Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2021., 15:26   #1
Hipoteka od strane firme na kući

Pozdrav,pravnik sam po struci, ali nisam u pravničkim vodama.Znam zakone čitat, ali jedno je zakon drugo je praksa.
Stvar je ovakva,kad mi se kuća gradila 80-ih otac je radio u rafineriji u Bosanskom Brodu,valjda je i tako dobio zajam od Energoinvesta ,tvrtke iz Bih.Sad sam nedavno gledao izgleda da je ta tvrka ojačala i posluje u BIH.Na upisano to dugovanje,brat koji nije pravnik, nešto je izračuno da bi sa kamatama taj iznos bio negdje oko 7000 eura.Sad me zanima,ako bi prodavao kuću:

1. da li je običaj da kupci hoće kupiti kuću sa takvom teretom?mislim da se svaki kupac savjetuje sa nekim pravnikom,pa me zanim kakva je tada praksa glede same kupnje?

2.idu li kamate na taj iznos upisan u zemljišnoknjižnom izvadaku uopće? i kako ga izračunat ako ide?

3.Ako bi trebao podnjeti zahtjev za brisanjem tog tereta sa nekretnine, to je izvanparnički postupak, i šta mislite kakav bi trebao biti ishod? Ono u postotcima.Da li će se sve to obrisat iz zemljišnoknjižnog izvadaka ako nađem dobrog odvjetnika, dal može doći do neke nagodbe pa platit recimo pola tog iznosa ili ću morat platiti sve?

Hvala na odgovoru.
dhanurx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2021., 22:13   #2
Quote:
dhanurx kaže: Pogledaj post
Pozdrav,pravnik sam po struci, ali nisam u pravničkim vodama.Znam zakone čitat, ali jedno je zakon drugo je praksa.
Stvar je ovakva,kad mi se kuća gradila 80-ih otac je radio u rafineriji u Bosanskom Brodu,valjda je i tako dobio zajam od Energoinvesta ,tvrtke iz Bih.Sad sam nedavno gledao izgleda da je ta tvrka ojačala i posluje u BIH.Na upisano to dugovanje,brat koji nije pravnik, nešto je izračuno da bi sa kamatama taj iznos bio negdje oko 7000 eura.Sad me zanima,ako bi prodavao kuću:

1. da li je običaj da kupci hoće kupiti kuću sa takvom teretom?mislim da se svaki kupac savjetuje sa nekim pravnikom,pa me zanim kakva je tada praksa glede same kupnje?

2.idu li kamate na taj iznos upisan u zemljišnoknjižnom izvadaku uopće? i kako ga izračunat ako ide?

3.Ako bi trebao podnjeti zahtjev za brisanjem tog tereta sa nekretnine, to je izvanparnički postupak, i šta mislite kakav bi trebao biti ishod? Ono u postotcima.Da li će se sve to obrisat iz zemljišnoknjižnog izvadaka ako nađem dobrog odvjetnika, dal može doći do neke nagodbe pa platit recimo pola tog iznosa ili ću morat platiti sve?

Hvala na odgovoru.
1. Praksa je takva da kupci većinom žele nekretninu čistu od tereta.
2. Idu, od dana upisa obračunava se zatezna kamata.
3. Za pregovore sa vjerovnikom ne treba odvjetnik. Nagodba je uvijek moguća, ovisno o tome kakav stav ima vjerovnik.
Brisanje tereta nije moguće dok se ne podmiri dug.
Ulaziti u nekakv postupak za brisanje tereta=bacanje novaca u vjetar..na osnovu čega bi sud odobrio brisanje tereta??
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2021., 22:59   #3
znači kuća bolje da se ne prodaje, jer ako je kredit uzet 84.-te, vjerovatno sa kamatama prelazi vrijednost kuće.
1.Još mi molim te odgovori, jel mogu oni kreniti u prisilnu naplatu?
Pitam ovo jer donedavno da ta tvrtka iz BIH skoro da i nije postojala, neki dan gledam bogami dobro posluju.

Ne znam zašto bi ulazili u nagodbu, jer tu je čista situacija.Znam šta znači upis tražbina u javne knjige.Možda bi se nešto moglo smuvati glede pravnog sljedništva tvrtke.

