Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2018., 18:09   #2701
Neo matrix - direkt u glavu
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 20:43   #2702
Quote:
pilip88 kaže: Pogledaj post
Prelistao sam oba dvije teme nasao sam odgovor na vecinu moji pitanja ,ovo nisam uspio pronaci ili mi je promaklo posto vec par sati citam ,pa ako bi mogla ponoviti bio bi jako zahvalan.


1.Znaci sta ja moram odjaviti u RH znaci idem raditi ,posao mi je rijesen, ali ne znam koliko cu ostati,mogu mjesec dana,a mogu zauvijek.Jel moram odjaviti prebivaliste ovdje odma ili mogu kasnije ?Jel moram jos sta odjaviti prije nego sto odem?
ne odjavljuj nista dok se vani skroz ne središ

Quote:
klto kaže: Pogledaj post
Koja razina jezika treba za posao "Verkäufer-a" i koje su poželjne firme?
Hvala!
a sta mislis da li mozes raditi posao prodavača ako jedva natucas jezik? stavi se u ulogu poslodavca u hr i zapitaj se da li bi ti zaposlio nekoga sa tecnim hrvatskim ili nekoga ko jedva natuca? jednako razmislja poslodavac u njemackoj


Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
badnjak u katoličkoj crkvi i nije post...samo veliki petak i čista srijeda
badnjak jeste post! prije svakog blagdana ide post i to nije samo tako u krscanstvu

Quote:
CroDe kaže: Pogledaj post
@zlatka v

Ovo objašnjenje za patku i svinju još nisam čuo. Učim njemački i spremam se na odlazak ali me baš interesiraju i ovakve priče vezane uz kulturu i običaje i želim i taj dio naučiti, a ovdje na forumu se baš svašta dozna.
za svinju 1. put cujem, ali za perad (prvenstveno kokoške) se vjeruje da donose nesrecu ako ih se jede na novu godinu i to zato što one nogama čeprkaju po zemlji U RIKVERC!, nema veze to sa letenjem

Quote:
M@T@ kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Imam jedno pitanje. Radim u Njem. od polovice 2016. godine. Sad su mi u poreznoj u Hrv. rekli da se moram popunit izjavu da porez placam u Njem. Ja san to ucinio i sada mi vele da moram svaku godinu do 31.01. popunit INO-DOH obrazac na temelju lohn steurcijele godine. Zanima zna li tko kaj o tome ili su to opet neke gluposti od strane nase porezne
INOstranstvo DOHodak - obrazac nije nista drugo nego pokusaj izvlačenja novca od ljudi koji su otisli trbuhom za kruhom.

primjer: u njemačkoj radiš za brutto 3000EUR, recimo da ti je netto na to 2400EUR, znači plaćaš porez 20%.....gamad hrvatska ce ti to računati ovako - 3000EUR je 22500kn, porez na toliku plaću u hr je 50%, znači moras platiti 11250kn poreza, što je 1500EUR i sad oni računaju, obzirom da si ti u njemačkoj platio "samo" 600EUR poreza, razliku od ostalih 900 ces platiti hrvatskoj iako ne radis u hrvatskoj, ali eto imaš "čast" biti hrvat

prijavi se na burzu, odradi onaj glupi sastanak i vodi se kao nezaposlen i amen! koje crno prijavljivanje dohodaka i sl. gluposti, neka im uhljebi sad zarade plaće!
GLAVATAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 21:56   #2703
Bok,već sam postavljao pitanja ovdje, sad je došlo vrijeme da se stvarno ode u Njemačku pa imam još par pitanja. Imam fakultetsku diplomu koja mi neće puno značiti tako da mi struka ne igra ulogu. Ono što me zanima su iskustva s poslom koji sređuje hrvatska firma,tj ovi oglasi di piše da oni rješavaju sve, zajednički smještaj, plaćeni prijevoz gore i nazad itd. Jel se isplati ići gore ako nam je satnica tipa 8 eura, i da radimo 40 sati tjedno? Predlažete li ipak traženje posla na njemačkim stranicama i traženje smještaja posebno?
bigsteve is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 22:46   #2704
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
otvoris Gewerbe i picis
Hausmeisterdienste

da prostis to je vec izmisljena topla voda

svi ili bar vecina ima i to upisano u svoj Gewerbe

e onda fino kad padne snijeg lopatas
obvezes se iznositi smece i to je uglavnom to

za svaki kuki pises racun i to je to...
sad vidi koliko zgrada ces dobiti i koliko ih mozes odraditi kako treba

i pazi da ne prijedes 17500 eu godisnje...jer si iduce godine najbao s porezom...

