Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2017., 20:32   #41
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Naravno, to svima njima stvara problem, jer zapravo nakon pšenice nešto trebaju početi i raditi.
Zato sam napisao da treba ljude educirati i treba ljudima objasniti da sijanje neke biljke u monokulturi upropaštava tlo (širenje bolesti, štetnika, korova) do degradacije tla zbog pada % humusa (jer se za žitarice uglavnom koriste mineralna gnojiva) i da dalje ne nabrajam.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 20:36   #42
Meni je zanimljivo kako oni svi misle da se na moru svi bave turizmom.

Moji su generacijski bili u poljoprivredi (gotova sva uža i šira rodbina s očeve strane), a rođaci jako kvalitetno žive od sprege poljoprivrede i turizma. Kažu, imaju tri kuće, lako je njima. Naravno, sad je lakše, ali 2 kuće od 3 je zaradila poljoprivreda, a možda pola jedne turizam.

Ljudi su se bavili onim što je isplativo u određenom vremenu bilo, tako da su uzgajali kupus, blitvu, špinat, tu i tamo salatu, pa rajčicu, krastavce, tikvice, lubenice...

A da im kažeš koja je površina u pitanju, to 70% njih u Slavoniji ima iza kuće.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 20:50   #43
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Zato sam napisao da treba ljude educirati i treba ljudima objasniti da sijanje neke biljke u monokulturi upropaštava tlo (širenje bolesti, štetnika, korova) do degradacije tla zbog pada % humusa (jer se za žitarice uglavnom koriste mineralna gnojiva) i da dalje ne nabrajam.
Znaju oni to sve ali veći je problem što se ne vrši analiza tla i sl., neki ozbiljni koji znaju što rade to i čine. Bez tehnologije ništa, know how kao i svud.
Njima je (većini seljaka i nisu oni krivi zato) da dobiju te pozicaje i to je poanta. (sve bivše vlade su tupile o malim imanjima, i hdz i hss a i sdpe..tu su fulali skroz, trebalo je ulagati u industrije u blizini sela, kao nekoć što je bilo, danas imaš da je u slavoniji sve u rasulu, drvna industrija recimo, silosi, mlinovi blabla)
kad riješe katastre onda će velike table zemlje pripasti ozbiljnim firmama i to je budućnost poljoprivrede u hrvata-kontinentalaca-slavonaca.

Samo neznam što će biti sa stočarstvom i svinjama. Potencijala za ovce i koze ( i kod vas na obali i moru) kolko hoćeš a nikoga (mislim na ulagače) to ne zanima.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 21:50   #44
Ne kužim koja je tema ????
To što neko bere poticaje pa usput zaboravi platiti porez ili doprinose ili samo smanjenje broja OPG-a....
Smanjenje broja OPG-a je iz prostog razloga što sada vlasnik OPG-a mora plačati mirovinski i zdravstveni doprinos za sebe i članove OPG-a što prije nije postojalo pa je svak ko je imao dva posađena paradajza otvarao OPG i ubirao poticaj...
Sad kad OPG nosi i neke fiksne troškove oni koji ništa u poljoprivredi ne proizvode su zatvorili iste a oni koji stvarno i proizvode su ostali i sad imamo realni broj OPG-a (išlo bu to još dole par tisuća)...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 21:57   #45
U Hrvatskoj da turizam nije subvencioniran iz državnog proračuna?
Daj nemojte se šalit.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 22:10   #46
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Naravno, to svima njima stvara problem, jer zapravo nakon pšenice nešto trebaju početi i raditi.
Psenica sama raste? Ne treba nista raditi niti ulagati? Pojasni nam tehnologiju proizvodnje psenice.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 22:30   #47
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Psenica sama raste? Ne treba nista raditi niti ulagati? Pojasni nam tehnologiju proizvodnje psenice.
Pšenica treba nekih 20 radnih dana za uzgoj...
Dakle oranje i obrada tla, sijanje, prihrana. prihrana nakon nicanja i žetva....
To je manje više to... Jedna od najneprofitnijih poljoprivrednih kultura
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:41   #48
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pšenica treba nekih 20 radnih dana za uzgoj...
Dakle oranje i obrada tla, sijanje, prihrana. prihrana nakon nicanja i žetva....
To je manje više to... Jedna od najneprofitnijih poljoprivrednih kultura

