Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2017., 01:17   #1
Algoritam

Pozdrav, uskoro imam test iz algoritama u skoli i za zadacu nam je dat ovaj zadatak. "Ispiši n prirodnih brojeva i odredi koji je najveći i koji je najmanji broj". Profesor je nešto spominjao da krenemo sa pretpostavkom koji je najveći...Vjerujem da neko na ovoj zajednici ima iskustva sa programiranjem i algoritmima, pa bih molio da mi riješite ovaj zadatak.

Zadnje uređivanje AhmedAga : 10.10.2017. at 01:41.
AhmedAga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 09:44   #2
Komu na kraju balade ide ocjena i diploma, tebi ili onome tko riješi?

. izgeneriraj n prirodnih brojeva
- putem od njih formiraj niz od n elemenata
- (ispiši niz)?
- proglasi prvi element niza maksimumom i minimumom
- u petlji uzimaj naredni element niza
ako je naredni veći od max, onda naredni postaje max
(else) ako je taj naredni manji od min, postaje min
- ispiši max i min
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 14:18   #3
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Komu na kraju balade ide ocjena i diploma, tebi ili onome tko riješi?

. izgeneriraj n prirodnih brojeva
- putem od njih formiraj niz od n elemenata
- (ispiši niz)?
- proglasi prvi element niza maksimumom i minimumom
- u petlji uzimaj naredni element niza
ako je naredni veći od max, onda naredni postaje max
(else) ako je taj naredni manji od min, postaje min
- ispiši max i min
Nažalost i ja bih volio da ne moram tražiti pomoć ovdje, ali sva odjeljenja kojima predaje novi mladi profesor, uključujući i moje, su se složili da ga ništa ne kontaju. Očito ne zna objasniti.

Hvala ti za ovo druže. Da li bi mi to mogao predstaviti crtežom (početak-ulaz..) jer i dalje nemam nikakvu viziju kako bih ovo mogao uraditi.
AhmedAga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 03:57   #4
Uzmi tu knjigu/skriptu i čitaj, nešto tamo piše, vjerovatno sa auditornih vježbi i laboratorijskih ima nekakvih primjera koda. Prouči materijale, makar ti trebalo 2 dana.

Ovaj zadatak je nešto što netko tko je upisao osnove programiranja mora savladati, kao zbrajanje do 10 u matematici.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:14   #5
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Uzmi tu knjigu/skriptu i čitaj, nešto tamo piše, vjerovatno sa auditornih vježbi i laboratorijskih ima nekakvih primjera koda. Prouči materijale, makar ti trebalo 2 dana.

Ovaj zadatak je nešto što netko tko je upisao osnove programiranja mora savladati, kao zbrajanje do 10 u matematici.
Inače pohađam gimnaziju, a ovo je iz informatike..
AhmedAga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:15   #6
Imaš dva osnovna algoritma, bez optimizacija, ono, najsirovija moguća i to su da imaš jedno jednodimenzionalno polje (matricu) -dakle jedan niz brojeva i radiš samo na njemu, ili da imaš dva polja, jedno s brojevima a drugo prazno u koje slažeš brojeve.

S dva polja je jednostavnije, recimo Nesortirano (n) i Sortirano (n):
Pretpostaviš da je prvi broj u polju najmanji (Min).
Stvoriš petlju koja će proći n puta poljem Nesortirano i pronaći najmanji ili jednak broj u odnosu na Min i staviš ga u mjesto polja Sortirano prema indeksu petlje.
Kad dođeš do kraja petlje, tablica je sortirana uzlazno, od manjeg prema većem.

Ako trebaš silazno sortiranje, onda za prvi pretpostaviš da je najveći, pa tražiš manje ili jednake.



Drugi način je samo s jednim poljem ali s dvije petlje.

Prva ide i= 1 to n
Druga ide j= i to n
Također pretpostaviš za prvi da je najmanji (najveći) i kad naiđeš na manji (veći), zamijeniš im mjesta. Tako unutar niza uvijek "gore" ostaju već sortirani brojevi a ti u idućoj iteraciji provjeravaš samo ostatak koji nije sortiran.
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 11:29   #7
Kako je zadatak zadan, ovo tvoje rješenje je prekomplicirano. Ne treba mu nikakvo polje (ne piše da se uneseni brojevi trebaju pamtiti), dovoljne su mu dvije varijable, za pamćenje trenutno najvećeg i najmanjeg broja.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:19   #8
Mephisto, ono što ovdje treba je autorov pokušaj rješenja, nema smisla da mu mi rješavamo bez da je pokušao.

Mi smo tu da objasnimo, ne da riješimo
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:49   #9
Da, ja sam zasro... lijepo piše samo najmanji i najveći a ja bi odmah sortirao. Sorry.

Da, jedna petlja od 1 do n i dvije varijable za najveći i najmanji broj.

Pretpostaviš da je prvi broj u nizu i najveći i najmanji i onda ih zamjenjuješ...
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 17:43   #10
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Kako je zadatak zadan, ovo tvoje rješenje je prekomplicirano. Ne treba mu nikakvo polje (ne piše da se uneseni brojevi trebaju pamtiti), dovoljne su mu dvije varijable, za pamćenje trenutno najvećeg i najmanjeg broja.
Početak zadatka je "Ispiši n prirodnih brojeva...", pa sam ja pretpostavio barem jedan niz.
E sad, kojih n brojeva? Zadanih, unesenih...?
Kako ni o tome nema zbora, opet sam pretpostavio da ih valja generirati, i njima puniti taj niz prije testiranja...

U stvari, nisam siguran da je u uvodnom postu doslovan tekst zadatka (a možda i jest, vrag je taj obrazovni sustav), ili se radi o "slobodnoj interpretaciji" otvarača teme.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 01:30   #11
Quote:
AhmedAga kaže: Pogledaj post
Inače pohađam gimnaziju, a ovo je iz informatike..
Tako je. Ovo gradivo je potpuno nepotrebno gimnazijalcima. Štoviše mislim da oni ne bi trebali učiti niti matematiku i fiziku, a ruku na srce i latinski je mrtav jezik već više od tisuću godina. Da ne govorim o likovnome i glazbenome za postoje zasebne škole.

Ne znam što više maltretiraju mlade umove s tim glupostima.
haggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 23:19   #12
Zadatak je da se nacrta dijagram toka za ovaj algoritam (početak-->ulaz...)
AhmedAga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:21.