ali koliko te vec poznam preko foruma tu...bolje ti je mozda da u svom gradu(u HR) prvo probas.

jer nema kruhe bez motike-uze lopov motiku i razbi izlog od pekare.....


vec si 3 i pol godine mogao biti u Njemackoj.

sorry jest mozda malo hard i direkt ali surova istina
bez ljutnje molim.
lp


I sta moze sa 17.500€ godisnje bruto?

Daj otrijezni se.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 23:42   #2705
Radio sam to na moru u hotelu i nije to lopatanje snijega i voženje smeća, to su radovi za one bez ikakve škole, ne kažem da me ne može i to dopasti al postoji opis posla kućnog majstora i to su uglavnom unutarnji jednostavni popravci.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 01:54   #2706
Ovaj moj Hausmajstor u Kelnu i lopata sneg (sva sreca pa je sneg redak), i stalno gura kontejnere do ulice i nazad.

Plus naravno svo odrzavanje.
ikac2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 02:33   #2707
Quote:
ikac2000 kaže: Pogledaj post
Ovaj moj Hausmajstor u Kelnu i lopata sneg (sva sreca pa je sneg redak), i stalno gura kontejnere do ulice i nazad.

Plus naravno svo odrzavanje.
Ovisno o velicini ima i Schneefräse (nemam pojma kako se na hrvatski zove)
Ili onaj mali Traktor. Imam stan U kompleksu od 8 kuca (ukupno oko 160 stanova) i tu Hausmeister cak vuce kante za schmece sa onim malim traktorom.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 08:00   #2708
Zato sam mu i napisao kakav je to posao.
Mali zeleni smiri se malo.
Sa 17500 ne stigne daleko. Evo i drugi su potvrdili sto pisem.
Evo upravo sjedim u autu, cekam kolegu i evo jedan hausmajstor gura vec treci kontejner. Na cestu.
Gustavo bi htio koliko kuzim radit za nekog a ne biti samostalan.
Ali kao sto rekoh to su ovi sa Gewerbe vec pokupili. I Hausverwaltung i trazi samo takve.
Also
Topla voda vec izmisljena..
Jos kad vidim upise na muskom kutu... Ma da ne pisem dalje...

Evo jos sjedim u autu, cekam kolegu rumuna, a hausmajstor ode u sljedeci ulaz
Ugodan dan zelim
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 08:29   #2709
Kada bi vadio kante?
Nakon Sto je prosao odvoz?
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 10:51   #2710
Neki vade i navecer..
U cemu je problem?
Samo sam htio docarati dojam
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:07   #2711
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
Neki vade i navecer..
U cemu je problem?
Samo sam htio docarati dojam
Ovisno o tome, gdje se inace nalaze kante.
Nece ti stanari ici 50 metara vise da bacu smece i tako ces imati na obicajnom mjestu kante par kesa koji te cekaju.
A danas je i ponedeljak, ako ne zivi tu bi trebao znaci navratiti u nedilju navecer.
Tuziti ce ga njemacka Baba ako su kante preglasne ;-)i on ih vuce U nedilju navecer.

Mene je nedavno jedna napala jer sam ubacila nesto u Glascontainer u 19:07.
"Können sie nicht lesen, da steht 8-19 Uhr drauf" ;-). Ordnung muss sein ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:27   #2712
Quote:
GLAVATAR kaže: Pogledaj post
INOstranstvo DOHodak - obrazac nije nista drugo nego pokusaj izvlačenja novca od ljudi koji su otisli trbuhom za kruhom.

primjer: u njemačkoj radiš za brutto 3000EUR, recimo da ti je netto na to 2400EUR, znači plaćaš porez 20%.....gamad hrvatska ce ti to računati ovako - 3000EUR je 22500kn, porez na toliku plaću u hr je 50%, znači moras platiti 11250kn poreza, što je 1500EUR i sad oni računaju, obzirom da si ti u njemačkoj platio "samo" 600EUR poreza, razliku od ostalih 900 ces platiti hrvatskoj iako ne radis u hrvatskoj, ali eto imaš "čast" biti hrvat
Jesu kome od vas u Hrv tražili ovaj obrazac? I jeste se odjavili?
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:29   #2713
Quote:
ikac2000 kaže: Pogledaj post
Ovaj moj Hausmajstor u Kelnu i lopata sneg (sva sreca pa je sneg redak), i stalno gura kontejnere do ulice i nazad.