3 zastite od bolesti? Lovis dane kad ne puse vjetar? Tipa krenes prskati ono krene puhati vjetar vracaj se kuci.... zastita od insekata, zastita od korova, regulator za rast psenice, u losim godinama 4 puta trovanje od miseva, ah da ako krene jos jednom insekt u stadiju klasanja opet prskati? I moliti Boga da kad odradis sve tip top da te ne opali led, da cijena bude makar 95 za 3. Klasu..... nije bas tako jednostavno ha? A za poicaj si se zeznuo majstore. To bi vrijedilo da ne placas zakup, a vamo di je zakup 2800 kn po ha koji poticaj to pokriva? Dakle moras biti u onih 5% koji tip top odrade sve da bi zaradio nesto i to pod uvjetom da ti urodi od padalina i da izbjegnes oluju. Sadces reci osiguraj. Pa i osiguram, al osiguranje priznaje stetu na bazi uroda od 5,5 tona po ha. A ja moram loviti ptibos od barem 8 tona po ha da mogu reci nesto sam zaradio.
Nije bas tako jednostavno? Ne solim ni ja pamet tebi o turizmu jer se ne bavim njime. I da, imas vise od 20 dana posla na psenici.... vjeruj mi....
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:43   #49
Quote:
Cratos kaže: Pogledaj post
Ako je toliko bolje imati plodnu zemlju nego apartmane, zasto vas 2 (rocker i more) ne prodate onda i odete u poljoprivredu "uzimati pare na poticajima"?

Potpuno mi je suludo da pokusavate progurati pricu da je teze staviti na airbnb apartman, malo ga pocistiti jednom u 10 dana, dati kljuceve turistima i samo ubirati pare, ili to mozete sve zaobici davajuci 5-10% prihoda nekoj agenciji koja ce to sve obaviti za vas, a vi cete doslovno samo primati pare bez da ste prstom makli.
stari moj, veze ti s turizmom i iznajmljivanjem nemaš. bolje se ne sramoti.

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ne, nego samo zaštićeni od strane države, kao i firme u državnom vlasništvu. Ugovorena cijena unaprijed, preplaćivanje proizvoda, a firme se krpalo iz proračuna, nikog nije bilo briga.

Naravno, proračun su punile, uglavnom, USA i Rusija. Uglavnom USA, točnije.
.
Valjda misliš na vremena SFRJ? a kako je bilo prije tog? Od sredine 19stoljeća Slavonija je bogata i plodna (kad nas je Austrija dovela u red) i eto zadnjih 20god smo u kurcu. A klima s enije promjenila, znači da su ljudi krivi.

Quote:
more kaže: Pogledaj post

Poljoprivreda slavonska (osim pojedinaca) je dječja igra
10 dana preore frajer 100 ha zemlje,posije na to pšenicu tavanušu ubere poticaje 225000 kuna, a ako je nesritan ta pšenica i rodi pa mora to i požnjat i odvest na otkup i posli kukati niska cijena bla bla bla malo blokirat ceste.
oprosti, ali valjaš gluposti.

Quote:
more kaže: Pogledaj post
E tu vjerovatno moraju i raditi,prskati,gnjojiti,kupiti sjeme.
A zbog njihove igre sa pšenicom pati i hrvatski turizam jer pekarski proizvodi su teško sranje.Renomirani restorani,picerije kupuju brašno vani za svoje objekte.
Sa hrvatskom pšenicom se ne može ispeći pica nikako a sa brašnom dobiti ukusan kruh o kolačima da ne i govorim.
opet gluposti. točno je jedino to da nam je većina pekarskih proizvoda loša, al nije kriv seljak za to nego pekar. Ako neke pekare mogu imati odlične proizvode, mogle bi i druge imati da žele. I da, znam da naši pekari uvoze brašno iz Srbije jer je jeftinije. a ne kvalitetnije.

