Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2018., 15:00   #1
Windows 7 boot/splash screen problem!

Pozdrav svima!

Trebao bih pomoć oko problema kojeg imam sa PC-jem.
Kada upalim PC svi ventilatori normalno rade i sustav se počne dizati, no ne dolazi mi splash početni screen od AsRock-a, odnosno matične ploče kao što mi je prije dolazio, te ne mogu uopće ući u BIOS, probao sam clearat CMOS na matičnoj, stiskati f2 i DEL, no i dalje samo mogu doći do advanced settings, no BIOS nikako. Sustav inače normalno radi u safe modu, no kad se pokrene u normal modeu, radi normalno par minuta i onda ekran pocrni, no vidim da i dalje prima signal jer lampica od monitora konstantno gori. Probao sam naći nekakvo rješenje na internetu no nisam našao nikog sa sličnim problemom.
Evo i specifikacija ako će pomoći:
CPU: AMD Phenom II X4 965 BE
GPU. XFX Radeon 6850
RAM: Corsair Vengeance 2X2GB 1600 Mhz
MOBO: ASRock M3A770DE
HDD: Western Digital 320GB
OS: WIndows 7

Hvala unaprijed na odgovoru!
teskiparker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 16:15   #2
Pod advanced settings sto tocno mislis? Malo mi je čudno da ne mozes uci u BIOS ili da ti se ne prikazu pocetna "slova" od maticne prije ulaska u windowse sto znaci da je graficka kartica u banani, ali opet nebi onda dobivao sliku niti u safe modu.. Ali posto si napisao da u normalnom nacinu ekran pocrni, vrlo vjerojatno je graficka kartica otišla, ili zezaju driveri. Za pocetak reinstaliraj drivere, ukoliko se pocne isti vrag dogadati, 100% je graficka otisla u mirovinu, mogao bi jos napraviti stress test graficke kartice pomocu http://ozone3d.net/benchmarks/fur/ pa ukoliko se ekran zacrni cim poikrenes program, znaci da je problem u grafickoj.
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 16:52   #3
Osmi, hvala na odgovoru.
Advanced Boot Options Menu, gdje mogu odabrati između safe mode, normal mode, with networking itd..
Na nekom portalu sam pročitao da isključim kompjuter iz struje, te stisnem start tipku da se ''isprazni'', te ga ponovno uštekam u struju i upalim.
Napravio sam to i PC se počne pokretati normalno, ali nema tog splash screena, samo onaj početni loading windows screen. Radio je normalno 10ak minuta u normalnom modu i opet odjedanput crna slika. To sam i ja mislo da je do grafičke no valjda uopće ne bi bilo slike ni u normal modu niti safe modu.. jel misliš da bi moglo biti do matične možda?
probat cu sa driverima i taj stress test, pa javim rezultate.
teskiparker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 17:24   #4
Da je to maticne, ventilatori bi samo radili/okretali se, slike, zvuka nebi imao. Pokusaj sa testom koji skines sa onog linka, te jos skini HWMonitor pa da vidimo stanje temperatura, mozda je problem i u temperaturi..
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 20:03   #5
Misliš da ovaj stress test obavim u safe modu, jer u normal mi neće radi slika više od minute niti na desktopu..
Koliko sam uspio vidjeti temperature su u redu, imam i HW i onaj Advancedsystemcare koji prikazuje temperaturu
I ako i je problem u grafičkoj, zašto ne bih mogao ući u BIOS, niti da se početna slika od matične ne prikazuje pri bootanju?

EDIT: Još sam i primjetio da je aktivnost HDD-a gotovo konstantno na 100%, iako skoro ništa nije pokrenuto.
teskiparker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 20:42   #6
Kada si zadnji put formatirao hard disk i instalirao friške windowse? Ovo za zauzece hdd na 100% a ništa ne radis je vjerojatno neka gamad u pitanju ili pitaj što god, ugl skeniraj u safe modu sa malwarebytesom da očistis komp od gluposti. Ovo za BIOS stvarno ne znam zbog cega ne mozes uci, mozda imas problema sa tipkovnicom tj pod tim mislim da tipkovnica jos nije upaljena dok imas opciju za ulazak u bios, ne znam tocno kako se zove ta opcija u biosu.

Koliko vidim imas dosta problema u jednom postu i ne mozes sve jednim udarcem, moji savjeti su ovo, (ali prije u safe modu testiraj grafiicku karticu) :
1. Formatirati hard disk, ako prilikom instalacije novih widnowsa i drivera ne dodje do nekih problema znaci da je bio problem u softweru, bude li problema tokom instalacije windowsa ja i dalje sumnjam na graficku karticu.

2. Ako bude problema tokom instalacije po mogucnosti graficku karticu prebacit u drugi kompjuter i vidjeti kako ce se tamo ponasati, bude li istih problema onda znas 110% da je problem u njoj i morati ces nabaviti novu.
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 13:35   #7
teskiparker, par stvari.

Moguce je da tvoja ploca ima UEFI firmware. To nije BIOS. UEFI firmware uglavnom ima legacy mod gdje se onda ponasa kao BIOS. Kad si napravio CMOS mozda si aktivirao UEFI boot.
Ako je tako onda je i logicno da preskace Asrock ekran ali da ti ne boota vise kako spada jer je instalacija mozda napravljena u legacy modu. Za uci u UEFI postoji par nacina.
Druga stvar, ja bi na tvom mjestu napravi malo detaljniji mem check i disk check.
Treca stvar ovisno o svemu gore, napravio bi i clean instalaciju u UEFI modu jer je to najbrzi i najbolji nacin za bootat nove Windowse.

Kako uci u UEFI
https://www.isunshare.com/windows-pa...ios-setup.html

Ima i mogucnost da, ako imas instalaciju na DVD-u ili USB sticku bootas sa sticka pa onda udjes u UEFI.
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 14:58   #8
Pa vidis da mu udje u normalan nacin rada u windowse i onda mu se ekran zacrni nakon par minuta.. da je drugaciji kontroler nebi uopce mogao uci u windowse..
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 15:29   #9
Istina, nisam dobro procitao da moze uci u windowse. No opet moguce je da radi u UEFI modu ako vise nema Asrock splash screen. A to sto mu se zacrni ekran moze biti zbog svacega pa bi ja preventivno checkirao memoriju i hard disk, naravno pritom preskenirao i sa Malwarebytes da li nema nekakvih napasti, provjerio drivere a u konacnici napravio reinstall.
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:56.