Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2007., 11:15   #1
NASLJEĐIVANJE

Imam starijeg ujaka koji nema djece, žena mu je umrla. On bi se sada oženio ali bi oporukom ostavio svoju imovinu braći i sestrama a novoj ženi samo mirovinu u slučaju da umre prije nje.
Zanima me da li je to moguće odnosno da li ta žena ima pravo na njegove nekretnine? Pozdrav
sanjuška67 is offline  
Old 30.01.2007., 14:44   #2
Quote:
sanjuška67 kaže: Pogledaj post
Imam starijeg ujaka koji nema djece, žena mu je umrla. On bi se sada oženio ali bi oporukom ostavio svoju imovinu braći i sestrama a novoj ženi samo mirovinu u slučaju da umre prije nje.
Zanima me da li je to moguće odnosno da li ta žena ima pravo na njegove nekretnine? Pozdrav
nema pravo na nekretnine jer nisu bračna stečevina.

Zadnje uređivanje Morski. : 30.01.2007. at 16:06.
Morski. is offline  
Old 30.01.2007., 15:10   #3
Pitat ću ovdje da ne otvaram novu temu. Ako osoba oporučno ostavi svoju imovinu nekome kome želi, može li član obitelji kojem nije ništa ostavljeno tužiti? Ako može, kakve su šanse da će dobiti? Što se sve može navesti u oporuci? Možeš li izričito naglasiti da ne želiš da jedan član obitelji išta dobije, i može li on tužiti u tom slučaju?
__________________
...I find it kind of sad...the dreams in which I'm dying are the best I've ever had...
Dobar čovjek može se postidjeti čak i pred psom.
Sugarplum Fairy is offline  
Old 30.01.2007., 15:23   #4
Quote:
Sugarplum Fairy kaže: Pogledaj post
P Možeš li izričito naglasiti da ne želiš da jedan član obitelji išta dobije, i može li on tužiti u tom slučaju?