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Naravno, to svima njima stvara problem, jer zapravo nakon pšenice nešto trebaju početi i raditi.
počeo si i ti s glupostima.

dajte svi vi koji mislite da seljak sije samo i isključivo pšenicu zbog poticaja, nađite koliko ha je pod kojom kulturom. sigurno negdje postoje ti podaci.

Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Zato sam napisao da treba ljude educirati i treba ljudima objasniti da sijanje neke biljke u monokulturi upropaštava tlo (širenje bolesti, štetnika, korova) do degradacije tla zbog pada % humusa (jer se za žitarice uglavnom koriste mineralna gnojiva) i da dalje ne nabrajam.
Nijedan normalan poljoiprivrednik (koji nije mešetar nego se time bavi profesionalno) ne sije kulture u monokulturi. To ga je naučio još pokojni djed.

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Meni je zanimljivo kako oni svi misle da se na moru svi bave turizmom.

Moji su generacijski bili u poljoprivredi (gotova sva uža i šira rodbina s očeve strane), a rođaci jako kvalitetno žive od sprege poljoprivrede i turizma. Kažu, imaju tri kuće, lako je njima. Naravno, sad je lakše, ali 2 kuće od 3 je zaradila poljoprivreda, a možda pola jedne turizam.

Ljudi su se bavili onim što je isplativo u određenom vremenu bilo, tako da su uzgajali kupus, blitvu, špinat, tu i tamo salatu, pa rajčicu, krastavce, tikvice, lubenice...

A da im kažeš koja je površina u pitanju, to 70% njih u Slavoniji ima iza kuće.
Ovo je apsolutno točno.
KAo prvo ne žive svi u pojasu 3km od mora. A i oni koji žiove, većina nema što iznajmiti.

Ovo o poljoprivredi je isto točno. Eto recimo selo Pakoštane, nekad su se bavili poljoprivredom (Vransko jezero i jako plodna zemlja) 80tih došao turizam, a sad su gotovo svi odustali od poljoprivrede. Cijene nikakve a Orintološki rezervat pun ptica pa sve pojedu. I onda fino plodna zemlja ostaje zapuštena. A turizam cvjeta

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post

Samo neznam što će biti sa stočarstvom i svinjama. Potencijala za ovce i koze ( i kod vas na obali i moru) kolko hoćeš a nikoga (mislim na ulagače) to ne zanima.
Nit zanima ulagače niti ima radnika. Stočarstvo je krvav posao, kad odlučiš uzgajati ovce ili koze, sebi si potpisao robiju.

Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ne kužim koja je tema ????
To što neko bere poticaje pa usput zaboravi platiti porez ili doprinose ili samo smanjenje broja OPG-a....
Smanjenje broja OPG-a je iz prostog razloga što sada vlasnik OPG-a mora plačati mirovinski i zdravstveni doprinos za sebe i članove OPG-a što prije nije postojalo pa je svak ko je imao dva posađena paradajza otvarao OPG i ubirao poticaj...
Sad kad OPG nosi i neke fiksne troškove oni koji ništa u poljoprivredi ne proizvode su zatvorili iste a oni koji stvarno i proizvode su ostali i sad imamo realni broj OPG-a (išlo bu to još dole par tisuća)...
Ajde napokon neki konkretni vlasnih OPG-a a ne samo teoretičari.
Broj OPG-ova će naravno polako padati jer velik dio su "staračka" domaćinstva. A njihovi nasljednici ne vide smisla ni kruha u poljoprivredi.


Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pšenica treba nekih 20 radnih dana za uzgoj...
Dakle oranje i obrada tla, sijanje, prihrana. prihrana nakon nicanja i žetva....
To je manje više to... Jedna od najneprofitnijih poljoprivrednih kultura
Koliko kod da je neprofitabilna, potrebna nam je . I kao hrana i za plodored.
Problem je što razni mudrijaši misle da seljak sije samo pšenicu i ništa drugo.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:44   #50
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Evo kako uspjeti u nekom slavonskom selu od 100-500 ljudi.