2.I još jedno pitanje ako je recimo dignut kredit od Energoinvesta recimo 1000 dinara 1984-e, kako se te kamate računaju?Logično mi bi bilo da se kamatna stopa upisuje u zk. list.
3.Isto to je upisano u dinarima, kako određuju vrijednost duga u to vrijeme u kunama?Ono ako piše npr. 80000 dinara,kako ja mogu znati koliki je to dug bio u kunama/eurima tada bio?

Izgleda da ću zbog neke siće osatati bez kuće, pa jbt prošle su 35 godina to da je i 10 kuna to bi bio sad ogroman novac, još jedan stan je na ime mame,pa apartmani na moru,to sve mogu uzeti...ajmeeee
dhanurx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 00:09   #4
Quote:
dhanurx kaže: Pogledaj post
znači kuća bolje da se ne prodaje, jer ako je kredit uzet 84.-te, vjerovatno sa kamatama prelazi vrijednost kuće.
1.Još mi molim te odgovori, jel mogu oni kreniti u prisilnu naplatu?
Pitam ovo jer donedavno da ta tvrtka iz BIH skoro da i nije postojala, neki dan gledam bogami dobro posluju.

Ne znam zašto bi ulazili u nagodbu, jer tu je čista situacija.Znam šta znači upis tražbina u javne knjige.Možda bi se nešto moglo smuvati glede pravnog sljedništva tvrtke.

2.I još jedno pitanje ako je recimo dignut kredit od Energoinvesta recimo 1000 eura 1984-e, kako se te kamate računaju?Logično mi bi bilo da se kamatna stopa upisuje u zk. list.
3.Isto to je upisano u dinarima, kako određuju vrijednost duga u to vrijeme u kunama?Ono ako piše npr. 80000 dinara,kako ja mogu znati koliki je to dug bio u kunama/eurima tada?
Postoji tečajna lista , ima čak od austrougarske.

http://www.kunalipa.com/katalog/teca...-1966-1991.php

http://www.kunalipa.com/katalog/teca...-1913-1945.php

Ima denominacija 1:100. Ako sam dobro izračunao , 1980 , u tablici $ 1 je 29 dinara, ali to mnozis sa 100.
Ispadne $ 1 = 2900 dinara.
Najbolje ti je ovo provjetit u banci.

U tvojem slučaju 80 000 dinara / 2900 = današnjih
$ 27.5.

Sjećam se da je uzet kredit 80' , početkom 90' glavnica je vrijedila kutiju šibica.

Računaj da su kamate 90' bile visoke i obračunavalo se po zakonu, kamata na glavnicu i kamatu.
crvenipapagaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 00:31   #5
Protekom vremena potrebnog za zastaru vjerovnik ima samo pravo na naplatu glavne tražbine, ali ne i kamata, troškova i drugih davanja, tako da ste im dužni platiti samo iznos koji je upisan zabilježbom.

Ako želite prodati nekretninu, vjerovnik vam može dati pismo namjere iz kojeg se vidi visina duga koji on potražuje, pa u tom slučaju kupac prvo njima uplaćuje iznos naveden u pismu namjere i dobiva od vjerovnika brisovno očitovanje, tj čistu nekretninu, a ostatak novca isplaćuje vama.
Nije to ništa neobično, ni komplicirano.
Masu ljudi prodaje nekretninu opterećenu hipotekom na taj način.

Inače, vjervnici se oće nagoditi, jer bolje lova odmah, nego natezanje po sudovima, prodaja i ostali cirkus koji traje.

Ali ono što je vama najvažinije - ako je zabilježba iz '84.-e, onda ste dužni samo iznos naznačen u zabilježbi.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 01:05   #6
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Protekom vremena potrebnog za zastaru vjerovnik ima samo pravo na naplatu glavne tražbine, ali ne i kamata, troškova i drugih davanja, tako da ste im dužni platiti samo iznos koji je upisan zabilježbom.

Ako želite prodati nekretninu, vjerovnik vam može dati pismo namjere iz kojeg se vidi visina duga koji on potražuje, pa u tom slučaju kupac prvo njima uplaćuje iznos naveden u pismu namjere i dobiva od vjerovnika brisovno očitovanje, tj čistu nekretninu, a ostatak novca isplaćuje vama.
Nije to ništa neobično, ni komplicirano.
Masu ljudi prodaje nekretninu opterećenu hipotekom na taj način.

