Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2003., 17:37   #1
Zar već nismo mali dioničari HT-a

Vidim da ste se obrušili na ht.
Super! Aal nije to grm u kojem leži zec!

Vi koji ste stariji vjerojatno se sjećate da se prije 15-20 godina masno plaćalo da dobiješ telefonsku liniju. Moj otac je 1988 platio skoro 2 tisuće maraka da imamo telefon, ranije je to bilo i skuplje, a tek od 90-tih je jeftinije da bi danas bilo 500 kn + PDV.

Tada se govorilo da novac ide u infrastrukturu. Vrlo zanimljiva informacija. Jasno i tada je bilo pretplate.

NO, u čemu je kvaka?

Ako su vaši i moji roditeeji uložili, za to vrijeme velik iznos, zašto nismo mogli sudjelovati kao mali dioničari HT-a kada se prodavao i zašto nas nikada nitko nije pitao za njegove dionice.
Jer ako malo bolje razmislite, zar nismo mi vlasnici HT?
Mi ga financiramo, mi smo njegova potrošačka snaga, o nama ovisi.
Prije 15 godina 50% mog sela je dalo po 2 tisuće maraka, negdje oko 150 domaćinstava, a to znači 300 000 DM, tada i onda godišnja potrošnja, pretplata...samo moje selo...a tek druga veća, manja,...

Poseban slučaj su poduzeća otvarana u ta vremena kada je telefon počeo biti proširen na sve strane. Oni su plaćali i do 10 000 DM za dvije-tri tel. linije.

I tako je naša država odlučila: prodat ćemo Švabi ono što pripada nama i samo nama.

Jeza me hvata kada pomislim koliko su novaca izvukli iz naših džepova!
Al, znate što?

Čini mi se da smo mi sami krivi jer šutimo kao najveće pičkice.
Nama samo netko dadne mrvicu da se ne pobunimo (bonus od 10 kuna), par njih pokupi veće mrvice a pokoji uzne i za čitav zalogaj i šute!
Zato što smo vrlo lako potkupljivi i što si dopuštamo da nam gospodarstvo i politiku vode jebivjetrovi zato i jesmo u govnima!

Tako će nam biti doklegod budemo šutjeli!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 19:02   #2
zaminmljiva teorija moram priznati ali nikako ne funkcionira u stvarnom svijetu

po toj logici ja sam onda suvlasnik iliti dioničar HEP-a, vodovoda, pekare, dućana u kojem kupujem pljuge, birca u kojem pijem kavu jer svi su oni iz mog džepa izvukli hrpu love...svi oni lovu koju im ja dam ulože u 'infrastrukturu', ovu ili onu, ovidno o potrebama, i dalje se razvijaju i rastu...kome će se to poslje prodati nije moja stvar...

možemo mi sad pričati kako oni imaju monopol pa to koriste jer smo prisiljeni koristiti njihove usluge, ali zato se to i zove monopol i to je u svijetu sasvim normalna stvar. kakve to sad veze ima s tim jel mi šutimo il galamimo i valjamo gluposti...najlakše je vikati na one koji imaju više i to nije u redu jer ti imaš manje...e pa jebiga ne ide tako u kapitalizmu, htjeli ste ga, dobili ste ga pa sad uživajte..
osim toga, ak nećeš telefon, nemoj si ga uzeti, uzmi goluba pismonošu pa se s njim dopisuj...

ovakva teorija ne bi na Kubi funkcionirala...
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 20:54   #3
Kapitalizam...

Pobro, kapitalizam su željeli oni koji su bili kapitalisti, odnosno današnji tajkuni. Pa čak i one marksističke priče koje su govorile protiv kapitalizma bile su u svojoj biti baš kapitalističke. U Hrvatskoj je tajkunizam a ne kapitalizam.

Ovo sa HT om nema baš puno veze sa kapitalizmom. Postoji bolja riječ: KRAĐA!