Skupite u neki dom,birtiju te vaše sugrađane
Osnujte poljoprivrednu zajednicu
napravite inventar strojeva
napravite popis sposobnosti osoba.(naravno morate znati sve i bolje o poloprivrednoj proizvodnji od konkurencije u EU,Kao šta Neretvljani znaju proizvoditi mandarine,lubenice itd)
napravite popis zemljišta
i sad zajednički krenite u proizvodnju recimo povrča na 1000 tona
napravite plan branja povrča s količinama godinu unaprijed
najsposobnijeg tada pošaljite po Zagrebu,Jadranu da ugovori prodaju trgovačkim centrima,tvrtkama koje nabavljaju hotelima robu itd.
Šta nemate propalo robe zbog vremenskih nepogoda a ugovorili prodaju tada to kupite na tržištu i isporučite kupcima 5-10 minuta prije dogovorenog roka.
Uspjeh garantiran 100% da imate 1000 tona Eko povrča dnevno(sad dogovarate dogodine isporučujete) sve bi plasirali na mediteranu sigurno
To sam ja bio predložio mome šefu koji je iz mjesta Ljubač kod Zadra. Imaju plodno polje, ali 70 % zapušteno.
Na žalost, ništa od toga. Razlog je što stariji imaju njemačke penzije i s time financiraju svoje unuke
A i zemlja ima svaka 10-15 mrtvih vlasnika. Najbolje bi bilo sve pretvoriti u jedan veliki maslinik. Samo tko će sve žive vlasnike zadovoljiti ??

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post

Samo neznam što će biti sa stočarstvom i svinjama. Potencijala za ovce i koze ( i kod vas na obali i moru) kolko hoćeš a nikoga (mislim na ulagače) to ne zanima.
Ima, ali treba puno raditi. Jedan je mladić kod nas radio sa kozama 20 godina.
Sada ih je skupio i prebacio na jedan veliki pusti otok. Napravio je uslugu lovcima koji tamo otiđu "divokoze".
Čovjek se sada bavi radije ribolovim. Uglavno sve prodaje na crno.
Doduše on nije "doktor lignjarstva"

A ima i jedan koji je posebna priča: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=183
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:47   #51
Quote:
darkripper kaže: Pogledaj post
3 zastite od bolesti? Lovis dane kad ne puse vjetar? Tipa krenes prskati ono krene puhati vjetar vracaj se kuci.... zastita od insekata, zastita od korova, regulator za rast psenice, u losim godinama 4 puta trovanje od miseva, ah da ako krene jos jednom insekt u stadiju klasanja opet prskati? I moliti Boga da kad odradis sve tip top da te ne opali led, da cijena bude makar 95 za 3. Klasu..... nije bas tako jednostavno ha? A za poicaj si se zeznuo majstore. To bi vrijedilo da ne placas zakup, a vamo di je zakup 2800 kn po ha koji poticaj to pokriva? Dakle moras biti u onih 5% koji tip top odrade sve da bi zaradio nesto i to pod uvjetom da ti urodi od padalina i da izbjegnes oluju. Sadces reci osiguraj. Pa i osiguram, al osiguranje priznaje stetu na bazi uroda od 5,5 tona po ha. A ja moram loviti ptibos od barem 8 tona po ha da mogu reci nesto sam zaradio.
Nije bas tako jednostavno? Ne solim ni ja pamet tebi o turizmu jer se ne bavim njime. I da, imas vise od 20 dana posla na psenici.... vjeruj mi....
ček i šta si ti sad tu meni odgovorio? da imaš više od 20 dana posla...baš i nisi...
a i sam potvrđuješ da je neprofitabilna kultura...

