Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 16:54   #881
Gdje vam je mjerodavni pravilnik za pasivne kuce u hr? Pasivna kuca vani ne moze biti pasivna dok ne posjeduje odredene sustave. Ja sam recimo onda izgradio kucu koja je debelo pasivna ako je uvjet 15kwh/m2, jer kod mene je nesto iznad 11. To i dalje nije pasivna kuca. Imam i rekuperaciju koja je vani uvjet za pasivnu kucu. Danji uvjet je zrakotjesni objekt, to znaci da svi spojevi na zidovima moraju biti brtvljeni trakama, svi buziri i sve uticnice su specijalne, brtvljene, takvih stvari je hrpa. Povrat topline iz otpadne vode, svasta nesta...
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:17   #882
Pa certificiranje nema smisla kod nas, jer nema poticaja ni ništa, tako da mjerodavni pravilnik nema smisla.
A što se tice uvijeta, ima ih više "verzija", jer neki se ne slažu sa passivinstitut. Ali više manje u svima je 15 kwh/m2a i 0.6 ach,u dodatak još ukupne potrošnje svih uređaja 60kwh/m2a, ali to nas ne zanima ovdje.

Passiv haus institut uvijeti.

Tebi Mekto ako su dobro složili kuću, nema razloga da ne možeš ju smatrati za pasivnu, imao ti komadić papira ili ne.

Jer: imamo "obicnu kuću". Imamo "niskoenergetsku kuću" i kao vrh toga, u našim razredima certificiranja, pasivna. Ne govorimo dakle o službenom certificiranju instituta i slicim nepotrebnim stvarima.

Nor i na KI stranicama tako klasificiraju, na wikipediji, na većini stranica za naše energetsko certificiranje..
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 10:11   #883
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Gdje vam je mjerodavni pravilnik za pasivne kuce u hr? Pasivna kuca vani ne moze biti pasivna dok ne posjeduje odredene sustave. Ja sam recimo onda izgradio kucu koja je debelo pasivna ako je uvjet 15kwh/m2, jer kod mene je nesto iznad 11. To i dalje nije pasivna kuca. Imam i rekuperaciju koja je vani uvjet za pasivnu kucu. Danji uvjet je zrakotjesni objekt, to znaci da svi spojevi na zidovima moraju biti brtvljeni trakama, svi buziri i sve uticnice su specijalne, brtvljene, takvih stvari je hrpa. Povrat topline iz otpadne vode, svasta nesta...
Po svemu ti imaš kuću definiranu kao "zgrada gotovo nulte energije" (što je kao pojam iz TPoRUEiTZUZ) i ako se ne varam to ti piše u projektu. Takva zgrada je korak iznad pasivne kuće, a jednimo bolje od nje bi bila "zgrada nulte energije" i ako nije uvedena još neka kategorija kasnije.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 10:56   #884
Vi ste malo omasili kako se dolazi do podataka o energetskoj klasi objekta. Nacinom racunanja i upotrebom nekih sustava nije tako tesko zavrsiti u recimo A razredu. No jedini tocan pokazatelj vam je za dane uvjete i lokaciju snaga grijanja po kvadratu, gdje u pasivnim kucama u najgorem slucaju ne smijete premasiti 10 W!!! Ljudi je znate vi koliko je to malo, pa meni je nekoliko puta iznad toga.
Matematika je jednostavna, ako je 10 W po kvadratu meni bi za 130 kvadrata trebala dizalica od 1.3 kW za najnepovoljniju situaciju. Ako je meni sada dizalica ugrubo u grijanju nekih 6 kW onda neovisno o visokoj ucinkovitosti objekta vidimo da je dalek put do pasivne kuce. Uostalom ja pasivnu nisam niti gradio samo hocu pokazati da se cisto izolacijom i kao malom nekom paznjom u gradnji ne moze doci do pasivnog objekta. Stvar je osjetno slozenija.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 11:06   #885
Ja osobno se referiram na "naše" klasifikacije. Znači razred iznad niskoenergetske kuće. Ne na službeno certificiranje.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 18:38   #886
Pozdrav svima. Novi sam ovdje i odlučio sam potražiti mišljenja ljudi koji su prošli ili prolaze kroz isto. Došlo je vrijeme da pokušam riješiti srambeno pitanje. Iz Vž županije sam. Imam zemljište sa starom kućom koja je građena prije 68 i ima priključke. Plan je tu kuću srušiti i napraviti novu. Teren je blaga kosina. Nova kuća bi bila 10x8. Prizemlje + visoko potkrovlje ( moguće da to spada već u kat jer hoću 1.60 nadozid). Stavljam link kuće kakav imam na umu. Neću imati toliko stijena. Stijene planiram samo u dnevnom boravku. Nikakvi istaci niti balkoni neće biti. Samo terasa u prizemlju. Mene zanima je li moguće takvu kuću napraviti za 65k € uzimajući u obzir da zemljište i priključke imam i papire nisu uračunati u ovu cifru. Također, prijedlozi kako smanjiti i pojeftiniti su dobrodošli jer više od ovog ne mogu dići kredu. Hvala