Plus naravno svo odrzavanje.
Naš Hausmajstor nikad ne vuče vreće.
Zapravo, nikad ga nisam ni vidjela.
Za šta ga točno plaćamo?
Kakvi kvarovi u stanu ulaze pod to?
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:36   #2714
Quote:
skorpionka87 kaže: Pogledaj post
Naš Hausmajstor nikad ne vuče vreće.
Zapravo, nikad ga nisam ni vidjela.
Za šta ga točno plaćamo?
Kakvi kvarovi u stanu ulaze pod to?
U stanu nista. Van stana, javni i zajednicki prostori.
Imas Hausmeistera Koji ce pomoci i neke sitnice U stanovima, ali to im nije inace dio posla.
Popravci u stanu su stvar vlasniska stana.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 19:17   #2715
Trebam preporuku: sto odabrati - Netflix ili Amazon Prime? Hvala.
MileIng is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 21:30   #2716
Quote:
skorpionka87 kaže: Pogledaj post
Jesu kome od vas u Hrv tražili ovaj obrazac? I jeste se odjavili?
Ja sam danas zvao poreznu i kaže gospođa da bi "trebalo" to popunit i predat...

Znači ako sam dobro razumio popunit TI upitnik + Potvrda o poreznoj rezidentnosti od njemačke porezne uprave. To je onda odjava iz HR porezne uprave (nerezident porezni u HR).

A kaj se tiče INO-DOH to kaže gospođa u biti i ne treba već je dovoljan papir di se vidi ukupna godišnja zarada (znači npr zadnja platna lista u godini), jer porezne uprave tak i onak međusobno komuniciraju...

To bi onda bilo to.

A sad mene zanima kako neki ovdje pišu da će HR naplatiti dodatni porez. U kojem bi to slučaju bilo ? Ja kolko shvaćam ako postanem rezident porezni njemačke a u istom trenutku sam nerezident porezni u hrvatskoj onda mi HR ne može ništa više naplatiti. Jel tako ?
tomekk82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 02:01   #2717
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
U stanu nista. Van stana, javni i zajednicki prostori.
Imas Hausmeistera Koji ce pomoci i neke sitnice U stanovima, ali to im nije inace dio posla.
Popravci u stanu su stvar vlasniska stana.
Mislim da smo nešto pobrkali, posao kućnog majstora ili domara su upravo jednostavni popravci u stanovima, sobama itd. uz brigu o centralnom grijanju za što treba poseban ispit. Ovo sa smećem i vanjskim okolišem su poslovi vrtlara barem je tako bilo gdje sam radio.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 02:33   #2718
Moje iskustvo i znanjem, Sto ne znaci da postoji drugacije.
Ako si i javnoj zgradu, biroima ili skoli Hausmeister se brigas o popravcima i U sobama. Ako su popravci dio konzepta znaci u zgradama sa recepcijom itd. Isto.
Ako je zgrada U vlasnistvu jedne osobe ili firme stvar je dogovora.
Ako je zgrada u vlasnistvu vise vlasniska je Hausmeister tu da se briga oko onog zajednickog. Naravno da ce napraviti male popravke ako su u interesu zajednice. Jer evo nesto smeta i ostale Ali pravilno mu U tom to nije obaveza.
Stan je od vlasnika, i udio svega drugoga isto, znaci za svoje se vlaanik briga a za sve zajednicko Hausmeister. Ako ces zamoliti Hausmeistera da ti nesto pomogne 15-30minuta i mu zato dati 10-20€ U roku to sigurno nece nikoga smetati. Ali nema vremena da Tako nesto radi svaki dan 10 puta i za svakoga, i naravno ne vece stvari.