Inače, vjervnici se oće nagoditi, jer bolje lova odmah, nego natezanje po sudovima, prodaja i ostali cirkus koji traje.

Ali ono što je vama najvažinije - ako je zabilježba iz '84.-e, onda ste dužni samo iznos naznačen u zabilježbi.
ovo mi djeluje najlogičnije da se ide u zastaru,bar nečeg, ako se ne zatraži naplata.Jel možda znate koji je rok za zastaru tih kamata na tražbine upisane ZK?Nisam siguran da je zajam uzet 84-te.
Ne bi ja njima još javljao da prodajem nekretninu,jer je i ne prodajem,bolje da ne znaju
Čekaj ova zadnja rečenica, znači da je eventualni zahtjev za kamatama otišao u zastaru?Pliz,pliz odgovor

Koji zakon uopće regulira to pitanje zastare kamata na novčana potraživanja upisanih u javne knjige?
To ne može biti dio sudske prakse ili nečeg nenapisanog.
dhanurx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 09:23   #7
Ti si siguran da vi to niste vratili? Vjerojatno je 99% tih starih kredita koje ljudi imaju upisano na nekretninama odavno vraćeno, ali ljudi nikad nisu ishodili brisovno očitovanje i dali to obrisati.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 09:42   #8
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Protekom vremena potrebnog za zastaru vjerovnik ima samo pravo na naplatu glavne tražbine, ali ne i kamata, troškova i drugih davanja, tako da ste im dužni platiti samo iznos koji je upisan zabilježbom.

.
Koje je to vrijeme potrebno za zastaru?
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 13:53   #9
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Ti si siguran da vi to niste vratili? Vjerojatno je 99% tih starih kredita koje ljudi imaju upisano na nekretninama odavno vraćeno, ali ljudi nikad nisu ishodili brisovno očitovanje i dali to obrisati.
U pravu si
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 14:43   #10
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Koje je to vrijeme potrebno za zastaru?
mislim da ZOO to regulira.
dhanurx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 14:44   #11
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Ti si siguran da vi to niste vratili? Vjerojatno je 99% tih starih kredita koje ljudi imaju upisano na nekretninama odavno vraćeno, ali ljudi nikad nisu ishodili brisovno očitovanje i dali to obrisati.
Nismo vratili.
dhanurx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 15:03   #12
To je vrlo vrlo čudno, ali ajde. Treba provjeriti je li ta firma koja je upisana ista ta firma koja posluje danas
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 16:37   #13
Quote:
dhanurx kaže: Pogledaj post
mislim da ZOO to regulira.
Ja znam, čisto me zanima od kuda su izvučene te netočne informacije.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 17:20   #14
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Ja znam, čisto me zanima od kuda su izvučene te netočne informacije.
pa ako u ZOO-u piše da potraživanje u vezi kamate na tražbine iz ugovora o kupoprodaji ili sl. prestaju sa tim i tim rokom, nabrojani su još slučajevi,ali nema ništa o ovome što mene zanima,tj. tražbine upisane u javne knjige.Pa zašto onda i ovo ne bi moglo se ukinut?Pa ne može beskonačno otić iznos kamate.
dhanurx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 20:11   #15
Quote:
dhanurx kaže: Pogledaj post
pa ako u ZOO-u piše da potraživanje u vezi kamate na tražbine iz ugovora o kupoprodaji ili sl. prestaju sa tim i tim rokom, nabrojani su još slučajevi,ali nema ništa o ovome što mene zanima,tj. tražbine upisane u javne knjige.Pa zašto onda i ovo ne bi moglo se ukinut?Pa ne može beskonačno otić iznos kamate.
U kojem članku to piše?

Pitajte blokirane kako ne može...kojima su kamate višestruko "pojele" glavnicu.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 20:38   #16
ma pogledaj u ZOO-u,postoje rokovi za zastaru kamata,samo nisam našao ovo što mene zanima.Ali nije bed,imam ja prijatelje...vidim ovdje možeš dobit pomoć...not.Valjda traže da im platiš.

A za ovo drugo,blokirani popuše jer im banke ili slične tvrtke pokrenu ovršni postupak u roku i imaju Hanžeković i sl. urede koji znaju posao.