http://www.pergola.si/wp-content/upl...-1-300x241.jpg
sinisa car is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 19:24   #887
Do koje faze pitaš?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 20:06   #888
Dolje planiram jednu sobu i dnevni prostor tako da se nadam donji kat zavrsiti. Bez namjestaja. A gore cu s vremenom sobe dovrsiti.
sinisa car is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 06:49   #889
To ti daje 400 eura/m2.
Ja kada sam skupljao informacije (i jos uvijek skupljam!) dobio sam oko 500. Ali u to je ukljucena npr i ventilacija i 20cm stiropora na fasadi.

Ali ima ljudi ovdje koji takve iznose po m2 spominju. Sigurno da je moguće, samo je pitanje što ćeš morati žrtvovati i da li ćeš moći nešto sam napraviti.

Najtocnije bi ti bilo po komponentama to zbrajati.
Zidanje+fasada+stolarija+podovi+malterisanje+gleta nje+grijanje+struja itd itd..
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 07:16   #890
Meni za useljenje. Komplet gotovo s vanjskom ogradom i tlakavcima ispada 570 e/m2. Ukljuceni i papiri, prikljucci,projekti i dozvole.

Sad sam u fazi zbukanja. Do sad sve ide tocno po financijskom planu kako sam u pocetku i planirao. Razlikuje se +-2000-3000 kn. Sto je zapravo odlicno. Jer sam izracunao apsolutno do najsitnijeg detalja.
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 09:40   #891
Pa te cifre koje spominjete mi i ne zvuče suludo, a čuo sam svakakvih. Na nekim radovima bi mogao ušparati, struja, vodoinstalater.. okoliš mi nije prioritet, njega cu s vremenom dotjerati. Jeste stavljali negdje po forumu slike vasih kuca da ih pogledam? Koliko kvadrata imate a koliko ljudi ce zivjeti u kucama? Moja buduca zena me uvjerava da se njoj 160 brutto cini premalo za 4-5 clanu obitelj
sinisa car is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 09:52   #892
AKo planiraš kuću cca 10x8m, to je cca 130m2 neto (uključeno stubište). Sasvim dovoljno za u prizemlju dnevni dio+ 1spavaća soba, gore 3 sobe i neka ostava/garderoba. Naravno, dimenzije prikladne financijama.
Koliko sam skužio, planiraš prizemlje useliti, potkrovlje roh-bau. S obzirom da nemaš podrum, predlažem ostavu 2-3m2 u prizemlju i garderobu na katu (uvjek ima sezonskih stvari koje moraš negdje staviti).
Onda ti je tih 65000e u knap.
Znači 80x500 + 80x300 =64 000e.
Naravno, ovisi koliko znaš i možeš sam napraviti, i kakve materijale odabereš za završno uređenje (laminat od 50kn postaviš sam ili klasični parket od 150kn+ postava 120-150kn. Sobna vrata bauhaus/pevec ili neka solidna od 2000kn.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 10:13   #893
Quote:
sinisa car kaže: Pogledaj post
Pa te cifre koje spominjete mi i ne zvuče suludo, a čuo sam svakakvih. Na nekim radovima bi mogao ušparati, struja, vodoinstalater.. okoliš mi nije prioritet, njega cu s vremenom dotjerati. Jeste stavljali negdje po forumu slike vasih kuca da ih pogledam? Koliko kvadrata imate a koliko ljudi ce zivjeti u kucama? Moja buduca zena me uvjerava da se njoj 160 brutto cini premalo za 4-5 clanu obitelj
Što se tiče kvadrata, ja sam htio oko 130 neto za 4+pas
Čak sam napravio i okvirni plan i lijepo je to izgledalo.
Ali žena hoće ogroman open space dnevni+blagovaona+kuhinja te neki zahtjevi tipa ulaz da je naprijed, i onda zbog ogranicenja u stavljanju prozora zbog međe, ovo ono, tako da je na kraju ispalo preko 160. Smatram da je to pretjerivanje ali eto.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 10:20   #894
U 30-35 m2 stane dnevna+blagovaona+kuhinja da je sasvim komforno a da se ne razbacuješ prostorom. Bilo da je open-space jedan prostor bilo da je old-skul rascjepkano u 2 prostorije.
Ako imaš za više-super, ako nemaš, dovoljno je.

Ovisi i o načinu grijanja, naime ako imaš radijatore ili podno, oni ne traže slobodan prostor oko sebe.
Ako su "osuđen" na kamin/kaljevu peć, treba računati i na 2m prostora uokolo, jer je u blizini prevruće.
Ako želiš velike staklene stijene do poda, od zida do zida, opet ti treba više kvadrata inače je teško namjestiti prostor.
dakle, treba naći optimum.