ali zato ju svi sijete jer bilo uroda ili ne lovica sjeda na račun...nit ju špricate nit ju gnoite, kažeš preskupo....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:58   #52
Quote:
darkripper kaže: Pogledaj post
3 zastite od bolesti? Lovis dane kad ne puse vjetar? Tipa krenes prskati ono krene puhati vjetar vracaj se kuci.... zastita od insekata, zastita od korova, regulator za rast psenice, u losim godinama 4 puta trovanje od miseva, ah da ako krene jos jednom insekt u stadiju klasanja opet prskati? I moliti Boga da kad odradis sve tip top da te ne opali led, da cijena bude makar 95 za 3. Klasu..... nije bas tako jednostavno ha? A za poicaj si se zeznuo majstore. To bi vrijedilo da ne placas zakup, a vamo di je zakup 2800 kn po ha koji poticaj to pokriva? Dakle moras biti u onih 5% koji tip top odrade sve da bi zaradio nesto i to pod uvjetom da ti urodi od padalina i da izbjegnes oluju. Sadces reci osiguraj. Pa i osiguram, al osiguranje priznaje stetu na bazi uroda od 5,5 tona po ha. A ja moram loviti ptibos od barem 8 tona po ha da mogu reci nesto sam zaradio.
Nije bas tako jednostavno? Ne solim ni ja pamet tebi o turizmu jer se ne bavim njime. I da, imas vise od 20 dana posla na psenici.... vjeruj mi....
Zašto onda uzgajaš pšenicu?

Znači, trebao bi ti netko osigurati otkup, cijenu koju ti odrediš, navodnjavanje da ti netko drugi da, zemlju da ti se da đabe i još poticaji da budu viši.

Meni se čini da je uvijek istim ljudi, uvijek i svaka godina, loša godina. Praktički, od poljoprivrednika samo kukanja.

Je li te netko tjera da se time baviš ako se ne isplati?

Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Valjda misliš na vremena SFRJ? a kako je bilo prije tog? Od sredine 19stoljeća Slavonija je bogata i plodna (kad nas je Austrija dovela u red) i eto zadnjih 20god smo u kurcu. A klima s enije promjenila, znači da su ljudi krivi.
I tad su imali zaštitu - države, uvoz nije bio moguć, tehnologija nije bila na tom stupnju.

Klima nije konstanta, ona se uvijek mijenja.

Quote:
počeo si i ti s glupostima.
Nimalo, uvijek se isti žale - oni kojima država nešto treba osigurati. Ratari, stočari i mljekari.

Ostali su sića, osim maslinara i vinara, tu dobar dio proizvodnje drže ljudi u primorskim županijama.

Quote:
Nijedan normalan poljoiprivrednik (koji nije mešetar nego se time bavi profesionalno) ne sije kulture u monokulturi. To ga je naučio još pokojni djed.
Je li samo meni ova zadnja rečenica zvuči zabrinjavajuće?

Quote:
Ovo je apsolutno točno.
KAo prvo ne žive svi u pojasu 3km od mora. A i oni koji žiove, većina nema što iznajmiti.

Ovo o poljoprivredi je isto točno. Eto recimo selo Pakoštane, nekad su se bavili poljoprivredom (Vransko jezero i jako plodna zemlja) 80tih došao turizam, a sad su gotovo svi odustali od poljoprivrede. Cijene nikakve a Orintološki rezervat pun ptica pa sve pojedu. I onda fino plodna zemlja ostaje zapuštena. A turizam cvjeta
Na nekim mjestima, već kilometar od mora, turisti ne žele ni blizu, osim ako nemaš vilu s bazenom.

Što se tiče poljoprivrede, moji nisu daleko od Pakoštana, porijeklom, i još se rodbina bavi poljoprivredom (i dalje uglavnom povrće, uz nešto citrusa), uz turizam. Samo se jedan rođak počeo baviti pčelarstvom, ide mu odlično.

Opet ponavljam, za Slavonske uvjete, površine su i male i raštrkane. Uglavnom, smijali bi se.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:00   #53
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post

Nit zanima ulagače niti ima radnika. Stočarstvo je krvav posao, kad odlučiš uzgajati ovce ili koze, sebi si potpisao robiju.
Istina je. To je uvidio jedan ribar u mirovini kada je sa 60 godina nabavio stado od 30 koza. Kada je shvatio koji je to veliki posao, razbolio se na živce. I prodao stado u po cijene prije negoli mu sve koze pokrepaju.

