https://www.daikin.hr/hr_hr/product-...SAAEgL97fD_BwE

Misljenja?
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Old 23.01.2018., 22:30   #2705
Obavijest

Quote:
hegedus kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje za znalce - da li postoji rekuperator koji bi na upuhu u kuću imao neku malu toplinsku pumpu zrak/zrak koja bi dogrijavala (ili po potrebi hladila) zrak koji se upuhuje, a nakon što je došlo do izmjene topline sa ispušnim zrakom iz kuće? Poanta je u tome da u hladnim danima rekuperacija zraka uzrokuje gubitke topline, bez obzira na dogrijavanje ulaznoga zraka sa izlaznim. Pretpostavljam da bi TP nekih 2kW bila čisto dosta da ulazni zrak sa 12 stupnjeva digne na recimo 20, u sporom režimu rada samog rekuperatura. Kad nema tog dogrijavanja, ti gubici se moraju nadoknaditi grijanjem, a u biti radi se o istom trošku, osim što su navodno TP zrak/zrak efikasnije, a ima tu još jedan moment - ukupni proračunati gubici kuće uvijek uzimaju u obzir i gubitke od rekuperacije. U ovom slučaju sa dogrijavanjem zraka na ulazu u kuću proračunati gubici bili bi manji, pa bi slabija (i jeftinija) TP bila dovoljna za grijanje kuće.
A još je jedan dodatan bonus i hlađenje preko rekuperacije. Naime, neki inžinjeri mi govore da hlađenje preko sustava podnog grijanja može dovesti do jake kondenzacije na podu, a s obzirom da ću imati keramiku, to bi mogao biti problem. Hlađenjem preko rekuperacije to bi se elegantno riješilo. Naravno, svjestan sam da to hlađenje neće biti takvo kao da neku klimu u sobi 'nafrljim' na maksimum, ali to mi i nije cilj.

Da bi netko mogao dati točnu informaciju o nekom sistemu, ( grijanje, hlađenje, rekuperacija, priprema tople vode ), mora imati ulazne podatke.
Površina zidova i otvora od objekta sa sve 4 strane svijeta. U vrijednost poda, zida, stropa i otvora. Kad imaš te podatke onda ih daš nekome tko zna i ima program za izbaciti primitke i gubitke tog objekta.
Meni je strojar izbacio proračun za 95 m2 neto provršine u kombinaciji sa rekuperatorom trebam operma koja je snage od 2,5 kw. Pošto nema opreme tako male snage, preporučio mi je rekuperator BRINK + Mitsubishi PUHZ-ZRP35VKA vanjska jedinica + Mitsubishi PEAD-RP35JAQ unutarnja kanalna jedinica, sa dodatnim bojlerom i dizalicom za pripremu tople vode.
Ako nekome treba informacija o tom strojaru, nek mi pošalje ptv poruku
Hidroterm is offline  
Old 24.01.2018., 07:14   #2706
Odgovaras na post star 3 godine.
Mekto is offline  
Old 24.01.2018., 12:45   #2707
Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Ima li netko isksutva sa ovakvim "dizalicama topline"?

https://www.daikin.hr/hr_hr/product-...SAAEgL97fD_BwE

Misljenja?
Pa to je klima sa specijalnom unutarnjom jedinicom. Vjerojatno nije loše, riješi se "puhanja" i "buke". Pitanje je cijene.

Koliko vidim, na ekupi, vanjska+unutarnja 3.5kwh je 14000kn. Preskupo u odnosu na normalnu klimu, i ne riješava problem distribucije. Npr za kucu, ja bih trebao 10 slabih unutarnjih, a ne 2-3 jake.
davorradman is offline  
Old 24.01.2018., 13:00   #2708
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa to je klima sa specijalnom unutarnjom jedinicom. Vjerojatno nije loše, riješi se "puhanja" i "buke". Pitanje je cijene.

Koliko vidim, na ekupi, vanjska+unutarnja 3.5kwh je 14000kn. Preskupo u odnosu na normalnu klimu, i ne riješava problem distribucije. Npr za kucu, ja bih trebao 10 slabih unutarnjih, a ne 2-3 jake.


Ima i Nexura za multisplit, najmanje 2,5kW unutarnja. Ovdje na forumu se zanemaruje koliko je bolja podna jedinica od zidne za grijanje. Ali da je preskupa, je..


Sent from my iPhone using Tapatalk
endless gravy is offline  
Old 24.01.2018., 18:26   #2709
Sigurno da je bolja od zidne, pruža veći komfor. Ali taj komfor košta puuuno više, a problem distribucije nije riješen.

To je možda ok riješenje za neki manji stan, ako netko ne može unutarnju staviti nigdje da ne smeta puhanje.
davorradman is offline  
Old 09.02.2018., 12:53   #2710
DISMY dizalica topline

Pozdrav,

da li netko ima dizalicu topline marke Dismy i da zna nekog servisera za istu?
spp is offline  
Old 12.02.2018., 23:07   #2711
Cca 145 m2 stalno grijanog prostora, 42 m2 indirektno i povremeno grijanih (garaža) i nepotrebno grijanih 5 m2 (kotlovnica)

Period 09/01 - 12/02, prva zima u kući. Na 145 m2 grije se dan/noc, temperatura 22-23 C stalno. U garazi nikad nije ispod 18C. Kotlovnica je tipično i neptrebno ali nažalost neizbježno na 22 C.

Ukupna potrosnja struje 1637 kn = 48 kn/dan (grijanje (podno+fancoli), PTV, 3 frizidera, sva sila elektronike).