U demokatskom društvu postoji kapital na koji svi imamo pravo, al ne postoje kapitalisti jer im to zakoni ne dozvoljavaju. Postoji zakon o zaštiti radnika, zakon o zaštiti potrošača...dok ni jednog ni drugog "Lijepoj našoj Hrvatskoj" ne postoji!
Možda ti patiš za socijalizmom? A zar on nije samo druga strana kapitalizma?

Quote:
po toj logici ja sam onda suvlasnik iliti dioničar HEP-a, vodovoda, pekare, dućana u kojem kupujem pljuge, birca u kojem pijem kavu jer svi su oni iz mog džepa izvukli hrpu love...svi oni lovu koju im ja dam ulože u 'infrastrukturu', ovu ili onu, ovidno o potrebama, i dalje se razvijaju i rastu...kome će se to poslje prodati nije moja stvar...
Ako je nešto državno iliti narodno, ako je od državne važnosti, ako ga je izgradio narod države ili radnici koji rade u takvim bitnim državnim poduzećima (HP; HT; HEP; HŽ; i niz drugih državnih subjekata) nemaju li onda radnici koji tu rade, narod koji ih izgradi pravo na suodlučivanje budućnosti takvih poduzeća?
Ili si to pravo uzima samo vlast koja je tog trenutka vladajuća?

Privatni kapital nema sa državnim poduzećima ama baš ništa.

Quote:
najlakše je vikati na one koji imaju više i to nije u redu jer ti imaš manje...e pa jebiga ne ide tako u kapitalizmu, htjeli ste ga, dobili ste ga pa sad uživajte..
hm, zanimljiv komentar...
da li to socijalizam i bratstvo i jedinstvo dižu glas?...ili se možda našao ugroženi kapitalist-tajkun?

Quote:
osim toga, ak nećeš telefon, nemoj si ga uzeti, uzmi goluba pismonošu pa se s njim dopisuj...
telefon mi i ne treba...radije koristim privatno mobilnu telefoniju i tako pomažem razvoju društva u globalu a ne zaštićenih pojedinaca i monopolista, a ti patiš ili za prvim ili za drugim

Quote:
ovakva teorija ne bi na Kubi funkcionirala...
e s ovim se slažem!

No, shvati, HT dionice nisu naš novčani iznos nego naše pravo glasa da sudjelujemo u onome što ne pripada jednom pojedincu nego svima nama jer pripada našoj državi a ne jednoj vladi, ma čija ona bila!

I još samo nekoliko informacija za "melankolika": Austrija nije pokrenula nuklearnu elektranu u svojoj državi, iako su je napravili, zato što NAROD to nije htio i zato što su slušali glas svog NARODA a ne nekih koji su htjei brzu zaradu - monopolista

U Njemačkoj za 50 € mjesečno imaš plaćen neograničeni mjesečni pristup internetu i potrošnju električne struje. Nema pretplate!
U Njemačkoj ne plaćaš TRV pretplatu, pa skoro da se to više ne radi i u Austriji iako postoji samo ORF. A odvajaš li ti možda za NOVATV kakvu pretplatu?
I, ono što me zapravo najviše zanima, u kojim državama, demokratskim, postoji takav monopol kakav postojikod nas?
Eto, odgovori mi barem na ovo pitanje i uljepšaj mi ovaj dan, jer danas sam na INA crpki natočio 30 litara benizna i 15 litara vode!
monopolizam...
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2003., 03:03   #4
ajmeeeee, otkrio si tople vode ovdje više nego si na pumpi natočio, bravo dečko, samo tako, daj još ovih beskorisnih i općepoznatih podataka...odgovor na svoja pitanja valjda i sam znaš, nitko nije tako glup da ne vidi da stvari kod nas ne štimaju...

takvih ko ti ima tona i pol, što se zgražaju i kukaju nad krađama i ostalim stvarima u našoj državi pa onda to sve usporede sa zapadom i plaču zašto ovdje nije bolje...kme kme plač plač
sinko moj, mi smo ti narod koji voli puno srati i filozofirati, a malo raditi - eto, pa ti si tipičan predstavnik.

