Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2016., 21:41   #4581
Quote:
sugababe156 kaže: Pogledaj post
Našla sam ulomak iz Krležinog romana "Na rubu pameti":

"...a ljudska je pamet tugaljivo bespomoćna, pak ako se netko uzrujava zbog ljudske gluposti, ne će biti ni sam baš pretjerano nadaren umom."

http://www.forum.tm/vijesti/ironija-...preostalo-1361

Nisam našla primjer za "će te", ali mislim da je i to pisao rastavljeno.
Nećeš ni naći "će te", ali pisao je "ne će".
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 08:06   #4582
Quote:
sugababe156 kaže: Pogledaj post
Našla sam ulomak iz Krležinog romana "Na rubu pameti":

"...a ljudska je pamet tugaljivo bespomoćna, pak ako se netko uzrujava zbog ljudske gluposti, ne će biti ni sam baš pretjerano nadaren umom."

http://www.forum.tm/vijesti/ironija-...preostalo-1361

Nisam našla primjer za "će te", ali mislim da je i to pisao rastavljeno.
Jedini relevantan za tu tvrdnju bio bi originalni rukopis. U Ljiljkinom slučaju bila je to okružnica poslana školama. No ta okružnica nije - srećom! - doživjela ponovljeno izdanje, a Krležina djela jesu pa je pravopis prilagođavan trenutačnom standardu. Morala bih potražiti članak o tim pravopisnim prilagodbama za starije naše pisce, a pojavio se baš u vrijeme rasprave o neću i ne ću. Ako nađem, stavit ću link.

P. S. Inače, kažu, pisanje ne ću počinje, vjerovali ili ne, s Karadžićem. Vukom Stefanovićem.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 10:46   #4583
Primjećujem sve veći broj forumaša koji drže da su upravu. Nisu precizirali radi li se o državnoj, poreznoj ili nekoj trećoj upravi, ali nesumljam da će to napraviti u najkraćem mogućem roku na sveopću radost forumskog življa.
Chiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 11:15   #4584
Nija nesumljam.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 12:24   #4585
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post
Je si ti kad vidia u zivotu da se mito daje ugovorom
Vi dim da je no va mo da pi sa ti ov ako
A li ka ko bi nas Plavi555 na pi sa o - ko ga bri ga, ko me sme ta
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 08:39   #4586
Quote:
sugababe156 kaže: Pogledaj post

Našla sam ulomak iz Krležinog romana "Na rubu pameti": "...a ljudska je pamet tugaljivo bespomoćna, pak ako se netko uzrujava zbog ljudske gluposti, ne će biti ni sam baš pretjerano nadaren umom."

Nisam našla primjer za "će te", ali mislim da je i to pisao rastavljeno.
Pa pisao je, ali sa značenjem kao ovdje:

- Oni će te prevariti.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 13:10   #4587
Ionako sam mislila ponovno pročitati neke njegove knjige pa javim što je još rastavljao. Znam da je bilo još toga.
__________________
Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, but she did it backwards and in high heels.
sugababe156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 21:29   #4588
Talijana je navodno odbilo čak 19 klubova poput Bešiktaša, Nice, Chieva, Atalante, Lazija, Sassuola, Bologne, Siona, Ajaxa, Monaca, Udinesea, Cagliarija, Evertona, WBA-a, Sampdorije, Pescare, Stoke Cityja, Bordeauxa, Nantesa.

http://sportske.jutarnji.hr/nogomet/...ubova/4648013/

Tko ovim ljudima daje diplomu, tko ih zapošljava?
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 07:23   #4589
Quote:
mitch kaže: Pogledaj post
Talijana je navodno odbilo čak 19 klubova poput Bešiktaša, Nice, Chieva, Atalante, Lazija, Sassuola, Bologne, Siona, Ajaxa, Monaca, Udinesea, Cagliarija, Evertona, WBA-a, Sampdorije, Pescare, Stoke Cityja, Bordeauxa, Nantesa.

http://sportske.jutarnji.hr/nogomet/...ubova/4648013/

Tko ovim ljudima daje diplomu, tko ih zapošljava?
Dje je tocno problem ?
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 11:44   #4590
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Dje je tocno problem ?
Poput (kao što su) bi, bar koliko znam, trebao bit pojam za davanje primjera. A kad daješ primjer, ne nabrajaš sve moguće opcije.

Odbili su ga klubovi poput Bešiktaša, Lazija i Evertona. Dovoljno. A ne reći da su ga odbili klubovi poput svih onih koji su ga odbili.
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 07:23   #4591
Čovjek se očito zanio u nabrajanju, pa je od nekolicine došao do svih. Ajmo popiti pivu, ma mogao si još jednu, ajde još jednu,.., ma ajde još jednu. I ode gajba!
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 16:28   #4592
Quote:
IZRAELSKI putnici na letu Air Srbije iz Beograda za Tel Aviv bili su prilično šokirani kad ih je aerodromski spiker pozvao da se ukrcaju na let za - Palestinu, piše Times of Israel.

Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova rekao je kako je oba pogreška zabrinjavajuća.

"Neprihvatljivo je da službenik s mikrofonom u rukama može tako pofriješiti", rekao je Emmanuel Nachshon.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...ni/917944.aspx
Tako pofriješiti...!
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 21:23   #4593
na pisati

__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 23:08   #4594
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Tako pofriješiti...!
V i b i f i g su jedno do drugog na tipkovnici. bit će da ima prste kao čevape
iDroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 23:11   #4595
Quote:
mitch kaže: Pogledaj post
Poput (kao što su) bi, bar koliko znam, trebao bit pojam za davanje primjera. A kad daješ primjer, ne nabrajaš sve moguće opcije.

Odbili su ga klubovi poput Bešiktaša, Lazija i Evertona. Dovoljno. A ne reći da su ga odbili klubovi poput svih onih koji su ga odbili.
To hoće reći da ga Bešiktaš, Lazio, Everton, itd. uopće nisu odbili, već klubovi koji su im slični?
iDroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 14:33   #4596
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
V i b i f i g su jedno do drugog na tipkovnici. bit će da ima prste kao čevape
ć
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 14:57   #4597
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
ć
Znam. Ali onda sam sebi zvučim kao šiptar, zato svjesno pišem č
iDroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 19:04   #4598
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
V i b i f i g su jedno do drugog na tipkovnici. bit će da ima prste kao čevape
Bit će da mu je i u glavi slična masa kad ga jebu ovakvi oh, tako strašni jezični prijestupi & ekscesi...

Tabane, odjebi. Dosadan si i krajnje naporan, a to si dodatno potvrdio primjerom nabezazlenijeg tipfelera.

Ukratko, kad je netko netalentirani sroljo, forum mu pruža priliku da izigrava jezičnog stručnjaka.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 16:37   #4599
Quote:
JUČER je na konferenciji za medije predstavljen koncept i vizija prvog hrvatskog ''Food Outlet-a'' koji je sa svojim radom započeo prije mjesec dana.

Vijest
Food outlet je toliko bitan izraz da ga prvo treba staviti u navodnike - a onda je i obvezatno odvojiti padežni nastavak (-a).
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 22:04   #4600
Eno i Plenković kaže liči umjesto sliči a završio kulturu u Križanićevoj, dosta neki govore učestvovao umjesto sudjelovao. Uporediti usporediti porediti uspoređivati.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.