Ali ima jedan koji je držao koze na rekreativni način. Pregradio je žicom jedan poluotok i tamo držao 20-tak koza. Nosio im je samo malo kukuruza i vode. I to uz put kada ide na ribe.
U proljeće bi uzeo malokalibarsku pušku, pogledao da nema policije , i onda bi skinuo pokojeg kozlića.
Ali to nije biznis, to je krpanje kućnog budžeta.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:04   #54
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
stari moj, veze ti s turizmom i iznajmljivanjem nemaš. bolje se ne sramoti.
Evo kopiram i svoj post ponovno na koji si ti ovo gore napisao

Quote:
Cratos kaže: Pogledaj post
Potpuno mi je suludo da pokusavate progurati pricu da je teze staviti na airbnb apartman, malo ga pocistiti jednom u 10 dana, dati kljuceve turistima i samo ubirati pare, ili to mozete sve zaobici davajuci 5-10% prihoda nekoj agenciji koja ce to sve obaviti za vas, a vi cete doslovno samo primati pare bez da ste prstom makli.
Reci mi lave gdje sam ja napisao toliku glupost i gdje sam se osramotio?
Cratos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:06   #55
Turizam je znatno više od toga nego si napisao.

Još, k tome, gore si napisao par rečenica, koje si posrao zadnjom rečenicom.

S tim da ti je kolega more napisao koliko on radi s turistima za novce koje je napisao. Znači, on ipak nudi uslugu za koju, praktički, radi cijeli dan.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:13   #56
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Zašto onda uzgajaš pšenicu?

Znači, trebao bi ti netko osigurati otkup, cijenu koju ti odrediš, navodnjavanje da ti netko drugi da, zemlju da ti se da đabe i još poticaji da budu viši.

Meni se čini da je uvijek istim ljudi, uvijek i svaka godina, loša godina. Praktički, od poljoprivrednika samo kukanja.

Je li te netko tjera da se time baviš ako se ne isplati?



I tad su imali zaštitu - države, uvoz nije bio moguć, tehnologija nije bila na tom stupnju.

Klima nije konstanta, ona se uvijek mijenja.



Nimalo, uvijek se isti žale - oni kojima država nešto treba osigurati. Ratari, stočari i mljekari.

Ostali su sića, osim maslinara i vinara, tu dobar dio proizvodnje drže ljudi u primorskim županijama.



Je li samo meni ova zadnja rečenica zvuči zabrinjavajuće?



Na nekim mjestima, već kilometar od mora, turisti ne žele ni blizu, osim ako nemaš vilu s bazenom.

Što se tiče poljoprivrede, moji nisu daleko od Pakoštana, porijeklom, i još se rodbina bavi poljoprivredom (i dalje uglavnom povrće, uz nešto citrusa), uz turizam. Samo se jedan rođak počeo baviti pčelarstvom, ide mu odlično.

Opet ponavljam, za Slavonske uvjete, površine su i male i raštrkane. Uglavnom, smijali bi se.

a jesi lik.... a di si ti vidio da ja to kukam? ja sam rekao tvoja zarada od 225 000 kn je glupost žešća a ti meni kako kukam kako ne uspjevam itd.... pšenica na mom području je isplativa ali moraš biti momak da zaradiš.
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:14   #57
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Zašto onda uzgajaš pšenicu?

Znači, trebao bi ti netko osigurati otkup, cijenu koju ti odrediš, navodnjavanje da ti netko drugi da, zemlju da ti se da đabe i još poticaji da budu viši.

Meni se čini da je uvijek istim ljudi, uvijek i svaka godina, loša godina. Praktički, od poljoprivrednika samo kukanja.

Je li te netko tjera da se time baviš ako se ne isplati?



I tad su imali zaštitu - države, uvoz nije bio moguć, tehnologija nije bila na tom stupnju.

