Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2012., 13:45   #1
Azbest

Kako saznati da li zgrada u kojoj živim sadrži asbest kao materijal?
Koga angažirati za provjeru takvog nečega?
alphaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 10:18   #2
Ima li netko kakvu ideju?
alphaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 16:13   #3
U samom zidu zgrade vjerojatno nema azbesta. Ako je pokrivena salonitnim pločama, to je azbest.
Nije taj azbest tako opasan kad je jednom ugrađen, opasan je prilikom rezanja izrade nečega i sl. Pa pogledaj koliko još ima salonitnih ploča i cijevi u upotrebi.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 16:45   #4
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
U samom zidu zgrade vjerojatno nema azbesta. Ako je pokrivena salonitnim pločama, to je azbest.
Nije taj azbest tako opasan kad je jednom ugrađen, opasan je prilikom rezanja izrade nečega i sl. Pa pogledaj koliko još ima salonitnih ploča i cijevi u upotrebi.
Najviše me zanima kako da uklonim salonit ploče kojima mi je balkon omeđen. Dakle, ovdje u obzir dolazi kidanje ploča, a to ne želim raditi ako je opasno.
alphaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:07   #5
U zadnje vrijeme svi imaju neku fobiju od tog azbesta, a totalno bez ikakve veze.
Azbest sam po sebi na balkonu ti nije stetan. Stetno bi bilo da ga krenes pilit/busit i da drzis glavu skroz u blizini i udises. Iako, i da to napravis opet ti valjda ne bi bilo nista jer je to mala kolicina.
Svi oboljeli od azbestoze su mahom zaposlenici salonita koji su tamo radili 20 i vise godina i svakodnevno udisali prasinu.
Prodavaci, prijevoznici, krovopokrivaci itd. su takoder bili skoro svakodnevno u doticaju s azbestom, pa im nije nista.
Zekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:42   #6
Quote:
Zekac kaže: Pogledaj post
Svi oboljeli od azbestoze su mahom zaposlenici salonita koji su tamo radili 20 i vise godina i svakodnevno udisali prasinu.
i to ne svi nego svaki 4-5
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:53   #7
Ima ga u vodi koju pijemo i to koliko hoćeš , svi stariji gradski vodovodi ( svi veliki gradovi u RH) građeni pred 25 i više godina rađeni su od azbestcementnih cijevi.

Vele da je štetan samo ako se udiše , moš si misliti kak ću se tuširati i ne disati.
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 12:43   #8
Naškodit će ti jedino ako udišeš vodu prilikom tuširanja odnosno pereš si pluća s njom.

Asbestozu uzrokuje dugogodišnja izloženost (ravnim) vlaknima azbesta u obliku suhe prašine koja dospije u pluća. Vlakna koja su u vodenoj suspenziji u kontaktu s kožom su bezopasna, a ako takvu vodu piješ i ako su vlakna prisutna u velikim količinama u vrlo rijetkim slučajevima možeš razviti benigne polipe u crijevima.

Inače azbest u vodi se javlja i u prirodnim izvorima, tako da nema mjesta panici.

Zadnje uređivanje LexMoloch : 26.02.2013. at 12:49.
LexMoloch is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 14:56   #9
Svejedno, želim ukloniti salonit sa balkona - još jednom - tko to može napraviti?
alphaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 18:07   #10
Jel ovo azbestna ploča? Mislim da ima jedno 30-35god.

https://i.imgur.com/YqLQum8.jpg
Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 18:37   #11
Je!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 11:59   #12
Zanima me jesu li azbestne ploče korištene i kao poklopci na roletama s vanjske strane, npr. na balkonu. Da pojasnim, u mamutici u stanu imam s balkonske strane sive ploče koje pokrivaju kutije od roleta. Ravne su i prišarafljene, no ne znam jesu li to azbestne ili drvo-cementne ploče ili nešto što još postoji... datiraju još od sedamdesetih, kad je izgrađena zgrada jer se balkon nije renovirao.

ovdje su fotke: https://imgur.com/a/HYPeS1r
cabotin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 13:02   #13
Da, azbestne su!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 13:19   #14
Hvala!
Pretpostavljam da je to sigurnije ostaviti za sada, nego skidati?
cabotin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 15:30   #15
To su salonitne ploče koje sadrže azbestna vlakna.
Nema ih smisla skidati ako ne mjenjaš stolariju.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 23:57   #16
Quote:
cabotin kaže: Pogledaj post
Hvala!
Pretpostavljam da je to sigurnije ostaviti za sada, nego skidati?
Bezopasno i jedno i drugo
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2018., 08:38   #17
Ali ofarbati nije za zgoreg
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.