Davore, imaš li sada ikakve otvore na međi?

Prijatelj je radio zamjensku zgradu (tj srušio staru prizemnicu i na njemom mjestu napravio istu takvu, sve dimenzije su iste), stara kuća je imala prozore na međi, al kod nove je morao zazidati te prozore staklenom opekom, nisu mu dozvolili da ima ikakav prozor nego je moralo biti zidano.
Sad ga naravno muči energetska neučinkovitost, pa planira izvana staviti još fixno staklo preko toga.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 10:23   #895
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Što se tiče kvadrata, ja sam htio oko 130 neto za 4+pas
Čak sam napravio i okvirni plan i lijepo je to izgledalo.
Ali žena hoće ogroman open space dnevni+blagovaona+kuhinja te neki zahtjevi tipa ulaz da je naprijed, i onda zbog ogranicenja u stavljanju prozora zbog međe, ovo ono, tako da je na kraju ispalo preko 160. Smatram da je to pretjerivanje ali eto.
sa uračunatim garažama za 2 auta i nekom većom ostavom ili čisto stambeni?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 11:52   #896
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
sa uračunatim garažama za 2 auta i nekom većom ostavom ili čisto stambeni?
Bez garaze. To mi se nikako ne sviđa, sa garažom u kući bez podruma ili suterena.

Dnevni+blagovaona da stane stol za 12+ kuhinja ~52m2
Smočnica do kuhinje ~5m2
2 kupaone (velika i mala)
Tehnička soba i veseraj ~7m2
Ukupno 5 soba, 3 spavace, ured/gostinjska i jedna svaštara/garderoba

Ali sve to je stalo i u 140m2 kako sam prvo mislio. Sada su mi zbog ogranicenja zbog nosivih zidova npr sobe prevelike (13-15m2) i ima više hodnika jer je ulaz od naprijed, umjesto sa strane. A limitiran je raspored i sa time da sa jedne strane ne može biti prozora, zbog međe.

Ugl, u 130-140m2 se stvarno hrpa korisnog prostora može smjestiti i sad da radim, žešće bih se borio da bude manja kuća.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 11:55   #897
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post

Davore, imaš li sada ikakve otvore na međi?
Nemam nikakve otvore na strani koja je 1m do susjeda.
Pošto je plac 18m širok, mogao sam se udaljiti pa bih mogao i prozor (mislim da je 3m u prostornom, ali nisam siguran), međutim pogled bi bio bezveze i nisam htio tako.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:06   #898
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Bez garaze. To mi se nikako ne sviđa, sa garažom u kući bez podruma ili suterena.

Dnevni+blagovaona da stane stol za 12+ kuhinja ~52m2
Smočnica do kuhinje ~5m2
2 kupaone (velika i mala)
Tehnička soba i veseraj ~7m2
Ukupno 5 soba, 3 spavace, ured/gostinjska i jedna svaštara/garderoba

Ali sve to je stalo i u 140m2 kako sam prvo mislio. Sada su mi zbog ogranicenja zbog nosivih zidova npr sobe prevelike (13-15m2) i ima više hodnika jer je ulaz od naprijed, umjesto sa strane. A limitiran je raspored i sa time da sa jedne strane ne može biti prozora, zbog međe.

Ugl, u 130-140m2 se stvarno hrpa korisnog prostora može smjestiti i sad da radim, žešće bih se borio da bude manja kuća.
ah žene, kaj možeš

Hvala na info
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:27   #899
Quote:
sinisa car kaže: Pogledaj post
Pa te cifre koje spominjete mi i ne zvuče suludo, a čuo sam svakakvih. Na nekim radovima bi mogao ušparati, struja, vodoinstalater.. okoliš mi nije prioritet, njega cu s vremenom dotjerati. Jeste stavljali negdje po forumu slike vasih kuca da ih pogledam? Koliko kvadrata imate a koliko ljudi ce zivjeti u kucama? Moja buduca zena me uvjerava da se njoj 160 brutto cini premalo za 4-5 clanu obitelj
Poslao sam ti link na slike. Sigurno 130 kvadrata za cetveroclanu obitelj nije premalo. Pogotovo ako si ogranicen budzetom kao sto smpominjes. Uopce mi niti nije jasno forsiranje kvadrata. Ako racunas da te kvadrat izade 500 eura, na deset kvaadrata ces skinuti 5000 eura sto je znatan novac. Vise kvadrata treba fino i grijati, a bome i hladiti. Usudio bih se reci 95% kuca u hrvatskoj je debelo prevelike kvadrature s obzirom na potrebe i ne griju se komplet sve prostorije. To mi je najjace.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:55   #900
Ne samo grijat, treba to sve i cistit cijeli zivot. Svi na to nekako zmire u startu.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:27.