Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2007., 23:27   #1
HEP - Hrvatska elektroprivreda

Danas sam dobila obračun za potrošnju struje za zadnjih 6 mjeseci i šokirala se.

Izračunala sam koliko smo potrošili ovu godinu u odnosu na prošlu i ustanovila da bi ove godine trebali platiti čak 70% više, a da pritom uopće ne kužim da smo mi išta više trošili.
Pritom su mi i ratu za sljedeću godini digli sa 110kn na 190kn.

Meni se to čini previše. Mi struju stvarno ne trošimo previše, grijemo se na centralno, voda i kuhanje su na plin, ostaju znači rasvjeta (stan cca 50 m2), frižider, TV, kompjuteri, veš mašina i mašina za pranje suđa (palim ju svaki dan, ali samo po noći kad je jeftinija struja).

I još nas nema doma po nekoliko mjeseci (kad se sve zbroji to je oko 4-5 mjeseci godišnje da nismo u stanu).

Je li se to vama čini puno?

Htjela sam srediti da plaćamo po vlastitom obračunu, a ne njihovu mjesečnu ratu, ali su mi rekli da se to posebno naplaćuje. Je li to istina?

Budući da je obračun napravljen po očitanju mjerila, a ne po njihovoj procijeni, vjerujem da smo mi to potrošili (iako ne znam kako, ali jebiga ), što znači da mi preostaje jedino štednja.

Imate li savjeta kako štediti struju?
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 23:51   #2
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
Danas sam dobila obračun za potrošnju struje za zadnjih 6 mjeseci i šokirala se.

Izračunala sam koliko smo potrošili ovu godinu u odnosu na prošlu i ustanovila da bi ove godine trebali platiti čak 70% više, a da pritom uopće ne kužim da smo mi išta više trošili.
Pritom su mi i ratu za sljedeću godini digli sa 110kn na 190kn.

Meni se to čini previše. Mi struju stvarno ne trošimo previše, grijemo se na centralno, voda i kuhanje su na plin, ostaju znači rasvjeta (stan cca 50 m2), frižider, TV, kompjuteri, veš mašina i mašina za pranje suđa (palim ju svaki dan, ali samo po noći kad je jeftinija struja).

I još nas nema doma po nekoliko mjeseci (kad se sve zbroji to je oko 4-5 mjeseci godišnje da nismo u stanu).

Je li se to vama čini puno?

Htjela sam srediti da plaćamo po vlastitom obračunu, a ne njihovu mjesečnu ratu, ali su mi rekli da se to posebno naplaćuje. Je li to istina?

Budući da je obračun napravljen po očitanju mjerila, a ne po njihovoj procijeni, vjerujem da smo mi to potrošili (iako ne znam kako, ali jebiga ), što znači da mi preostaje jedino štednja.

Imate li savjeta kako štediti struju?

zamijeni sve žarulje obične sa štednim žaruljama....
__________________
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi!
GRUNF
andy_0702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 23:55   #3
štedit struju? 190 kuna mjesečno? imate li vi doma žarulje ili uopće rasvjetu, tv, hifi, išta na struju, mislim da li to uopće koristite? sori al to je rata kakvu bi i penzioneri poželjeli. činjenica je da hep serenda, al po tom pitanju nemreš niš napravit.
sistem da sama plaćaš po potrošku košta mjesečno 10 kuna.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 00:07   #4
šta je to stvarno malo? pa ja pojma nemam!
ali ako uzmeš u obzoir da smo mi u tom stanu samo nekih 7-8 mjeseci godišnje, da se grijemo na centralno i imamo plin... šta ja znam (očigledno ništa), malo mi se to čini dosta.

Zapravo, najviše me zabrinjava to naglo povišenje potrošnje (70%) u odnosu na prošlu godinu s obzirom da mi nismo znatno mijenjali naš način života, kupili neke nove aparate i nešto sl.

Postoji li mogućnost da nam nešto "jede" struju, a da mi toga nismo svjesni? Stari hladnjak (cca 10 g. star)? ili veš maišina?
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 00:13   #5
ništa ti ne jede struju. ide božić, nova godina, fiskalna godina završava na proljeće, ovo, ono. moraju malo para skupit za podijelit... vjerojatno ćeš, ak ne poskupi jako struja, imat preplatu u 5 mjesecu. pa ćeš imat ratu viška plaćenu, a onda im i tak ne treba puno.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 10:58   #6
a koliko ti je uopće bio taj obračun od kojeg si se šokirala?
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 11:04   #7
Prvo si zapisi stanje prvog i zadnjeg u mjesecu i izracunaj po ovome
http://www.hep.hr/ods/kupci/izracun.aspx

koliko ti je zaista potrosnja. Bez obzira na to sto su oni mjerili, racunali itd.

Ako je sve ok, kreni korak dalje.
Mozes jednostavno ekperimentalno vidjeti sto ti najvise trosi struje. Prati potrosnju i to sto radis po kuci.