Poslovi Hausmeistera u jednom naselju od 3 nebodera sa po 12-14 katova i 220 stanova su sljedecih (tu su zaposleni 1 i Po Hausmeistera i bivsi U penziji kao 450€ Job mjenja njih kada je netko na godisnjem)
Ciscenje snijega
Ciscenje okolisa (praznjenje javnih kanta ima ih kraj svakog ulaza i Jos na putu do kuca 3).
1 x tjedno obilazak svih hodnika i provjera svih zarulja.
Kosenje Trave, kupljenje Susnja, jednostvani vrtlarski radovi.
Popravci i izmjena javni brava.
Odvoz i dovoz kanti smeca do ceste.
Smanjivanje kolicine papirnog odpada, znaci da redovno kidaju kartone da se ima Tako samo po 1 kontejner a ne vise, jer ljudi ubacuju cijeli karton bez da ga sklopu.
U mjesecu U jednom katu (hodniku imaju obojati jedan hodniku, znaci da se svaki kat boja svake 3-4 godine).
Palenje grijanja zgrade, palenje isto U javnim prostorima. Itd.
Lagani popravci vezano uz sve uredaje zgrade i okolisa (igraliste itd.)

Ako on nije dokazani strucnjak neke popravke cisto zbog osiguranja ti nece napraviti makar bi ih mogao.
Neces ti danas prikljuciti spored ako je tu bio stari. I opet svi zato placaju elektricara koji spoji Stecker i gotovo. Rad 15 minuta i put i platis 50€ da imas potvrdu Koja bi ti osiguranje priznalo.

Zato pogledaj opis rada i vidi Sto je dio svega. Opcenito ti je sigurno dobar posao negdje za grad ili drzavu pogotovo ako si placen Po njihovoj tarifi. A osim toga je njih manje briga, jer evo to je nicije i nitko to ne placa iz svog dzepa.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 13:32   #2719
Pa istina nije težak posao samo kako doći do njega stoga sam i pitao jel netko radi da mi kaže kako je i kako doći do posla, mene samo agencije zovu, a njima više ne vjerujem zbog lošeg iskustva. Pokušao sam prijavom kod rodbine al oni me neće prijavit kod sebe tako da sam ih otkantao i neću više s njima imat posla. Ta prijava bi omogućila lakše nalaženje posla jer svi gledaju jel si prijavljen u Njemačkoj. Slao sam već desetak molbi za Hausmeistera ali me svi odbili.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 23:39   #2720
Pozdrav!
Planiram s partnerom preseljenje u Njemačku i trebam par informacija.
Čitala sam temu, stvarno jesam, ali ipak trebam da mi netko nacrta jer imam dojam da je sve užasno komplicirano.

Prvo, traženje posla. Ako dobro razumijem što sam dosad pročitala, "turistički" smijem ondje biti 90 dana, i to je rok u kojem moram naći posao ako kanim ostati duže? Mogu li se u tom roku prijaviti na burzu ili je to moguće tek nakon xy rada u Njemačkoj?

Društvenjak sam po struci, imam ovdje par godina staža, većinom u socijali, nešto sitno u HR-u i u medijima, ali prilično šaroliko. Njemački mi je na nekoj B1 razini (trenutno se mrvicu dosađujem na B1.2 stupnju tečaja). Ima li uopće nade i smisla tražiti išta mimo slaganja polica u dućanima i čišćenja? Imam dojam da nema smisla gurati taj njemački ovdje, van konteksta, i da će mi učenje ići brže i lakše jednom kad se bacim "u vatru", ali strah me da s ovom razinom ne mogu ništa raditi. Trebam pomoć pri smještanju sebe u neku realnu kategoriju; ako ne mogu raditi ništa osim jednostavnih poslova, barem da dok sam još ovdje završim tečaj za njegovateljicu, nešto.

I što zapravo ako ne nađem posao u ta tri mjeseca, moram se vratiti u Hrvatsku? Po kojoj osnovi još smijem produžiti boravak u Njemačkoj? Što je s nekim daljnjim obrazovanjem, prekvalifikacijama, imam li pravo na takvo što?

Drugo, traženje stana. Gledamo oglase za stanove pa me zanima je li moguće i izgledno u dolasku rentati stan na duži period ili baš mora biti "na određeno"? Po kojoj uopće osnovi možemo rentati; moramo li imati neki ugovor o radu, ili dozvolu boravka...?

Treće, kako funkcionira zdravstveno osiguranje unutar prvih 90 dana? U HR ne odjavljujem ništa, a u DE? Smijem li računati samo na europsku iskaznicu?

I zadnje, ako partner i ja nismo "uknjiženi" računa se every person for themselves, jelda, dozvole, osiguranje i sve ostalo su neovisni i ne ostvarujemo ništa jedno preko drugog?
weird_girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.