Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2016., 11:34   #1
Hipotekarni kredit i sudužnici

Jedno pitanje,
bio sam u PBZ banci htio dignuti hipotekarni kredit ali mi traže sudužnike, nije mi jasno zašto jer sama nekretnina vrijedi 4 puta više i zašto im to nije dovoljno.

Prije nego odem u druge banke pošto je danas subota pa nedjelja, zna li netko dali je isti slučaj sa svim drugim bankama?
Hvala
bugi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 11:48   #2
Nekretnina sama po sebi nema cijenu jer što vrijedi par podignutih zidova uokvirenih u jedan kvadar.

Da, isti je slučaj sa svim bankama.
Ne, u drugim bankama je drugačije.

Neovisno o odgovoru bilokoga s foruma, ti ćeš svakako morati ići i u ponedjeljak na sat vremena obići druge banke.

Sreću u pronalaženju kredita ti NE želim!
Matej221 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 11:49   #3
Quote:
bugi1 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje,
bio sam u PBZ banci htio dignuti hipotekarni kredit ali mi traže sudužnike, nije mi jasno zašto jer sama nekretnina vrijedi 4 puta više i zašto im to nije dovoljno.

Prije nego odem u druge banke pošto je danas subota pa nedjelja, zna li netko dali je isti slučaj sa svim drugim bankama?
Hvala
Pa sudužnike će te tražiti ako nisi samostalno kreditno sposoban. Vrijednost nekretnine ne definira tvoju kreditnu sposobnost nego je samo jedan od instrumenata osiguranja.
__________________
I've told the truth, I didn't come to fool you
Titari is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 12:02   #4
Nisu 4 zida nego je izraden prvi kat a kredit je potreban za interijer drugog, nekih 30% vrijednosti nekretnine.

Dizatelj kredita je sposoban za kredit ali oni traze suduznika. Cemu onda nekretnina, tako mogu dignuti obican kredit na jamca.
bugi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 12:13   #5
Nekretnina je uvjet za hipotekarni kredit. Ako je tražitelj samostalno kreditno sposoban onda mora postojati razlog zašto se traži i sudužnik ( vrsta zaposlenja, rad u inozemstvu , procjena poslodavca ....). Valjda su vam rekli zašto bi trebao biti sudužnik u kreditu?
__________________
I've told the truth, I didn't come to fool you
Titari is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 12:33   #6
Quote:
bugi1 kaže: Pogledaj post
nije mi jasno zašto jer sama nekretnina vrijedi 4 puta više i zašto im to nije dovoljno.

Nisu 4 zida nego je izraden prvi kat a kredit je potreban za interijer drugog, nekih 30% vrijednosti nekretnine.

Dizatelj kredita je sposoban za kredit ali oni traze suduznika. Cemu onda nekretnina, tako mogu dignuti obican kredit na jamca.
Dakle ustvari želiš reći da dižeš kredit na vrijednost 25% nekretnine, a 30% je vrijednost radova za koje ti treba novac. To bi značilo da u cashu imaš cca 16% potrebnog novca. Zar nije pametnije pričekati malo i zaraditi ostalih 84%, nego plaćati skupe kamate itd. da bi ionako na kraju bio primoran zaraditi istih tih 84% plus bar 15% više.
Matej221 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 13:10   #7
Quote:
Matej221 kaže: Pogledaj post
Dakle ustvari želiš reći da dižeš kredit na vrijednost 25% nekretnine, a 30% je vrijednost radova za koje ti treba novac. To bi značilo da u cashu imaš cca 16% potrebnog novca. Zar nije pametnije pričekati malo i zaraditi ostalih 84%, nego plaćati skupe kamate itd. da bi ionako na kraju bio primoran zaraditi istih tih 84% plus bar 15% više.
Zato jer mi novac treba da uredim kat koji bi iznajmljivao jer sam na moru, već iznajmljujem prvi kat i ide odlično. Po mojoj procjeni imao bi za kredit i još bi mi ostalo samo od tog gornjeg kata, a da pričekam par godina samo gubim novac a pitanje kada ću imati taj novac.
bugi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 13:28   #8
Ako banka tako procjeni, sudužnici su potrebni neovisno o ostalim faktorima jer je to ujedno i instrument osiguranja plaćanja kredita. Ako prestaneš plaćati banka ti uzme kuću sa kojom ne zna što će, obzirom na stanje tržišta, a od sudužnika se može direktno naplatiti iz primanja.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 13:05   #9
Hvala svima na odgovorima, ovo sa sudužnikom sam riješio, možda neće biti potreban, sada imam drugi problem.
Kuća je nova, dovršena ove godine i nema uporabnu dozvolu, čitao sam da treba i godina dana da se ona dobije, a ja ako bi dizao kredit treba mi da završim do ljeta to pa mi je godina dana čekanja uporabne neprihvatljiva.

Zna li netko jel postoji neki način da se izbjegne uporabna dozvola kod hipotekarnog kredita? Kuća je nova, useljiva, već iznajmljivana godinu dana.
bugi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 22:30   #10
Na koji si ti to način mogao rentati kuću koja nema uporabnu dozvolu? Na crno?

Ovo s uporabnom:

"Ministarstvo, odnosno nadležno upravno tijelo dužno je u roku od trideset, odnosno petnaest dana od dana primitka urednog zahtjeva za izdavanje uporabne dozvole obaviti tehnički pregled građevine.

Uporabna dozvola za građevinu izgrađenu, odnosno radove izvedene na temelju glavnog projekta izdaje se u roku od osam dana od dana obavljenoga tehničkog pregleda ako se utvrdi da:"

Uzmi pa čitaj, sad, znam da jedno piše na papiru, drugo je u praksi, ali, iz druge ruke, ne znam nikoga tko je gradio apartmane ili kuću, napravio je 1.6. i da to ljeto nije legalno iznajmljivao.

Znači, taj dio administracije ipak radi.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 22:45   #11
netreba ti uporabna dozvola za iznajmljivanje nekretnine
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 23:09   #12
Sad vidim da su i tu mijenjali pravila, kad su moji registrirali, trebalo je, uz ono debilno liječničko uvjerenje.

A dobro, tako je kako je, ali je logika katastrofa.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.