Ja sam nasla svojeg velikog potrosaca, vjerujem da mozes i ti.
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 11:45   #8
i nama je stigao obračun HEP-a.

Preplatili smo u prošlom obračunskom razdoblju 160kn.
iako smo preplatili, nova rata se povisila sa 143kn na 178kn!!!
ZAŠTO? kako? pa zar se ne bi rata morala smanjiti ako preplatiš (znači trošiš manje od njihove procjene)

zvala sam HEP, i tamo sam na telefonu doživjela izderavanje službenice: GOSPOĐO! KOJA VAM JE ŠIFRA!!! Pa valjda ću se prvo predstaviti imenom i prezimenom, a ne Halo, brojilo 56744. Uglavnom nikakav smisleni odgovor nisam dobila niti ga je moguće dobiti. Da su mi odredili ratu od 3000kn opet bi morala platiti jer imaju monopol. Mogu raditi šta žele.

Ono što ja mislim da se je dogodilo je da su poskupili struju natiho, da se ne čuje zbog izbora.
Kad nazovete onaj besplatni telefon, kažu vam da je novi tarifni sustav na snazi, moš mislit!
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 15:49   #9
bilo bi dobro da nam se javi netko tko se stvarno kuži u ovu tematiku...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 16:16   #10
Unhappy nove spoznaje

evo malo san se igrala s ovim njihovim izračunima i došla do porazujućih rezultata !

Dakle, po njima nova rata mi je nekih 190 kn, a ja sam izračunala da ću do kraja mjeseca (sa svim njihovim nadoknadama pdv-om i sl) potrošit nekih cca 300 kn!

Što znači da me bidni hep "kreditira" do sljedećeg obračuna.

Dobro, mene sad opet neće bit neko vrijeme u stanu pa će se to sve uravnotežit.

Dakle, zaključak je da mi stvarno trošimo toliko.
Je li to puno ili malo? Ne znam.

Čini mi se da je to puno iz više razloga:
1. grijanje je centralno;
2. voda i kuhanje je na plin;
3. živi nas samo 2 u stanu od cca 55 m2;

Istina, kad smo doma onda smo u stanu cijeli dan jer radimo od doma.

Mene kopka samo jedna stvar. Mi već nekih 4 godine živimo više manje isto (odsutni smo po nekih 4-5 mjeseci godišnje). Nikakvih bitnih promjena nije bilo u našem načinu života, navikama, količini vremena koje boravimo u stanu, nismo kupovali nove aparate, imali neke brojne goste... Koliko vidim po računima u zadnje 2 godine nije rasla cijena struje.

Nije mi jasno zašto mi stalno raste potrošnja struje?

Nije to ništa strašno samo do sad nisam uopće obraćala pažnju na to pa se sad pitam...

Želim uštedjeti na struji jer vjerujem da je to moguće.
Ne samo radi love, već ono ekologija... i sl, ali i iz nekog principa. Zašto da bacam lovu ako ne treba. Radije cu uštedit za neku finu večericu!

Dakle, moje pitanje bi bilo: kako sve možemo uštedjeti struju (iz vašeg osobnog iskustva)?
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 16:19   #11
Quote:
Sunshine_81 kaže: Pogledaj post
Prvo si zapisi stanje prvog i zadnjeg u mjesecu i izracunaj po ovome
http://www.hep.hr/ods/kupci/izracun.aspx

koliko ti je zaista potrosnja. Bez obzira na to sto su oni mjerili, racunali itd.

Ako je sve ok, kreni korak dalje.
Mozes jednostavno ekperimentalno vidjeti sto ti najvise trosi struje. Prati potrosnju i to sto radis po kuci.

Ja sam nasla svojeg velikog potrosaca, vjerujem da mozes i ti.
Pa reci, sunašce naše, koji li je to tvoj veliki potrošač!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 16:29   #12
Štedne žarulje, uređaje ne ostavljati na stand-by već ih isključiti (računala također), pećnicu gasiti par minuta prije kraja pečenja, frižider ne držati otvorenim da se pingvini okupljaju oko tebe dok tražiš mlijeko, svjetla imati upaljena samo u onoj prostoriji u kojoj jesi, ne prati sa predpranjem ako rublje zaista nije prljavo, klimu staviti na neku razumnu temperaturu ljeti...
Meni je još puno pomogao termostat sa timerom, ali ja imam centralno na struju...
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 16:47   #13
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
Pa reci, sunašce naše, koji li je to tvoj veliki potrošač!
Moji su kupili neki strujni bojler D klase (koji nam nije ni pretjerano potreban, ali ajde) koji guta struje ko veliki.. uglavnom, kad ga ukljucis, brojilo se pocne vrtjeti kao blesavo...

kad je iskljucen, imamo mozda 60kn struje mjesecno.. inace oko 90-100kn..
Mislim, i nama je to bio 50% porast struje...