(usporedbe radi, do sada sam živio u stanu u kojem se grijalo cca 35 m2 inverter klimom samo po danu, 20 m2 konvektorskim grijalicama (djecje sobe) po potrebi,a potrošnja struje je u ovom periodu,sa jednim friziderom i nesto manje elektronike tipicno bila cca 30-40 kn/dan)

Moj je zaključak da je toplinska pumpa zakon, po troškovima i komforu korištenja. O inicijalnoj cijeni sustava se da raspravljati.
Offshore is offline  
Old 12.02.2018., 23:16   #2712
Quote:
bambushouse kaže: Pogledaj post
Evo slika mog sistema funkcionalnog zadnjih mjesec dana.
Izgleda odlicno!
Imas li prve rezultate potrošnje sustava?
Offshore is offline  
Old 12.02.2018., 23:25   #2713
Meni se to cini kao ogromna cifra, ta nije li tvoja lokacija juznija?
Mekto is offline  
Old 12.02.2018., 23:59   #2714
Meni se isto nešto čini ali neću napisat šta

Uglavnom tako je kako sam napisao.
Offshore is offline  
Old 13.02.2018., 01:15   #2715
Nemamo ti razloga ne vjerovati, al eto, onako seljački, djeluje puno ako se uzme u obzir lokacija-novogradnja-dobra izolacija i stolarija.
baustelac99 is offline  
Old 13.02.2018., 10:38   #2716
Pa i nije malo, apsolutno gledano.

Ali tih 1637kn uključuje ne samo grijanje, već i svu ostalu struju za 34 najhladnija dana u godini (jesam u Dalmaciji ali Dalmacija zimi i nisu baš Karibi ).

3 frizidera (prije je bio jedan),kuhanje na struju (prije se kuhalo na plin), rasvjeta oko kuće,AV dio (pojačalo,receiver,sub uključeni kad i TV u DB), provjetravanje podruma, dodatna elektronika koja je uključena 24/7 (alarm, nadzor,pa i ovaj komp/server s koga pišem)....

Kuca je nekoliko puta veća od stana (grije se dan/noc 145m2 stalno+42m2 indirektno Vs stan 35m2 samo dan+20m2 po potrebi) , a racun je 37% veći (prošle godine u istom periodu u stanu sam plaćao 35 kn/dan).
S te strane gledano, račun je relativno malen.

Koliko se stvarno troši bez grijanja znat cu u travnju, mislim da bih onda mogao biti oko 15-20 kn/dan - iz cega bi proizišlo da na grijanje sada zapravo trosim cca 28-33 kn/dan ili oko 900 kn/mjesec. Možda bude i manje, jer će onda i solari imati veću efikasnost nego li su imali sad (npr jučer nije bilo sunca ni za lijek, napravili su tek 2KWh)

Poanta je da je to moje stvarno iskustvo, pa bi me zanimala i druga sličnih sustava.
Offshore is offline  
Old 13.02.2018., 11:27   #2717
Ti imas cak i solare. Ajmo rec pa neka ovo ostalo trosi 500 kn stuje mjesecno, i ja sam sad u kuci pa nemam toliko struje, uredaji su stari tu gdje se nalazim.

Ako moja kombinacija u novoj kuci bude toliko trosila moram priznati da necu biti previse sretan, nije to malo novca. Ne kazem da nece biti tako, samo se nadam da nece. Sve cemo znati kad to pustim u pogon. A to sto velis sad, tako je kako je.
Ja samo razmisljam koliko bi onda ta tvoja cijela kombinacija trosila na mojoj lokaciji, tvoja kuca i tvoj sustav grijanja na ovim temperaturama
Mekto is offline  
Old 13.02.2018., 11:36   #2718
bilo bi zanimljivo staviti nekakavo brojilo struje prije toplinske pumpe pa se onda vidi njena stvarna potrošnja jer potrošnja struje u kući (bez toplinske pumpe) jako varira od obitelji do obitelji

cca 1600 kn za prošli mjesec je i moj račun (plin+struja) na kontinentu tako da si mi ti samo potvrdio da mi se ne isplati demolirati kotlovnicu i ugraditi toplinsku pumpu
bager666999 is offline  
Old 13.02.2018., 11:44   #2719
Ja sam si narucio bropjilo i ide brojilo samo za TP, to je toliko jeftino da ne znam zasto ljudi to ne stave bas na TP da vrlo jasno mogu razluciti koliko ona trosi. Dobro, istina, ako nekoga ne zanima koliko trosi nece niti staviti.
Mekto is offline  
Old 13.02.2018., 12:40   #2720
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Ti imas cak i solare.
Od njih slaba korist ova 4 zimska mjeseca, za ostalih 8 ce biti topla voda gratis

Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Ja samo razmisljam koliko bi onda ta tvoja cijela kombinacija trosila na mojoj lokaciji, tvoja kuca i tvoj sustav grijanja na ovim temperaturama
Više sigurno.

Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Ja sam si narucio bropjilo i ide brojilo samo za TP, to je toliko jeftino da ne znam zasto ljudi to ne stave bas na TP da vrlo jasno mogu razluciti koliko ona trosi. Dobro, istina, ako nekoga ne zanima koliko trosi nece niti staviti.
Mene zanima koliko troši, ali ga nisam stavio
(vjerovatno sam trebao,ali mislio sam da ce upravljačka jedinica to registrirati)

Potrošnju ću znati cu i bez zasebnog mjerila kad dobijem potrošnju u travnju i svibnju (onda nema ni grijanja ni hlađenja) i usporedim sa potrošnjom siječanj/veljača.
Offshore is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:38.