Klima nije konstanta, ona se uvijek mijenja.



Nimalo, uvijek se isti žale - oni kojima država nešto treba osigurati. Ratari, stočari i mljekari.

Ostali su sića, osim maslinara i vinara, tu dobar dio proizvodnje drže ljudi u primorskim županijama.



Je li samo meni ova zadnja rečenica zvuči zabrinjavajuće?



Na nekim mjestima, već kilometar od mora, turisti ne žele ni blizu, osim ako nemaš vilu s bazenom.

Što se tiče poljoprivrede, moji nisu daleko od Pakoštana, porijeklom, i još se rodbina bavi poljoprivredom (i dalje uglavnom povrće, uz nešto citrusa), uz turizam. Samo se jedan rođak počeo baviti pčelarstvom, ide mu odlično.

Opet ponavljam, za Slavonske uvjete, površine su i male i raštrkane. Uglavnom, smijali bi se.
Uvjek se žale isti, najčešće mutikaše i loši gospodari. Tu i tamo država ili otkupljivač sjebe i dobrog gospodara koji nije bio dalekovidan. Ostali znaju da se moraju uzdati use i u svoje kljuse.

Što se tiče poticaja, država je prva počela igru mačke i miša, ljudi se navikli na poticaje kao na dop, a kad nema dopa nastaje problem.
Naravno, 100 puta je ponovljeno da su poticaju bili "kupovina" a ne razvojna mjera.

POsebna tema je zemljište, na čemu je 100% odgovornost države.
Državna zemlja je često netransparentno davana u zakup, a privatna je rascjepkana. Naravno da ne psotoji način da se nekog prisili da proda zemlju drugome, ali je barem trebalo destimulirati vlasništvo nad neobrađenom zemljom. Također je dvostruko oporezivanje kod zamjene nezgodan detalj kojeg bi trebalo ukinuti za poljoprivrednu zemlju.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:16   #58
Čekaj, samo malo.

Ako imaš 225 000 kn poticaja, i ti kažeš, nije baš toliko, znači da od pšenice imaš gubitak?

Gle, ako je pšenica 10% rada u odnosu na jedan lješnjak ili vinovu lozu, sijeci mi kurac.

Zamisli da ja sad tebi počnem pametovat kako je krastavac i tikvica ekstremno zajebana kultura, treba raditi... a ono, ne, treba ležati. A realno, treba uložiti, inače ti je sav rad zakurac. To je ono što većina ljudi ne može pregristi.

Možeš ti raditi po cijele dane, 365 dana godišnje, ali ako nemaš navodnjavanje kad biljka treba vodu, a sušno je razdoblje, zakurac ti sve.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:29   #59
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Uvjek se žale isti, najčešće mutikaše i loši gospodari. Tu i tamo država ili otkupljivač sjebe i dobrog gospodara koji nije bio dalekovidan. Ostali znaju da se moraju uzdati use i u svoje kljuse.

Što se tiče poticaja, država je prva počela igru mačke i miša, ljudi se navikli na poticaje kao na dop, a kad nema dopa nastaje problem.
Naravno, 100 puta je ponovljeno da su poticaju bili "kupovina" a ne razvojna mjera.

POsebna tema je zemljište, na čemu je 100% odgovornost države.
Državna zemlja je često netransparentno davana u zakup, a privatna je rascjepkana. Naravno da ne psotoji način da se nekog prisili da proda zemlju drugome, ali je barem trebalo destimulirati vlasništvo nad neobrađenom zemljom. Također je dvostruko oporezivanje kod zamjene nezgodan detalj kojeg bi trebalo ukinuti za poljoprivrednu zemlju.
pa europa je prva izmislila poticaje, dakle Švabo, Francuz je glup jel? Jel ti znaš za čega je zapravo bio prvotna namjena poticaja i gje je uvedeno?
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:30   #60
Naravno da je manje rada. A zato da bi imao koristi, treba imati puno veću površinu. I naravno adekvatnu tehnologiju.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:43.