ne znam sto je mojima bilo da su kupili najjeftiniji bojler??
prvo smo sumnjali na pecnicu, ali nije!
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 17:19   #14
Quote:
dlasic kaže: Pogledaj post
Štedne žarulje, uređaje ne ostavljati na stand-by već ih isključiti (računala također), pećnicu gasiti par minuta prije kraja pečenja, frižider ne držati otvorenim da se pingvini okupljaju oko tebe dok tražiš mlijeko, svjetla imati upaljena samo u onoj prostoriji u kojoj jesi, ne prati sa predpranjem ako rublje zaista nije prljavo, klimu staviti na neku razumnu temperaturu ljeti...
Meni je još puno pomogao termostat sa timerom, ali ja imam centralno na struju...
sve kaj si reko stoji, al ko se može tolko kontrolirat?. kakvo imaš CG na struju ? imam i ja pa me lagano šokira.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:45   #15
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
evo malo san se igrala s ovim njihovim izračunima i došla do porazujućih rezultata !

Dakle, po njima nova rata mi je nekih 190 kn, a ja sam izračunala da ću do kraja mjeseca (sa svim njihovim nadoknadama pdv-om i sl) potrošit nekih cca 300 kn!

Što znači da me bidni hep "kreditira" do sljedećeg obračuna.

Dobro, mene sad opet neće bit neko vrijeme u stanu pa će se to sve uravnotežit.

Dakle, zaključak je da mi stvarno trošimo toliko.
Je li to puno ili malo? Ne znam.

Čini mi se da je to puno iz više razloga:
1. grijanje je centralno;
2. voda i kuhanje je na plin;
3. živi nas samo 2 u stanu od cca 55 m2;

Istina, kad smo doma onda smo u stanu cijeli dan jer radimo od doma.

Mene kopka samo jedna stvar. Mi već nekih 4 godine živimo više manje isto (odsutni smo po nekih 4-5 mjeseci godišnje). Nikakvih bitnih promjena nije bilo u našem načinu života, navikama, količini vremena koje boravimo u stanu, nismo kupovali nove aparate, imali neke brojne goste... Koliko vidim po računima u zadnje 2 godine nije rasla cijena struje.

Nije mi jasno zašto mi stalno raste potrošnja struje?

Nije to ništa strašno samo do sad nisam uopće obraćala pažnju na to pa se sad pitam...

Želim uštedjeti na struji jer vjerujem da je to moguće.
Ne samo radi love, već ono ekologija... i sl, ali i iz nekog principa. Zašto da bacam lovu ako ne treba. Radije cu uštedit za neku finu večericu!

Dakle, moje pitanje bi bilo: kako sve možemo uštedjeti struju (iz vašeg osobnog iskustva)?
Koliko imaš kompjutera u stanu? Jer svaki kompjuter troši dosta struje (između 350-500W) pa još ako su cijeli dan upaljeni zna se dosta nakupiti. Televizor ti troši između 120-150W, ako imaš LCD ili plazmu od 240-280W. Uglavnom največi potrošaći su ti uređaji sa grijačima (pečnica, grijalice....). Od žarulja su ti največi potrošači halogenke (50W po komadu, ako idu na 230V). Imaš i halogenka koje se spajaju preko trafa pa one troše nešto manje (10-30W). Važno je ne ostavljati svijetla upaljena tamo gdje se duže vremena ne boravi.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:37   #16
....mi imamo centralno strujno i ratu 1500kn....tak da znam kaj me na svakom obračunu čeka....
__________________
......nogom vrit i glavu gore...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:46   #17
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Koliko imaš kompjutera u stanu? Jer svaki kompjuter troši dosta struje (između 350-500W) pa još ako su cijeli dan upaljeni zna se dosta nakupiti.
objasni ovo mom dragom... nikak da ga uvjerim da komp troši dosta struje kad je 24h upaljen

inače...si ti dobio moju poruku?
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:51   #18
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
objasni ovo mom dragom... nikak da ga uvjerim da komp troši dosta struje kad je 24h upaljen

inače...si ti dobio moju poruku?
Onu u vezi podešavanja termostata i štednje toplinske energije?
Ako je u vezi toga onda sam ti poslao odgovor natrag i cijelokupno objašnjenje. Ako nisi dobila pm , javi pa ti ponovo pošaljem.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:55   #19
Što se tiće potrošnje kompjutera, otvori njegovo kučište i pogledaj koliko mu je jako napajanje. Toliko otprilike on troši ako nije u stan by modu. Opčenito kako sam napisao današnji kompjuteri troše između 350-500W, tome još pribroj potrošnji monitora (pogledaj njegove specifikacije na stražnjoj strani ili na njegov manual)
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:56   #20
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Onu u vezi podešavanja termostata i štednje toplinske energije?
Ako je u vezi toga onda sam ti poslao odgovor natrag i cijelokupno objašnjenje. Ako nisi dobila pm , javi pa ti ponovo pošaljem.
nisam niš dobila
ajd pliz pošalji
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.