Moguce je provesti Exheradtio nota causa,lišavanje nužnog dijela uz ove uvjete
-Namjerno počinio teže Kz djelo prma ostavitelju,njegovom bračnom drugu,djetetu ili roditelju
Porvijedio neku zakonsku obvezu uzdrzavanja ostavitelja ili moralnu obvezu
Ako je učinio Kz djelo protiv RH ili vrijednosti zasticenih medunarodnim pravom.
Ako se odao neradu i nepoštenom životu.
On sigurno može tužiti,o uspješnosi toga ce ti vise reci netko sa praksom.
Morski. is offline  
Old 30.01.2007., 15:34   #5
Quote:
Sugarplum Fairy kaže: Pogledaj post
Pitat ću ovdje da ne otvaram novu temu. Ako osoba oporučno ostavi svoju imovinu nekome kome želi, može li član obitelji kojem nije ništa ostavljeno tužiti?
osoba koja je zakonski nasljednik, ako joj nista nije ostavljeno oporucno, moze postaviti zahtjev za nuzni dio koji iznosi polovicu onog sto bi inace naslijedio.
Katrin is offline  
Old 30.01.2007., 15:58   #6
Quote:
sanjuška67 kaže: Pogledaj post
Imam starijeg ujaka koji nema djece, žena mu je umrla. On bi se sada oženio ali bi oporukom ostavio svoju imovinu braći i sestrama a novoj ženi samo mirovinu u slučaju da umre prije nje.
Zanima me da li je to moguće odnosno da li ta žena ima pravo na njegove nekretnine? Pozdrav
U slucaju njegove smrti, zena ima pravo traziti nuzni dio.
sara4 is offline  
Old 30.01.2007., 17:34   #7
Pitala sam iz znatiželje, evo reći ću vam detalje. Radi se o mom bratu, besposličaru, propalici i parazitu koji je uništio moju mamu fizički, psihički i novčano. I meni je itekako zagorčao život. Želim ga u potpunosti maknuti iz života. Znači ja napišem da on ne smije ništa dobiti, ostavim sve suprugu i djeci (ako/kad ih bude) i on će moći osporiti oporuku?
__________________
...I find it kind of sad...the dreams in which I'm dying are the best I've ever had...
Dobar čovjek može se postidjeti čak i pred psom.
Sugarplum Fairy is offline  
Old 30.01.2007., 17:54   #8
Quote:
Sugarplum Fairy kaže: Pogledaj post
Pitala sam iz znatiželje, evo reći ću vam detalje. Radi se o mom bratu, besposličaru, propalici i parazitu koji je uništio moju mamu fizički, psihički i novčano. I meni je itekako zagorčao život. Želim ga u potpunosti maknuti iz života. Znači ja napišem da on ne smije ništa dobiti, ostavim sve suprugu i djeci (ako/kad ih bude) i on će moći osporiti oporuku?
Ti čak ne moraš ništa pisati jer su tvoji nasljednici tvoj suprug i tvoja djeca, pa tvoja unučad etc. Brat nikako ne spada u prvi nasljedni red niti ima pravo na nužni dio nakon tvoje smrti. Dakle, budi bez brige! Stvar se mijenja ako umreš bez supruga i bez djece i bez unučadi...a takv bi slučaj trebala uz pomoć odvjetnika, napisati oporuku kojom brata isključuješ iz nasljedstva.
LakatBradePedaljMuza is offline  
Old 30.01.2007., 18:00   #9
Quote:
Sugarplum Fairy kaže: Pogledaj post
Pitala sam iz znatiželje, evo reći ću vam detalje. Radi se o mom bratu, besposličaru, propalici i parazitu koji je uništio moju mamu fizički, psihički i novčano. I meni je itekako zagorčao život. Želim ga u potpunosti maknuti iz života. Znači ja napišem da on ne smije ništa dobiti, ostavim sve suprugu i djeci (ako/kad ih bude) i on će moći osporiti oporuku?
Tvoji nasljednici su muz i djeca (kad/ako ih bude ). Ne moras nista pisati, a tvoj brat nema pravo traziti nista.
sara4 is offline  
Old 30.01.2007., 18:06   #10
Quote:
Sugarplum Fairy kaže: Pogledaj post
Znači ja napišem da on ne smije ništa dobiti, ostavim sve suprugu i djeci (ako/kad ih bude) i on će moći osporiti oporuku?
mozes ga oporucno iskljuciti, morski je napisao gore razloge.
Katrin is offline  
Old 30.01.2007., 18:19   #11
Hvala!
__________________
...I find it kind of sad...the dreams in which I'm dying are the best I've ever had...
Dobar čovjek može se postidjeti čak i pred psom.
Sugarplum Fairy is offline  
Old 02.02.2007., 20:06   #12
Da li je moguće- Žena je bila u braku 59 godina. Umrla je i nije bilo ostavinske rasprave jer ona kao nije imala nikakvih pokretnina niti nekretnina. A muž ima puno toga. Je li moguće da njoj u tih 59 godina braka nije pripalo ništa od toga?
s tim da ovo što ima muž, to je nastalo dok su već bili u braku.
Srćeko is offline  
Old 11.02.2007., 16:20   #13
Mislim da nije moguce......
brba is offline  
Old 11.02.2007., 19:03   #14
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
nema pravo na nekretnine jer nisu bračna stečevina.
Da nisi malo pobrkao stvari.
Bračna stečevina je bitna samo kad dolazi do razvoda, a ne kod nasljeđivanja jer se tada nasljeđuje sva imovina, tj. čitava imovina čini ostavinsku masu.
U bračnoj stečevini se na razlikuju pokretnine od nekretnina.
qwer is offline  
Old 11.02.2007., 19:16   #15
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Da nisi malo pobrkao stvari.
Bračna stečevina je bitna samo kad dolazi do razvoda, a ne kod nasljeđivanja jer se tada nasljeđuje sva imovina, tj. čitava imovina čini ostavinsku masu.
U bračnoj stečevini se na razlikuju pokretnine od nekretnina.
MCM,krivo sam procitao,razumio sam da se radi o razvodu
Morski. is offline  
Old 11.02.2007., 23:06   #16
jedno pitanje, morski ili Vojky molim za odgovor!

ovakostavinska rasprava je završena i netom nakon nje se pojevi rođak iz inozemstva i zahtjeva svoj dio. kome se treba žaliti ili koga tužiti? može li on zapravo do svoje imovine?
__________________
I u najcrnijem mraku možeš naći sreću, ali samo ako se sjetiš upaliti svjetlo
nino1 is offline  
Old 12.02.2007., 16:47   #17
Quote:
nino1 kaže: Pogledaj post
jedno pitanje, morski ili Vojky molim za odgovor!

ovakostavinska rasprava je završena i netom nakon nje se pojevi rođak iz inozemstva i zahtjeva svoj dio. kome se treba žaliti ili koga tužiti? može li on zapravo do svoje imovine?
moze.
kad je rjesenje o nasljedjivanju pravomocno, ta osoba moze svoja prava ostvariti u parnici.
Katrin is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:20.