Ovi(Energoinvest) su neki neuki, eno gledam na netu svašta im stranci rade,otkupljuju tražbine,pa im propadaju potraživanja zbog nekih ratova u Zairu ili pak Libiji.Haos.
dhanurx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 21:24   #17
Quote:
dhanurx kaže: Pogledaj post
ma pogledaj u ZOO-u,postoje rokovi za zastaru kamata,samo nisam našao ovo što mene zanima.Ali nije bed,imam ja prijatelje...vidim ovdje možeš dobit pomoć...not.Valjda traže da im platiš.

A za ovo drugo,blokirani popuše jer im banke ili slične tvrtke pokrenu ovršni postupak u roku i imaju Hanžeković i sl. urede koji znaju posao.

Ovi(Energoinvest) su neki neuki, eno gledam na netu svašta im stranci rade,otkupljuju tražbine,pa im propadaju potraživanja zbog nekih ratova u Zairu ili pak Libiji.Haos.
Znači, nekome je netko dužan godinama, ne plati glavnicu a kamata ode u zastaru.
Zanimljivo
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 22:02   #18
A da se sačeka jedan od novih/idućih Zakona o ZK i traži amortizacija?

Sad je trenutno ovako:
Članak 162.
(1) Vlasnik hipotekom opterećene nekretnine, a isto tako i svaki zajednički vlasnik ili suvlasnik mogu zahtijevati da zemljišnoknjižni sud pokrene postupak radi amortizacije i brisanja hipotekarne tražbine:
– ako je proteklo najmanje 30 godina od uknjižbe hipotekarne tražbine, a kad ima daljnjih upisa koji se odnose na nju – od posljednjega od tih upisa
– ako nije moguće pronaći ni one koji su prema upisima ovlašteni, ni njihove pravne sljednike, i
– ako kroz ovo vrijeme nisu zahtijevani niti primljeni glavnica ni kamate, niti se pravo na koji drugi način ostvarivalo.
(2) Odredba ovoga članka ne odnosi se na hipoteke upisane do 1. rujna 1980. Takve hipoteke brisat će se po službenoj dužnosti ili po prijedlogu stranke.

Do nedavno je rok bio 25. prosinca 1958.

Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Znači, nekome je netko dužan godinama, ne plati glavnicu a kamata ode u zastaru.
Zanimljivo
Treba uzeti u obzir da vjerovnik nije ništa napravio kako bi naplatio svoju tražbinu (a imao je više opcija) što za sobom povlači to da realni nije zainteresiran za naplatu duga.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2021., 22:13   #19
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post


Treba uzeti u obzir da vjerovnik nije ništa napravio kako bi naplatio svoju tražbinu (a imao je više opcija) što za sobom povlači to da realni nije zainteresiran za naplatu duga.
Niti ne treba ništa poduzimati, ako ima upisano založno pravo.
Gomila kamatu.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2021., 09:35   #20
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
A da se sačeka jedan od novih/idućih Zakona o ZK i traži amortizacija?

Sad je trenutno ovako:
Članak 162.
(1) Vlasnik hipotekom opterećene nekretnine, a isto tako i svaki zajednički vlasnik ili suvlasnik mogu zahtijevati da zemljišnoknjižni sud pokrene postupak radi amortizacije i brisanja hipotekarne tražbine:
– ako je proteklo najmanje 30 godina od uknjižbe hipotekarne tražbine, a kad ima daljnjih upisa koji se odnose na nju – od posljednjega od tih upisa
– ako nije moguće pronaći ni one koji su prema upisima ovlašteni, ni njihove pravne sljednike, i
– ako kroz ovo vrijeme nisu zahtijevani niti primljeni glavnica ni kamate, niti se pravo na koji drugi način ostvarivalo.
(2) Odredba ovoga članka ne odnosi se na hipoteke upisane do 1. rujna 1980. Takve hipoteke brisat će se po službenoj dužnosti ili po prijedlogu stranke.

Do nedavno je rok bio 25. prosinca 1958.
¸
Da kod mene je,ako je kuća sagrađena 1984, sigurno da je zajam uzet nakon 1980.Ma bitno mi je da se ne računaju kamate, a ovdje se ne govori ništa o kamatama.Možda malo pričekati do novog zakona o ZK, pa da se i moja glavnica briše.Mislim da je zajam uzet 1981 ili 82.Pa malo se strpit da prođe 30 godina.
dhanurx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.