dobrodošao na Balkan - ako ti se ne sviđa, uzmi taj svoj mobitel i odi tamo negdje daleko gdje ćeš mobitelom, kako sam kažeš, pomoći razvoju društva u globalu, sve to gledajući ORF i surfajući urnebesnim brzinama bespućima interneta u potrazi za pravdom...

jel me sad kužiš??
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2003., 22:47   #5
"možemo mi sad pričati kako oni imaju monopol pa to koriste jer smo prisiljeni koristiti njihove usluge, ali zato se to i zove monopol i to je u svijetu sasvim normalna stvar"

Gdje je to monopol normalna stvar? U africi?
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 01:59   #6
Hehehe zvuci ko ovdje u svedskoj.

Prodali narodu telia (svedska verzija HT:a) za 68 sek aa sada je na finih 20 ili nize I sto je najbolje narod je to platio i onda njemu prodano za tri puta trzisnu vrijednost. Ma posao godine. I sto je najgore ove ovce ovdje se uopce nisu zapitale i zamislile da je malo sugavo tako.

Drzava je samo nakupina lopova koji su iznad zakona
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 02:15   #7
Quote:
kumek kaže:


Gdje je to monopol normalna stvar? U africi?

da, u Africi
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 04:14   #8
Eto u necemu se slazemo. U onom ostalom - nimalo.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 13:34   #9
deyoo priča gluposti. ona prispodoba o trafiki i pekranici ti nije nikakva i ti to znaš.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 14:58   #10
Ovo je tako lijep primjer komunistickog razmisljanja... tvornice radnicima.

Imam vic o tome:

Dosao Tito nakon nacionalizacije pred radnike i u vatrenom govoru prica: Eto sada je ova tvornica vasa, vi ste radnici vlasnici!!!
Pita neki radnik iz pozadine: Sta stvarno je moja?
Tito: Da tvoja je!!
Radnik: A di je stari vlanik?
Tito: Pa zasto?
Radnik: Pa da ga pitam dal bi je kupio nazad.



Ne ide tako, u komunizmu smo davali DRZAVNOJ FIRMI. Pogodite ko je vlasnik DRZAVNE FIRME - DRZAVA (ko bi rekao).

Ovo o cemu pricas se moglo sprijeciti tako da su nas nakon WW2 okupirali Zapadnjaci, a ne Tito i Armija... Onda bi imali dionice 1945 obveznice, kamate i sve normalne stvari zapadnjackog kapitalizma (a ne inflaciju). Moji otac i mater ne bi mogli dici kredu za stancinu i auto u iznosu 1000 placa i otplatiti ga za godinu dana, placati cekovima na pocek od mjesec dana, te p'lacati nesto sto je kostalo 100 Maraka 1 Marku itd...

Svaki sustav ima neke prednosti i mane, pitanje je kako ih znas iskoristiti. Znam da i danas postoje brojojne mogucnosti, pitanje je koliko ih ljudi vidi i sto mogu napraviti po tom pitanju.

Ne treba zivjeti u proslosti.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 15:26   #11
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Vi koji ste stariji vjerojatno se sjećate da se prije 15-20 godina masno plaćalo da dobiješ telefonsku liniju. Moj otac je 1988 platio skoro 2 tisuće maraka da imamo telefon, ranije je to bilo i skuplje, a tek od 90-tih je jeftinije da bi danas bilo 500 kn + PDV.
e vidis, ja danas pokusavan staorj objasnit da bi joj bilo najbolje da iskljuci tel, da ce joj bit jeftinije pricat na mob...
al nece...
a znas koji joj je argument...
88-e se platilo 2 kDEM za to, i sad da ona uzme mob, pa te pare bi propale...
__________________
stvarnost je samo iluzija prouzrokovana nedostatkom alkohola
heheh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:25.